66

מינימום מתנחלים, מקסימום שטח

4,000 היחידות שאושרו בשטחים הן טיפה בים. מנגד, 35 חוות על פני 100 אלף דונם אושרו בשקט על חשבון מרחב מחיה של פלסטינים. ולא בפעם הראשונה

יונתן קנוניץ', זיו שטהל | פורסם:11/05/2022
צילום: יש דיןארכיון (צילום: יש דין)
בשבוע שעבר פורסם כי ישראל צפויה לאשר באופן רשמי את קידום בנייתן של 4,000 יחידות דיור עבור מתנחלים ישראלים בגדה המערבית. למחרת מיהרה ארה"ב לגנות את המהלך וחזרה על כך שהיא "מתנגדת בתוקף להרחבת ההתנחלויות". לידיעת החברים בוושינגטון, מדובר בטיפה בים.
בחמש השנים האחרונות סייעה ישראל בהקמת יותר מ-35 "התנחלויות בודדים" המשמשות כחוות צאן. באמצעות הקצאת אדמות, מענקים כספיים, חיבור לתשתיות וכמובן הגנה צבאית, כמה עשרות מתנחלים השתלטו על יותר מ-100 אלף דונם בשטחים הכבושים.
איך לא שמעתם על כך? כיוון שמחשש מהלחץ הבינלאומי, חוות הצאן הוקמו ללא החלטת ממשלה רשמית. הן הוקמו גם ללא היתרי בנייה, אבל זו כבר פרקטיקה מוכרת אצל המתנחלים בגדה המערבית. וכמובן, כמו כל שאר ההתנחלויות והמאחזים, החוות נבנו בניגוד לחוק הבינלאומי.
אם לא די בכך, חלק מהחוות החדשות מהוות מוקד לאלימות של מתנחלים נגד פלסטינים. על מנת לדחוק את קהילות הצאן והחקלאים הפלסטינים מאדמותיהם, יש מתנחלים שתוקפים אותם, מאיימים עליהם ואף פולשים לבתיהם הפרטיים. חלקם נעזרים בטרקטורונים, רחפנים וכלבי תקיפה ובאמצעותם הורגים בעלי חיים, משחיתים רכוש, פוגעים ביבולים חקלאיים ומשתלטים על מקורות מים. אלימות זו מקבלת הלכה למעשה את ברכת הדרך מצד ישראל, אם על ידי סיוע בפועל של חיילים ואם באמצעות אי-אכיפת החוק על ידי הרשויות.
מעבר לפגיעה היומיומית הקשה בגופם וברכושם של פלסטינים בגדה המערבית, הקמת חוות הצאן נועדה ליצור שינוי משמעותי וארוך טווח בשטחים, ולהביא לצמצום מרחב המחייה של הפלסטינים תוך פגיעה קשה בזכויות האדם שלהם.
(צילום: שמוליק דודפור)
חשוב להבהיר שלא מדובר בנבואת זעם מופרכת, אלא בהסקה היסטורית, מאחר שתוכנית דומה שימשה את ישראל להשתלטות על אדמות פלסטיניות כבר לפני 41 שנים. במאי 1981 פנה אורי אריאל, אז יו"ר צוות ההתיישבות של אמנה (תנועת ההתנחלות של גוש אמונים), לשר החקלאות אריאל שרון בבקשה לקבל הקצאה של אדמות ותקציב למרעה בגדה המערבית. שרון ראה כי טוב, גייס לטובת העניין את הקרן הקיימת לישראל ואת פרקליטות המדינה, והפרויקט יצא לדרך. תוך כמה חודשים אישרה ממשלת ישראל תוכנית להקצאת כמה מאות אלפי דונמים בשטחים הכבושים כשטחי מרעה למתנחלים, בתקצוב של 260 מיליון שקל.
לא ברור כמה עיזים וכבשים, אם בכלל, מצאו את עצמן עוברות את הקו הירוק ורועות בשדות זרים. מה שכן ברור הוא שעל אותם שטחים שהוכרזו כשטחי מרעה בגדה המערבית נבנו בשנים שלאחר מכן מאות ואלפי בתים בהתנחלויות ובמאחזים. עדרי הצאן היו רק תירוץ להרחבת הפרויקט הקולוניאליסטי.
תמונה כללית
זיו שטהל
41 שנים חלפו והשיטה מחדשת את ימיה. האסטרטגיה הישראלית המסורתית של "מקסימום שטח – מינימום ערבים" נותרה בעינה, אך שודרגה ל"מקסימום שטח (באמצעות) מינימום מתנחלים". שוב חברו להם ממשלת ישראל, אמנה, החטיבה להתיישבות וקק"ל, שוב מיליונים מכיסו של משלם המסים, ושוב הקצאה של שטחי מרעה למתנחלים, במטרה מוצהרת להשתלט על מאות אלפי דונמים של אדמות פלסטיניות.
4,000 יחידות הדיור בהתנחלויות הן אצבע בעין. אבל האלימות האמיתית, הן הפיסית והן המדינית, מתרחשת בשטח. שם, מתחת לרדאר האמריקני ובאמצעות חוות צאן פשוטות, ישראל מעצבת מחדש את מפת ההתנחלות הישראלית בגדה המערבית. מדיניותה זו פוגעת באופן קשה ונרחב בזכויות האדם של הפלסטינים ועלולה להוביל לגירוש על בסיס אתני ונישול של קהילות רבות מהאדמות שלהן. כפי שנוכחנו השבוע, בסוף היא גם תקבל את ההכשר של בג"ץ.
  • יונתן קנוניץ' הוא חוקר בארגון "יש דין" ומחבר הדו"ח "רועים בשדות זרים – חוות צאן של מתנחלים ישראלים בגדה המערבית והפגיעה שלהן בזכויות האדם של הפלסטינים". זיו שטהל היא מנכ"לית "יש דין"
מעוניינים להציע טור לערוץ הדעות של ynet? שלחו לנו ynetopinion@gmail.com
לכתבה זו 66 תגובות
הוספת תגובה
66

