154
צילום: אלכס קולומויסקיצילום: אלכס קולומויסקי

בקואליציה חגגו את "ניצחון החיילים", באופוזיציה עקצו: "גנץ הודה בכישלון"

פשרה? בין הפוליטיקאים ההתנצחויות נמשכו גם אחרי הלילה הלבן: נתניהו, שהסכים לתמוך במלגה ללוחמים רק אחרי הצעת גנץ בשעות הלילה, טען: "צדקנו מההתחלה". קיש כינה את הקואליציה "אנטי-ציונית". בנט חגג, לפיד וגנץ טענו: המנצחים היחידים הלילה - החיילים

תמונה כללית
מורן אזולאי | פורסם: 24/05/2022
זה אמנם הסתיים בפשרה, אך לא מנע את העקיצות בטוויטר דקה לאחר מכן. בקואליציה רצו להצביע הלילה (בין שני לשלישי) על חוק שיממן שני שליש מהלימודים ללוחמים, בעוד באופוזיציה התעקשו על מימון 100% שכולו מתקציב המדינה - הצדדים נפגשו באמצע והצביעו ברוב מוחלט של 107 חברי כנסת על ההסתייגות שקובעת שהמדינה תממן 75% מהלימודים עבור לוחמים וחיילים נוספים.
מיד לאחר ההצבעה שר הביטחון בני גנץ ושר החוץ יאיר לפיד חגגו בציוצים את "ניצחון החיילים", כלשונם. גנץ הסתפק בציוץ קצר: "חיילי צה"ל ניצחו!", בעוד לפיד האריך מעט: "הלוחמים ניצחו! הכסף יגיע ללוחמים שלנו כבר בסמסטר הקרוב. לוחמי צה"ל - זה בשבילכם". ראש הממשלה נפתלי בנט גם הצטרף לשורת המברכים על אישור הכנסת לאחר ההסכמות עם האופוזיציה: "עשינו את זה! חוק 'ממדים ללימודים' עבר בקריאה שנייה ושלישית וייכנס לתוקף מיידי. אנחנו אוהבים אתכם לוחמים יקרים".
חוק ממדים ללימודים אושר במליאה (צילום: ערוץ כנסת)
צילום: אלכס קולומויסקירגעים של אחווה בקואליציה (צילום: אלכס קולומויסקי)
ובזמן שבקואליציה שמחו שהחוק עבר ומנע מהם מבוכה נוספת, באופוזיציה לא ויתרו על העלאת ההסתייגות על מימון 100% מהלימודים במליאה בהצבעה שמית. אותה הצבעה שמית, שבה בכירי הממשלה התנגדו, תורגמה כמעט מיד לסרטון בעמודי הרשתות החברתיות של ראש האופוזיציה בנימין נתניהו. "העלינו להצבעה את הצעתנו ל-100% ללוחמים כי מגיע להם 100%", כתב. הוא פירט כיצד הצביעו המפלגות מגוש הימין באופוזיציה וכיצד מנגד הצביעו בקואליציה - יחד עם הרשימה המשותפת: "אני, כל הליכוד וגוש הימין - בעד! נפתלי בנט, יאיר לפיד, בני גנץ, אחמד טיבי ואיימן עודה - נגד".
בקואליציה התקשו למצוא את הרוב במשך שעות ארוכות. יו"ר רע"מ מנסור עבאס התחייב לתמוך בהצבעה - אך לא הייתה ודאות לגבי שאר חברי סיעתו ומידת התחייבותם למשמעת הקואליציונית. גם תמיכתה של עידית סילמן - שפרשה מהקואליציה - לא הייתה מובטחת. הצעת החוק הסופית, עם ההסתייגות, אושרה בסוף ברוב של 55 תומכים מהקואליציה מול 6 מתנגדים מהאופוזיציה, כשיתר 59 חברי כנסת מהאופוזיציה והקואליציה לא השתתפו בהצבעה בקריאה שלישית, אותה הפכה הרשימה המשותפת להצבעת אי-אמון.
