32

יעקב הַגֵּר: כתובת חשפה זהות של אדם שמת לפני 1,800 שנה בגליל

חוקרים מאוניברסיטת חיפה מצאו קבר של אדם שהתגייר, למרות שהנצרות התחזקה באותה תקופה באזורינו. בנוסף נמצא לוח אבן, שעליו נכתב: "יעקב הַגֵּר, משביע את אלו שיפתחו את הקבר שאף אחד לא יפתח אותו. בן 60"

תמונה כללית
ירון דרוקמן | פורסם: 01/06/2022
כתובת מלפני כ-1,800 שהתגלתה לאחרונה במערת קבורה בבית שערים, חושפת את שם הנקבר ולא פחות מעניין, את זהותו: "יעקב הַגֵּר". הכתובת המלאה וסיפור מציאתה יוצגו בכנס צפון המתקיים היום (ד'), כמה ימים לפני חג השבועות הקשור לסיפורה של רות המואבייה, אחת מהגרות המפורסמות ביהדות.
"הכתובת היא מהתקופה הרומית המאוחרת או הביזנטית הקדומה, שבה הנצרות מתחזקת. והנה בכל זאת, אנחנו מוצאים עדות לכך שיש עדיין אנשים שבוחרים להצטרף לעם היהודי", אמרה פרופ' עדי ארליך מהמכון לארכיאולוגיה ע"ש זינמן ובית הספר לארכיאולוגיה באוניברסיטת חיפה, שעומדת בראש החפירות בבית שערים.
צילום: יבגני אוסטרובסקי, רשות העתיקותהכתובת העתיקה על הקבר (צילום: יבגני אוסטרובסקי, רשות העתיקות)
בחג השבועות, שיחול ביום ראשון הקרוב נקראת מגילת רות, ובה סיפורה של רות המואבייה שלאחר מות בעלה דבקה ביהדות: "עמך עמי ואלוהייך אלוהי", ועל כן נחשבת גרת הצדק המפורסמת מתקופה זו, שמצאצאיה נולד דוד המלך. לקראת כנס צפון, המשותף לאוניברסיטת חיפה ולמרחב צפון ברשות העתיקות, יחשפו פרופ' ארליך ופרופ' יונתן פרייס מאוניברסיטת תל אביב כתובת שנמצאה לאחרונה במערת קבורה חדשה בבית שערים ועליה הכתובת של אחד האנשים שקבורים במערה: יעקב הַגֵּר.
בית שערים שבגליל התחתון היה יישוב יהודי מרכזי בתקופות המשנה והתלמוד (מאות שנייה עד חמישית לספירה). עיקר פרסומו של היישוב הוא בבית הקברות החשוב שבו נקבר עורך המשנה, רבי יהודה הנשיא, כמו גם יהודים רבים מארץ ישראל והתפוצות. המקום הוא כיום גן לאומי, ובית הקברות אף הוכר כאתר מורשת עולמית לפני מספר שנים. בבית הקברות שנחפר לפני כ-80 שנה התגלו כתובות רבות המספרות על היהודים שנקברו שם, הכתובות בשפות שונות, ובעיקר ביוונית, שהיתה אז שפת דיבור מקובלת.
לפני כשנה, יהונתן אורלין, אחראי השימור בצפון ברשות הטבע והגנים, גילה באקראי מערת קבורה חדשה שלא הייתה מוכרת עד כה. המערה הובילה למערות נוספות שהיו מחוברות בפרצות שנפרצו בקירות בעת העתיקה.
צילום: דעתיקות שנמצאו בעבר בבית שערים (צילום: ד"ר עדי ארליך)
בחדר הפנימי ביותר ובחושך גמור התגלו שתי כתובות ביוונית. את הכתובות פיענח פרופ' פרייס: בכתובת הקטנה הצבועה באדום על הקיר בסמוך לכוך קבורה, היה כתוב השם "יהודה" והוא היה בעל הקבר. הכתובת הגדולה יותר, שנכתבה באדום על גבי לוח אבן שנמצא מונח במערה ונשען על פתח אותו הכוך, כללה שמונה שורות ובה המילים: "יעקב הַגֵּר, משביע את אלו שיפתחו את הקבר שאף אחד לא יפתח אותו. בן 60". המספר 60 נכתב בכתב אחר ולכן מעריכים החוקרים כי ייתכן והוא נכתב על ידי קרובי משפחתו, לאחר פטירתו.
לדברי החוקרים, זו לא רק הכתובת הראשונה שנחשפת בבית שערים ב-65 השנים האחרונות, היא גם הראשונה שבה מוזכר באופן מפורש כי הנקבר הינו גֵּר. עוד הם הוסיפי כי כתובות המעידות על גרים אינן נפוצות, ומתוך אלה שנחשפו בעבר, רובן היו מתקופת בית שני או מהתקופה הרומית הקדומה – זמנים שבהם היהדות הייתה הזהות השלטת ביהודה. "הממצא הנוכחי הוא אחד הבודדים שבו מצוין גֵּר מהתקופה הרומית המאוחרת", אמרו החוקרים.
צילום: זיו ריינשטייןגן לאומי בית שערים (צילום: זיו ריינשטיין)
התקופה הרומית המאוחרת, במאות השלישית והרביעית לספירה, היא התקופה שבה הנצרות התחילה להתחזק ובהמשך אף הופכת לדת השלטת באימפריה הרומית. "הכתובת מלמדת אותנו מידע חשוב על החיים בגליל של אותה תקופה, שהיה מרכז היישוב היהודי לאחר חורבנה של יהודה במרד בר כוכבא בשנת 135 לספירה. למרות ירידתה של יהודה, ולאחר מספר מרידות יהודיים שכשלו והתחזקות הנצרות והתפשטותה באימפריה, אנחנו רואים שיש עדיין אנשים שבוחרים להצטרף לדת היהודית ואף מצהירים על כך בגאווה. הכתובת הועברה לידי רשות העתיקות ונשמרת שם בתנאי שימור מתאימים. בבוא היום, אולי יתאפשר להציג אותה לציבור, ולהזכיר ולזכור את יעקב שבדומה לרות המואבייה, הצטרף לעם היהודי ואף ביקש שייכתב כך על מצבתו", אמרו החוקרים.
מנהל רשות העתיקות, אלי אסקוזידו, הוסיף: "הכתובת היא ממצא ארכיאולוגי חשוב מאוד, אשר חייב להיות מוצג לקהל לצד כלל ממצאי בית שערים. רשות העתיקות פועלת יחד עם רשות הטבע והגנים, המנהלת את האתר, להצגת הכתובת לקהל המבקרים".
לכתבה זו 32 תגובות
הוספת תגובה
32

