צילום: AFP
צילום: AFP

סבו של איתן בירן, הניצול היחיד מאסון הרכבל, נחקר בחשד לחטיפת הילד

אחרי שהטיס את איתן בן ה-6 מאיטליה, על רקע מאבק בין שתי המשפחות, נחקר הסב בחשד לחטיפה ממשמורת. הוא שוחרר למעצר בית בתנאים מגבילים, הנכד נותר אצלו לבינתיים. דודתו טוענת שהיא האפוטרופסית של הילד והגישה תביעה להשבת קטין חטוף עפ"י אמנת האג

תמונה כללית
רענן בן צור | פורסם: 14/09/2021
שמואל פלג, סבו של איתן בירן, הניצול היחיד מאסון הרכבל באיטליה, נחקר היום (ג') בחשד לחטיפה ממשמורת של קטין מתחת לגיל 16. כל זאת, לאחר שהטיס את איתן בן ה-6 מאיטליה לישראל, על רקע מאבק משמורת בין שתי המשפחות.
הוריו של איתן, עמית בירן וטל פלג בירן, מתו באסון יחד עם בנם בן השנתיים טום. גם סבה של טל יצחק (איזי) כהן (81) ואשתו השנייה, ברברה קונינסקי כהן (71) נהרגו כתוצאה מהתנתקות הרכבל במאי האחרון.
באדיבות המשפחהמשפחת בירן. רק איתן ניצל (באדיבות המשפחה)
הסב, בן 58 מפתח תקווה, נחקר ביחידת ההונאה של מחוז מרכז בחשד למעורבות בפרשה. עם סיום חקירתו הוא שוחרר למעצר בית לחמישה ימים בתנאים מגבילים - בהם הפקדת דרכונו. לבינתיים, איתן יישאר בביתו לאחר שלא הוצא צו הרחקה לסבא מנכדו. דודתו של איתן, איה בירן, שטוענת שהיא האפוטרופסית של הילד, הגישה לבית המשפט לענייני משפחה בתל אביב תביעה להשבת קטין חטוף על-פי אמנת האג.
בן ה-6 נפצע אנושות ואושפז בבית החולים רגינה מרגריטה בטורינו במשך 19 ימים. מאז ששוחרר שהה אצל דודתו איה - אחותו של אביו שמתגוררת באיטליה. גם משפחתו של הילד התגוררה באיטליה בשנים האחרונות. הוריו ואחיו הובאו למנוחות בארץ - ומאז דורשת משפחת האם שאיתן ישהה עימם בארץ.
מלבד חמשת בני המשפחה הישראלים, נספו באסון הרכבל הקשה ביותר באיטליה ב-20 השנים האחרונות עוד תשעה בני אדם נוספים - ארבעה זוגות וילד קטן, בן 5.
127

תגובות

close-fullscreen-comment
הוספת תגובה
79.

78.

מקומו בארץ

77.

76.

בושה . פשוט ככה . שיחזירו מיד את איתן לדודתו ולבית שהוא מכיר. אם היו חושבים על טובת הילד לא היו חוטפים אותו ככה . מאד מסריח הסיפור הזה ... מאד

comment-2-comment

75.

74.

73.

מערכת המשפט בעיזרייל

72.

comment-2-comment

גם למשפחה של האם מגיע לגדל אותו אי אפשר לנתק אותה ממשפחת האם כי הדודה לא הסתדרנו איתה הם איבדו בת וסבא

71.

70.

comment-2-comment

זה מה שהילדים שלכם היו רוצים??? בושה!

69.

comment-2-comment

הבעל של איה אמר היום שאין סיכוי שידברו הנהן יותר

68.

ממה שקראתי בתקשורת חששתי לגורלו. עכשיו אני לפחות רואה שזה ילד שהמשפחה מאוד רוצה- גם אם יש ביניהם חילוקי דעות. מקווה שיצליחו להתגבר עליהם. בהצלחה לאיתן הקטן. שיהיה מוקף באהבה וטיפוח- זה הכי חשוב.

