60

"זאת סגירת מעגל כואבת": המשפחות השכולות חזרו להר

לאחר שהותקפו בקללות ובחפצים בידי גורמים קיצוניים, המשפחות השכולות השתתפו בטקס הזיכרון ליקיריהם שנספו באסון מירון. "ההגעה לפה קשה לי מאוד. אני לא מעכלת שכאן בני נספה, בשביל הזה". פרויקטור מירון התנצל: "קומץ קטן החריב את ההילולה"

איתן גליקמן, משה מזרחי | עודכן:19/05/2022
"נעשתה פה קוסמטיקה, רצינו פינוי-בינוי": בני המשפחות השכולות מדברים (צילום: משה מזרחי)
בחלוף שנה מאז האסון שגבה את חייהם של 45 גברים וילדים שהגיעו לשמוח בהילולת רשב"י ולא שבו, התקיים הערב (ה') טקס זיכרון רשמי בהר מירון, במקום שבו נספו – סמוך ל"סמטת המוות". המשפחות כבר התכנסו והמתינו בצפיפות להיכנס לאירוע, אלא שאז החלו מתפרעים, חרדים קיצונים, לקלל אותם ולהשליך עליהם חפצים שונים. הפקת האירוע הבריחה אותם בדרך צדדית, וכוחות משטרה המונים מאות שוטרים, מנסים להשתלט על המתפרעים ולהרחיק אותם. עד כה נעצרו במירון 21 מתפרעים.
טקס הזיכרון בהר מירון במלאת שנה לאסון (צילום: מזמור הפקות)
בטקס דיבר ראש ישיבת עטרת ישראל, הרב ברוך מרדכי אזרחי, מגדולי הרבנים הליטאים, הוקראו שמות הנספים, נאמרו פרקי תהילים, ובתוכנית האמנותית – שירי נשמה בהשתתפותם, בין השאר, של חיים ישראל ומוטי שטיינמץ. הטקס הסתיים בשירת "אני מאמין" – המנונם של יהודים לאורך דורות, ואחרי שהמקהלה סיימה לשיר – המשיך הקהל עוד שעה ארוכה, והלהקה נשארה על הבמה וליוותה בשירה את היוצאים.
<< הכול על העולם היהודי – בדף הפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו >>
תמונה כללית
צילום: מזמור הפקותטקס הזיכרון (צילום: מזמור הפקות)
צילום: מזמור הפקותטקס הזיכרון (צילום: מזמור הפקות)
הצהרה של פרויקטור מירון לאחר הפסקת ההילולה (צילום: משה מזרחי )
ישראל זיסקינד, אחיו של שמחה בונים, ואחד מחברי פורום המשפחות השכולות, אמר כי "משפחות שכולות לזכר 45 חללים נדחסות להיכנס לטקס. זו ממש בושה. יש קיצונים שמקללים אותנו פה, לא נירתע מהם. אחי חסר לי בכל יום, וגם לילדים היתומים שהשאיר. עצוב מאוד בהר. והיום שוב כמעט שהיה פה אסון. צריך לעשות פינוי-בינוי להר פה".
מהומות במירון: מאות שוטרים הודפים את המתפרעים (צילום: איתן גליקמן)
צילום: איתן גליקמןכוחות משטרה הודפים את המתפרעים (צילום: איתן גליקמן)
את הטקס יזם פרויקטור מירון, ניצב (בדימוס) צביקי טסלר, בשיתוף פורום המשפחות, והוא היה מוטל בספק עד לדקות האחרונות לפני קיומו, בשל המהומות שגרמו לקיצורה של ההילולה בכמעט יממה – והחשש מפני גורמים קיצוניים שינסו לפוצץ את הטקס מכיוון שהוא "בחסות המדינה".
צילום: איתן גליקמן21 נעצרו במירון (צילום: איתן גליקמן)

פרויקטור מירון: "קומץ קטן החריב את ההילולה"

