126

מה רע ב"להשתכנז"?

רוב הישראלים, גם המזרחים וגם האשכנזים, עברו תהליך של התקרבות למערב וזנחו את סגנון החיים שהיה נהוג בארצות מוצאם. ואין בכך שום פסול

בן-דרור ימיני | פורסם:22/05/2022
צילום: איליה מלניקובקובי אוז (צילום: איליה מלניקוב)
כתב אישום חמור הוגש נגד המוזיקאי קובי אוז: הוא "משתכנז". נניח לטענה, שאוז עצמו ענה עליה בכישרון רב במוסף "7 ימים". הוא לא רק מוזיקאי מוצלח. הוא גם איש חכם. יורשה לי לטעון שהשאלה עצמה כוללת הנחה ממש לא סמויה: "להשתכנז" זה דבר רע. אולי חטא. אולי פשע. אולי בגידה. למה? מי אמר שזה רע? מועצת חכמי הרשתות החברתיות? המחלקה לסוציולוגיה? משטרת המחשבות?
למען האמת, אין דבר כזה "להשתכנז". הרי אף אחד לא חוזר לתרבות המזרח אירופית. לא רק שהמזרחים לא עורגים לתרבות גליציה, ליטא וקרקוב של פעם, גם רוב יוצאי אשכנז לא שם. יש יוצאים מן הכלל. עוד נחזור אליהם. הכוונה היא כמובן לאיזו יציאה מהשבט, ו/או תהליך של התמערבות. הרי זה בדיוק התהליך שעברו ועוברים רוב הישראלים, גם אלה שהגיעו מאודסה, גם אלה שהגיעו מצנעא וגם אלה שהגיעו מגונדר.
הרי ההורים או הורי ההורים שלנו יצאו מהמקומות הללו כי הם היו מדכאים. לא היה בהם חופש. לא דמוקרטיה. לא שוויון לנשים. אז כן, במקומות הללו הייתה עזרה הדדית וקהילתיות, לפעמים נפלאה, לטעמם של אחרים קצת מעיקה. אבל בניגוד לרושם שנוצר כאן לפעמים, רוב היהודים שהגיעו לישראל זנחו את רוב מה שהיה שם. הם החליפו סגנון חיים. רובנו עברנו התמערבות. וטוב שכך.
אז כן, להשתכנז זו אופציה מצוינת. כל מי שמצליח מקרב המזרחים, הוא סוג של מתמערב. זה לא פטנט ישראלי. זה פטנט עולמי. גם בין המהגרים למערב יש כאלה שמסרבים להתמערב. הם דבקים בתרבות הישנה – והם נותרים מאחור. ממורמרים ללא הפסקה. כך גם בארצות ערב. ככל שמדינה מתמערבת יותר – כך היא מתוקנת יותר. ואצלנו, אלה שנושאים את דגל המזרחיות הם המתמערבים הגדולים ביותר. הם מכבדים את שוויון האישה. הם נגד נישואים בגיל 14. הם בעד חופש הביטוי. הם בעד דמוקרטיה. ועוד ועוד. יש במזרח משהו מהדברים הללו? יוק.
אז אפשר תמיד לנפנף בפרנץ פנון, והמצב הקולוניאלי שלו, שאין לו קשר לישראל, וגם באפריקה הוא אכזב. או באדוארד סעיד וה"אוריינטליזם" ההרסני שלו. הרי התורה של סעיד העניקה לערבים פטור מאחריות עצמית. מבחינתם, המערב אשם, הציונות אשמה, ורק הם לא אשמים בכלום. יש כמה מזרחיסטים רדיקלים שאימצו את ההבלים הללו. זו הדרך לקיבעון.
טל שחרנתן אשל עם בנימין נתניהו. זוכרים מה הוא חושב על מזרחים (טל שחר)
אז מדוע כתב האישום על "להשתכנז" חוזר על עצמו שוב ושוב? משום שזו הפוליטיקה. יש מי שהפשיטו את המזרחיות מכל חסרונותיה ויתרונותיה, והדביקו אותה לליכוד בכלל ולבנימין נתניהו בפרט. נתניהו עשה דברים טובים ודברים רעים. נניח לוויכוח השחוק. אבל אין ולא היה בו או בדרכו שום דבר מזרחי, ואם כן היה, אז שמענו כבר את ההבלים האנטי-מזרחיים של מקורבו, נתן אשל. מזרחיות אין שם. גזענות יש שם.
זה המודל? השתגעתם? ובכלל, גם בלי אשל, הגישה שלפיה מוצא מזרחי מחייב תמיכה בנתניהו – היא עוד סוג של גזענות. וכי מזרחים הם עדר? וכי אין להם זכות לדעה שלא תלויה במוצא? וגרוע מכך, העוינות להתמערבות היא פרוגרסיביות במרעה. זה הדגל של קשקשני הליכוד?
תמונה כללית
בן-דרור ימיני
יש מפלגה אחת שחרתה על דגלה את ה"החזרת עטרה ליושנה". מפלגה מזרחית. אבל דווקא זו המפלגה שהצליחה להיות משתכנזת אבל לא מתמערבת. משום שהיא החזירה עטרה לליטא. אין במפלגה הזאת שום דבר מזרחי. המזרחיות, לפחות במובן הדתי, הייתה קצת יותר סבלנית. מסורתית ולא חרדית. היה כבר משהו טוב במזרחיות, וש"ס הצליחה להרוס אותו. גם כשהיא הייתה מפלגה גדולה יותר, היא תמיד הייתה כנועה למפלגות החרדיות האשכנזיות.
אז כן, "להשתכנז" זו אופציה לא רעה. רוב המזרחים, בין שיודו בכך ובין שלא, אימצו את ההשתכנזות, בדיוק כמו אחיהם האשכנזים. וכאשר הנישואים הבין-עדתיים הם עניין של שגרה, אז כתבי האישום על "השתכנזות" הם הבל הבלים. למעשה, רק היה חסר לנו שלא היינו משתכנזים. או אז, כ"מזרחים" אסלי, כדת וכדין, היינו נראים כמו משהו שבין תימן לעיראק. מישהו מעוניין?
מעוניינים להציע טור לערוץ הדעות של ynet? שלחו לנו ynetopinion@gmail.com
לכתבה זו 126 תגובות
הוספת תגובה
126

