צילום: אסף קמר
צילום: אסף קמר

יש עוד דרך להוריד את מחירי הפירות והירקות - בלי לפגוע בחקלאים

בעוד שאין ערובה לכך שפתיחת השוק ליבוא תוזיל את המחירים לצרכן, אבל כן בטוח שהיא תפגע בחקלאות המקומית - עולה השאלה מדוע האוצר לא מנסה לעזור לחקלאים הישראלים לייצר בזול, ומתעקש למשל להעלות עוד יותר את מחיר המים לגידולים או להמשיך לגבות את ההיטלים היקרים על עובדים זרים

נווית זומר | פורסם:22/07/2021
המילה רפורמה נשמעת טוב, על הנייר. בעיקר כשהכותרת היא הוזלת מוצרים לצרכן. על פי הרפורמה של שר האוצר אביגדור ליברמן, יופלו חומות המכסים שהגנו על תוצרת חקלאית מיבוא מתחרה, שפע של פירות וירקות יגיע מחו"ל לישראל במחירים נמוכים, ונקווה שכל ההוזלה תגולגל לצרכן. החקלאי הישראלי יפוצה באמצעות סבסוד ישיר של 100 שקל לדונם מעובד, ולראיה, אומרים באוצר כי זו השיטה באיחוד האירופי, ובא לציון גואל.
>> לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים בכלכלה - הצטרפו לערוץ הטלגרם שלנו
ובכן, כדאי לבדוק כמה זול מחיר המים לחקלאי באירופה לעומת ישראל, ולמה האוצר, הטוען שמחירי הפירות והירקות בארץ יקרים, מתעקש לייקר עוד את המים לחקלאים בקרוב. שלא לדבר על כך שאפשר היה להוריד מאוד את מחירי הפירות והירקות בדרך פשוטה, ללא זעזועים: הורדת מחיר המים לחקלאים, הפחתת ההיטלים היקרים על עובדים זרים, ועוד. לצערנו, מאחורי התיאוריות והמודלים של הרפורמה יש חקלאים, ואם לא יהיה להם כדאי ורווחי - יש חשש שאצל חלקם זה יהיה המצב משום שהתחרות עם מגדל במזרח אירופה שנהנה ממים ומכוח עבודה זול אינה הוגנת בעליל - הם יפסיקו לגדל והתלות ביבוא תגדל.
מאז שהותר יבוא אגסים ותפוחים לארץ עוקרים מטעי אגסים ולא נוטעים מטעי תפוחים חדשים. אגב, מחיר תפוח עץ בשופרסל שמייבאת תפוחים נע בין 10 ל-15 ק"ג. זה זול? ליברמן מבטיח לחקלאי פיצוי של 100 שקל לדונם, אבל החקלאים טוענים כי זה פיצוי לא מספק, וכי מה ההיגיון לתת אותו בשווה לכל חקלאי, אפילו למגדל אבוקדו שנחשב לזהב הירוק?
מכיוון ששיקולי האוצר במתן הפיצוי אינם שקופים לא נדע מי צודק, אבל אם החקלאי צודק והתוצאה תהיה צמצום חד בגידולים, זה יכול להיות הרה אסון לחקלאות הישראלית ולביטחון המזון שלנו, בייחוד כשכל העולם מלבד ישראל, בעקבות הקורונה ופגעי האקלים, מבין את הצורך בחקלאות מקומית: ממשלת סין, לדוגמה, אוגרת מזון וקרקעות (רכשה שטחים עצומים באפריקה) שיבטיחו לאזרחיה אספקת מזון עצמית. אבל אנחנו לא סין, ולא אי מוקף אויבים בלב ים. אנחנו אומת ההיי-טק.
89

תגובות

close-fullscreen-comment
הוספת תגובה
66.

יעזבו. מעניין מי ישתלט על השטחים לאחר עידן החקלאות הישראלית

65.

אז איך לתת יותר מים לחקלאות במקום לשתיה זה הגיוני?

64.

ליברמן הוא ימני תמיד כששר האוצר בא מהימין הוא פגע בבריאות בשרות הסוציאלי ובחקלאות ככה זה כשהקפיטליטים מהימין בשלטון

63.

החקלאים חוסכים למדינה מילארדים בשימוש במים מושבים/ מי הביוב. אם החקלאות תצמצם שימוש במים מושבים יהיה צורך להזרים לים והעלות... מהתקציב!