67.

66.

comment-2-comment

65.

על סמך מה הדודה קיבלה אפוטרופוס יש גם דודים מצד האמא למה שהם לא יקבלו אפוטרופוס על סמך מה הדודה קבעה שהיא זכאית להיות אפוטרופוס שישאלו גם את הילד אחפה הוא רוצה להיות איבד את הוריו אז לפחות שיהיה במקום שטוב לו

64.

הוא לא החזיר את הילד בשעה שנקבעה, הוא חצה איתו את הגבול בלי ליידע את האפוטרופוס של הילד ובלי לקבל את רשותו, הוא הטיס אותו למדינה אחרת בלי ליידע ובלי לקבל רשות, לכל אחד מהדברים האלה בנפרד קוראים חטיפה אז כולם ביחד זה האמא של החטיפות.

63.

גם יישב בכלא עונש על שעשה ואולי לכמה שנים, ובצדק, חטיפה של ילד זה דבר חמור. אבל לילד סבא בכלא זה לא מוסיף. למה לא לשתף פעולה כל הצדדים לטובת הילד? גועל נפש.

62.

כלומר לאחר ששמעה גם את הצד הישראלי וגם באם כן מה היה הבסיס להחלטה זו. יש לזכור שבית המשפט האיטלקי מוטה לטובת המשפחה המתגוררת באיטליה. ברור והלוואי ושני הצדדים יגיעו להסכמות ביניהם.

61.

לא אמנת האג צריכה לקבוע

60.

עמית וטל מתהפכים בקבר! הורים מושלמים שהלכו סתם! איתן איבד הורים מדהימים אז בבקשה תפסיקו ותמצאו פיתרון לשני הצדדים! תבטלו את התביעה נגד הסבא, שאיתן יחזור לאיטליה ותגיעו להסדר קבוע, זהו! לחשוב על שלום איתן בלבד

59.

58.

57.

איך היה בידיו של הסב דרכונו של הילד ?

comment-2-comment

56.

55.

comment-2-comment

אשתו

comment-2-comment

מעמד של סבא וסבתא הוא מעמד עדיף על דודה גם אם היא רופאה ללא זיכה לישראל וליהדות .ולמה הדודה צריכה להגביל בשעות ביקור את הסבא שבא מישראל באמצע מחלת הקןרונה . עם צווים של בית משפט . בלי שום ספק חוסר רגישות . ושלא לדבר על סכום הכסף שהילד הזה צריך לקבל ☹️☹️☹️

54.

נעשה מעשה ממש משוגע, המוסיף לילד טראומה על טראומה נוראית. הילד גר מגיל חצי שנה באיטליה. הדודה (אחות אביו) מונתה כאפוטרופוס שלו על ידי בית המשפט. היא טיפלה בו לאורך כל התקופה. הסבים מצד אביו גם עברו לגור באיטליה בקרבת מקום. הוא נעקר עכשיו מכל הסביבה המוכרת.

comment-2-comment

בושה לנתק את הילד ככה בבת אחת

53.

דבר אחד אכפת להם: מעצמם. טובת הילד? הדבר האחרון שמעניין אותם. מסכן, אולי היה סובל פחות אם היה מצטרף לשאר המשפחה שלו. חייבים להוציא אותו מיידית מהמשפחה החולנית הזאת ולשלוח להורים מאמצים שידאגו לו הרבה יותר טוב.

52.

51.

כשכואבים לא חושבים בצלילות. ״החוטף״ הוא אב שאיבד את בתו ואת נכדו התינוק. מובן מדוע נלחם כדי להחזיק בדבר היקר ביותר שנותר עוד ממשפחה שלמה שנמחקה ברגע. זו טרגדיה כואבת. ולכל הכותבים, אל לכם לשפוט ולו לרגע אחד מי מהצדדים. כאב ואבדן לא נועדו לשפיטה. נשמע שמדובר בילד אהוב שכל אחד מהצדדים מנסה להילחם על הטוב ביותר עבורו, לפי ראות עיניו.