תגובות

close-fullscreen-comment
הוספת תגובה
91.

90.

כל מילה בסלע.

89.

88.

היא קשקוש מתנשא. ישנה השפעה חברתית (מוכרת וידועה באנתרופולוגיה) ישירה ועקיפה וכולנו בסופו של דבר כמו בכל מדינת הגירה נדבר אותו דבר ונאכל אותו דבר ונמשיך להיות מושפעים ונמשיך להשתנות. אז הגיע הזמן שהמילה הדוחה הזאת תחלוף מהעולם.

87.

רובנו, אשכנזים או מזרחים, רובנו חולקים את אותה התרבות כיום. כל הסבתות האשכנזיות שלנו עדיין אוכלות חומוס עם מזלג, אבל תכלס הכי טעים לנגב ישר עם בפיתה, וכל הסבתות המזרחיות שלנו עדיין מכינות את החריימה הכי טעים בארץ אבל אין על סושי. יש עדיין אנשים שמתנהגים אשכנזים יתר על המידה, אבל הם בהכרח צריכים להיות אשכנזים בשביל לכככב ב"מה אשכנזי בעיניך" כמו שלא כל המזרחים חייבים להיות ערסים. תרבות זה לא גנטי.

comment-2-comment

comment-2-comment

מאכל יותר מזרחי ממנו לא קיים - יפן נמצאת הכי במזרח שיש.

86.

85.

84.

