23

טסלה שוב דוחה את הטנדר ומאבדת סופית את היתרון

יצרנית המכוניות החשמליות דוחה פעם נוספת את השקתו של הטנדר החשמלי בעל המראה העתידני. תעלה אותו לכביש לא לפני שנת 2023. חדשות מעולות למתחרות פורד, ריביאן ואפילו GM שפיגרו אחר טסלה אבל זכו כעת ביתרון מפתיע

הלל פוסק | פורסם:14/01/2022
זה קורה לה שוב. טסלה שאמורה הייתה להתחיל בשיווק טנדר חשמלי לפני כשנה, דחתה אחר כך את האירוע לסוף השנה החולפת, ולאחר מכן ל-2022, לא תעלה אותו לכביש לפני סוף הרבעון הראשון של 2023, כך מדווחת רויטרס.
לדברי גורם המעורה בפרויקט, כך סוכנות הידיעות, מקור הדחייה בניסיונה של טסלה לשדרג יכולות בטנדר החשמלי כדי להעניק לו יתרון מול סוללת טנדרים חשמליים מתחרים שגדלה משמעותית מאז הכריזה עליו היצרנית. נזכיר כי לפני מספר חודשים הוסר מהאתר הרשמי מידע מפורט אודות הטנדר, כמו גם אפשרות לרכוש אותו. בטסלה לא הגיבו לדיווח.

המתחרים מתקדמים במהירות

כאשר חשפה טסלה לראשונה את הטנדר החשמלי שלה, הבהירה כי המראה יוצא הדופן נבחר, בין היתר, מכיוון שטנדרים כמעט ולא השתנו ב-100 השנים האחרונות. זה לא הסביר מדוע העניקה לו מראה כה מוזר, אבל את תשומת הלב של הציבור אי אפשר היה לתפוס טוב יותר. ובהתחשב בכמיהה הבלתי ניתנת לעצירה (ולהבנה) של האמריקאים לכלי רכב מסחריים, שמשמשים רק לעיתים רחוקות לעבודה אך מכריחים נסיעה עם רכב מגושם ונחות דינמית ובטיחותית על הכביש, מדובר היה בלהיט מכירות פוטנציאלי אדיר. מיליון הזמנות בתשלום (מועט) הוכיחו זאת.
תמונה כלליתתא הנוסעים וסביבת הנהג של הסייבר טראק
טסלה הציגה את הטראק עם מידות דומות לטנדרים אמריקאיים מוכרים, תא נוסעים לשישה (ספסל לשלושה מלפנים, כמו פעם) וסביבת נהג מוכרת מדגמי המכוניות הפרטיות שלה. הסייבר טראק הובטח בשלוש גרסאות הנעה: עם מנוע חשמלי בודד, הנעה אחורית, 0 ל-96 קמ"ש ב-6.5 שניות וטווח של כ-400 ק"מ, או עם שני מנועים, הנעה כפולה, 0 ל-96 קמ"ש ב-4.5 שניות, טווח של 480 ק"מ. בפסגה תעמוד גרסה עם שלושה מנועים, הנעה כפולה טווח של 800 ק"מ וזינוק ל-96 קמ"ש ב-2.9 שניות. ב-2019 זה נשמע לא פחות ממדהים.
תמונה כללית
אבל הוא לא הגיע. מי שכן העלתה לכביש טנדר חשמלי היא ריביאן, חברה קטנה ומבטיחה עליה כתבנו לראשונה ב-2018, וניבאנו כי עוד נשמע עליה. גם היא דחתה (ודוחה) הבטחות, אבל כן העלתה לכביש טנדר עם רעיונות מקוריים וביצוע מרשים. למשל, עם יחידת הנעה אחת לכל גלגל, תאוצות טובות לא פחות מטסלה וטווחים דומים.
חשבון הטוויטר של  RJ Scaringeיורד מפס הייצור - ריביאן RT1 (חשבון הטוויטר של RJ Scaringe)
גם פורד הציגה ב-2019 טנדר חשמלי, באותו שלב עדיין כאב-טיפוס. אבל כבר לפני יותר מחצי שנה הושק ה-F150 Lightning רשמית וכעת מדווחת פורד כי תכפיל את נפח הייצור השנתי ל-150 אלף כלים במהלך 2022 לפני נחיתתו באולמות תצוגה תוך שבועות ספורים. פורד אינה חברת הזנק שצמחה במהירות או יצרנית מודרנית חצופה, היא פורד השמרנית, העצומה והזהירה יותר. ולכן הטנדר שלה סטנדרטי יותר למראה, פחות קיצוני בביצועיו, אך עם רעיונות שונים ומקוריים ובעיקר תג-מחיר נמוך - עד כדי מחצית - מיריביו החשמליים.
ג'נרל מוטורס מצדה חשפה אף היא ב-2019 תכניות לטנדר חשמלי שיעלה על הכביש לפני טסלה תחת השם האמר, חשפה לפני ימים אחדים תכניות לשברולט סילברדו חשמלי שיעלה על הכביש בשנה הבאה, ויש כמובן מספר יצרניות סיניות שלא יפספסו הזדמנות לנגוס בעוגה.
תמונה כלליתפורד F150 לייטנינג - הראשונה ביצרניות הוותיקות
לפני כן, תוך פחות משבועיים (26.1), צפוי אילון מאסק להציג לוחות זמנים חדשים עבור דגמי טסלה השונים במהלך שיחה עם משקיעים. לפני כחודשיים, כך מזכירים ברויטרס, ענה מאסק בטוויטר לשאלה בעניין הגעתו הצפויה של הסייבר טראק ב"השנה החולפת הייתה חלום ביעותים מבחינת שרשרת האספקה וזה עדיין לא נגמר". בכך התייחס כנראה למשבר השבבים שמכה בתעשיית הרכב ולבעיות שינוע וייצור אצל ספקיות משנה, שגרמו לדחיות - גם בתכניות הסייבר טראק.
עבור ריביאן ופורד זו בהחלט הבטחה מעודדת - המתחרה הגדולה עדיין לא במשחק.
לכתבה זו 23 תגובות
הוספת תגובה
23