50.

49.

לא הבנתי את זה , איך היא רוצה לגדל אותו אם היא עובדת בעבודה כזאת תובענית , ועוד בעצמה אומרת בראיון שבתקופת הקורונה הילד היה אצל הסבא והסבתא - משמע לה בכלל לא היה זמן לטפל בו או שישהה בביתה . למה שלא ישהה בחיק משפחת אימו שיש להם זמן ויכולת לטפל בו וגם משפחה יותר מורחבת

comment-2-comment

כל רופאה מגדלת ילדים ולא תמיד עושה משמרות.אז זהירות עם הכללות.

48.

יש פה אדם, שאיבד את בתו והרגיש מנותק מהנכד שלו. אין מה לשפוט ושאף אחד לא יהיה במקומו. כמובן שיש גם אשה, שאיבדה את אחיה. מאחלת שימצאו פתרון שיהיה מקובל ע"י שני הצדדים וטוב עבור הילד

47.

46.

זה שהילד יהודי ו/או יש לו משפחה בישראל לא אומר שזה הבית שלו. בתמונה הנוכחית אין ספק שהילד צריך להשאר בסביבה המוכרת והאהובה, עם המשפחה שגרה שם ודוברת את השפה ומכירה את הילד היטב. הסב בהחלט יכול להמשיך לפתח את הקשר עם הילד, כולל ביקורים באיטליה ובישראל, ושניהם רק ירוויחו מזה. מה שהסב עשה רק יכול לגרום נזק לקשר שלהם בעתיד.

45.

האם להוריו היתה חשובה הזהות הישראלית? האם התכוונו לחזור ארצה בתום לימודיו של האב או להשתקע באיטליה? האם הם היו רוצים שבנם יתחיל ללמוד בבית ספר של נזירות כפי שדווח בעיתונות? מה היה טיב הקשר עם הדודה לפניכן? וטיב הקשר עם הסבאים? השאלה האם בית המשפט האיטלקי שאל את השאלות הללו לפני מינוי הדודה כאפוטרופסית?

44.

בחודש יולי האחרון, לפני שהחלו הפרסומים על המאבק המשפטי המכוער, דודתו של איתן, גלי פלג, פרסמה פוסטים קורעי לב בפייסבוק על העלויות הגבוהות של הליך השיקום של הילד באיטליה, ועל כך שהוא מצריך משמהפחה לשהות תקופות ממושכות באיטליה. מתוך כאב לב אמיתי על מצבו של איתן תרמתי בחפץ לב. היום אני מבינה שכספי התרומה שלי הלכו על עורכי דין בקרב משפטי מכוער ועל השכרת מטוס פרטי בשוויץ כדי לבצע עבירה פלילית חמורה. אני מתביישת

43.

comment-2-comment

42.

שימו את הירושה שלו בחשבון נעול עד גיל 21 ותראו איך כל האוכלי נבלות מפסיקים להלחם עליו...

41.

comment-2-comment

מה הרלבנטיות בין מקום קבורת ההורים למקום שהילד יגדל בו.

40.

בתמונה מבי"ח בארץ נראה רזה מאוד וכחוש.. לא ברור כמה טוב טופל עד עכשיו..

39.

גם ככה עבר טראומה נוראית, עכשיו גם במדינה שלא מכיר, סביבה לא מוכרת, בלי חברים וכל מה שהוא מכיר. פשוט מזעזע . חייבים להחזיר אותו לבית שלו

38.

רק כספי הביטוח מעניינים אותם .

37.

מה לא ברור, הילד שווה הרבה כסף, הכסף שהולך לקבל מחברות הביטוח באיטליה. אפוטרופוס שולט גם על הכסף עד שהמסכן הגיע לגיל 18.

