40

לא רק השלום. בגין אחראי גם למהפך הכלכלי

נכון, בטווח הקצר הוא הוביל למשבר, אבל לאורך זמן עיצבה המדיניות שלו את הכלכלה הישראלית כשוק חופשי שבו כולם יכולים להשתתף | 45 שנה למהפך

דרור בר יוסף | פורסם:19/05/2022
צילום: יעקב סערעליזה ומנחם בגין בקלפי, 17 במאי 1977 (צילום: יעקב סער)
קריאתו של חיים יבין בליל הבחירות לכנסת התשיעית – "מהפך", הפכה לכינוי נרדף לבחירות ההיסטוריות שהתקיימו ב-17 במאי 1977. אולם בישראל כל מערכת בחירות היא "קריטית" וחשובה במיוחד לביטחונה ועתידה של מדינת ישראל. האתגרים הביטחוניים והכלכליים לא מאפשרים לנו מרחב טעויות רחב ושינויים פוליטיים הם טבעיים לשיטה הדמוקרטית. מדוע, אם כן, דווקא הבחירות של 1977 נחרטו בזיכרוננו הקולקטיבי כמהפך?
תשובה ראשונה היא הפשוטה ביותר: זו הפעם הראשונה שנבחרה אלטרנטיבה לשיטה הסוציאליסטית של מפא"י. בבחירות אלו ניצחו תלמידיו של זאב ז'בוטינסקי את מחנה השמאל, ופעלו ליישומה של מדיניות חדשה, לאומית וליברלית, לתנועה הציונית.
המפנה האידיאולוגי הוביל לשינויים במדיניות. עוד בליל המהפך פנה מנחם בגין לראשי מדינות ערב לפתוח במשא ומתן ישיר לפתרון הסכסוך. קריאה זו לא שבה ריקם וכעבור שישה חודשים הגיע לירושלים נשיא מצרים, אנואר סאדאת. לכל אורך דרכו הפוליטית ערך בגין אבחנה ברורה בין רצועת עזה שהיא חלק מארץ ישראל וחבל סיני שאינו. על כן, עתיד סיני יוכרע במשא ומתן, אולם עזה היא חלק משלמותה של המולדת ולכן חלקה במדינת ישראל.
בארכיון מרכז מורשת בגין מסתתרים תמלולים של ראיונות שערך העיתונאי אריק סילבר עם משתתפים אמריקנים ומצרים בוועידת קמפ דיוויד. בעדותם חוזרת תכונתו של בגין כאדם עם חזון ברור למשפטן המודע לפרטים הקטנים. במילותיו של וויליאם קוואנט, מהמועצה לביטחון לאומי של ארה"ב, "היה לו חזון ברור של מה הוא רוצה, אבל עם מודעות פוליטית ריאלית... הוא תמיד ידע לאן הוא רוצה להגיע, זה היה אחד היתרונות הברורים שלו".
שגריר ארה"ב בישראל, סם לואיס, העיד: "היו אלמנטים שבגין הכניס בתוך השפה של קמפ דיוויד, שאני משוכנע שהוא ידע איך הוא יפרשם. אני חושב שהוא ניצח במשא ומתן גם את האמריקנים וגם את המצרים בנקודות אלו".
ז'בוטינסקי, מורו ורבו של בגין, הנחיל לתלמידיו את האמונה בכח הרעיון ובחזון מסודר, לצד פיכחון פוליטי. בגין קרא לכך אידיאליזם-ריאלי. היום, במשא ומתן בין ישראל למדינות ערב ובין ישראל לטורקיה, נדמה שהצורך לשמור על השילוב בין עקרונות מוסריים וצדקת הדרך לפיכחון פוליטי חיוניים מתמיד.
מהדורת החדשות בליל המהפך (צילום: וידאו ארט - נהר שבתאי)
אולם הסכם השלום היה רק פרק אחד מתקופת כהונתו של מנחם בגין, ובנוסף אליהם הובילה הממשלה מהפך כלכלי. המדיניות החדשה הובילה בטווח הקצר גם למשבר ולאינפלציה, אבל לאורך זמן עיצבה את הכלכלה הישראלית כשוק חופשי. בגין לא האמין שחירות כלכלית יכולה להיות מנותקת מצדק חברתי. כלכלה חופשית חייבת לאפשר לאזרחים את החירות להשתתף במשחק הכלכלי, ולכן על המדינה מוטלת החובה לדאוג לחינוכם של האזרחים ולרווחתם הבסיסית (ובכלל זה, מעון, מרפא, מלבוש ומזון). על כן הוא קידם סדרה של חוקים חברתיים, ובראשם פרויקט שיקום שכונות, חוק חינוך חובה חינם וחוק הבטחת הכנסה.
בשנותיו באופוזיציה מחה בגין כנגד המצב החברתי בישראל, המעברות, מדיניות הפרוטקציה והסטגנציה החברתית. כראש ממשלה הוא הוביל מדיניות חברתית חדשה שמטרתה ריענון ואינטגרציה חברתית שתוביל לשילוב הפריפריה באליטה הישראלית. מהפך זה לא היה רק חברתי-כלכלי אלא גם תרבותי.
תמונה כללית
דרור בר יוסףבאדיבות המרכז למורשת מנחם בגין
בגין הכניס שפה חדשה לשיח הישראלי; שפה בה האמונה בעם ישראל, במורשתו ובארצו היא חלק מובנה ורצוי בה. שפה שבה ניתן קול לכל העדות והמנהגים של עם ישראל על גווניו השונים. בניגוד לטענה הרווחת שלפיה הוא התחיל את הברית בין המחנה הלאומי לעולי ארצות המזרח והאסלאם, ז'בוטינסקי כבר התייחס להדרתם בתנועה הציונית וטען כי קולם הייחודי חייב להישמע במוסדות הציוניים.
בימינו אלה שבהם מחירי הדירות נוסקים והשילוב של חירות כלכלית וצדק חברתי נראה רחוק מתמיד, כדאי לזכור כי בסופו של דבר השניים חיוניים האחד לשני. צדק חברתי אינו בלם לכלכלה חופשית. מדיניות חכמה מעודדת יוזמה ותחרות ומאפשרת גם לחלשים להשתתף בצמיחה הכלכלית.
  • דרור בר יוסף הוא עמית מחקר בכיר וראש המחלקה להשקפה לאומית ליברלית במרכז למורשת מנחם בגין
מעוניינים להציע טור לערוץ הדעות של ynet? שלחו לנו ynetopinion@gmail.com
לכתבה זו 40 תגובות
הוספת תגובה
40