"להשתכנז" = "צ'חצ'ח"? הרי מדובר פה בשתי תרבויות שבכלל לא קשורות ביהדות. מדובר בתרבות האירופאית מול התרבות הערבית. אנחנו מדינה שמערבת את שתי התרבויות הללו מהקמתה וזה יצר התנגשות תרבויות אלו. האם תרבות אחת טובה יותר מהשנייה? זה תלוי את מי שואלים. מי שנולד וגדל למשפחה מתרבות אחת אז ודאי שהתרבות השנייה תייהיה לו זרה. אבל האם זה אומר מה טוב יותר? זו כבר שאלה פילוסופית ברמה הכללית. אני אשכנזי. ומפריע לי הרבה מהנהגויות המזרחיות אבל יש גם דברים שאני כן אוהב בם. האם זו סיבה לפסול תרבות? ודאי שלא. ואם הייתי רוצה להתנהג כמו מזרחי - האם זה הופך אותי למתמרזח? לא. אבל במדינה שחיים בה אוכלוסיות כל כך מגוונות - מה רע שכל צד יקח את הדברים שמוצאים חן בעיניו מהתרבות האחרת? בעיני זה כור ההיתוך בצורה החיובית ביותר. הלוואי שכולנו היינו יודעים לאמץ ולטפח את הטוב שבתרבויות ולא את הקינאה שמובילה לשנאה.

83.

82.

מזרחים שעלו מיד נגזזו פאותיהם והם נשלחו לחינוך מחדש בקיבוץ כדי למחוק מהם את מה שנקרא ה"גלותיות" שזה בעצם כל סממן יהודי עתיק אותנטי. בעוד שה"ארץ ישראליות " היתה בעיקר "אירופאיות" שהביאו מאירופה, לא היה שום דבר "ישראלי" בהורה, או בצ'יזבטים או בקומזיץ, הכל ייבוא וכאן בעצם האירוניה הגדולה. המזל הוא שהחיים לא עובדים ככה ובסופו של דבר אפקט המטוטלת עשה את שלו.

comment-2-comment

comment-2-comment

היתה אפלייה נגד עדות המזרח, בזה אין ספק אבל היתה גם מחיקה קשוחה של התרבות המזרח אירופאית, ורצון להפוך לצברים "כנענים"

comment-2-comment

81.

80.

כאשר אתה במדינת תל אביב השאלה השניה היא מאיזה מוצא אתה ?אז אל תהיו צבועים האשכנזים עדיין גזענים למרבה הצער

comment-2-comment

אתה גזעו עלפי תגובתך.

79.

78.

נכון. יש רק התמערבות. האשכנזים נטשו לגמרי את התרבות של השטייטלים ממזרח אירופה. ההתמערבות היא כי התרבות המערבית היא המצליחה והמתקדמת, אין מה לעשות. תסתכלו איפה אירופה ואיפה מדינות ערב. אבל אין לזה שום קשר ליהדות מזרח אירופה. כולנו, כל עם ישראל הם מזרחיים שבחרו בתרבות מערבית. לאשכנזי ממוצע יש רק 8% דמיון בגנום לגנום האירופאי. כל השאר מזרחי. כשאשכנזי עושה בדיקת גנום הוא מקבל שתי קבוצות ייחוס (שתי קבוצות שהגנום שלו הכי דומה להם): יהדות אשכנז (טוב, ברור) ולבנונים. כן, האשכנזים הכי דומים גנטית ללבנונים. פשוט כי חוץ מהפוגרומים ומעשי אונס על ידי קוזאקים, הם התחתנו בתוך עצמם ושמרו על הגנום המזרח-תיכוני.

77.

וזה בסדר גמור. האשכנזים היו ברובם מזרח אירופים, מקסימום מרכז אירופה, זה ממש לא התרבות של צפון מערב אירופה. המערביות שלנו יותר דומה למדינות דרום אירופיות ים תיכוניות אחרות במרחב שבין טורקיה לספרד, אפילו המוזיקה ה״מזרחית״ היתה בעיקר מוזיקה בלקנית ולא באמת מוזיקה ממזרח לנו, כלומר ערבית. אנחנו ערבוב מסוים של כל מיני גורמים, לא מדינה מערבית, לא ערבית, לא מזרחית ולא ספרדית, פשוט יהודית.