בעקבות אירועי היום, אמר פרויקטור מירון כי הוא "מצטער על כך שקומץ של אנשים החליטו באופן מכוון וזדוני להחריב את מה שבנינו – והצליחו בכך". לדבריו, זו הסיבה לסיומה של ההילולה. "לפני ארבע חודשים וחצי קיבלתי על עצמי תפקיד: להצליח להחזיר את כולם בשלום הביתה", הוסיף. "ביחד עם המשטרה הבנתי שיש חשש שהחוגגים לא יחזרו בשלום, וכשזה לא קרה החלטנו לבטל את ההילולה".
צילום: איתן גליקמן (צילום: איתן גליקמן)
טסלר ניגש למשפחות השכולות, והתנצל. "נצטרך להבין עם המשטרה מה קרה. נבדוק אולי היינו צריכים להיות טובים יותר במעגלים שונים ביחד עם המשטרה. קומץ קטן החריב, לצערנו, את ההילולה". הוא אמר כי ההילולה טרם הסתיימה כל עוד יש אנשים על ההר: "עבדתי ואני עובד קשה כדי להחזיר את כולם הביתה בשלום".
הטקס הוא אחד משני האירועים שהותרו על ההר, במסגרת "מתווה מירון", והוא סוגר את אירועי ההילולה הרשמיים. הראשון היה ההדלקה הראשונה (והיחידה השנה), של האדמו"ר מבויאן – שהייתה אף היא מקוצרת, ונפתחה בהדלקת נרות נשמה ובהקראת שמות הנספים.
שנה אחרי האסון: מאיר נחמן אלחדד מדבר על שני הבנים ששכל ועל הלקחים שלא הופקו (צילום: טל שמעוני, תסריט ועריכה: תמר אברם)
משפחות הרוגי האסון קיבלו בימים האחרונים הזמנה לאירוע, במימון משותף עם המשרד לשירותי דת. ואולם בימים האחרונים איימו חלק ממשפחות ההרוגים באסון להחרים את טקס הזיכרון, שאמור היה להתחיל בשעה 19:00, בטענה כי תוכנו אמנותי בלבד, וכי אין בו די סממנים תורניים. המשפחות דרשו להוסיף לטקס "פן תורני", שבמסגרתו יישאו נאומים גם רבנים, נוסף על נציגי המשפחות.
צילומים: AP, רויטרס (צילומים: AP, רויטרס)
המארגנים קיבלו את הבקשה, ומלבד הופעות של זמרים ונאומים של נציגי המשפחות, הוחלט שיינשאו תפילות ורבנים מובילים מהמגזר החרדי יאמרו דברי תורה. לפי גורם המעורה בפרטים, כ-40 משפחות אישרו את הגעתן לטקס, שנערך במקום האירוע שגבה את חיי יקיריהן. המשפחות שלא הגיעו נעדרו בשל אילוצים אישיים. בני המשפחות הדליקו נרות זיכרון לזכר הנספים, והחזיקו תמונות שלהם.

"קשה לחזור להר אחרי שנה"

דיאנה חן – אמא של דורון, תושב חולון שנספה באסון – ממררת בבכי. "קשה לחזור להר אחרי שנה. כאן קרה לנו האסון הכבד שבו נספה דורון", היא אומרת. "אני מאוד מתגעגעת אליו. הוא חסר לי בכל יום. ההגעה לפה קשה לי מאוד. אני לא מעכלת שכאן בני נספה, בשביל הזה". אחותו קרן הוסיפה בדמעות: "הוא כל כך אהב להגיע לפה, לקבר רשב"י. עצוב מה שקרה פה גם השנה. הוא חסר לנו מאוד".
שי (37) שאיבד את אביו, הרב משה צרפתי, סיפר ל-ynet כי יעלה להר בל"ג בעומר – בפעם הראשונה מאז האסון. "בהתחלה רציתי מאוד ללכת לשם ולראות איך זה קרה", סיפר, "אבל לאחר מכן החלטתי לא להגיע, כי חשבתי שזה יכול לגרום רק לכעס ולעצבים. עכשיו, לקראת השנה, אני רוצה לסגור מעגל". לדבריו, ״אבא אהב מאוד להגיע למירון. זה כואב מאוד הגיע לפה אחרי שנה. אני עם המשפחה פה - סוגר מעגל והכאב עצום מאוד. הדלקנו נר וגם אמרנו קדיש".
לאחיו של הרב שמעון מטלון שנספה על ההר, יש ביקורת רבה על התנהלות המארגנים והעובדה שלא הועברו מתפקידיהם. למרות זאת מתכוונת המשפחה להגיע למירון. "אנחנו לא בורחים מזה", ישי מדגיש. "כולנו קשורים מאוד לקבר של רבי שמעון. אבל בוודאי שזה יום לא פשוט בשבילנו".
סגן השר לשירותי דת, מתן כהנא, אמר כי "בשעות הצהריים הגיעו קבוצות של קיצוניים קנאים-סיקריקים, במטרה להרוס ולחבל בהילולה שעבדה עד אותן שעות בצורה טובה. לנוכח מצב של סיכון חיים, קיבל מפקד המחוז הצפוני של המשטרה החלטות שנועדו להגן על חיי אדם. נכחתי איתו בחפ"ק באותן שעות ואני מגבה את ההחלטות שלו".
הוא הסביר כי "לאור העובדה שהקנאים חיבלו בתשתיות הבטיחות של המקום, החלטתי שלא ניתן להמשיך את ההילולה כמתוכנן. המשטרה פועלת בשעות אלה לסיים את ההילולה בבטחה".
פורסם לראשונה: 19:14, 19.05.22
לכתבה זו 60 תגובות
הוספת תגובה
60

