142

אידיאולוגיה, הנהגה וכבוד: הקרע בחסידות גור מבעיר את הרחובות

פעילים מהזרם המרכזי בחסידות גור יצאו למה שנראה כמו מסע נקמה מאורגן ומתוכנן, שבמסגרתו תקפו חסידים המזוהים עם הקבוצה המתחרה. זה נגמר בכמה פצועים, בהם גם שוטר אחד, והכול מבינים כי זה רק עניין של זמן עד שהתגרות יתחדשו. "תג מחיר": הקרע המסלים בחסידות הגדולה בישראל

תמונה כללית
קובי נחשוני | פורסם: 22/05/2022
הקטטה בין חסידי גור במוצאי השבת (מחאות החרדים הקיצוניים)
עליית מדרגה במאבקים הפנימיים של החצר החסידית הגדולה בישראל: עימותים אלימים פרצו בסוף השבוע בריכוזי חסידות גור ברחבי הארץ, בין נאמני האדמו"ר, מנהיגה הרשמי – ובין אנשי הקהילה שפרשה ממנה, בראשות בן דודו. על רקע הסכסוך המר וארוך השנים בין הצדדים, יצאו פעילים מהזרם המרכזי למה שנראה כמו מסע נקמה מאורגן ומתוכנן, שבמסגרתו תקפו חסידים המזוהים עם הקבוצה המתחרה. זה נגמר בכמה פצועים, בהם גם שוטר אחד, והכול מבינים כי זה רק עניין של זמן עד שהתגרות יתחדשו.
<< הכול על העולם היהודי – בדף הפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו >>
בשבוע שעבר הגיע האדמו"ר, רבי יעקב אריה אלתר, לאזכרה של בת משפחתו בבית העלמין קריית שאול בתל-אביב, ולהפתעתו המתין שם אחד ממתנגדיו שהשמיע כנגדו קריאות מחאה. בקהילה הפורשת, שאותה מנהיג רבי שאול אלתר, טענו כי מדובר באדם שילדיו נותקו ממנו בהשפעת עסקני גור, על רקע הפילוג בחסידות, והוא ביקש לבטא את כאבו. ואולם, בחצר המרכזית לא התרשמו מההסבר, ראו במעשה פגיעה חמורה בכבודו של רבם – ויצאו לפעולת תגמול.
קראו עוד בערוץ היהדות:
בימים האחרונים – כולל בשבת – הותקפו, כאמור, עשרות גברים המזוהים עם קבוצת הפורשים, בעימותים שפרצו בכמה מריכוזי גור – רובם בירושלים. באחד המקרים ניסו הפורעים לפגוע בבית הכנסת הגדול של הקהילה המתחרה, עד שמנהיגה, הרב שאול אלתר, נדרש לסיוע של כוח יס"מ כדי להיחלץ בשלום מהמקום. אחרים מתלמידיו ספגו מכות בשעה שעשו את דרכם אל תפילת השבת וממנה.
לאירועים האלימים קדמו פרסומים בערוצי התקשורת הפנימיים של החצר, בין השאר מפי רבנים ועסקנים בכירים המזוהים עם האדמו"ר, שקראו לחסידים לפעול נגד הפגיעה בכבודו – מה שמעורר חשד כי הממסד בגור עומד מאחורי גל התקיפות ושולט בו. הלילה נערכה פגישה בין צמרת החצר, ובה גם נציגה בכנסת, ח"כ יעקב ליצמן, לבין קצינים במשטרת ירושלים במאמץ להביא להרגעת הרוחות בשטח, ונראה כי לפי שעה השקט חזר לריכוזי הקהילה.