תגובות

close-fullscreen-comment
הוספת תגובה
54.

יכול להיות שהכתבה היא אמת, יכול להיות שהיא פייק ניוז, אבל שימו לב מי עומד בראש "העמותות" שמלכלכות ומשמיצות ומלשינות, יהודים כמובן. הרבה לא השתנה מימי יהודה איש קריות עד היום.

53.

שהשמאלנים יאכלו את הלב. אם זה נכון ולא ניפוח של כתב ישר כח לבנט וימינה שלמדו ממפא"י ההסטורית איך עובדים למי ששכח , רוב הישובים בתוך הקו הירוק כולל אוניברסיטה בנויים על כפרים ערביים שגורשו . חבל שלא נהגנו כך גם בששת הימים

52.

שטח של ישראל כולל יהודה ושומרון הוא 28 אלף דונם. לא הבנתי,המתנחלים בנו חוות גם בירדן וסעודיה?

51.

50.

49.

48.

מלבב

47.

46.

45.

44.

43.

42.

41.

ממש נגמר לכם החומר על הפלשתינים.. הם תמימים מתוקים... ממש מסכנים.. אם הכתבה נכונה ברוך ה...

40.

אני יכול להעיד שרוב ככל דברי הכותבים הם כוזבים ומגמתיים! א. אין כמעט שום אלימות (הייתי אומר בכלל אבל אין לדעת אם יש פה ושם סורר או שניים..) מצד אנשי החוות האידיאליסטיים שאין להם יום ולא לילה, לעומת הערבים מסביב שמפגינים בריונות והצקות בשפע. ב. הכותבים מתעלמים לחלוטין מהרקע להקמת החוות ביו"ש, וזה תכנית פיאד בה הרשות הפלסטינית משקיעה משאבים גדולים (הרבה יותר מישראל בחוות לצערי) ע"מ להשתלט על כמה שיותר שטחי C בניגוד להסכם אוסלו עליהם חתמו. אז מי כאן הכובש שטחים לא לו מר יונתן וגברת זיו??! נ.ב לצערי פעילות החוות מבורכת אך ממש לא מספיקה ע"מ לעצור את הדריסה של הרשות לכל השטחים הפתוחים ע"מ 'לחנוק' את היישובים ביו"ש. דרושים צעדים יותר משמעותיים ותקציבים הרבה יותר גדולים..

39.

איזה פיספוס, התאכזבתי.

38.

אבל מרחב מחיה לעם ישראל, כלומר מדינת ישראל, חייב להכיל 2 מיליון ערבים שמחזיקים בלמעלה ממיליון דונם. למה המרחב הפלסטיני לא יכול להכיל יהודים שמחזיקים בסך הכל 100 דונם, 2.5 אחוז "מהמרחב הפלסטיני?" שליטה אקסקולסיבית לצד הפלסטיני, אבל הצד היהודי, צריך להכיל... זאת לא מידה שווה לכולם.

37.