76.

מאז ששינתי את שם משפחתי ממשהו במרוקאית לישראלי , חיי השתנו, אני לא חכם מדי ולא ויפה או מוכשר, סתם אחד , וזה עשה את העבודה פלאים, פשוט פסיכולוגית מקבלים ומתייחסים נחמד יותר, ומקומות עבודה מזמנים אותי וחברתית יותר ואפילו אם בחורות ובכלל קל יותר... אמיתי לגמרי אני המום מהעניין שבזבזתי אני והורי שנים רבות על שם משפחה תקוע מפעם. לא הועיל לי בצבא וחברתית ובכלל...ובוודאי להורי... ממליץ לכל לכו על זה.

comment-2-comment

75.

אני נולדתי להורים "אשכנזים" עלו מצ'כסלובקיה בשנת 1933 ואני תמיד נהנה מאוד לקרוא את כל מאמריך ולשמוע אותך בשידורים .

74.

אין טענה שמקטינה את בני עדות המזרח מאשר הטענה של השתכנזות. מי החצוף שלוקח לעצמו את הסמכות להחליט בשביל עדות המזרח מה לחשוב ומה להגיד ובאיזה עמדה להחזיק. מי לוקח מונופול על חיי ומחליט בשבילי מה מותר לי ומה לו מתוך סט המחשבות והעמדות וההתנהגויות שהוא החליט שרק הם מותרים לי כילידת מרוקו. ואם אחרוג מכך אז עלי להחזיר לו את תעודת הלידה שלי. די כבר לטיעון המטומטם להשתכנז.

73.

72.

זה נקרא ״להתמצע״. עובדה שההגיה הספרדית נבחרה כלשון הדיבור. אז זה לא להשתכנז ולא להתמזרח. כל הכבוד ימיני

71.

comment-2-comment

רק לציין, שזהר *ארגוב* גם משתכנז.

70.

באמת למה זה טוב? למי אכפת איזה מוזיקה אני אוהב ומה אני אוהב לאכול

69.

סוף כל סוף כתבה מאירת עיניים וחכמה.

68.

הפסיקו להטריד אותי בנתב"ג (למרות שהם יודעים שיהודי כי יש להם מאגרי מידע על הכל כולל מה חיפשתי לפני דקה באינטרנט) ולראיונות עבודה יותר קל להגיע וגם לעבור (סטארט אפים מעדיפים גרינברגשטיינהולץ ממכללת תל חי על מועלם מהטכניון).

67.

עם שתי הסתייגויות 1. להשתכנז באוכל זה רע , רע מאוד 2. הצבר הישראלי = אשכנזים שמתנהגים כמו ערבים

comment-2-comment

66.

65.

when i let go of what i am, i become what i might be הבנת את זה, טמבל?

64.

להיות אשכנזי זאת בדיחה

comment-2-comment

תתקדמו.

63.

בן דרור אתה אמיץ ואיש מבריק

62.

61.

שנועדו לסוכך על תרבות של מגיע לי, מגיע לי לשדוד, לזנות, לנצל קטינות, לעשוק ובעיקר לא להסתכל על חסרונותי וכל זה בשם עוונות שכביכול נעשו לאבותי. לא זו הדרך היהודית ולשם השוואה יש עוד עדות שלא עלו עם כפית זהב בפה ועדיין לא מרשות לעצמן מה שמרשה לעצמו העדר של ביבי ודרעי. לדוגמה בולגרים, רומנים, עיראקים, תימנים ועוד

60.

כמו ההוא שמכר את בכורתו בנזיד עדשים. הוא לא עצמו וגם לא ממש מה שהוא רוצה להדמות אליו. בתרבות הקפיטליסטית הגלובלית זה ברור שצריך להצטרף לזרם. אבל מה זה שווה, ואתה לא ממש אתה??

59.

58.

יש מביננו שחושבים שניתן להיתקדם רק בצעקנות בכינות וליבוי רגשי נחיתות אליטה שמאל אשכנזים דיבור בכיני של גזענים ממוצע מזרחי שמחפשים קיצורי דרך ויש קונים למרכולתם

57.