תגובות

close-fullscreen-comment
הוספת תגובה
31.

מאפשרים היום לכל אחד לכתוב מה שהוא רוצה, כולל שקרים. חוק חינוך חובה חינם הוא של מנחם בגין? כמה רחוק אפשר ללכת עם השקרים ובכל זאת דבריך יפרסמו?! החוק הוא מ-1952, 25 שנה לפני שבגין והליכוד עלו לשלטון. זבולון המר בימי בגין הרחיב את ה"חינם" למוסדות שאינם רשמיים, כלומר לחרדים שלא מלמדים אלא לימודי דת ובטעות זה אילץ את המדינה לשלם גם למוסדות פרטיים שמטרתם רווח כלכלי......

30.

הוא יזכר כאלוף האשכנזים שהפך עמך ישראל לשפוטים שלו,ע"י שנאה לכל מה שלא ליכוד..גזענות הפוכה.היורש ביבי התעלה על רבו.

29.

רק ששכחתם שמי שלא היה לו פנקס אדום לא היה יכול לקבל עבודה מסודרת עם פנסיה במקורות, בחברת חשמל, באלפי החברות שהיוו את ההסתדרות. שכחתם גם שמי שלא הכיר את הסדרן של המשביר המרכזי היה מקבל סחרוה סוג ב' אם בכלל. שכחתם שמי שהיה מנהל בתע"ש ירושלים זכה לומר לנהגים להסיע את אשתו לקניות ולסחוב חבילות הביתה מפא"י הקימה את המדינה - נכון, אבל אם הליברלים היו עושים זאת היינו היום במקום אחר, טוב יותר. אין לשכוח שמקימי המדינה היו קומוניסטים, טפו עליהם - הקומוניזם גרם רק לנזקים אדירים ברכוש, אבל בעיקר בנפשות. גילוי נאות: אני הפגנתי נגד בגין במלחמת לבנון. מכה על חטא עכשיו ומבקש ממנו סליחה.