יהודה ושומרון זה בערך 6 מיליון דונם, כשליש מזה, בערך 2 מיליון דונם, מאוכלס, מיושב, ומעובד. שני שליש, כ4 מיליון דונם, זה בעצם מדבריות, הרים, סלעים, ושטח שומם, בשימוש שולי , או לא בשימוש בכלל. מדובר בשטח C שבהסכמי אוסלו, לא התקבלה החלטה סופית לגביו. 100 אלף דונם מתוך 4 מיליון זה בסך הכל 2.5 אחוז. המתישבים היהודים שמתישבים בשטחים לא משומשים לא עושים זאת על חשבון הפלסטינים, עושים זאת על חשבון השממה. אם הם לא היו שם, לא היה שם אף אחד. אולי רועה צאן שעובר שם עם עדר עזים. פעם בכמה שנים. זה שהיהודים באמצעות טכנולוגיה ופיתוח תשתיות, מצליחים לחיות שם, גורר צומת לב מטיפוסים שתקועים בקונספציה שהעולם הוא כמו עוגה. אם מישהו לוקח חתיכה, אז נשאר פחות לאחרים. במציאות, העוגה גודלת ומתחדשת, ומי שתורם לפיתוח העוגה, זווכה לקבל ממה שהוא פיתח. הפלסטינים יכולים לעשות אותו דבר ב97.5 אחוז "ממרחב המחיה" הנותר. במקום להיות אובססיבים ל2.5 אחוזים בשטחים, שהיהודים מחזיקים כחלק בלתי נפרד מארץ אבותם.

36.

מחבב הטרוריסטים. אין מילה אחת שכל שעה כמעט מנסים הצעירים המתוקים לרצוח גברים נשים וילדים יהודים באמצעות לבנים.בלוקים.בקבוקי תבערה...אסור להתרגש ואסור להאמין לתומכי הטרור היהודים הכותב: פרופ לאונקולוגיה, מרכז רפואי רמבם

35.

שימחתם אותי. אם כך יש עדיין מעט תבונה במדינה.

34.

ביי ביי

33.

או בין יום. אבל הפעם באישור ובעידוד הממשלה. רק כך נלחם בטרור ונוכיח מי בעל הבית בארץ ישראל ששיכת לעם ישראל על פי תורת ישראל. העם הערבי מתפרע ורוצח כשיש שלטון רופס. עשרות מאות ואלפי שנים לפני שקמה מדינת ישראל. שלטון חזק מרסן אותם. שלטון חזק הוא גם לטובת הערבים. מיגור הטרור ללא חת הוא לטובת הערבים. נכון לעכשיו הטרור פוגע בהם. הם עסוקים בהרס עצמי במקום בצמיחה. מקדשים את המוות שלהם במקום את החיים. אז אם אתם באמת דואגים לערבים, תתמכו ביד תקיפה של צה״ל ושל הממשלה, בעד ישוב הארץ על ידי עם ישראל. נגד בניה לא חוקית של הערבים. בעד מלחמת חורמה למיגור הטרור.

32.

משתלטים על אלפי דונמים משטחי c אשר על פי הסכמי אוסלו שייכים למדינת ישראל. החוות קמו מתוך מטרה להציל את מה שניתן ולמנוע את טבעת החנק של הבניה הפלסטינית סביב הישובים. לצערי, זה עדיין טיפה בים אל מול הבניה, החוות והנטיעות הלא חוקיות של ערביי השומרון

31.

תגידו מראש שזה מאמר של שונאי ישראל , מאמר של אנטי ציונים, תגידו מראש שזה מאמר של הBDS, על איזה אלימות אתם מתכוונים? אלימות יומיומית של הפלסטינים , בדקירות זריקת אבנים וירי על יהודים? נמאס מהבמה האנטי ישראלית של עיתון YNET

30.

1אסור לתת להם שום שטח בארץ ישראל 2חייבים לגרש כל העם מחבלים 3 דחוף להחזיר ארץ ישראל המזרחי 4ניתוק כל קשר עם בדיין השונה ישראל

29.

חתיכת אנשים עלובים יפי נפש שאין להם מושג על מה הם מדברים בואו ותראו מה הולך פה ואז תדברו יחתיכת פטפטנים עאלק שטח מחיה של פלסטינים

28.

כמה שטויות אפשר לרשום ולהפיץ בשקרים, 100 אלף דונם- אתם מבינים את גודל השטח עד כמה לשקר יש רגלים שאפשר לרשום שטח בגדול חצי מדינה ??

27.

שיאכלו אותה.

comment-2-comment

26.

25.

ממליצה להתעמק קצת יותר במציאות בשטחים ומי פוגע במי .....כתבה שלא מבוססת על המציאות...רק על דמיון של שמאל

24.

comment-2-comment

אולי לחאמס.