קובי לא מדובר בתהליך טבעי שקרה מעצמו, אלה ההפך מי שתפס את השלטון בתחילת שנות המדינה פעל בצורה יסודית למגר כל סממן של תרבות המזרח וכמובן לשבץ לכל התפקידי עובדי המדינה רק אנשים ממוצע אשכנזי כדי להנציח את המצב, תודות לבגין ולרב עובדיה זצ"ל השתנה מאזן האימה הזה שהשתרש ומנע מעדות המזרח להביא את הפוטנציאל שלהם למדינה ולפרוץ את תקרת הזכוכית האשכנזית.

comment-2-comment

ולכן השתלבו בשלטון יותר מאוחר. זה כמו להגיד שיוצאי אנגליה "תפסו את השילטון" בארצות הברית לעומת, למשל, האירים, שפשוט הגיעו יותר מאוחר. "תופסי השילטון" האלו (כולל מעט המזרחיים שהיו אז בארץ) גם הקימו את המדינה, כך שהיה מקום למזרחיים להגיע

56.

יש מזרחיים שהישתכנזו ויש אשכנזים שהיתמזרחו וכך בנינו תרבות חדשה ויפה של הכל מהכל וזה יפה וטוב לכולם שס אימצה אתהיהדות האשכנזית קצת קיצונית המזרחיים מעולם לא היו דתיים קיצוניים המזרחיים דומים הרבה למפדלניקים

55.

שבתוך דור אחד של נוחות הם עוברים התדרדרות מחלוצים ולוחמים אמיצים הנאבקים למען דרכם - לדגנרטים הומוסקסאלים "מוסריים" וחלשים עם קול מועדון גייז תל אביבי

comment-2-comment

אידיוט

54.

בן דרור ימיני הקול השפוי האמיתי בעל ההגיון הבריא לא מסתחבק ולא מורח לא מסתתר ולא מתחמק מניתוח מדוייק כל הכבוד יישר כח אתה התקווה שלי ושל כולנו שיש עוד מישהו עם עיניים פקוחות מקווה שדברייך ישפיעו ויפקחו את עיניהם של כל החוכמוליוגיים שמנסים לפורר ולמשול המשך כך

53.

גם אני "כאשכנזי" לא הייתי רוצה לחזור לאורח החיים של סבא שלי בכפר קטן באיזה חור במזרח אירופה

52.

כל מילה בסלע. המושג משתכנז, דבילי ומתאר מצב לא קיים

51.

כתיבה נכוחה ומדוייקת. העמדת דברים על דיוקם.

50.

comment-2-comment

אין לי ספק שההסבר שלך יהיה רהוט ומנומק לפחות כמו זה של בן דרור ימיני.

49.

48.

החיסרון הוא שהם כתובים בהיגיון. נתח ניכר של העם היושב בציון לא מבין את השפה הזאת. אתה חייב לתרגם את המאמר לביביסטית מדוברת לטובת אותו נתח של העם, וכך המסר שלך יעבור אל העם כולו. נ.ב. נאמר כבר רבות ואחזור גם כאן: "ביביסט" לא בהכרח זהה "ליכודניק", למרות שלצערי יש חפיפה גדולה מדיי.

47.

46.

הייתה נראית כמו עזה. אז חבל שלא נתנו והמשיכו את דרכו של בן גוריון. להפוך את כולם לישראלים. לא יידיש ולא מרוקאית. נקודה.

45.

44.

אין לנו בעיה להפוך להפוך למערביים.אבל כשאנו אומרים להשתכנז זה אומר זילזול בכבוד ההורים.זה אומר לבזות את הערכים עליהם גדלנו.לכלוא לנו את התרבות.לשנות את ההגיה העברית הנכונה.ואנו המזרחים הגאים שונאים משתכנזים הרבה יותר מהעגלונים שהגיעו מאירופה.ולפני שאתה מחמיא לגמד הזה תקרא את סיפרו ותבין שמדובר בטמבל.

comment-2-comment

43.

