קובי קואנקס
קובי קואנקס

קריסת הבניין בחולון: האם הנזק מכוסה בביטוח?

ליאור רוזנפלד, לשעבר נשיא לשכת סוכני הביטוח, אומר כי אם יוכח כי הבניין בחולון התמוטט כתוצאה מעייפות החומר ובלאי, מדובר באירוע שמוחרג בפוליסת דירה - ולכן לא יהיו פיצויים. עם זאת הוא טוען: "ייתכן מצב שבסופו של דבר ימצא פתרון ביטוחי לעניין". ומה לגבי מי שלא רכש ביטוח? שאלות ותשובות

תמונה כללית
גד ליאור | פורסם: 14/09/2021
תיעוד מהרחפן: הריסות הבניין שקרס בחולון (צילום: Droneimagebank)
קריסת בניין המגורים בחולון, שרק בשל הוראה חד משמעית של קצין כיבוי הסתיימה בנזק גדול לרכוש בלבד ולא פגעה בחיי אדם - עוררה שורת שאלות. זאת, לאחר שכל המשפחות שהתגוררו בבניין איבדו למעשה לא רק את ביתם אלא גם את כל רכושם, ונותרו בחוסר כל. חלקם לא ביטחו כלל את רכושם ומצבם חמור בכל מקרה מזה של המבוטחים.
>> לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים בכלכלה - הצטרפו לערוץ הטלגרם שלנו
ביקשנו לעשות סדר בכל נשא ביטוח מבנים, דירות ותכולה, בסיועו של ליאור רוזנפלד, לשעבר נשיא לשכת סוכני הביטוח בישראל.
מה בעצם מכסה פוליסת ביטוח של דירה? שורה ארוכה של נזקים אפשריים לדירה, למבנה ולתכולה: אש, פריצה, זדון, נזקי טבע, רעידת אדמה, נזקי צד ג' לגוף ורכוש וחבות מעבידים לעובדי הבית. מרבית הפוליסות כוללות מלבד כל הריהוט והמוצרים גם הרחבת כל הסיכונים לתכשיטים עם אובדן מחוץ לבית ולשבר של מוצרים אלקטרוניים.
האם קריסת בניין כמו זו שהייתה בחולון מכוסה בביטוח? ניתן לבטח את הדירה, את המבנה ואת התכולה, או רק את אחד הפרקים. אך חשוב לזכור שכלל הפוליסה התקנית כוללת נזק תאונתי כמוגדר על פי תנאי הפוליסה והוא נזק פתאומי, חיצוני ותמיד בלתי צפוי. אם יוכח שהנזק החמור בחולון עונה על ההגדרות הללו יוכלו בעלי הדירות המבוטחות לנסות ולהיפרע אל מול חברות הביטוח, במידה שנעשה ביטוח. מהידוע עד כה נראה כי על פניו מדובר בכשל התמוטטות כתוצאה מעייפות החומר ובלאי. זהו אירוע המוחרג בפוליסת דירה.
תמונה כללית
ליאור רוזנפלד, לשעבר נשיא לשכת סוכני הביטוחצילום: יוסי אלוני
ובכל זאת, אנשים איבדו את כל רכושם ונותרו חסרי כל. אין מה לעשות? חשוב לזכור כי לא היו לשמחתנו אירועים רבים כאלו בעבר בארץ. "אני מאמין ומניח כי ענף הביטוח יצטרך לחשב מסלול מחדש בכל הקשור לכיסויי הפוליסה ואני קורא מכאן גם לרשות שוק ההון לעבות את היקף הכיסויים בפוליסת הדירה ולכלול בעתיד כיסוי להתמוטטות מבנה מכל סיבה, בכפוף כמובן לתנאי חיתום שייקבעו ע"י המבטחת", אומר רוזנפלד.
מה אתה מציע לאלו שכבר ניזוקו כה קשה בחולון? חייבים להפריד בין אלו שביטחו את הדירות לבין אלו שלא. לבעלי הדירות המבוטחות אני מציע להמתין לסיום הבדיקה, שהרי אם ימצא כאמור שהיה כאן אירוע תאונתי או שניתן לקשור את ההתמוטטות לאחד כזה - הם יוכלו לתבוע את הביטוח. אני ממליץ לעמוד בקשר עם סוכני הביטוח. ייתכן מצב שבסופו של דבר ימצא פתרון ביטוחי לעניין. נכון לעכשיו מוקדם לקבוע.
ומה לגבי מי שרכושם לא היה כלל מבוטח? לכלל בעלי הדירות, גם כאלו שלא בוטחו, חשוב לבדוק באם הייתה כאן רשלנות של רשות אחרת, קידוח וחפירה סמוכה שהרעידה את יסודות הבניין (למשל כמו קריסת החניון ליד ביה"ח שערי מדק בירושלים, שנבע מכריית מנהרה) או כל כשל אחר. ניתן לכלול כאן גם אחריות כתוצאה מבנייה לקויה בעבר, אם כי חובת ההוכחה לאחר שנים כה רבות היא קשה במיוחד, כמו גם הקושי אל מול מי ניתן בכלל להתדיין.
מה אתה מציע לאלו שמבקשים כיום לרכוש ביטוח דירה? הוכח מעל כל ספק שחובה לבטח את הרכוש ובמקרה זה הדירה היא הרי כל עולמנו הכלכלי. אין לאזרח רכוש פרטי יקר יותר בשווי כספי מדירה או בית. יש להיוועץ בסוכן ביטוח מקצועי כדי לרכוש את הביטוח המתאים והנכון ולהפסיק להסתמך בכל פכם כאשר מתרחש נזק גדול על גורמים שונים שיישאו בנזקים. המדינה לא יכולה לסייע לכל מי שסומך עליה תמיד וחושב שהיא תפצה אותו בכל מקרה.
באסונות גדולים המדינה סייעה? רק אם הוכרז אסון טבע או אסון לאומי וגם אז הסיוע היה רק חלקי, בוודאי לא בגין הרכוש שהיה בתוך המבנה. השריפות בכרמל ולאחרונה בהרי ירושלים, ההצפות במרכז ובצפון בכל חורף וגעי מזג אוויר אחרים, הוכיחו מעל לכל ספק שכל דירה בישראל חייבת להיות מבוטחת.
ואם נגרם חלילה נזק פתאומי למבנה, לרכב, לשטח חקלאי או לרכוש אחר, מה צריך לעשות באופן מיידי? קודם כל לצלם את כל הנזק. לא להזיז ציוד וחפצים ממקומם בטרם יצולמו. לכל אחד יש היום מצלמה. זאת ממש חובה עוד לפני ששמאי מגיע. יש להודיע מיידית לסוכן או לחברת הביטוח על הנזק שנגרם ולתבוע את התשלום על הנזקים.
43