לא (רק) לשם שמיים

תחילתו של הסכסוך בשנת 2019, כאשר הרב שאול אלתר, דמות מרכזית בגור, החליט בצעד חסר תקדים לפרוש בהפגנתיות מחגיגות שמחת תורה בבית המדרש של החסידות בירושלים, ולקיים תפילות ו"הקפות" משלו, בהנהגתו, למאות תומכים, באולם חלופי. גור הרשמית, מצידה, הזהירה מבעוד מועד כי אדם שישתתף באירוע האלטרנטיבי יסולק עם משפחתו מהקהילה – מה שלא מנע ממאות חסידים וחסידות לנהור אחר "רֵבּ שאול".
צילום: יובל חן (צילום: יובל חן)
במשך למעלה מ-20 שנה מבעבעת מתחת לפני השטח מתיחות קשה אך שקטה-יחסית בין שני הרבנים לבית אלתר. העילה הרשמית לסכסוך היא חילוקי דעות מתמשכים בנוגע לדרכה של החצר בין הרב שאול, בנו של מנהיגה הקודם של גור, רבי פנחס מנחם – ובין רבי יעקב אריה, בן האדמו"ר שלפניו, רבי שמחה בונים. אלא שכאשר מדובר בשני צאצאי אדמו"רים – תפקיד שבדרך כלל עובר בירושה מאב לבנו – היה זה אך טבעי שהעניינים האישיים והמשפחתיים יזהמו את האידיאולוגיה.
המחלוקת, אפוא, כבר מזמן איננה רק "לשם שמיים", ואנשיו של הרב שאול אלתר טוענים כי האדמו"ר רודף אישית את רבם ומצר את צעדיו שוב ושוב באופן שיטתי בהזדמנויות שונות במטרה לבודד אותו, והשיא – סגירת ישיבת "שפת אמת" המיתולוגית של גור שבראשותו, לפני כ-6 שנים.
צילום: חיים גולדברג, כיכר השבתהאדמו"ר מגור הרב יעקב אריה אלתר (משמאל) והרב הפורש, בן דודו רבי שאול אלתר (צילום: חיים גולדברג, כיכר השבת)
קו פרשת המים בסכסוך נרשם לפני כבר שלוש שנים, כאשר "הראש ישיבה" (כך מכונה הרב שאול בחסידות, זכר לתפקיד הבכיר שממנו הודח) התייצב לצד דוד ברלינר, מעסקני גור בארה"ב (שם הוא נהנה מבסיס תמיכה רחב יחסית), לאחר שזה סירב ליישר קו עם הוראות האדמו"ר בנושא מסוים והוחרם. "רֵבּ שאול" אף הרהיב עוז ושיגר לברלינר מכתב חיזוק, שבו הגדיר אותו "ידידי" – מה שהתברר מהר מאוד כיריית הפתיחה למבצע הגוראי למיגור כיסי ההתנגדות.
האיבה בין הצדדים הלכה וגברה, וככל שחלפו הימים הפך הפיצול לבלתי נמנע. מוסדות החצר הרשמית סילקו מהם את אנשי האופוזיציה ובני משפחותיהם, ישיבות חדשות ותלמודי תורה הוקמו עבור הפורשים – ומשפחות נקרעו במאבק הפנים-פוליטי, בסכסוכים שהגיעו גם לבית המשפט.
לכתבה זו 142 תגובות
הוספת תגובה
142

תגובות

close-fullscreen-comment
הוספת תגובה
126.

רחוקים אלפי שנות אור מהבעל שם טוב! הצדיק ירא השמיים הבעל שם טוב שאף כל חייו שעבודת הבורא יתברך תהיה מתוך אמונה שלמה שבכל עניין ועניין בין אם ברוחני ובין עם בגשמי האלוקות מלווה אותנו. כל מעשה שעושים הוא כמו פריטה על מיתר אתה יכול להפיק צלילים יפים ואתה יכול גם להרעיש. ביטול הדיכוטומיה בין החומר לרוח כדי לקדש שם שמיים. הבעל שם שאף לקירוב הלבבות בין היהודים אני כול להרחיב אבל כבר הנקודה הזו מבינים מקיימת סטייה ענקית מהמסלול.

125.

ר' שאול מדגיש זאת בכתביו כמסורת גור. אבל עקרוינית בגור בכל דור מחליטים לפי מה שמועיל יותר. כך כתב החידושי הרי"ם מיסד גור. התעלמות עיתונאית מהעיקר אינה מפתיעה

124.

העתיד מאחורינו....

123.

אם תנהל שיחה עם ליכודניק שרוף בימים אלה תגלה שהחרדים הם בעיניו מלאכים תמימים שומרי היהדות. ביבי הצליח להשכיל מהציבור את האלימות הפרזיטיות ההשתמטות ו ביריונות של שותפיו הטבעיים בני הכת החרדיים. עוד אחת ממכות ביבי שנחתו עלינו. חלילה וחס שיחזור להיות ראש ממשלה.

122.

מקוה שהמתחרה ישחרר את הכבלים והאיסורים בעינייני אישות וחיים נורמליים

121.

120.

119.

118.

לא תשנא את אחיך בלבבך - כתוב בתורה של הציונים לא כתוב בתורה של חסידי גור

117.

116.

סתם זה לא יהדות זה שקר, ככה יהדות לא ניראת

115.

לא ראית את החצר הפורשת מגיבה באלימות ורק בגלל הדברים האלה הם פרשו

114.

מה עובר עליכם . גם ..אל תלבין פני אדם ברבים, מה ששנוא עליך אל תעשה לחבריך , ככ הרבה לאווים החהרה האלו עוברים .