28.

והוביל למדיניות הכלכלית שאנחנו נהנים מימנה היום

27.

בהצלחה לכולנו

26.

אמנם הייתה חשיבות לשחרור המשק בזמנו, אך זה נעשה מהר מידי ובלי שליטה. כך האינפלציה הגיעה ל-800% בשנה. אלאמלא שמעון פרס וממשלתו אחר כך , שהפעילה את תוכנית הייצוב ב-1985, המדינה הייתה קורסת. כמובן שפרס קיבל רק עגבניות מתומכי בגין.

25.

אמת היה מהפך חשוב, אבל בפן הכלכלי המגלומניה החובבנית של בגין וחבריו חסרי הניסיון בניהול כלכלי לאומי כמעט הביאו את המדינה לפשיטת רגל ופסע מאסון כלכלי לאומי, אם לא שמעון פרס שהציל את המדינה ברגע האחרון.

24.

23.

גם לפני ביבי המדינה ייצאה רק תפוזים....

22.

איזו תרומה יש להתעסקות בעזה על הכלכלה הישראלית? במקום שזו תהיה בעיה של המצרים..

21.

20.

אוסף של גיבוב מילעם לחא קשר למציאות. על הדולריזציה שמעת? על אינפלציה של 400% בשנה? הלעג לחקלאים? המיליונרים בבריכות? ממתי רצועת עזה היתה חלק מארץ ישראל? בימי הפלישתים?

19.

את הסכם השלום היינו משיגים גם בלעדיו, הוא יצר היפר אינפלציה שהובילה לעוני , סיבך אותנו בלבנון ויצר שסע עדתי עמוק, היה טרוריסט ונשאר טרוריסט

18.

עד בגין היה מספר קטן של עילוי בתורה שקיבלו קיצבה . בגין קנה את השילטון בזה שמכר אותנו ועכשיי אנחנו מחזיקים אלפי חרדים על חשבון המיסים שלנו אז שלא יעבדו עליכם...

17.

16.

הליכוד בראשות מנחם בגין הוביל את ישראל לכיאוס כלכלי. בשנת המהפך 1977 הייתה כבר מדינת ישראל מדינה קפיטליסטית לכל עניין ודבר מבחינת הפתיחות לתת לשוק החופשי לעשות את העבודה. יתרה מכך ראש הממשלה רבין ושר האוצכ שלו רבינוביץ הצליחו לייצב את כלכלת ישראל ולהוריד אינפלציה לאחר מלחמת מום הכיפורים. ממשלות הליכוד בראשות בגין ושמיר הצליחו לייצג בישראל 400 שח אינפלציה. עוד הצלחה כזו ואבדנו.

15.

14.

המדיניות והאידאולוגיה המזהירה של המנוח בגין בתחום הכלכלה (ולא רק) גרמה לאובדן של עשור כלכלי שלם (ולא רק. בביטחון זה לקח 18 שנים) נדרשו שני סוציאליסטים, פרס ובן שחר וליברל אחד, מודעי, בכדי לחלץ מדינה מהברוך המונומנטלי לתוכו תקעו אותנו ממשלות המנוח בגין. עוד ניסיון ימני למהדרין לשכתוב ההיסטוריה של מדינה.

13.

12.

לא תפקד כלל !! כמו זומבי. תשאלו את דן מרידור שהיה מזכירו. מדינת ישראל התנהלה ללא מנהיג במשך שנה וכולם שמרו על כך בסוד !!!

comment-2-comment

11.

comment-2-comment

נערי האוצר כיוונו לליבוי האינפלציה וכישלון עיסקאות החבילה כי הם רצו נאו ליברליזם בכל מחיר (ומאוחר יותר נער האוצר לשעבר יורם גבאי התחרט על אופן העשיה האגרסיבי הזה)

10.

comment-2-comment

9.