תגובות

close-fullscreen-comment
הוספת תגובה
28.

27.

26.

יש מצב שזה כשל עירוני

25.

אם עייפות החומר ובלאי. זהו אירוע המוחרג בפוליסת דירה, יוצא שהביטוח מקפח בעלי דירות ישנים, ועל כן מחיר הפוליסה צריך להיות בהתאם, במידה וגבו מהם מחיר פוליסה מלא אין החרגה.

comment-2-comment

24.

23.

22.

חברות הביטוח הן החמקן המשוכלל ביותר עלי אדמות המפקח על הביטוח משריין את תפקידו הבא ל80%מתובעי הביטוח מסרבים לפצות בשיטת מצליח ודיונים של שנים בבתי משפט אין כל פיצוי אף אם זכית על התקופה או עוגמת הנפש עד לקבלת כספים הקיצר רוב הביטוחים הם רמיה וטירטור ומיקסום רווחים עי חברות הבוח שומר נפשו ירחק

21.

comment-2-comment

20.

נותנים לך מטרייה בקיץ ולוקחים אותה בחורף

19.

המדינה לא אמורה לספק פתרון במצב כזה? הבניין קרס וכנראה שרוב דיירי הבניין לא מחביאים מיליונים בחשבונותיהם לעוד דירה המדינה לא אמורה לספק להם פתרון? זה הזוי ומקומם..... ויותר מזה אנחנו משלמים על דירה בארץ מחירים מופקעים מחיר של דירה בארץ אפשר לקנות כמה דירות במערב זה הזוי ומקומם.

comment-2-comment

פשוט יש ביטוח? אז יקבלו פיצוי. אין? אז לא. היו מקרים קשים בהרבה וזה לא עניין של המדינה.

comment-2-comment

18.