62.

צודק. למה להשקיע במתיישבים בגבול הלבנון אפשר להציב שם חיילים אפילו זרים/ שכירי חרב.

61.

יבוא זה דבר מבורך, ובדיוק בגלל זה צריך להוריד את המכסים,שוק חופשי נ ק ו ד ה!!!!! לא שכחנו את המחסור בביצים, חמאה אננס ועוד.. אז די לעם ההפחדות על ליטחון תזונתי ושבנתיים רק גורמים לכולנו לשלןם קיר מאוד!, על סחורה באיכות! ףגרועה

60.

אין לי שום צורך שפקיד או עסקן שמשתכר מכספי המיסים שלי "ינהלו" לי את חופש הבחירה שלי תודה. אני מבוגר מספיק להחליט בדלפק איזה סחורה אני רוצה לרכוש. אני שמח לרכוש תוצרת ישראל ואף לשלם מעט יותר אך לא בכל מחיר ולא ללא חלופות זמינות. חופש בחירה ותחרות חופשית. אם לחקלאות ערך אסטרטגי ניתן לתמוך בחקלאות באופן ישיר ולא ע"י החזקת הצרכנים כשוק שבוי.

59.

comment-2-comment

58.

comment-2-comment

57.

56.

לישראל לא יכול להיות "ביטחון תזונתי" כי במלה אנחנו מבאים המון חומרי גלם כמו מזון לבעלי חיים ואת רוב האוכל מחו"ל ומחיר המים עולה כי להתפיל זה יקר ובמלה החקלאים מקבלים מים במחיר מופחת יחסית לאנשים אחרים

55.

54.

מחירי התוצרת החקלאית נקבעים לפי ביקוש והצע. באיחוד האירופאי המדינות מתגמלות את החקלאים לפי קריטריונים קבועים וידועים מראש. התוצאה: תוצרת חקלאית זולה וחקלאים מרוצים. באיחוד האירופאי החלב ותוצרת החלב זולים ב-50% מבישראל והמבחר הטרי עצום. בישראל דבקים,ברצון של מפא"י ההסטורית לסבסד את הקיבוצים שלה. לקיבוצי הנדל"ן שפיים וגעש רפת ענקית הגדולה בישראל.

comment-2-comment

נו באמת, הקיבוצים אשמים שמחיר הטונה אפילו שנפתח ליבוא נשאר אותו דבר? הקיבוצים מתקיימים כמו כולנו, הם עבדו מאוד קשה כדי להגיע לאן שהגיעו ובזכותם יש לנו את מה שיש לנו הקורונה הוכיחה לנו שצריךל ביטחון מזון שיש לנו בזכותם אז לך תחפש שלומית מקיבוץ יקנעם

comment-2-comment

53.

52.

מה עם להוריד את המירווחים של הקמעונאים החזירים?הם ורק הם השודדים הגדולים בשרשרת!!!

51.

של משרד הבריאות אמור להיות מספיק.

50.

הוזלת מחיר המים משמעותה סבסוד וזה קיים בתוכנית. הורדת מיסים על עובדים זרים תפגע בעובדי חקלאות ישראליים, כמוה כהפחתת מכסים.

49.

הממשלה יוצרת לחץ מסוים על החקלאות הישראלית שמצד אחד יקרה להחריד בכל מה שקשור לגידול ומכירה תוצרת הארץ (ולא משתלמת בעליל לצרכן לעומת אלטרנטיבות הבינלאומיות) ומצד שני מעודדת את החקלאות הישראלית להפסיק לעשוק בחקלאות, כיוון ואינה מעודדת עבודה ישראלית יותר, אינה יעילה לשוק העבודה (עובדים זרים) ואינה משתלמת לממשלה. כאשר החקלאים יבינו שהם צריכים להתרכז במודל גידול שונה ובחידוש השיטות הישנות (הידרופוניקה, שימוש במי התפלה, גידול ורטיקלי) רק אז יהיה שווה להיות חקלאי בישראל.

48.

צריך לעבור לסיבסוד ישיר של החקלים ולא דרך המכסים ומכסות יבוא. שהחקלאים יתחרו בשאר העולם כמו כולנו

47.

46.