8.

כלכליים, חברתיים ובעיקר השלום שיש לנו עם מצרים, הטעות העיקרית המצערת שנעשתה בתקופתו כשהוא חתם עם סאדאת על החזרת סיני, בהסכם זה הוא היה חייב לדרוש ממנו שאם הוא רוצה את סיני, שיקח תחת חסותו גם את רצועת עזה ובכך השאיר אותנו איתם עם בכיה לדורות

7.

האחרון מבזה את מורשת זבוטינסקי ובגין,כיצד אדאולוגיה ופרמטיות הפכו לאצל האחרון ,למה כדאי לי אישית ,פולחן האישיות ואני לפני הכל

6.

היו זמנים לצדק חברתי הבעיה מי שדרס לגמרי זה הליכוד

5.

המהפך של 1977 הינו מצער והפך את עולמה של אוכלוסיית המדינה - פרצופה של המדינה כיום, האלימות, החוצפה, חוסר הסובלנות איש כלפי רעהו, החשש לבטחון האישי להיזהר שלא להעיר משהו למישהו, כי זה עלול לפגוע בך עד כדי רצח. חוסר ההידברות עם הפלסטינים ואי הקמת מדינה פלסטינית, מצב זה מגדל דורות - אצלנו, במגזר היהודי והערבי, כמו גם ברשות הפלסטינית - של בני אדם שלא מכירים האחד בזכותו של השני לחיות בכבוד, מה שמביא לעימותים וסכסוכים פנימיים וחיצוניים - אלה הן תוצאות המהפך. בפן הכלכלי - ישראל הייתה חייבת להתאים עצמה לכלכלה העולמית, אבל הפערים בין עני לעשיר הפכו להיות בלתי נסבלים.

comment-2-comment

comment-2-comment

מצער….לא סתם מצער. האדם הזה הביא עלינו אסון נורא. עד 77 מקומם הטבעי של הימנים היה במחראות. הרצון האינסופי שלו להבחר כראש ממשלה הוביל אותו לדילוזציה שאפשר לנהל מדינה מודרנית עם ימנים. כשהתברר לו מה עשה, הסתגר בבית עם דיפרסיה עמוקה. אז זה כבר היה מאוחר.

comment-2-comment

והתקשורת השמאלנית העלילה שאריק שרון הוא הסיבה... שמאל חלש ותחמן

4.

3.

שלום? לא בזכות בגין. סאדאת הוביל את המהלך אההה וקיבלנו 18 שנחם של מלחמה ואת האיום האיראני על הגבול בזכותו. מצחיק שאת הצלת הכלכלה עשה פרס ועדיין זה מיוחס לבגין. בקיצור, מסוג החוקרים שגם אם יחטפו מוחטה בעין יגידו שיורד גשם .

2.

1.

בדיחה גרועה של חוקר ימין משוחד. הפער הכלכלי היום גדול מבעבר, ספסרוןת במחירי דיור וכמעט מחיקת הדיור הציבורי מצב ממש חלומי.

comment-2-comment

כן, דעה לא פופולרית אני יודע, אבל... מה עדיף? שיהיו פערים נמוכים וכולם יחיו בצנע או שיהיו פערים עצומים אבל יחסית למצב הקודם לכולם יהיה יותר? מה עדיף, שלכולם בשכונה יהיו רק אופניים או שלכולם בשכונה יהיה מאזדה 3 מלפני 10 שנים ולאחד תיהיה מזרטי? אם אתה לא טמבל תעדיף את האופציה עם המאזדות והמזראטי, למרות שהפערים ענקיים.

comment-2-comment

כי הנגישות למילוי צרכים בסיסיים הדרדרה (דיור, עבודה מפרנסת בכבוד עקב השחרה של הרבה עבודות שאינן היי-טק), איכות החיים הדרדרה מאוד וההון החברתי נשחק.

comment-2-comment

לכל התגובות
0
מצב לילה
מצב לילה