45

מקצרים את התורים לבדיקות: צפויה תוספת של 13 מכשירי MRI חדשים

שרי הבריאות והאוצר הודיעו היום על תוספת משמעותית שתכלול גם תשעה מכשירי CT, ארבעה תאי לחץ ושני רובוטים לניתוחים מורכבים, הצפויים לשפר את הנגישות לשירותי בריאות. האם תהיה גם תוספת תקנים לרדיולוגים לצורך הפעלת המכשור הנוסף?

תמונה כללית
אדיר ינקו | פורסם: 12/05/2022
שר הבריאות ניצן הורוביץ סיכם היום (ה') עם שר האוצר אביגדור ליברמן על תוספת של 28 מכשירים רפואיים מיוחדים חדשים למערכת הבריאות, שישפרו את הנגישות לבריאות בכל הארץ ובפרט בפריפריה, ויביאו לקיצור התורים לבדיקות.
צילום: shutterstockההחלטה תאפשר גידול של עשרות אחוזים במספר המכשירים המיוחדים (צילום: shutterstock)
השרים סיכמו על עדכון "תקנות מכשירים מיוחדים", שיאפשר את התוספת המשמעותית של מכשירים רפואיים מתקדמים למערכת הבריאות. התקנות העדכניות יפורסמו בימים הקרובים להערות הציבור, ויוגשו לאישור ועדת הבריאות של הכנסת.
קראו עוד:
על פי הסיכום, יתווספו למערכת הבריאות:
  • 13 מכשירי CT
  • תשעה מכשירי MRI
  • שני רובוטים לניתוחים מורכבים
  • ארבעה תאי לחץ ומכשירים נוספים
עוד סוכם בין השרים על הסרת המגבלה על הצטיידות במכשירי CT דנטלי.
החלטה זו תאפשר גידול של עשרות אחוזים במספר המכשירים המיוחדים, מהלך שישפר משמעותית את הנגישות והזמינות לשירות רפואי מתקדם בפריפריה ובאזורים שסובלים מפערים בשירותי בריאות. בהודעה לא הייתה התייחסות לשאלה האם תהיה גם תוספת תקנים לרדיולוגים לצורך הפעלת המכשור הנוסף.
שר הבריאות הורוביץ: "בזכות המהלך הזה, רבבות ישראלים יוכלו לעבור בדיקת MRI או CT מהר יותר וקרוב יותר לבית. גם במרכז יקוצרו התורים הארוכים״

MRI: ישראל בתחתית רשימת המדינות

בישראל, נכון לשנת 2020, יש 42 מכשירי MRI בלבד. מחירו של כל מכשיר הוא בין 1.5 מיליון דולר לשני מיליון. כמו בתחומים נוספים במערכת הבריאות, גם כאן ישנו פער גדול בין המרכז לפריפריה.
מספר מכשירי ה-MRI למיליון איש: במחוז תל אביב יש 7.5 מכשירים לכל מיליון איש; במחוז המרכז: 3.5; במחוז ירושלים: 6.4; במחוז הדרום: 4.1; במחוז הצפון: 4 ובמחוז חיפה יש 3.8 מכשירים לכל מיליון איש.
תמונה כללית
מספר המכשירים הכללי ביחס למיליון איש בישראל הוא 5.18 לעומת 15.42 במדינות ה־OECD, כאשר ישראל נמצאת בתחתית הרשימה. לשם השוואה: מספר המכשירים ביוון הוא 29, בדרום קוריאה - 30.
באשר לתאי הלחץ, כיום ישנם בישראל שני תאי לחץ פעילים. הראשון ביוספטל, המיועד בעיקר לטיפול בצוללנים שנפגעו במהלך הצלילה, ובבית החולים שמיר (אסף הרופא).
השר הורוביץ מסר: ״אנחנו ממשיכים את המהפכה בבריאות ומעצימים את הבריאות הציבורית בכל הארץ, בדגש על צמצום הפערים בפריפריה. אין שום סיבה שבפריפריה לא יקבלו את השירות הרפואי המתקדם ביותר. בזכות המהלך הזה, רבבות ישראלים יוכלו לעבור בדיקת MRI או CT מהר יותר וקרוב יותר לבית. גם במרכז יקוצרו התורים הארוכים״.
שר האוצר ליברמן הוסיף: ״קיצור תורים וייעול מערכת הבריאות הוא משימה עליונה ואנחנו משקיעים משאבים רבים בכדי ליישמה בצורה הטובה ביותר. את התוספת המשמעותית במכשור הרפואי ירגישו אזרחי ישראל לא רק במרכז אלא גם בפריפריה, אותה אנו ממשיכים לחזק ולטפח. אזרחי ישראל, הבריאות שלכם חשובה לנו ונמשיך לעשות הכול כדי לשמור עליה ולדאוג שתקבלו את השירות הטוב ביותר״.
לכתבה זו 45 תגובות
הוספת תגובה
45

תגובות

close-fullscreen-comment
הוספת תגובה
30.