36.

חבל על הילד שאיבד את ההורים ואת אחיו צריך לעבור את זה עכשיו . רחמים על הילד שלא אשם בסיטואציה אבל נקלע לאמצע

comment-2-comment

הצער של לאבד בת וסבים כנראה גרם להם לאיבוד עשתונות, פשוט חטפו ילד מהסביבה הטבעית שלו בה גדל, זה לא ילד שגדל בישראל, מקסימום ביקר כמה פעמים בחייו הקצרות. רחמים עליו, הוא עבר כבר כל כך הרבה ועכשיו חוטפים אותו, לא ייאמן

35.

להחזיר את הילד לאיטליה ולנהל דיון נורמלי באמצעות צד שלישי על הסכם פשרה/צפיה/משמורת או איך שלא קוראים לזה

34.

אף משפחה לא תתאים לו כמו ההורים שלו ממש

33.

איפה ההיגיון פה?? פשוט התנהגות אנוכית. לא מספיק המכה הזו שנחתה עליו שביום אחד נעלמה לו המשפחה, עכשיו גם לגרום לו לעזוב את המקום היחיד שהוא מכיר וגדל בו?? לא מצליחה להבין את זה

32.

חטיפה לכל דבר.

31.

הוא זה שצריך להחליט וטוב שהוא עכשיו בארץ, כך יוכל לראות את האופציה השניה

comment-2-comment

ילד בן שש לא מבין כלום ונגרר אחרי דברים שמושכים אותו, כמו ממתקים או סבא - סבתא, הוא יכול עדיין לקבל החלטה האחראית, בגלל זה ילדים בני שש הם ילידים, לא נערים ולבוגרים, אלא ילדים.

comment-2-comment

זה אומר שלא נעים לו מהדודה ומצד שני אין לו ברירה...מקווה שבית משפט יחליט שישאר בארץ

30.

29.

28.

הוא אזרח איטליה, הוא לא דובר עברית אלא איטלקית, מגיל חודש הוא גר באיטליה, הוא איננו אזרח ישראלי זה מה שהבנתי מהסיפור, יכול להיות שאני טועה

comment-2-comment

הילד הגיע לאיטליה בגיל שנה ו8 חודשים כי (אביו נרשם ללימודים )והגיע לישראל לביקורים, הוא אזרח איטליה וישראל ודובר עברית ואיטלקית …. איך הגעת למסקנה שילד שנולד להורים ישראלים מדבר רק איטלקית?!

27.

הדודה האפטרופוס והוכיחה את עצמה מעל ומעבר כאשר איתן היה בבית החולים. תנמחי לחלד. אל תבלבלו אותו. מקומו אצל הדודה באיטליה. רצוי ששאר בני המשפחה יקחו כמה צעדים אחורה ויניחו לילד

comment-2-comment

בשביל כסף ימכור את אמא שלו גם..לא מעניין הילד לא ילד

26.

ועוד יותר לא מאמינה שאנשים אשכרה תומכים בסב שחטף את הילד לישראל, ילד שלא גדל כאן, שחי את כל חייו באיטליה. למה שיעקרו אותו לארץ, כי הוא יהודי?! תתביישו לכם.

25.

איבדו את ביתם, את נכדם, את הוריהם והנכד היחיד שנותר גם נעלם להם. מזעזע!

comment-2-comment

גם לא את הרמאות בבקשה לתרום כספים לטיפול בילד כשלמעשה השתמשו בהם לעוכרי דין ולשכירת מטוס פרטי למעשה פלילי של חטיפה

24.

23.

comment-2-comment

22.

גם אם רצה בטובתו. זו עברה חמורה ועדיף היה להתנהל מול בית משפט.

21.