17.

וגם עדה נזק לשכנים סך הכול מיליון שקל הכול שולם

16.

עיריית חולון לא עושה פינוי בינוי ורק מעלה את הארנונה כל שנה למקסימום גם לבנינים ישנים מאד. הביטוח לוקח כסף ומתנער מאחריות. משרד הפנים לא מחוקק חוקים מי צריך לטפל בבנינים ישנים מסוכנים, מבקר המדינה החדש שותק כמו דג. האופוזיציה בכלל לא מגיעה לישיבות של וועדות הכנסת והקואליציה שמה קצוץ. זאת מדינה זאת או חלום רע?

comment-2-comment

comment-2-comment

comment-2-comment

לדעתי יש כאן אחריות כבדה של הרשות המקומית בעבר כל קבלן שרצה בנה שם,, עפי נסיוני בעבר כאשר באנו לרכוש דירה כזוג צעיר באזור חולון בניין שאך הוקם קיבל סדקים נרחבים בכניסה לבניין מזלנו שלא רכשנו שם דירה, בפוליסת הביטוח קיימת הגדרה בגין הכיסוי לגבי מבנה או תכולה במקרה קרות הנזק השאלה יש סעיף שיכול לעגוף ההגדרה בפוליסה.

15.

גם ביטוח בריאות אנשים משלמים עשרות שנים ופתאום חוטפים סרטן סליחה המקרה הזה מוחרג..

comment-2-comment

מכך לפחות זה בגלל השקט הנפשי שלי גם זה שווה משהו למרות שאני יודע שאני קצת עובד על עצמי

14.

אסון כלכלי נורא

13.

אם אתם ממילא מחריגים אירוע כזה כי לדעתכם הוא לא פתאומי, אז מה הקטע? זה כמו שיגידו לי שהביטוח שעשיתי למדיח כלים לא תופס על מנוע, כי זה קרה בגלל בלאי ולא בגלל משהו פתאומי. אתם עושים צחוק? בדיוק בשביל זה מבטחים

comment-2-comment

הלוואי שכמה שיותר קוראים יראו את התגובה שלך וזה יעזור

12.

ורק לחשוב שהדירות הישנות האלו נמכרות במיליוני שקלים.

11.

כל דבריו של ליאור רוזנפלד יכולים להסתכם בנעשה את כל המאמצים שהמבוטחים לא יקבלו אפילו שקל אחד. ככה זה. הם יוציאו למבוטחים את הקישקעס לפני שבכלל יתנו כסף.

10.

זה כמו שיספרו שבגלל שמישהו זכה בלוטו, כולם צריכים לרוץ למלא לוטו. אז בית אחד קרס מכל הבינינים בארץ, סיכוי אפסי שזה יקרה לך. וגם להם, ימצאו קבלן שיעשה פינוי בינוי וכל אחד יקבל דירה חדשה בלי להוציא שקל. לא צריך להתרגש..

comment-2-comment

לפחות יש עם מי לריב

comment-2-comment

אבל יש אלפי שריפות בשנה ועשרות אלפי מקרי הצפה ואלפי מקרים של פציעה של צד שלישי ואלפי מקרים של נזק לדירת שכן.... כל אלה מכוסים בביטוח.

9.

8.

זה לא הגיוני כי הבלאי ועייפות החומר זה בגלל נזקי מזג אוויר .ונזקי מזג אויר מכוסה בביטוח. אם אתם ליד הים אז הבלאי יהיה גדול ומהיר יותר אם אתם באזור אחר וז זה יהיה בזמן שונה.

7.

הכי שווה-רק ביטוח חיים ואחרי שנמות הקרובים יקבלו פיצוי?

6.

5.

4.

חבורה של נחשים שכל מטרתה זה למצוץ כסף מהמבוטחים ולדאוג לא לשלם להם כשקורה משהו.

comment-2-comment

3.

אל תמהרו לעשות ביטוח מבנה

comment-2-comment

comment-2-comment

הוא לא מכסה מבנה או תכולה

2.

1.

comment-2-comment

הרבה כסף, הרבה זמן ועורך דין טוב.

לכל התגובות
0