23.

comment-2-comment

בנתיים הם רוצחים ובונים לצערנו. כנראה שיש לנו מה ללמוד מהבדואים...

22.

21.

מינימום של אינטגריטי עיתונאי לציין שהכותבים מקבלים שכר ממדינות עוינות את ישראל כדי להשמיץ אותה בכלים שונים, למשל טורי דעה מקושקשים

20.

יהודה ושומרון שייכים לעם היהודי. את הפלסטינים נעיף מפה ביחד עם כל ארגוני השמאל הקיצוני.

19.

עשייה ציונית, פעילות מועילה של הממשלה, שחרור אדמת ארץ ישראל מהאוייב הערבי. קצת נחמה אחרי הדיכאון של ים הכתבות על מכירת ישראל למועצת השורר. אפשר עוד כתבות כאלו?

18.

אני מאד מקווה שהכתבה נכונה .סוף כל סוף בשורה טובה לציונות.

17.

הערבים הם מין פולש. היהודים מפתחים, מעבדים אדמות לחקלאות, בונים תשתיות, מתאימים זני גידולים חקלאים, והערבים באים לעבוד וללמוד איך מגדלים ואיך עושים חקלאות, ואז מתרבים וטוענים שהם כאן כבר מאות שנים..

comment-2-comment

סיכום מעולה למצב

16.

לנו יש מדינה אחת.

comment-2-comment

15.

התגובה לטרור תהיה הלאמה וסיפוח של שטחים. עד שהערבים יניחו את נשקם ואז נוכל לחיות כשכנים. כל עוד הערבים קוראים לחיסול הפרוייקט הציוני הם רק יפסידו.

comment-2-comment

comment-2-comment

מראש תשוקה לשקט אנחנו מוכנים להיתלות בכל תקוה שהיא. גם אם ברור שהיא לא הגיונית. ברק ורלמרט הציעו לערבים נסיגה כמעט מלאה כולל ירושלים כעיר בירה והם סירבו. הם לא מחםשים הקמת מדינה בגבולות 67. הם לא יכולים להסכים ולהימנע מאלימות כלפינו. ה19 שנים שבין 67 ו-48 לא משנות כלום בעניין הסיכסוך. הם שונאים אותנו ולא יכולים להכיר במדינתנו שבארץ ישראל. אנחנו כמו ילדים שממש משוועים למשהו נתלים בכל תקוה מגוכחת כדי לקבל את מבוקשנו, קצת שקט. ככל שנכיר בבעיה כך נקדים לפתור אותה.

14.

13.

12.

מתוך 6 מיליון שח בשנת 2021, 90% הגיע מחו"ל. זה אירגון במימון ממשלות ותאגידים זרים שמייצג בעיקר אותם באמצעות אידיוטים שימושיים מישראל שנותנים לבחישה נופך "אוטנטי".

11.

מסלפים עובדות ואמת היסטורית בכתבה מגמתית ושיקרית . אין לכם מה לחפש פה . תחזרו לגרמניה .

10.

מדינת ערב הסעודית בה התחיל האיסלאם כמו שהיהדות התחילה בארץ ישראל להתחיל לקלוט ערבים מוסלמים מכל העולם כמו שישראל קולטת יהודים מכל העולם,כמו שהיהדות דת יליד ישראל כך איסלאם הוא דת יליד ערב הסעודי,תהיה פרובוקציה מיותרת אם יהודי יחיה בערב הסעודי מוסלמי יחיה בישראל.

9.

8.