תגובות

close-fullscreen-comment
הוספת תגובה
15.

comment-2-comment

ולכן אדם שלא היה יהודי והצטרף לעם היהודי הרגיש שכבוד גדול בשבילו וכדאי לרשום את זה בגאווה על הקבר שלו כדי שכווווולם ידעו

comment-2-comment

comment-2-comment

14.

מעניין מאוד.

13.

תודה שאיתרתם אותו, הוא נעלם לי

12.

יהיה זכרו ברור

11.

10.

כמו שכהנא רוצה?

comment-2-comment

comment-2-comment

9.

אז למה פתחתם את הקבר??

comment-2-comment

8.

נפלנו על פרשת ויצ'תעממו

7.

רק הם יכולים לקבוע מה בתוך הלב. אני מסכים איתך. זה פוסל את גיורו של יעקוב. זה גם חייב להיות כתוב על המצבה. אם לא זה פוסל.

6.

comment-2-comment

comment-2-comment

אולי תגידו שהם היו מצריים בני ישראל, אזי תחזרו למצרים

comment-2-comment

אז תפסיק לבלבל את המשמו

5.

תודה

4.

רבי יהודה הנשיא קבור בציפורי

comment-2-comment

רבי קבור בבית שערים

3.

comment-2-comment

זה עלה לו רק עשרת אלפים דולר קש

comment-2-comment

הם דורשים הרבה יותר

2.

1.

comment-2-comment

comment-2-comment

comment-2-comment

ה״פלשתינאים״ הראשונים היו יהודים וזה שערבים קולוניאליסטים שבאו מהמדבר קוראים לעצמם פלשתינאים זה פשוט ניכוס תרבותי וצריך לבטל כל מי שמשתמש בשם הזה והוא לא יהודי.

comment-2-comment

comment-2-comment

כך שסביר כי רובם דווקא צאצאי היהודים שנשארו בארץ והתאסלמו או התנצרו

לכל התגובות
0
מצב לילה
מצב לילה