שיגדלו פה מה שמתאים לאקלים מה שלא שלא יגדלו, יש לנו חוזקות אחרות נשקיע בהן. המיסים שלנו דואגים שיהיו פה חקלאים שיגדלו לנו פירות וירקות יקרים אז למה שנמשיך עם זה? למה לא לתת את הכסף לאילה שלא יכולים לעבוד ביכלל? זקנים נכים? למה דווקא לחקלאים? השקר הזה שאנחנו חייבים חקלאות חזקה, על מה הוא מבוסס. למה צריך לשמור על החקלאות? אם הייתי אומר שצריך לשמור על מוכרי הקרח שהסתובבו פה לפני שנים היית צוחקת עלי, אבל למה? למה לא מימנו אותם במקום ליבא מקררים?

45.

44.

43.

42.

41.

אודה על תשובה רצינית מהקוראים.

comment-2-comment

comment-2-comment

ומגרזנים אותנו

40.

ישראל היא מדינת מדבר שמתפילה את המים שלה ולכן המחיר למ"ק גבוה. כך גם עלות הטיפול בשפכים

comment-2-comment

טעם הירקות בישראל מגעיל ואף נחזה כמכיל רעלנים מי סבון מטונפים

39.

המעט שהצלחנו להשיג בדם וזיעה בא"י אחרי אלפיים שנות גלות, כולנו עם החקלאים שהם שומרי הארץ! או כפי שאמר ז'בוטינסקי: "במקום בו תחרוש המחרשה היהודית את התלם האחרון שם יעבור גבולנו" כבר עכשיו חקלאים עוקרים עצים ומוכרים את האדמה לערבים, לא בשטחים אלא בבינימינה עצוב שכמה יהודים בירושלים עם יותר מדי כוח מוכרים את המדינה בזול

38.

37.

36.

על חשבון החקלאים והצרכנים. ממומלץ לקנות ישירות מהחקלאים, אם אפשר. נסיעת כיף ביום ששי, לא רחוק, לשדות ולטבע, עם הילדים ולקנות טרי ובזול ישר מהחקלאים.

comment-2-comment

במירב המיקרים קניה ישירה מהחקלאים יותר יקרה מקניה מרשתות השיווק הגדולות

35.

וגם נשמעת טוב במציאות! הממשלה צריכה לסבסד חקלאים רק בצורה שקופה וישירה.

34.

תסתכלו על רמת החיים שלהם לעומת רמת החיים של החקלאים

33.

הישראלים עם תאב בצע, כולם אוהבים להרוויח על חשבון השכן שלו. רק פיקוח יפתור את החזירות.

32.

31.

עובדים, דלק, מכונות, דשנים, ריסוס הכל מיובא. וגם אחרי זה אנחנו עדיין מייבאים גרעינים (חיטה, אורז וכו') כי אי אפשר לגדל מספיק בארץ פשוט פיזית אין מקום.

30.

בניגוד למרבית המגיבים (וכנראה גם מחבר המאמר), הייתי חקלאי פרטי אמתי במשך עשרות שנים. הייתי עד להרס הענף בידי ממשלות ישראל לדורותיהן, תוך העדפה של קיבוצים ומושבים על חשבון חקלאים פרטיים. הממשלה הרסה כל חלקה טובה (תרתי משמע) בענף, הנהיגה ביורוקרטיה, מכסות קרקע, מים, ייצור ושיווק, תוך העדפת הסקטורים המקורבים, מה שהביא לייקור התוצרת. המדיניות הזאת גרמה לא רק לייקור התשומות והתוצרת, אלא גם לצמיחת מעמד המתווכים שהוסיפו למחירים עוד עשרות אחוזים. על הממשלה לסלק ידה מן החקלאות ומן הכלכלה בכלל. אולי ניתן יהיה עוד להציל משהו

29.

אוניה ישראלית עמוסה במוצרי הייטק מפליגה ללב ים. בלב הים יש מכונה שיודעת להפוך את מוצרי ההייטק לפירות וירקות. האוניה מפליגה חזרה ארצה עם הפירות והירקות. אם זה עובד עם מכוניות, בגדים, נעליים וכ"ו זה יעבוד גם עם פירות וירקות.

28.

יוסלה אברהמלה הפגינו על הגשרים עכשיו תחזרו להפגין אבל על בטן ריקה תם עידן הקיבוצים גונבי הקרקעות ומכסות המים

27.

האדם היחיד בממשלה שאין לו מה להפסיד הולך לגרום להפסד הכי גדול במדינה, עכשיו ברור לגמרי לכולם למה הוא יתעקש על "בובה" במשרד החקלאות

26.