כששבט בדואי מחליט שהשטח יפה בעינייו, ופשוט משתלט עליו (וכל כל הסביב), אז אסור לגעת בו, כי הוא רק רועה צאן. וכשרועה הצאן היהודי רוצה אותו דבר, ישר מתנפלים עליו. כותבי הכתבה לא יודעים, או שכחו או שפשוט נוח להם להציג את העיניין ככזה, ערביי ובדואי השטחים משתלטים באופן קבוע על שטחי מראה ובניה, רק להסתכל על הכפר עקרבה (ליד מגדלים, כביש 505) ב 4 שנים האחרונות ולראות שהכפר כמעט והכפיל את גודלו, או השבט הבדואי שהשתלט על המורדות מירושלים לכיוון ים המלח, אז זה בסדר, כי הם ערבים ולערבים מותר... יש פה סכסוך, לא יודע מי צודק, רק יודע שאם לא נשמור על עצמינו, נמצא אותנו (גם את הכותבים המיופיפים של הכתבה) תלויים על איזה עמוד, או ערופי ראש באיזה בור... כי אולי אנחנו קצת כוחניים, קצת משתלטים, קצת גזעניים, אבל אם "מחבלים יהודיים" ניתן לספור על אצבעות כף היד, נצטרך להביא עובדים זרים שיצליחו לעקוב אחרי כמות המחבלים הערבים. אתם גם טוענים שהמתנחלים הללו מתנהלים בכוחניות? השכנים הערבים יפי הנפש, שהאדמה כלכך חשובה להם, בשם שמירה על האדמה, שורפים את אזורי המראה כדי שלא יהיה לעזים/פרות הללו מה לאכול, פוגעים בהספקת המים לישובים באזור ועוקרים ושורפים עצי פרי של חקלאי האזור, הכל בשם ה"דו קיום" ואהבת האדמה מספיק להיות יפי נפש ממגדל השן שלכם, פתרון צריך למצוא, אבל עד שלא יהיה פתרון, מזל שיש כאלו שמוכנים להגן גם על אנשים כמוכם יצא קצת מבולגן, מקווה שיפורסם

comment-2-comment

היטבת לסכם.

7.

כל אותם מאות אלפי מבנים שלע רבים ללא היתר לא מפריע לו, רק מנתחלים מפריעים לו לידיעתך זו מדיניות נהדרת שהצילה חלק מהנגב - משם נלקח הרעיון של חוות בודדים כל השאר זו המתעה במוחו של הכותב השמלאני - האלימות היא 99% מצד הפלסטינים. מכוון שהדינה לא עושה כלום נגד זה אז יש מתנחלים ש"קופץ להם הפיוז" והם עושים קצת גרפיטי או קצת איומים - שזה כמובן טרור נוראי, לא כמו לרצוח עם גרזנים אבל הרי לשמאלנים הגדרה משלהם לטרור כמו שהגדירה פעם ציפי ליבני "טרור הגרפיטי" אז לי אין בעיה שיהודים יפעילו "טרור גרפיטי" כי כאשר שמאלני עושים את זה זה בכלל "חופש הביטוי"

6.

"שוב מיליונים מכיסו של משלם המסים " - האם כתבתם גם על 53,000,000,000 ש"ח [53 מליארד שקלים] שנתנו לתומכי הטרור וגם הם "מכספי משלם המסים " ??? דאגתכם לכספי משלם המסים ממש נוגעת ללבי !

5.

שמאלני מצוי

4.

מאחר והמושג "עם פלשתיני" הומצא רק ב-1964 ולאורך כל ההיסטוריה האנושית לא הייתה להמצאה הזו מדינה משלהם ויתרה מזאת, משנת 1948 - 1967 יו"ש היה תחת כיבוש ירדני שהוכר רק ע"י 2 מדינות בעולם, מלבד ירדן, הרי לא ניתן לטעון שיו"ש הם שטח כבוש מהעם הפלסטיני. עד שנת 70 לסה"נ חיו ופעלו יהודים תחת ממלכת יהודה ותחת כיבושים שונים שהיו בא"י במרוצת השנים (כמו יוונים ורומאים). גם לאחר חורבן ביהמ"ק השני והגליית העם היהודי מארצו לנֵכר העם היהודי לא הפסיק לשאוף לשאוף לשוב לארצו המובטחת ולחדש בה את קיומו כעם עצמאי עם מדינה עצמאית. אילו הכותב הנכבד - ששואף לחלק מתנות שלא שייכות אישית לו אלא לכל העם היהודי - היה לומד תנ"ך והיסטוריה אולי היה מבין מדוע הוא טועה ומטעה אחרים.

comment-2-comment

אנשים שחיים יותר מאלף שנים במקום מסוים צרכים לפנותו בגלל סיפורים היסטורים מלפני אלפיים שנה. זה כל הסיפור האמיתי. סיפור פשוט בלי יותר מדי התפלפלות.

3.

מהרסייך ומחריבייך , כמו העיתונאי הזה , ממך יצאו. שונאי ישראל תמיד נעזרו בשונאים מתוך ישראל.

2.

comment-2-comment

ותכאב לכולנו כל יום יותר, הכיבוש הוא מה שיביא אסונות גדולים עלינו

comment-2-comment

כי בעזה הכבושה שמסרנו יש שקט ושלוה והפכה להיות עיר נופש למוסלמים ... עד מתי העיוורון?

1.

אין ספק,אמיצים! ככל שתמתחו את הקפיץ,כך יחזור אליכם

comment-2-comment

היהודים המאמינים ישנים על האף

לכל התגובות
0
מצב לילה
מצב לילה