113.

ההבדל היחיד שאני רואה בין השניים הוא דרך חבישת השטריימל.... הצעירים סובלים מעודף אנרגיה - שיתגייסו לצבא ואז ירגעו.

112.

comment-2-comment

לא כל מריבה שאתה לא מבין בה ולא שייך לעולם שלה אתה חייב להגיב ודי לשנאה הזאת שלא מבינים את השני זורקים את הטענה המפגרת לכו לצבא הרי גם עם כולם היו מתגייסים היה סיבה אחרת לשינאה כי כל מי ששונה ממך הוא לא טוב וחבל נכבד ונרחם על הערבים נכבד את האריתראים אבל את האחים שלו נישנה

111.

פרישת פלגים מחסידות או מישיבה והקמת חסידות או ישיבה חדשה, התפצלות של חסידות או ישיבה, תמיד היה בעם ישראל. אך למה להפעיל אלימות ??? למה שדברים יקבעו ויוכרעו ע"י אלימות, ע"י מי שחזק פיזית, זריז או ערמומי יותר ? למה שמחלוקות לא יוסדרו ע"י הידברות, בורר וכו' ?

comment-2-comment

למה המדינות כשרוצות לכבוש מקומות לא מדברות ביניהם במקום להפגיז אחת את השניה ?

comment-2-comment

למה? הרבה הרבה כסף בספורט הזה, אף אחד מהם לא חרדי, כולם גם הגורים וגם הפורשים הנם עובדי אלילים והם לא יהודים, גור בכלל זה משוגעים לגמרי, ברוך שלא עשני חרדי

110.

‏ ‏מדינת ישראל יותר גרועה מאוקראינה המשטרה פשוט מושחתת צריך לתפוס את האנשים האלה שמוכנים להרוג לשים במעצר הדברים לא יהיו אותו דבר אחרי המעצר

109.

108.

107.

106.

מאחלים לשני הצדדים בהצלחה. לא לוותר. תעמדו על שלכם. אפס סובלנות. לא לצאת נעבעכים. שכוייח.

105.

והכוונה לשני הצדדים במחלוקת.

104.

103.

102.

עושים שם רע לכל היהדות החרדית. בושה וחרפה.

comment-2-comment

101.

comment-2-comment

ועל המשוגעים עם טבעות באף או קעקועים מגעילים בכל הגוף גם כתבת?

100.

99.

לא הבנתי, קרבות פנימיים ומלחמת אחים על שמירה וקידום של תכנים יהודיים של אמונה, אהבה וצדק אך ורק באלימות?

98.

97.

אה רגע אופס לא משנה

96.

בדק בית דחוף. כרגע הציבור הזה עלבון ליהדות.

95.

במה אנו שונים מעמים אחרים אם אנו נלחמים אחד בשני ?

94.

93.

כת מסוכנת, אנשים אלימים המונהגים ע"י בעלי כוח ושררה, שמנצלים את היותם עדר סומא שהולך אחרי המנהיג, בלי לחשוב. אבל מה שיותר גרוע זה 1. זוהי כת. כת לכל דבר ועניין, שקשה עד בלתי אפשרי להשתחרר ממנה כת קנאית, שרודפת את מי שמצליחים לצאת 2. זוהי כת עשירה ומשפיעה - על חיי כולנו - ראו ליצמן כשר בריאות 3. באמצעות הפחדות ופיקוח - הא.נשים שם כלואים תחת עינו של האח הגדול 4. הנשים שם מושפלות (גבר לא קורא לאישתו בשמה, אסור לה ללכת לידו ברחוב, אלא רק מאחוריו ועוד...) ונאנסות במטרה להפרות אותן... 5. קבוצה אלימה, שבאמצעות כח הזרוע משתלטת ו"כובשת" - ראו מקרה ערד שיהיה לנו בהצלחה....

92.

91.

90.

רק הסמארטפונים יצילו את החרדים מעצמם!

89.

88.

לא לזה התכוון הבעש"ט אבי תורת החסידות.יותר בכיוון של חב"ד.

87.

רצון השם הוא שהם ילחמו

comment-2-comment

כאילו הקים מזבח והקריב עליו קרבן

86.

85.

84.

83.

כי תרדוף, איפה הפריץ הפולני

82.

81.

80.

79.

78.

אם יש להם מספיק אנרגיות ללכת מכות בשבת, ודאי שהם יכולים לשרת בצבא. בשבת במקום להרביץ הם יעשו שמירות ופטרולים...

77.

לגרש אותם מהמדינה שהם כל כך שונאים למזרח אירופה של המאה ה-19 שהם כל כך אוהבים.