42.

41.

להשתכנז זה רע ולהתמזרח זה רע, מזעזע אותי לראות צעירים מדברים במבטא מרוקאי או עם ח תימנית או עם מבטא פולני, צריך לכבד את הדורות שעלו לארץ אבל יחד עם זאת לייצר דור של ישראלים מתורבתים שמדברים עברית בלי מבטא ושהמוצא שלהם לא משנה

40.

תנו להם, הם כבר פאסה.... אנחנו העיראקים,פרסים,תימנים, תוניסאים..... וכל שאר עדות המזרח א ו ה ב י ם אשכנזים , הם דם מדמינו על אפכם וחמתכם.

39.

טחון ופירות יבשים וסוכר מלמעלה זה בסדר?

38.

אין תחרות ואין קינאה. מספיק עם הכיתוב והיותר טוב אופחות טוב.

comment-2-comment

ואפילו הספרדים האמיתיים בספרד מתמערבים לתרבות דוברת האנגלית. יותר מזה, התרבות האנגלית היא הסובלנית ביותר כלפי היהדות ולא סתם כמעט כל היהודים בגולה נמצאים במדינות דוברות אנגלית. התחנפות לתרבות ספרד שתכננה ובצעה את חיסול היהודים בספרד בשלישים - שליש ניצור, שליש גירוש ושליש מוות, זה לא נראה לך פתטי??? כנראה יש לך בעיה בבוחן המציאות.

37.

מרגישים זאת היטב בתמיכה של חלק גדול מהם בפוטין

36.

וכאשכנזי ממזרח אירופה - אין הבדל בין יהודים מכפר קטן בטרנסילבניה לבין יהודים מהרי האטלס. המרחק בין טוביה החולה לסלאח שבאתי לא משמעותי. כל הזהויות מומצאות - אז בואו נבחר את המוצלחות והעמוקות שבהן. יהדות מסורתית+מערביות אנליטית זה אש

comment-2-comment

סלאח שבתי הוא דמות של פליט שנוצרה על ידי אפרים קישון - פליט בעצמו

35.

האוכל ,המוזיקה שלרוב שומעים ,צורת דיבור ונפנופי ידיים ,נוסחי תפילה יותר מאומצים. מדינת ישראל אולי לבושה מערבית כשהשכל והמנטליות נשארו בארצות המוצא של המאה ה-19. בן גוריון הוציא את דוס והערס מפולין ומרוקו ,אבל פולין ומרוקו לא יצאו מהם ,להיפך הזיקה חזרה אליהם נהיית יותר חזקה. מערביות ? אולי אצל קומץ קטן שגם הפיתוח שלו לרוב מיובא ולא תמיד מוצלח והעובדות מדברות בעד עצמם בשטח.

comment-2-comment

בן דרור צודק לחלוטין. ההתמערבות לא נמדדת בתהליכים (ותהליכי נגד) במהלך השנים מקום המדינה ועד היום, אלא בהבדל הערכי והתרבותי הבסיסי בין התרבות המזרחית בארצות המוצא לבין מה שקיים היום אצל "מזרחיים". כולנו יותר מערביים היום (גם "האשכנזים") וטוב שכך.

comment-2-comment

אבל קשה לך הסיפור, נכון?

34.

כתבה מעולה אמיתית כל מילה בול

33.

אני לא משתכנז לא אוכל גפילתי אלא חחריימי לא תומך בביבי ולא במרוקאים הסובבים אותו יש לי מחשבה עצמאית ומעריך את המנהיגות האשכנזית של אז.

comment-2-comment

32.

31.

המחשבות והדעות למוח של הזולת בשם "אבל אני אומר מה שאני חושב, ואני אומר את האמת, ו, אני רק אומר", נכון?

30.

comment-2-comment

29.

comment-2-comment

comment-2-comment

28.

מה טוב?

27.

