17

חוקרים: "בשל הבעיות הבריאותיות הרבות - פאג לא יכול להיחשב ככלב רגיל"

חוקרים בבריטניה מצאו כי לפאגים הייתה סבירות גבוהה פי 1.9 ללקות בבעיה בריאותית אחת או יותר בהשוואה לכלבים אחרים. יו"ר איגוד הווטרינרים לחיות בית: "אנחנו עוסקים בסלקציה ומייצרים תתי-גזע של כלבים שמתאימים לנו, ולאו דווקא לבעלי החיים"

נעה פישר, סוכנויות הידיעות | פורסם:18/05/2022
הם חמודים ולבביים, אבל סובלים מבעיות בריאותיות רבות: מחקר חדש שבוצע בבריטניה מראה כי לכלבים מגזע פאג יש סיכוי של כמעט פי שניים לחוות בעיה רפואית אחת או יותר.
צילום: Shutterstockכלב פאג (צילום: Shutterstock)
מהמחקר, שפורסם בכתב העת Canine Medicine and Genetics ובוצע על ידי חוקרים ב-Royal Veterinary College, עלה כי לפאגים הייתה סבירות גבוהה פי 1.9 ללקות בהפרעה אחת או יותר בשנה שנבדקה בהשוואה ללא-פאגים. בנוסף נמצא כי יש להם סיכון גבוה יותר ללקות ב-23 מתוך 40 הפרעות נפוצות שנבדקו, בהשוואה לסיכון נמוך יותר של שבע מתוך 40 ההפרעות בלבד בקרב כלבים שאינם פאגים. "ההבדלים בין פרופיל הבריאות של הפאגים לבין בריאותם של כלבים אחרים בבריטינה מציעים כי הפאג כבר לא יכול להיחשב כ'כלב רגיל'", כתבו החוקרים במחקר.
הבעיות הרפואיות עמן מתמודדים הפאגים נובעות בשל מבנה הפנים הפחוס שלהם, העיניים הבולטות, העור המקומט ונטייה להשמנה. במסגרת המחקר נבדקו המדדים באופן הבריאותיים של 4,308 פאגים לעומת 21,835 כלבים מגזעים אחרים. כולם נבחרו באופן אקראי מתוך אוכלוסייה של 905,544 כלבים.
צילום: shutterstockכלב פאג (צילום: shutterstock)
תסמונת החוסמת את דרכי הנשימה בשם Brachycephalic obstructive airway syndrome הייתה השכיחה ביותר בקרב הפגים, עם סיכוי של כמעט פי 54 ללקות בה יותר מאשר כלבים אחרים.
ד"ר חיליק מרום, יו"ר איגוד הווטרינרים לחיות בית, הסביר כי "בכמה מאות השנים האחרונות, החל מהמאה ה-18, אנחנו עוסקים בסלקציה ומייצרים תתי-גזע של כלבים שמתאימים לנו, ולאו דווקא לבעלי החיים. כלב פאג– נוצר בסין ככלב שעשוע, והראש שלו דומה לאריה האסיאתי. בתור כלב מאוד קטן ובעל דפוס פנים פחוס - מבנה הגולגולת שלו לא מותאם לפנים שלו, וזה גורם ללקויות רבות. הלקות הראשונה היא תסמונת של בעיה כרונית בדרכי הנשימה העליונות Brachycephalic obstructive airway) syndrome), הגורמת לחסימות של עד 80% בדרכי הנשימה. כמו כן, כלבים אלו גם כמעט לא מריחים בגלל מבנה האף שלהם".
צילום: Shutterstockכלב פאג (צילום: Shutterstock)
ד"ר מרום הוסיף כי מבנה הפנים של הפאגים מייצר מצב שגלגל העין מצא בחשיפה מלאה בתוך שקע העין, ולכן כלבים אלו גם מאוד חשופים לפגיעות בעיניים, ולעין שיוצאת החוצה. "הכלבים האלו נוטים לאבד עיניים מהר יותר מכלבים אחרים", אמר. בעיה נוספת הנגרמת לפאגים בגלל גודל הגולגולת היא שבשל השינויים הכרוניים בלחץ שיש גם על כלי הדם וגם על דרכי הנשימה – הם מייצרים מחלות על קני הנשימה. לדבריו "הפאגים גם נוטים יותר לפתח מחלות לב, שגם נגרמות מהבעיות שבדרכי הנשימה".
בנוסף לכך, יו"ר האיגוד סיפור שכלבים אלו תוכננו להיות קטנים ודחוסים, ולכן הם סובלים גם מפריצות דיסק וכאבי גב. בשל הבעיות הרפואיות שלהם, הווטרינר ציין גם כי רוב הפגים לא מגיעים לגילאים של 17-16 שנה, כמצופה מכלבים קטנים.
צילום: Shutterstock (צילום: Shutterstock)
"פירוש השם "פאג" באנגלית הוא "קוף קטן". הם חמודים וחברותיים. זה כלב שכל היעוד שלו הוא להיות כלב לוויה של בני אדם ולשעשע אותנו", סיכם ד"ר מרום.
לכתבה זו 17 תגובות
הוספת תגובה
17

תגובות

close-fullscreen-comment
הוספת תגובה
12.

11.

10.

9.

8.

7.

6.

עוד מידע בבקשה

5.

comment-2-comment

4.

בני אדם רק הורסים הכל זה החיות שבסדר לא בני אדם שהורסים הכל

comment-2-comment

comment-2-comment

לא צריך להיות קנאי בשביל להבין באופן הגיוני שהיא צודקת. אין טעם להתכחש לעובדה הזאת. ככל שנפנים את זה באופן קולקטיבי גלובאלי מהר יותר, כך אולי יש סיכוי שנציל את עצמנו מבחינה אקולוגית.

3.

comment-2-comment

2.

comment-2-comment

הבריאה היא המצאה של בני אדם, והיא עולה ביוקר.

1.

לכל התגובות
0
מצב לילה
מצב לילה