תגובות

close-fullscreen-comment
הוספת תגובה
51.

יקיריהם נהרגו בתאונה, הם לא משפחות שכולות. משפחות שכולות אלו משפחות של חיילים ואולי נפגעי טרור. אני מוחה על השימוש בביטוי בהקשר הזה

50.

49.

48.

47.

אך לעזזל נתנו למתפרעים להיכנס למתחם הזה? לעצור את כל המתפרעים ולאסור את כניסתם לתמיד!!! + כלא ל 3 שנים לפחות!! מי שחוזר למתחם, כלא ל 10 שנים!! וכן הלאה עד מאסר עולם!!

46.

מריח שמישהו פה מנסה להטמיע את הרעיון שכל משפחה שאחד מבניה נהרג, ללא קשר לנסיבות, היא משפחה שכולה. תחשבו על זה בפעם הבאה כשאת שומעים את הטענה שגם משפחות של מחבלים רוצחים הן משפחות שכולות - כי זאת בעצם הסיבה.

45.

עזבו אותם, מיותר, העם הנבחר... המון נבער ופורק עול. רוצים לעלות אחד על השני, לבריאות, שחררו.

comment-2-comment

לא לשלוח לא שוטרים, לא מד"א, לא אף אחד. להודיע שהמדינה לא מאשרת הילולה ומי שמגיע זה על אחריותו בלבד ושהמארגנים יארגנו אבטחה על חשבונם ויקחו אחריות מלאה. לא למנוע להגיע. בעיה שלהם. נמאס שהמדינה צריכה לממן להם שוטרים והם מפרים חוק בלי חשבון ובסוף באים בטענות למדינה ותובעים.

44.

אלה שלא הפנימו אחרי האסון ועדיין מתעקשים שהמדינה רוצה לחבל בפולחן שלהם שיעלו. למה להתעמת כדי לסייע? אותו הדבר עם מסגד אל אקצה, למה להתעמת? יש להתריע ואם בוחרים חרף האזהרות למנוע מהמדינה לסייע לשפץ את המבנה כדי למנוע את האסון הבא, שאללה יעזור להם.

43.

קיצוניים משמאל או מימין, קיצונים מהעדה החרדית או מהמגזר הערבי, הכל מותחים את גומיית הקיום שלנו, מערערים את חוק שיווי המשקל הקוסמי ומביאים לפתחנו את כל מכות "מצריים" (מייצרים). לפיכך, מצד אחד - רק יד קשה (מדוע המשטרה התעמתה בלוויית הכתבת הערבייה ואילו במירון ברחה?) תביא לסדר...ומצד שני - שינוי תודעתי. האם מדינת ישראל מוכנה למהפך?

42.

41.

40.

39.

"קומץ קיצוני" יש באיסלאם טרור רציחות מטורפות (רובם של מוסלמים) והשאר? מסכימים בשתיקה "קומץ קיצוני" יש בהתנחלויות פורעים גזענים שתוקפים ערבים כי הם ערבים והשאר? מסכימים בשתיקה "קומץ קיצוני" יש בערביי ישראל שמתפרעים בכל הזדמנות והשאר ? מסכימים בשתיקה

38.