ה"מזרחיים" לרוב מתוך עדה מסויימת, בוכים על שמבטלים את מוצאם...הם רק שכחו או לא יודעחם כמה בן גוריון השתדל לייצר כור היתוך ולהפשיט את סממני הגלות מכל העדות שכלל עברות השם ונטישת שמות מוצאם. אפשר להתווכח אם נכון פעל, אך לחלוטין לא הייתה פה איפה ואיפה. ולעניינינו, מעדיף להיות חלק מחבר העמים המערבי בשל קרבה תרבותית וערכית ולא להשתייך לעמים שעדיין סוקלים נערות משום שנפגשו בחשאי עם בחיר ליבן...

comment-2-comment

שטפו לך את המוח במסרים גזעניים שיהודי המזרח שייכים לתרבות שבה סוקלים נערות וכל הבולשיט הגזעני הזה. אם היית מזרחי, הייתי אומר שהשתכנזת, כלומר אמצת את הסטראוטיפים הגזעניים שמוכרים לך בארץ נהדרת ויאיר לפיד הנורמלי שבא מהמקום הנכון.

comment-2-comment

אולי כדאי שתראה את התכנית פעם ולא תסתפק ב"דיווחים" בחשבון הטוויטר של עמית סגל או יאיר נתניהו? כי ההבלים שכתבת על התכנית לא קשורים למציאות וקיימים רק בדמיונך הקודח.

26.

בינגו. מדויק.

25.

ישראל היא מדינת הגירה וכור היתוך ולכן כל המקטרים על השתכנזות, אליטות, והגמוניות, נמצאים בצד המפסיד.

comment-2-comment

הממשלה חרדית-כהניסטית של נתניהו תסלול את הדרך לחיסול ההתמערבות והדמוקרטיה, ותציב לציבור השפוי שתי אפשרויות: להגר או לחיות פה תחת דיכוי.

24.

comment-2-comment

comment-2-comment

23.

אחרת אני הייתי נאלץ לכתוב. ואתה פשוט עושה את זה הרבה יותר טוב :)

22.

למה שקוראים "השתכנזות" זה בעצם "התמערבות" המשתכנזים היחידים הם אלו מסיעת ש"ס שמתנהגים ומתלבשים כמו חסידים מליטא

comment-2-comment

נקרעתי מצחוק. אתה הבנת מה כתבת? הליטאים הם מתנגדים לתורת החסידות. אין חסידים מליטא כמו שאין אתיופים לבנים.

21.

20.

19.

אגב, אני עליתי ממדינה מזרח אירופאית נחשלת אבל זה לא אומר שאני יורק על אנשי רוח ואינטילגנציה מערביים. הם אכן הביאו אור והשכלה להמונים. בקיצור, תתקדמו. למתוסבכים בינינו ממליץ לקרוא על כיצד יפן הבינה שהיא נחשלת והפכה למערבית.

18.

המזרחיים שנגד ההתאשכנזיות - לדעתם מזרחי צריך להיות - בור, פרימיטיבי, קולני, ערמומי, עברייו אמיתי או צעצוע והכי הכי ביביסט. כדאי שאנתרופולוגים יבדקו מה תרומתו של ביבי לעניין כשכולנו מעורבבים, הם הגזענים הכי הגדולים

17.

היסוד של המערב, שוויון חירות וכבוד האדם. האשכנזים שייסדו את המדינה הניחו בהצהרת העצמאות את הערכים האלה. מאז החברה הישראלית מתחלקת במאמינים בערכים אלה ובכופרים בהם. החרדים, המתנחלים הרבנים האנטי דמוקרטים רובם אשכנזים. הם היסוד המכרסם בדמוקרטיה הישראלית.

16.

15.

14.

comment-2-comment

הבנאדם אמר על ליכודניקים שהם חארות ומגעילים ולקינוח אמר שהוא מייצג את הנורמלים שבאו מהמקום הנכון. ואחר כך אומרים שהליכוד מעיר את השד העדתי.

13.