שכרגע זה גורם לקימעונאי להחליט על המחיר הסיטונאי גם כן.

25.

24.

תמיד אני שומע שהסופרמרקטים יקרים ודופקים מחירים גבוהים.זו גם הטענה של החקלאים שאומרים שהם מוכרים בזול. אז תסבירו לי למה בכל שוק חקלאים שביקרתי המחירים היו גבוהים? מישהו צריך לשקר.

comment-2-comment

23.

שישרפו כולם. הרסו את המזון בארץ.

comment-2-comment

22.

כל אלו אסורים לייבוא לחלוטין או שיש מכסות נוראיות. אין שום סיבה למנוע מאדם לייבא משהו כמו פרי או ירק אם הסחורה עברה סינון למניעת חדירת מזיקים ומינים פולשים. רוצים חקלאות ישראלית מתקדמת? תנו לה להתחרות מול החקלאים בחו"ל. יש הרבה מה לעשות בתחום כדי לייצר אוטומציה בתחום הגידול, הבקרה והקטיף. הבעיה שהחקלאות היא תחום שמרני מאוד ולפעמים צריך שינויי תפעול די קיצוניים כדי להפחית את התלות בעובדים. אין להם נכון לעכשיו שום תמריץ לעשות את זה, אז בוודאי שתהיה תלות גדולה בעובדים זרים.

21.

comment-2-comment

20.

19.

צריך לשלוח רפרנט של רשות המיסים שיעבור על העלויות והרווחים לכל אורך שרשרת הייצור והשיווק (הכל נמצא בדו"חות השנתיים למס הכנסה), להשוות לאירופה, לחתוך עם גרזן איפה שאפשר, לקבוע לכל השרשרת את הרווח שלהם, לקבוע מחיר לצרכן, ולזיין את הצורה לכל מי שמעיז לגבות עוד גרוש. נכון, זה כמו רוסיה הסובייטית, אבל החלופה היא שהישראלים המכוערים יקחו רווחים חזיריים.

comment-2-comment

תעשה את זה (האמת שהלמ"ס או משרד הכלכלה צריכים לעשות את זה) לכל דבר בארץ שעולה פי כמה מחו"ל. טואלטיקה, מלונות, דירות, מכוניות, הנעלה, מזון, מסעדות...אחסוך לך את הטירחה. בסוף תגלה שהכל יקר כי השלטון דוחף את האף בכל שלב...מסי ייצור (דלק, רכב, מקרקעין), רגולציה, מע"מ ועוד הרבה. כששחקן כדורגל לא מתפקד זה לרוב אשמתו, כשכל הקבוצה לא מתפקדת זה כבר המנהל/ מאמן

18.

ידוע שכמה משפחות מנהלות את השוק הסיטונאי. אם הם אומרים לא לקנות מחקלאי מסוימים אוי באבוי למי שיקנה. מה שקורה הם קונים בשקלים בודדים מוכרים במאות אחוזים (על הדרך מלבינים כספים) והמחיר נופל על הצרכנים. לבטל את התווך שמשרד החקלאות יפתח שוק פתוח כמו בהולנד ואז המחירים ירדו לחצי. יבוא?? יעדו אותו דבר וישלטו במחירים. אל תשכחו שתכלו ירקות מרוססים בלי בקרה.

17.

זו אשליה שאנחנו נהיה סינגפור ונשרוד כאן יותר מכמה עשורים, אם אנחנו לא בקרקע יעיפו אותנו מפה די מהר.

comment-2-comment

מחביאים הסכמים וקומבינות בתואנה של ייהוד הארץ, בו בזמן שקוראים לפנות התיישבויות באיו"ש, כשהמניע הוא שמירת ההגמוניה ומניעת תחרות. את התירוץ של משק לשעת חירום, ראינו קורס, כשאנשים חיכו למשטחי ביצים שיגיעו ממזרח אירופה. אז שיפסיקו לשקר ושיעשו עם המלפפונים שלהם חמוצים.

16.

ירודים ולמשך זמן ממושך מדי.

15.

14.

פעם לחקלאים הייתה מערכת שיווק משלהם,

comment-2-comment

13.

כל מדינה צריכה ליצר את המוצרים בהם יש לה חוזקות, וליבא כל דבר אחר.

comment-2-comment

12.