29.

כמה זמן מחכים לפענוח?כמה זמן מחכים לרופא מומחה מבוגרים או ילדים?האם ידעתם שכדי לשלם משכורת לרופאים בבתי חולים,בתי החולים שולחים רופאים למרפאות צבאיות,למרפאות של קופות חולים,למוקדי רפואה דחופה של קופות החולים?בקיצור,בבל"ת.

28.

27.

מציעה שעד שישוו את השירותים הניתנים לנו בצפון הארץ כולל תורים לרופאים תוך זמן סביר שיורידו את מס הבריאות שאנחנו משלמים כי כדי להגיע לרופא/בדיקה אנחנו מבזבזים עוד זמן וכסף על נסיעות לאזורים אחרים

26.

לעומת פח אשפה ביבי. פשוט נורא ביבי. אסור שהוא יחזור פשוט אסור.

25.

24.

23.

22.

21.

אני ימנית, אבל לפן החברתי ביבי לא דואג. וגם לא לחינוך שזה עתיד המדינה

comment-2-comment

comment-2-comment

20.

comment-2-comment

פה מדברים על ציבורי

19.

comment-2-comment

בגללך אני זקוק לבדיקה במכשיר M.R.I

18.

17.

comment-2-comment

משרד הבריות והמדינה הפחו יבואני ציוד רפואי לבנק המדינה לתשלומים של שוטף +בעזרת השם שערי צדק לא משלם גם על בסיס שוטף+שנה

16.

15.

14.

צוואר הבקבוק הוא בכח האדם, חייבים לטפל במקביל על מנת לשפר את המצב

13.

שידאגו להכשרת רנטגנאים נוספים, תנאים טובים, והעלאת משכורות1. אחרת לא יהיו אנשים שיתפעלו את המכשירים. רופאים מפענחים אפשר גם לעשות בחו"ל ולפענח.

comment-2-comment

לא בדיוק. מפעילים את המכשיר חייבים לעבור הכשרה ריצינית ומ2015- לא היה שום קורס הכשרה. זה כמו לשים פסנטר לכל בית ספר ומורה לספורט יתחיל ללהד מוזקה...

comment-2-comment

12.

חייבים להסיר כל החסמים ליבוא טכנולוגיות רפואיות לישראל כפי שנהוג במדינות המפותחות תאליך יבוא הקיים מאוד מסורבל ,ארוך ומאוד יקר מונע תחרות ,מעלה מחיר הסופי ומצמצם משמעותית יבוא טכנולוגיות חדשות ,מתקדמות,יותר בטיחותות בגלל התנהלות הלא מותאמת של משרד הבריאות לשינויים הרבים בתחום הרגולציה הבינלאומית ,הנושא לא מטופל בצורה ראויה וחייב לעבור תהליך ראירגון מחדש ויסודי עלויות רישום טכנולוגיות רפאוית בישראל מהגבוהות בעולם ביחס לגודל השוק בישראל וביחס למהירות מתן אישור רישום ותוקף הרישום

11.

טיסה ב20יורו

10.

והכי מעניין שבנושא הזה הממשלה בעיקר עוזרת לביביסטים.

9.

comment-2-comment

comment-2-comment

8.

7.

6.

מערך הבריאות בארץ כמו כל מערכת שהתפתחה על פי שיקולים פוליטיים ולא עניניים צריכה לעזור רויזיה רבתית בהתבסס על הקיים. עוד לא מאוחר לבצע סקר מקיף ויסודי על הקיים ולבנות תכנית חומש שתוסיף, תאזן תקדם ותשפר את איכות ופריסת השרותים הרפואיים במדינה. ישנן בעיות שורש כואבות שלא באות על פיתרונן ממשל לממשל. כולם יודעים מכירים ונמנעים מלהתמודד איתן בצורה מקיפה אחראית ורצינית.

comment-2-comment

משרד הבריאות איננו מקציב את הכסף הוא רק מרשה למי שישלו לקנות את הציוד

5.

comment-2-comment

comment-2-comment

4.

חשוב מאין כמוהו. סוף סוף עושים דברים טובים עם כספי המיסים.

3.

מאשר לסטארטאפ ניישן. די להתעלל באוכלוסיה עם תורים שלא נגמרים. יש כסף אז תביאו עוד ציוד והרבה יא קמצנים על חשבון האזרח הקטן.

comment-2-comment

מי שמפעיל את המכשירים ומבצע בפועל את הבדיקות נקרא דימותן רפואי. בלעדיו לא יבוצעו בדיקות ולרופאים לא יהי שום מידע לפענח. חסרים דימותנים רבים מאוד ברחבי הארץ ורבים עוזבים בגלל השכר הנמוך והמעליב והתנאים הקשים. הגיע הזמן שהציבור יכיר יותר את עובדים הללו.

2.

1.

comment-2-comment

comment-2-comment

לכל התגובות
0
מצב לילה
מצב לילה