תגובות

close-fullscreen-comment
הוספת תגובה
12.

לא תהיה לו תחרות

11.

10.

תהיה מנית השנה

9.

זבל לא מכונית

8.

comment-2-comment

מי שמבין את המציאות יודע שהמצב בוא בדיוק הפוך ממה שכתבת.

comment-2-comment

וכמה פשטו את הרגל

7.

כרגיל, טסלה לא יכולים לעמוד בהתחייבותם. חבל, כי אני לא אוהב EVs, אבל זה נראה נהדר = מאוד עתידני - אף אחד לא נראה כסופר מודרני כזה! כמובן, הוא לא יגיע למרחק המוצהר(זה רק בתנאי מעבדה) - לצמצם את המרחק ב-40% עבור נהיגה יומית כמו כל חשמלי רק עם סוללות. 3 - אתה מאוד צודק ברוב, אבל יש לנו מגרש גדול עם מרפסת ענקית הפונה דרומה = שמש = מגדל הרבה ירקות ופלפלים חריפים מאוד מאוד + גינה לעוד ירקות, צמחי אכילה רב שנתיים, פטל שחור(אוסנה), פטלים שונים, 2 סוגי דוּמדְמָנִיות(gooseberries), תפוחים, אפרסקים (מהשכן) ופירות אחרים. עבור הגינה לי 2 טילרים(בנזין) - הראשון גדול והשני רק בין השורות. מה שאני מגדל זה מה שהגינה והעצים נותנים = ללא דשנים, כימיקלים, וכו'. אסיפת אלה לוקח הרבה זמן. אותו הדבר עם הכנת רוטב פלפל חריף. כל האמור לעיל לוקח הרבה זמן. את תחזוקת הבית אני משאיר למקצוענים = לא יותר מדי, אבל אני כן מכסח את הדשא, היתר ע"י חברה. ההשקיה היא על ידי ממטרות אוטומטיות. דברים - אני נושא בתא המטען הגדול מאוד של הלינקולן וגם במכונית הפוקוס של אשתי - באם צריך מקום נוסף.

comment-2-comment

6.

בינתיים המניה מזנקת ומזנקת.

5.

comment-2-comment

4.

זה גם מתחרה שהקדים את טסלה

comment-2-comment

יהיה בסוף השנה

3.

האמריקאים חיים רובם בבתים צמודי קרקע עם חצר גדולה בפרבר עם רחובות רחבים והמון טבע מסביב לעיר. להבדיל מישראלים שכמעט לא צריכים לטפל בדירה שלהם ולכל בעיה קטנה הם מזמינים בעל מקצוע או ועד הבית דואג לגנן וכל השאר, האמריקאי הממוצע עובד על הבית שלו כמעט כל סוף שבוע. אם זה רק לכסח דשא, לנקות עלים מהגג, לגרף שלג, לבנות מחדש קיר בבתים שרובם עשויים עץ, לסייד גדר עם צבע עמיד למים ושמש לשטוף שטיח מקיר לקיר עם מכונת שמפו ומלא עבודות אחרות. בשביל זה יש שם מתחמי ענק לחומרי בניה, שיפוץ וטיפול בבית ואנשים צריכים כלי שיכול להעמיס את כל המכונות האלו והכלי עבודה. בנוסף הגישה לטבע הרבה יותר זמינה, יש שם מרחבים עצומים ואנשים מתעסקים הרבה יותר בקמפינג, דיג, טיפוס הרים, ציד, רכיבת אופני ואופנעי שטח, שיט וגרירת סירות וקראונים לטיול. את כל הדברים האלו פיקאפ עושה הרבה יותר טוב מרכב רגיל. למי שגר שם פתאום זה נראה מובן מאליו. אותו דבר גם באוסטרליה, באיזורים הפחות צפופים בדרום אמריקה ובכל מקום אחר בו יש בתים צמודי קרקע ומרחבים.

comment-2-comment

2.

comment-2-comment

1.

comment-2-comment

לדתיים יש רבנים, ולחילוניים יש את אילון טראמפ ואחרים

comment-2-comment

comment-2-comment

רכב עם הרבה הייפ. אבל הרבה בעיות אמינות, איכות ייצור וחומרים נמוכה ויכולת דינמית ירודה מאוד. היתרון היחיד שלהם היא הסוללה אבל הפער הזה כבר נסגר ע"י הגרמניות.

comment-2-comment

טסלה מייצרת פחות מאחוז אחד מהמכוניות בעולם ועושה יותר רעש מכל השאר. תנחתו אנשים, זה ייתכנס לממדים האמיתיים בקרוב.

לכל התגובות
0
מצב לילה
מצב לילה