על ידי בית המשפט באיטליה

comment-2-comment

comment-2-comment

comment-2-comment

הם היו אזרחי איטליה? או שכל מדינה יכולה למנות אפוטרופוס בלי קשר לאזרחות? וכשבית המשפט מינה את הדודה, הוא דאג לוודא שאין התנגדויות? האם הביא לידיעת המשפחה בארץ שהוגשה בקשת מינוי אפוטרופוס באיטליה? אני לא טוען שהיה חייב, אבל תוהה אם זה לא מתבקש.

20.

מסכן הילד

comment-2-comment

מילים ממיקלדת שלי.עצוב.שישאלו אץ הילד איפה יהיה לו לו שמח וכייפ.ושני הצדדים יתראו איתו.

comment-2-comment

השופטים והמשפטנים האיטלקים והישראלים כולם אומרים שהילד חטוף. לא השופט מציע לקרוע את התינוק. משפחת פלג קורעת את הילד. הם לבדם.

19.

18.

אני בטוח שכולם שם רוצים את טובת הילד אז שישבו ויחליטו איך שתי המשפחות יכולות להנות ממנו. חיים באיטליה וחגים וחופשות בישראל וכד . זה מאבק מיותר בכל מקרה כיגדל יבחר היכן מרכז חייו.

comment-2-comment

comment-2-comment

כולם רוצים לשים יד על הרבה כסף, שבסופו של דבר ישולם כפיצויים לילד.

comment-2-comment

צד אחד פושע צד שני קורבן לפשע. היינו רוצים לדמיין שיש סימטריה בין המשפחות במצב הזה- אבל אין.

17.

מי בכלל הסמיך אותם לאימוץ ומה הם מתייפיפים .יש גם צד שני שמוכפש וחבל. צריך להגיע להבנות בין 2 המשפחות

comment-2-comment

comment-2-comment

הילד נפצע באיטליה ולפני כן המשפחה חיה באיטליה. כשהילד שכב פצוע בבית חולים, הדודה שחיה באיטליה מונתה לאפוטרופוס על מנת שתוכל לאשר טיפולים לילד. שהילד שוחרר מבית החולים הוא עבר לגור בבית דודתו והמשיך את הטיפולים. לא בטוח שהיה דיון בבית המשפט באיטליה לגבי היכן הילד צריך להיות ישרל או איטליה .

comment-2-comment

הילד גר באיטליה עם המשפחה שלו, השופט בחליט שזה הדבר הכי נכון לילד עכשיו וקבה שאחות האב היא האפוטרופסית החוקית של הילד. אם הסב חושב שנעשה אי צדק היה עליו לפתוח בהליך משפטי באיטליה, אל מול בית המשפט שמטפל בנושא. כל עוד הוא לא עשה זאת בדרך החוקית הוא עבריין וחוטף ילדים לכל דבר ועניין.

comment-2-comment

16.

comment-2-comment

comment-2-comment

comment-2-comment

comment-2-comment

הורי האבא שלו עברו גם הם להתגורר באיטליה בעיקבות המשפחה של איתן הקטן, והם מתגוררים קרוב לבית הדודה איה ומשפחתה .היא מתגוררת בסמוך לבית שהיה הבית של איתן ובני משפחתו ז"ל. שם גדל ושם בילה והתחנך עד לאסון הנורא. אסור לנתק אותו מכל מה שהוא מכיר ואוהב.

15.

הילד הזה עבר מספיק. עכשו. הוא צריך שקט. לכן על המשפחות להיתעשט. ולדבר אחת עם השנייה ולהחליט על סידור פייר לילד. שתי המשפחות כואבות ושניהם צריכים לחשוב על טובת הילד ולא לנהל ריבים מעל ראשו מה גם ששתי המשפות צריכים לראות את הילד בצודה נאותה. בהצלחה בסך הכול סיפור קורע לב.

14.

comment-2-comment

comment-2-comment

אם הילד נולד בארץ אז לדעתי לא יהיה דרך להוציא אותו מהארץ

13.