צילום: אלכס קולומויסקילחיצות ידיים לאחר השגת הפשרה (צילום: אלכס קולומויסקי)
צילום: EPAחברי רע"מ נעדרו מההצבעה. בשיחה צפופה עם לפיד (צילום: EPA)
בציוץ לאחר שהושגה הפשרה כתב נתניהו: "אחרי שממשלת ההונאה הזאת הוכיחה שהיא תלויה ברע"מ וברשימה המשותפת, רק אז הגיע גנץ, הודה בכישלון והסכים לדרישתנו להעלות את המלגות ללוחמי צה"ל. זאת ההוכחה שצדקנו מההתחלה - שללוחמים שלנו מגיע יותר, ושהממשלה הזאת מסוכנת לישראל וצריך להחליף אותה באופן מיידי".
חבר הכנסת יואב קיש מהליכוד, שהיה ממובילי הקו המתנגד לתמיכה בהצעת הקואליציה בליכוד, כינה את הקואליציה "אנטי-ציונית שלא מסוגלת להעביר חוק עבור הלוחמים". הוא המשיך: "העלנו את המימון של הלוחמים ל-75% וההסתייגות שלנו התקבלה. נמשיך עד שהלוחמים יקבלו 100%!". לציוץ הוסיף תמונה עם מובילי מחאת הלוחמים, שהגיעו למשכן הכנסת אתמול כדי להפעיל לחץ על חברי כנסת הן מהקואליציה והן מהאופוזיציה. מובילי המחאה נועדו גם עם בנט ונתניהו.
קצת אחרי חצות עלה במפתיע גנץ לדוכן הנואמים במליאה עם הצעת פשרה לליכוד שגובשה יחד עם רה"מ נפתלי בנט ושר החוץ יאיר לפיד. שר הביטחון הציע כאמור להעלות את המימון ל-75% ולהעביר מיידית את הכסף ללוחמים. בליכוד התכנסו להתייעצות על ההצעה, אותה כינה אחד מחברי הכנסת במפלגה "סולם טוב כדי לרדת מהעץ שטיפסנו עליו".
גנץ בהצעת פשרה לליכוד: להעלות את מימון שכר הלימוד ללוחמים ל-75% (צילום: ערוץ כנסת)
צילום: אלכס קולומויסקיהחגיגות לאחר ההצבעה (צילום: אלכס קולומויסקי)
בשבוע שעבר הודיעה סיעת הליכוד כי החליטה פה אחד שלא לתמוך בהצעת החוק במתכונתה הנוכחית. ההצעה שהעלתה הקואליציה קובעת כי שכר הלימוד ימומן בהיקף של 66% והיתר מהפיקדון שלו זוכים החיילים כשהם משתחררים. בליכוד דרשו שהמלגה תממן 100% משכר הלימוד - ושכספי הפיקדון ישמשו את החיילים המשוחררים למטרות אחרות.
הלילה המפלגה הסכימה להתפשר, ואמרה עם סיום ההתייעצות כי השיגה "ניצחון לליכוד". במפלגה אמרו כי "המאבק שלנו הביא להעלאת המלגות ללוחמי צה"ל. ההחלטה התקבלה באישור כל ראשי בלוק הימין", וכי עם שובה לשלטון תשנה את החוק ל-100% מימון מטעם המדינה.
גם במפלגות החרדיות ובציונות הדתית הערימו קשיים על הליכוד כשהתעקשו שלא יצביעו יחד עם הקואליציה. יו"ר "הציונות הדתית" בצלאל סמוטריץ' כתב: "אחרי שחיזר מהבוקר אחרי אצבעותיהם של רע"מ וזועבי, גנץ עלה לדוכן והודה בפה מלא בכישלון ובעובדה שהוא חבר בממשלה ללא רוב ציוני, ממשלה שלא יכולה להעביר ללא האופוזיציה שום חוק ציוני או חוק למען לוחמי צה"ל. ולכן את הממשלה הזו צריך להפיל באופן מידי ולהחליף בממשלה יהודית, ציונית ולאומית".
לכתבה זו 154 תגובות
הוספת תגובה
154

תגובות

close-fullscreen-comment
הוספת תגובה
86.

