צילום: בראל אפרים
צילום: בראל אפרים

הממונה לשעבר פנה לרשות התחרות: "הודעת בן אנד ג'ריס העולמית לא חוקית"

הממונה על ההגבלים העסקיים לשעבר, דרור שטרום, פנה לרשות התחרות וטען שהחלטת בן אנד ג'ריס העולמית להטיל סנקציות על הזכיין הישראלי מפרה את תנאי המיזוג בינה לבין יוניליוור - אותו אישר בעצמו ב-2001 - לפיו אסור לה לצמצם את תנאי הזיכיון בארץ. זאת משום שיוניליוור שולטת גם בגלידות שטראוס, ועלה חשש שהמיזוג יחזק את המונופול שלה בתחום בישראל

נווית זומר | פורסם:21/07/2021
גלגל הצלה לזכיין הישראלי של בן אנד ג'ריס? דרור שטרום, הממונה על ההגבלים העסקיים לשעבר (המכונה רשות התחרות כיום) ומי שחתום על אישור המיזוג בין יונילוור העולמית לבן אנד ג'ריס העולמית ובן אנד ג'ריס בישראל, גוייס לקרב של הזכיין הישראלי. שטרום הוציא היום (ד') מכתב לעו"ד מיכל הלפרין שעומדת בראש רשות התחרות, ובו טען כי הסנקציות של יוניליוור על הזכיין של בן אנד ג'ריס בישראל מהווות הפרה בוטה של תנאי המיזוג בין יוניליוור לבן אנד ג'ריס בישראל, שנקבעו ב-2001 על ידי רשות התחרות - וזאת בעקבות רכישת יוניליוור את בן אנד ג'ריס העולמית.
לדבריו, הרכישה של בן אנד ג'ריס העולמית על ידי יוניליוור העולמית העלתה בזמנו קושי בישראל, משום שיוניליוור כבר שלטה בגלידות שטראוס בארץ, ומיזוג נוסף עם יצרנית גלידות העלה חשש לחיזוק המונופול שלה.
>> לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים בכלכלה - הצטרפו לערוץ הטלגרם שלנו
לכן, בהחלטה לאשר את המיזוג, שעליה חתום שטרום כממונה דאז, נכללו תנאים מגבילים לפיהם יוניליוור חייבת לקיים הפרדה מוחלטת בין בן אנד ג'ריס העולמית לזכיין של בן אנד ג'ריס בישראל, ובתוך כך חל איסור על צמצום תנאי הזיכיון.
על כן, לדברי שטרום, ההודעה על ביטול באופן חד צדדי של הזיכיון בישראל וההחלטה לצמצם את מכירת המוצרים "היא בלתי חוקית, מנוגדת לתנאים והיא בעלת השלכות הרסניות ומיידיות על בעל הזיכיון בישראל. כל זאת כאשר גלידות שטראוס, שגם הן בבעלות יונילוור ומתחרות בזכיין המקומי, מוסיפות לפעול באין מפריע ונהנות מהפגיעה בעסקיו של בעל הזיכיון בן אנד ג'ריס המקומי, ובסופו של דבר הוצאתו מהשוק".
בתנאים שאישר בזמנו שטרום נכתב במפורש כי "יונילוור וגלידה שטראוס לא ינקטו כל פעולה שיהיה בה כדי להפריע לפעילותו של בעל הזיכיון בארץ". לכן, לטענתו של שטרום, חל איסור להפסיק את ההתקשרות עם בעל הזיכיון בארץ באופן חד צדדי ללא אישור מראש של רשות התחרות.
שטרום חושף במכתב כי נעשתה בשבועות האחרונים פנייה בשמו לבן אנד ג'ריס העולמית, ובו התריע בפניהם על הפרת תנאי המיזוג, אך ללא הועיל.
צילום: אלכס קומורויבסקידרור שטרום, הממונה על ההגבלים העסקיים לשעבר (צילום: אלכס קומורויבסקי)
בתוך כך, יו"ר ועד המנהלים העצמאי של בן אנד ג'ריס העולמית, אנורדהא מיטאל, אמרה הלילה כי ההודעה שיצאה מהחברה פורסמה ללא אישור הוועד ובלחץ של חברת-האם יוניליוור - וכי הוועד בכלל לא אישר את הישארותה של ענקיות הגלידות בישראל בכללותה, ולא רק בהתנחלויות.
לדברי מיטאל, יוניליוור פרסמה את ההודעה בניגוד לרצון הוועד ובכך היא הפרה לכאורה את ההסכם שעליו חתמה כשקנתה את בן אנד ג'ריס בשנת 2000. החברות חתמו אז על הסכם יוצא דופן שלפיו ועד מנהלים עצמאי יהיה אחראי על נושאי "שוויון חברתי" ועל המדיניות של ענקית הגלידות. המשמעות היא, כך לפי הדיווח ב-NBC, שההנהלה צריכה לאשר כל שינוי במוצר, בעסקאות למתן זכיינות, בשווקים חדשים ובהודעות בכל הנוגע למה שמתואר כ"שוויון חברתי".
31

תגובות

close-fullscreen-comment
הוספת תגובה
24.

כשהגוץ יוצא למשימה הוא מפרק כל מה ומי שעומד בדרכו…יש עדויות בשטח

23.

22.

המכוער...

21.

לא נשלם לאנטישמים וגם נטכל גלידה טעימה.

20.

19.

18.

בגלל המונופולים הללו הוצאות הקניות בסופר גדלות בעשרות אחוזים

17.

זיכרון קצר יש לעם שלנו.

comment-2-comment

16.

15.

comment-2-comment

14.

13.

מדוע אין סניפי מקדונלדס בשטחים?

comment-2-comment

אני שנים מחרים את מקדונלדס

12.

11.

10.

צריך להחרים את כל מוצרי יונילוור בארץ. זאת החברה השולטת בחברת הגלידה.אני לא קונה יותר מוצרי יונילוור.

comment-2-comment

הם שולטים בחצי מהסופר

9.

בכלל מישראל וזאת כי הם חוששים מהסנקציות שיטילו עליהם מדינות בארה"ב בגלל החרם אז הם מעדיפים להגיד שהם מפסיקים למכור בכל ישראל (רק שגם כך מחלבה מקומית מייצרת להם אז הכל חרטה)

8.

כנראה שחרם במדינתנו הקטנה לא יזיז להם אבל עקרונית לא אקנה יותר בן אנד ג'ריס שילכו לחפש

comment-2-comment

7.

comment-2-comment

6.

מכסימום נקנה גלידה שטראוס

5.

חיזרו איתה לאריאל ושתפו תמונה עם הכיתוב ״באריאל זה טעים יותר, תושב אריאל, ישראל״. המדינה יכולה להעלות את המע״מ על מוצרים שמחרימים את אריאל ולספח אותה תמורת הרחבת קלקיליה כמו שליברמן הציע בזמנו. אריאל, בית אריה, והמעלה חשובים לנו.

4.

3.

2.

1.

מה שצריך לעשות בשלב ראשון זה להמנע מקנייה של גלידות של שטראוס.

comment-2-comment

לכל התגובות
0