הילד חייב להישאר בישראל. אצל משפחת אימו

comment-2-comment

אני לא מתאר לעצמי אם מישהו היה חוטף ילד ישראלי לאן שהוא. המעשה הוא חטיפה וכל בית משפט צריך להחזיר את הילד למשפחתו. הסב החוטף צריך להיות עצור מהרגע שהנודע הדבר. תארו לכם איזה תקרית מדינית מתרחשת כאן

12.

איזה עתיד מחכה ליתום המסכן באווירת סכסוך כזו?

comment-2-comment

קלעת בול . אני בטוחה שהילד ישמח אם המשפחות התאחדו יחד ויחליטו איזה עתיד טוב יותר יהיה לילד . כי אני בטוחה במאה אחוז שזה באמת משפיע על המצב הנפשי שלו שעוד שנייה סבא שלו יכנס לכלא ואולי בסוף הוא יגור במקום שהוא לא ירצה לגור בו

11.

בכל מקרה יותר טוב לו לחיות שם מאשר בישראל היקרה ומוכת המלחמות

10.

9.

קצת פחות אגו ויותר מחשבה על טובתו של הילד המסכן

8.

אזי המשפחה של האם לא יכולה לדרוש את הילד לעצמה, וזו חטיפה לכל דבר.

comment-2-comment

comment-2-comment

לא היה דיון מעמיק בטובת הילד לטוות ארוך. בסמוך לאסון היה צורך שמישהו יתנהל מול בית החולים ומול הרשויות, וזה היה הגיוני שהדודה שהיא רופאה ודוברת איטלקית תקבל סמכות זו. משפחת האם לא הסכימה שזה יהיה הסדר קבוע.

comment-2-comment

7.

בהתחלה חשבתי שזה הגיוני, הילד היה בחופשה באיטליה וצריך לחזור לארץ... אבל אחר כך התברר שהילד גדל באיטליה, ליד דודתו - - אז מה ההיגיון לעקור אותו עכשיו לסביבה חדשה? ועוד ככה, בחטיפה לאור היום?? פשוט מזעזע.

comment-2-comment

גם אני הופתעתי כששמעתי שהוא מגיל כמה חודשים הילד גדל באיטליה.

6.

5.

4.

הילד החמוד שהטרגדיה הגרועה ביותר פקדה אותו גדל באיטליה, התחנך שם, זו הסביבה שהוא מכיר. אחות של אביו ישראלית, בעלה ישראלי, ולהם בת בגיל של איתן. נכון, הוא מכיר את משפחת אימו ואוהב אותם, אבל המחשבה לנתק ילד מסביבתו המוכרת, מהשפה, מהחברים בגן, ובעיקר ממשפחתו מצד האב, שהיא האפוטרופוס הרשמי, קשה ונוראה. עם כל ההבנה למצב הבלתי אפשרי הזה, איתן חייב לחזור לדודתו באיטליה לטובתו שלו.

comment-2-comment

על פניו נראה כדרך הנכונה היותר עבור הילד ולטובתו. בהנתן שאנחנו הציבור מודעים לכל הנתונים הרלוונטים לעניין ואין נתונים נוספים שאינם ידועים לציבור.

comment-2-comment

איפה טובת הילד בלנתק אותו מכל מה שמוכר לו??

comment-2-comment

באיטליה החוק שונה ואיש לא יידע את המשפחה בארץ בנושא. הם הסכימו שתהיה אפוטרופסית כי היא דוברת איטלקית ויכלה לתקשר עם בית החולים. אבל מסתבר שבאיטליה אחרי 10 ימים האפוטרופסות הופכת לקבועה ואי אפשר לערער עליה. זה כאילו הם ויתרו על הילד וזהוא. אם הם היו יודעים שזה כך הם לא היו חותמים לה

3.

אני קורא ומצטמרר. מה אתם עושים???

comment-2-comment

2.

1.

comment-2-comment

אמרת בשתי מילים את הכל!

לכל התגובות
0