וקמצנים כרוניים

37.

מדוע לא עוצרים את המסיתים?????

36.

35.

הפעם ברור מי אשם, מתווה שכשל. זה היה יכול להיות שוב אחרת! אין למשטרה את האנשים הנכונים ואת המרגלים בציבור כדי לדעת מה נכון. פעם זה היה שונה לחלוטין.

34.

המדינה לא תהיה הרבה זמן דמוקרטית ורק יהודית מכל במשתמע מכך. הנה דוגמה לפניכם. תמשיכו לחלום על מדינה דמוקרטית.

33.

32.

31.

עם כל הצער שיש באסון, באיזו זכות אתם קוראים לאנשים שרוב הסיכויים שאפילו לא טרחו לשרת בצבא משפחות שכולות???? אתם מבזים את זכרם של כל חללי צה"ל, ואתם מתבקשים למחוק את המילה הזו מהכתבה.

30.

29.

התעללת בציבור סתם. עיכבתם בחניונים סתם כשההר לא היה בלא אפילו בחציו גם לפי המספר השרירותי שלכם. אז אל תתפלאו... וכל הציבור החרדי נהנה מזה

28.

27.

26.

אנשים זו מחמאה עבורם עושים את הרע לחברם לקהילתם לעמם ומדינתם אלוהים לא מסתפק ברבע מעשרת הדברות...

25.

הם התעמתו עם השוטרים, אל תבלבלו את המוח

24.

23.

I am looking at the video tghat you claim shows them throw stones at the families. I dont see the families and I dont see them throw stones at the families. They are throwing things at the POLICE. Now, I condemn them for that and it is unacceptable. However, dont write that they are throwing at the families when the video does NOT show that!!!. Try to bee honest for a change

22.

למשליכי האבנים, שישרפו באש גהנום .

21.

20.

מינו פרוקטור בדרגת נוצב. הביאו 8000 שוטרים ולא הצליחו להשתלט על קומץ קיצוניפ.

19.

18.

17.

לא מצדיק אלימות אבל אתם מעודדים כעס ושנאה לא יודע כבר איזה אתר נורמאלי יש לחדשות שלא משקר ומצדיק רדיפה נגד יהודים

16.

מה העיניין עם האלימות ? לא נמאס לכם חוסר השליטה העצמי וההיסטריה הגברית ?

15.

14.

13.

12.

ערבים ויהודים פוגעים אחד בשני ערבים בינם לבין עצמם פוגעים אחד בשני יהודים בינם לבין עצמם פוגעים אחד בשני חרדים דתיים מתנחלים חילונים ימנים ושמאלנים.. ומישהו באמת חושב שהאיום הקיומי הוא איראן? תחשבו טוב.. האם אתם רוצים את המסית הלאומי מושחתיהו שיחזור תממשלה וימשיך להסית מי שלא אוהב את המדינה שיבחר בו.

11.

10.

רובם של החרדים אזרחים למופת. בלי יחסי ציבור אבל זה עוד יבוא. בינתיים התקשורת נותנת במה לקומץ קיצוני . חבל.

comment-2-comment

comment-2-comment

נכונה ובהקשר נכון - אין מדובר בקומץ מדובר בעשרות אלפי אנשים, עשרות אלפי ואולי מאות אלפי אנשים אינם נחשבים באף קונסטלציה כקומץ

comment-2-comment

הלוואי אבל זאת אינה המציאות

9.

comment-2-comment

8.

"זהו, אני מתפטר"

7.

עם ישראל איתכם

6.

משתתפים בצער המשפחות

5.

לכמות העולים להר בערב ההילולה. מעניין מאד, האם גם ציבור בוחריו יזכור לו את זה או שכמו אחרי כל הפשעים הקודמים שלו - יחזור שוב לקדמת הבמה של ש"ס.

comment-2-comment

comment-2-comment

אם הם היו זוכרים דברים כאלה היו נשארים רק עם ליברמן להצביע לו.

4.

3.

אין אלוהים,הרבה בורות טפשות ורוע בעולם זה כן

2.

1.

אם יש אלוהים, הוא מזמן ברח מפה

comment-2-comment

comment-2-comment

לכל התגובות
0
מצב לילה
מצב לילה