76.

75.

74.

כל כך חבל תקנו את הדרך

73.

72.

מזמן חסידות גור היא כת קיצונית , והקשר שלה ליהדות עקום ומעוות. כמובן שילחמו זה בזה , במקום להתגייס לצבא. תרומתם למדינה היא אפסית, ורק זוללים את משאביה.

71.

70.

אם פרופסור גדול במדע היה יכול להוריש את התואר לבנו הינו אומרים שהמדע פשט את הרגל. אפילו אצל פוליטיקאים זה נחשב שחיתות. דת גרועה מפוליטיקה. אין בה כלום חוץ מביסוס כח של אדם אחד על האחר (כולל בתוך המשפחה, בקהילה, בין קהילות) מבוסס על שקרים מומצאים שאין להם קשר למציאות.

69.

68.

67.

בדיבורים כולם חזקים במעשים תמצא רק בודדים...

66.

המתנגדים ידעו כנראה סיבת החשש מהחסידות ..וגם אצלם יש תופעות אלימות כמו שקרה בישיבת פונוביץ .כנראה שחיות הקודש לא מכירים את המושג " דרכיה דרכי נועם וכל נתיבותיה שלום."השיבינו ה' ..חייבים לחזור בתשובה .

65.

כמה עוד נסבול את האנטישמיות הזאת?!

64.

63.

comment-2-comment

62.

בין 2 אטמי אוזניים שחורים

61.

שנמצא בידיים של הרב שאול. ועכשיו

60.

יש קיסר ( הרב) ,יש מלחמות אחים( ועוד בשבת!!) יש חרמות ,זלזול בנשים וכו. הם עיוותו את התורה!! איפה "ואהבת לרעך כמוך"?? " שמור את יום השבת לקדשו"??הם נהפכו לכת מתעללת ומטורפת והקב"ה מיסתכל ומזדזעזע!!

59.

58.

רק כבוד כסף וכח. אחכ מתפלאים מדוע החילונים סולדים מהדת? החסידויות היום זה עדר מונהג ככת, איפה היראת שמים? איפה הטהרה?

57.

אין ליהדות שום דבר עם החסידות המקדשת את הרב ולא שם שמיים. ייגמר ברצח!

56.

תתביישו לכם אתם לא פחות גרועים מגודלי האוייבים של עם ישראל. הם פוגעים בנו פיזית אתם הורגים את הרוח. בושה פשוט בושה.

55.

כל החסידויות פסולות בעיניי כי עצם קיומן מוכיח את היותן במחלוקת עם שאר החסידויות. מחלוקת היא אחת הסיבות ופירוד בעם בבחינת שנאה לאחר. והרי ידוע שבגלל שנאת חינם נחרב בית המקדש ורק בזכות אהבת חינם ייבנה המקדש הבא. ולכן כל עוד יש חסידויות משיח מתעכב . לכן אני לא משתייך לשום חסידות וכל מה שאני צריך וזקוק לו אני מבקש ישירות מאבינו שבשמים...ומקבל את מבוקשי .

54.

חרדים לא מאמינים באלוהים, אלא הם מאמינים רק ברבנים.

53.

52.

51.

הגורים האלו כבר נהפכו לנמרים בוגרים

50.

comment-2-comment

comment-2-comment

גם אני

49.

למעשה, האידאולוגיה החרדית יותר קרובה לאיסלאם (כניעה) מאשר ליהדות. - במהותה. הכלל העיקרי של החרדי, כל אשר יורוך תעשה, הוא למעשה תכלית האיסלם.

48.

צלם הוא לא יהיה

47.

46.

תתביישו לכם חשוכים.

45.

שלא יהיה למרמס תחת החוליגנים של גור, זה פוגרום מאורגן של גוף נטול רסן, והמשטרה אסור לה שתשתוק

44.

"כל החרדים אותו דבר......"

comment-2-comment

זה שקר שהם מספרים לעצמם, זה הכל

43.

עצרו לשם שמיים! מה היו אבותיכם מצווים עליכם? השכינו שלום! ואם אינכם יכולים להשכין שלום, כבדו כל אחד את דרכו של האחר. חצר היא מקום לעבודת השם. אינכם יכולים בחצר אחת, הרבו תורה ואהבה בשתי חצרות.

42.

הכובעים שלהם הם לא מחיה טמאה?? ועוד משהו...איך הם מבדילים בין אחד לשני, כולם נראים אותו הדבר.

comment-2-comment

אין בזה איסור הלכתי. אסור לאכול מותר ליהנות. חות מזה שהכובעים שלהם ספציפית זה לא כמו שאר החסידים. זה מוצר סינתטי.