יוריד פערי תיווך. כיום רמ"י נוקטת בצעדי ענישה כלפי חקלאים שמוכרים בשדה

11.

ברשתות הקמעוניות מחלקת הירקות והפירות היא הכי רווחית. רמי לוי משיא המשואה גוזר אחלה קופון ועשה הון בקורונה ואף אחד לא מדבר על זה שהוא מפקיע מחירים של מוצרי יסוד כמו עגבניות ומלפפונים.

comment-2-comment

10.

לגבי עובדים זרים, כמו בענף הסיעוד, הפתרון האמיתי לא צריך להיות הסתמכות על עובדים זרים, אלא יצירת תמריצים שיביאו עובדים ישראלים המתאימים לכך לעבודה בחקלאות. הבעיה היא שהישראלי הממוצע לא רוצה לעבוד בחקלאות ומעדיף שהתאילנדים במקרה זה יעשו את העבודה במקומו, וגם למעסיק זה נוח בסך הכל כי המשכורת והתנאים הרבה פחות טובים, מה שצריך הוא שהמדינה תנקוט צעדים שיעודדו העסקה של ישראלים בתחום, זה גם יתרום להורדת רמת האבטלה. לגבי מחיר המים, אני מסכים עקרונית בתנאי אחד, שהמים שיסובסדו ישמשו לחקלאות בלבד. ידוע היום שיישובים שמוגדרים כיישובים חקלאיים מקבלים מים במחיר לחקלאות שהוא נמוך משמעותית מהמחיר לצריכה פרטית, ומשתמשים בהם גם לתעשיה וגם לצריכה פרטית. אפשר בהחלט לשים שעון מים נפרד שמקושר אך ורק למטעים או לשדות, ולחשב באופן דיפרנציאלי כך שתושבי היישובים החקלאיים והמפעלים שם ישלמו כפי שמשלם תושב עירוני או מפעל ביישוב עירוני על צריכת המים שלהם.

comment-2-comment

comment-2-comment

9.

עקומת הביקוש ההיצע והמחיר אבל החיים הרבה יותר מורכבים

8.

החקלאים רוצים מים מסובסדים על חשבון הציבור. נשלם את העלות פעמיים גם במס וגם בקניות.

7.

מי בכלל רוצה לאכול פירות וירקות שגדלו לא בארץ? בלי לדעת באיזה תנאים.רק חקלאות ישראלית!

6.

בשרשרת האספקה מהחקלאי עד לצרכן מי שמרוויח הכי מעט זה החקלאי

comment-2-comment

5.

כתבת יפה ולעניין!

4.

לעסק יש זכות קיום רק אם הוא מחזיק את עצמו ומייצר רווחים. אם המדינה קרי תושבי ישראל צריכים גם לשלם על המים וגם לשלם מחיר מופרז על הפירות והירקות. סימן שהחקלאות בארץ אינה יעילה ועדיף לייבא.

comment-2-comment

חחח חכמולוג חושב שמזון זה בסופו של דבר רק עסק במגיפה הבאה שהיבוא לא תהיה אופציה תתחיל לאכול את הכובעים מהארון?

comment-2-comment

למה לייצא תאילנדים זה סבבבה אבל לייבא אננס לא? מה ההבדל?

3.

2.

למה שאפרנס עובדים זרים בארץ? מעדיף לפרנס אותם בארצות שלהם

1.

שמעתי ברדיו שיו"ר התאחדות האיכרים והחקלאים מסביר כי המחירים גבוהים כי השנה היה יבול דל שפירושו כמובן היצע נמוך

comment-2-comment

comment-2-comment

החקלאים משמידים תוצרת כשהכסף שהם מוציאים לגדל לקטוף ולארוז אותה מסתכם בסכום גבוה יותר ממה שירוויחו אם ימכרו וזה גורר הפסד-הם יעדיפו לסגור את השאלטר של המים על הגידול ולא לבזבז עוד שעות עבודה ולהוציא עוד כסף. אם אין אפשרות להחזיר את ההוצאה על גידול (אפילו לא מדברת על רווח), זה לא הגיוני להמשיך להשקיע בו. אף חקלאי בר דעת לא ישמיד גידול כדי להעלות את המחיר אין בזה היגיון כי אם ישמיד לא ירוויח כלום ורק ישלם את מה שעלה לו לגדל.

לכל התגובות
0