שחולמים להקים את פלשתין על מה שקרוי היום ישראל.והם צוהלים ונרגשים בהישג לא להם.החיילים קבלו יותר בזכות הליכוד,והחלולים ממשיכים להיסחט על ידי מפלגות האחים המוסלמים וממשיכים להעביר מיליארדים.הגועל בהתתגלמותו.

85.

..אחהץ בטלויזיה. הגרב לא הצליחה לצאת מהפינות שלשם דחף אותה, והזים בעובדות את התירוץ הניבזי שלה ש"הדברים הוצאו מהקשרם". אני מקווה, שאם האופוזיציה תביא חוק חברתי, אז שהקואליציה לא תיפול לבור- ותצביע עם האופוזיציה.

84.

הליכוד חלאות אסור לעולם להצביע לנבילות האלה

comment-2-comment

83.

comment-2-comment

82.

81.

comment-2-comment

אחרי שמירי רגב תסיים ביס יסודי

80.

79.

78.

בסוף עם כל הבכיינות של לפיד ובנט, מימון החיילים עלה. אז היה שווה או לא? מה אתם באים בכלל בטענות לליכוד? הליכוד רק הכריח את הממשלה לתת יותר מימון לחיילים. איזה הזויים פה...

comment-2-comment

comment-2-comment

77.

כבר ידוע שאם הליכוד היה בשלטון היה מילגות רק לדרעי וליצמן. השחילו אותו יפה יפה ובכל זאת הוא הפסיד כי רואים את הזבל של הליכוד

76.

75.

האמת שלפיד הוא פ*ח א*שפה גדול המסיתים שהיו כאן, אבל הכותרת היא חיובית כדי שווינט יעלו את התגובה ולא יצנזרו אותה כפי שעושים באופן אוטומטי על פי כיוון הנדסת התודעה. והרי הוכחה!!

comment-2-comment

74.

כל הכבוד לצב"ל!!! (צבא הביביסטים לישראל)

73.

72.

הכסף יזרום מה שעשיתה יום לפני הכסף זורם רק לכיוון הלא נכון לפידיוט

71.

comment-2-comment

comment-2-comment

70.

comment-2-comment

69.

68.

מה שחשוב לפוליטיקאים זה הם עצמם לא החיילים ולא האזרחים. יתקעו מקל בעין של השני ובלבד שיראו מנצחים. כל הפוליטיקאים בנויים מתתי אדם.

67.

כל כך הרבה שנים בשלטון לא עשו כלום. הגיעו לאופוזיציה פתאום יש דרישות. צבועים ומגעילים,הדבר הכי עצוב שיש חיילים שימשיכו להצביע להם

66.

65.

64.

comment-2-comment

63.

comment-2-comment

62.

comment-2-comment

רק שמאלנים וערבים. שכואב להם לראות את דגל ישראל

comment-2-comment

61.

61.

60.

חברי הליכוד לא היו בהצבעה בכלל

59.

58.

ביבי מלך ישראל

comment-2-comment

57.

56.

55.

בתקופה שלח"כ היה כבוד- מירי רגב הייתה מתפטרת!

54.

53.

comment-2-comment

52.

51.

הליכוד ונתניהו היו בשלטון ולא העבירו את החוק אז שישבו בשקט ויתמכו במי שכן עושים משהו למען החיילים.

comment-2-comment

comment-2-comment

הרעיב את מערכת הרפואה ודרדר את מערכת החינוך.

50.

העיקר שממשלת השינוי תעביר כסף לחיילנו האהובים

49.

ביבי שומר רק על ביבי. הליכוד חייב להיפרד ממנו ויפה שעה אחת קודם. מנהיג חדש לליכוד ועכשיו

48.

במקום להפנים שהדמוגרפיה עושה את שלה ואם לא נתעשת בקרוב לא יהיה אפשר להעביר בכלל חוקים לטובת חיילים עם האופוזיציה אן בלעדיה

47.