41.

סגידה לרב זה לא יהדות סגידה לאדם זה כפירה

40.

חבל האדמורות נפלה אם זה מה שמפריע לרבה זה מראה שהרבה פוחד על ממלכתו שמעתי זאת מחשובי ומראשונה ביושבי במלכות גור ץ נורא חבל שייש שם יועצי אחיתופל. גרמתם שהרביסטה זה זול .

39.

38.

אני מסכים. זה לא לשם שמים. כי אם זה לשם שמים הפורשים יכלו לחיות בשקט בלי לחפש כל הזמן איפה להציק ולחבל בגור. הם לא יוכלו להמשיך הרבה זמן בדיוק כמו הממשלה ומאותה הסיבה. אי אפשר לסחוה הרבה זמן על אנטי. אנטי ביבי. אנטי גור. זה לא עובד. כדי להצליח צריך לרכב על חיובי ואז הדרך להצלחה מובטחת. כשלון מוצלח לממשלה ולפורשים...

37.

ב3 שנים האחרונות זה עבר כל גבול. מערכת שלמה של יחצנים, שונאי חסידי גור הצטרפו להשמצות. אולי עכשיו יהיה סוף

36.

אבל לא כך צריכה להיות המחאה בין צדיקים... גם לא ע"י החסידים שלהם ממש חילול ה'

35.

34.

הזוהי שבת המלכה, המלכה הקדושה, עונג שבת?

33.

אתם חסידי גור הורסים הורסים כל מה שאפשר ומרבים מחלוקת ושנאה בעם נמאסתם!!!!!! סוף סוף קם הבן דוד של האדמו"ר מגור - ומתחיל לעשות קצת טוב

32.

31.

כאילו החזיר עולם ומלואו ובא לציון גואל, במפלצת הספגטי המעופפת ננוחם

30.

דעלך סני - לחברך לא תעביד, זו היא כל התורה כולה, ואידך פירושה הוא, זיל גמור. חסידי גור המדוברים אינם יהודים.

29.

היריות ברהט בלילות . היו כאין וכאפס . הם היו יורים טילים אחד על השני

28.

חרדיות=דת חדשה. לא תורת משה. חסידים וליטאים.

27.

26.

25.

24.

אבל מטופלים בכפפות משי כמו שבציבור הערבי, הבעיה לא טופלה עד שהפכה למסע רצח יום יומי כך הפקרת הציבור החרדי לשליטת כתות וחצרות רבנים תביא לאותה תוצאה

23.

22.

21.

והחסידים השוטים עניים והאדון האדמור חנוק בכסף

20.

ואידך זיל גמור

19.

בגיהינום של מטה, ובוודאי של מעלה!

18.

או : אלו עובדי עבודה זרה ואלו עובדי עבודה זרה.......

17.

כל הדתיות שלהם שווה לפח, המרים יד על חברו נקרא רשע, וכדומה, חילול שם שמיים שהם עושים היא עבירה שאפילו יום כיפור אינו מכפר עליה. שלא לדבר על ליצמן, אדם רע ונקמן, סוחר דת בזוי. והחצופים האלימים האלה עוד מטיפים מוסר לזולתם.

16.

מוישה זוכמיר

15.

זה הפנים האמיתיות שלה. אני יודע כי גדלתי שם.

14.

13.

12.

אלו לא רבנים ולא יהודים, רב יהודי לא יגרום לאדם לצאת נגד אדם אחר באלימות. רב יהודי לא יפרק משפחות. שני אלו יורקים על כל ערך יהודי שקיים

11.

כמו שאומרים: זה "בקטנה". אבל אותה התנהגות נוראית כמו שהיה במירון. אלימות ותוקפנות. חולגנים לפי ההגדרה

10.

9.

והממשלה איפה? רפובליקת בננות

comment-2-comment

8.

האם יש עדיין מי שמאמין לשטויות שהם פולטים?

7.

comment-2-comment

6.

5.

חילול השם כזה עוד לא נראה מימי תלמידיו של רבי עקיבע שלא נהגו בכבוד זה בזה

comment-2-comment

הם הקצין את היהדות, הוא והרשב"י הקצינו את היהדות שגרמו לשנאת חינם חורבן ירושלים ולבסוף הפחדן ברח ליבנה. רבי עקביא והרשב"י ושאר התנאים אחראיים על חורבן הבית.

comment-2-comment

4.

בושה וחרפה

3.

2.

הכל בעבור בצע כסף

1.

comment-2-comment

לכל התגובות
0
מצב לילה
מצב לילה