צודק המחבר. הורי היו בשנות העשרים שלהם כשעלו מצנעה. שני אנשים אדוקים מאוד. אפשר להבין אותם ושכמותם, דור העליה שהיה מחובר לשורשים שלו. אבל אפילו הם עם השנים סיגלו סממנים יותר ויותר מודרנים, והדבר שהיה הכי חשוב להם זה לאפשר השכלה גבוהה לדור ההמשך, ולא השכלה תורנית (למרות שאבי היה מורי וחזן בעל קול מדהים, שרבים באו לשמוע אותו, והכל כמובן ללא תשלום). זה לא היה ביטוי לזלזול במורשת אבות, אלא בא מתוך ההבנה שזו הדרך המתאימה להתחבר ולהתקדם. אנחנו בני דור ההמשך ילידי הארץ, ישראלים לכל דבר. החיבור לשורשים התימונים קיים אם בכלל רק דרך המטבח אצל ההורים, והמנגינות האופייניות בבית הכנסת, למי שטורח ומבקר. מכבדים את מקורותינו, אבל לא מעבר, ובטח לא מוצאים שזה נכון לנפנף בהם בהתרסה.

9.

אשכנזי חילוני שייך ''לאליטה'' ששולטת במדינה ביד גסה ומרושעת ואין בהם שום סממן יהודי רשעים ואכזרים .ואם ישנו אדם ממוצא אחר שמתקרב אליהם הוא עובר תהליך השתכנזות לעולם לא התקבל רק למראית עין ולכיסוי תחת .האנשים האלה שייכים לכל מה שרע בעולם מיום שנברא

comment-2-comment

איך יש מקום לפרסם תגובה כל כך מלאת שינאה?

comment-2-comment

comment-2-comment

ולהבריח את החילונים שאתה כל כך שונא. קח בחשבון שהמדינה תקרוס מיד לאחר מכן כי הם נושאים את המדינה על הגב, אבל אני בטוח שחשבת על זה.

comment-2-comment

מסתבר שהם מעדיפים לפרסם תגובות ברוטליות כדי להציג את הצד השני כברברי ותגובות ענייניות שמכאיבות כי הן מנומקות וענייניות - מצונזרות. אני עוד אעשה ניסוי מצולם פעם עם כמה תגובות מסוגים שונים ונראה מה מפורסם ומה לא, כדי להוכיח את טענתי. אשתדל לפרסם את התוצאות ברשתות החברתיות. מקווה שזה יעשה רעש.

comment-2-comment

comment-2-comment

comment-2-comment

comment-2-comment

אולי אתה בכלל מהחמס ולכן כתבת תגובה כזו ? לפצל להרוס אתה חייב להיות אחד מאויבי ישראל לכתוב כזו תגובה

comment-2-comment

8.

7.

אפשר לעשות בדיקה קטנה ולראות שגם גדולי המזרחים אם יחויבו לבחור לעבור למדינה אחרת מישראל כנראה יבחרו מדינה מערבית כל שהיא הנחה שלי 99% מתושבי מדינת ישראל גם ערבים יבחרו כך

6.

ההשפעה התרבותית המערבית בישראל אינה אשכנזית בעיקרה ..מושג מכליל המחביא בתוכו את כל יוצאי מזרח אירופה. השפעה מערבית בחברה הישראלית היא בעיקר אמריקאית (לצערי) אני מדבר על תרבות המסגרת , כמובן שיש עוד השפעות רבות אשכנזים מזרחים- ומזרחים אשכנזים. ההשפעה המובילה ביותר היא האמרקאית-אנגלית. בעקרון בחברת הגירה כשלנו זה נכון ומתחייב לקחת את כל ההשפעות הטובות והמקדמות לפרט ולחברה.

5.

נכון לחלוטין.

4.

Hear! Hear!

3.

הגיע הזמן להוציא מהלכסיקון את המושגים שגורמים לקיטוב. הרבה מאד ילדים שנולדים היום, אולי אפילו רובם, הם מעורבים מזרח-מערב, אז למה לאלץ אותם לבחור "צד"?|

2.

1.

לכל התגובות
0
מצב לילה
מצב לילה