ברגע שיהיו מלגות מלאות הרבה צעירים שבכלל לא מתאימים ללמוד או רוצים באמת ללמוד יתחילו ללמוד, יפסיקו בשל אי חשק או אי התאמה, אבל המדינה כבר תהיה חייבת לשלם עבורם לאוניברסיטה. בזבוז משאבים

comment-2-comment

אסור לחלק מתנות חינם, ברגע שיש דמי רצינות המשאבים מחולקים בצורה הוגנת למי שבאמת צריך

46.

מקווה שבהמשך יקבלו מאה אחוז כי הם נותנים מעצמם מאה אחוז. זה לא מובן מאליו

45.

מה קורה לקואליציה בעל מה שקשור ללילי צהל אין להם תמיכה מהערבים א,ל לסחוט כספים הם יכולים ביבי צדק צריך לתת ללילי צהל 100 אחוזים ולא 66 כמו שדרש גנץ ופתאום הם יוצאים בצהלות גנץ ולפיד הרי בסוף ראיתם שהליכוד ובראשו ביבי צודקים לגבי המימון במקום לתת לערבים תתנו לחיילי צהל שמגינים בנפשם על מדינת ישראל על אדמת העם היהודי בושה לגנץ ולא לדבר על לפיד הפקיד ששונא יהודים

comment-2-comment

הטפילים מסרבים לתת למלח הארץ הטבת לימודים. הם רוצים לקחת רק לבטלנים ולמשתמטים שלהם. החברים של ביבי. שדופק את העם. למה דירה לזוג צעיר מליון וחצי. כי מוצצים את דמם.

44.

43.

כל הציבור ראה הלילה את חבורת הנוכלים של הקומבינציה שלא יכולים דבר פשוט להעביר. ורק שהליכוד צחקו עליכם הכל עבר רק בזכותם אפילו החיילים מודים בזה

comment-2-comment

comment-2-comment

comment-2-comment

comment-2-comment

comment-2-comment

זה מראה כמה אכפת לממשלת השינוי מהמדינה, לעומת הליכוד שזה ביבי למען ביבי, המוקף בבובות של ביבי..

42.

41.

אבל נקווה שמהר הוא יפול יחד עם ממשלתו המחורבנט והארורה

comment-2-comment

comment-2-comment

40.

comment-2-comment

39.

סגנון דיבור של עריץ. תמיד אני עשיתי, אני דברתי, אני אמרתי וכו'.. אפילו אתמול אמרת "אני וכל הליכוד"...כאילו שאתה אינך חלק מהליכוד איזה סיגנון קלוקל. תמיד אתה לוקח לעצמך קרדיט ואף פעם לא כשלון. בוז לך ולאנשים כמוך

comment-2-comment

comment-2-comment

האיש הוא נזק מהלך הכל זה אני ואני כאילו יש לו כתר על הראש תורדו אותו ואת כל עדת המצקצקים שלו והליכוד חוזר לשלטון לעוד שנים רבות

comment-2-comment

38.

37.

36.

comment-2-comment

comment-2-comment

חייל.

comment-2-comment

35.

כי לא יכלו שדבר כזה טוב ירשם למפלגה אחרת ולא לשרה. יהיו עוד הרבה בעיות כאלה בהמשך מן הסתם

comment-2-comment

הליכוד רצה 100% מימון ללוחמים שלנו, והקואליציה רצתה רק 66% מימון. ההתנגדות של הליכוד היתה על ה-66% כי הם התעקשו על מימון מלא ובסוף הגיעו לפשרה של 75%. אבל גם אמרו שכשיחזרו לשלטון (והם יחזרו ללא ספק בכלל) הם ישנו את זה ל- 100% מימון.

comment-2-comment

יש לי מגרש על חוף הים בצפת למכור לך

34.

comment-2-comment

כולם אמרו החיילים ניצחו. ביבי היחיד שאומר שהוא זה שניצח. גם שכל העם היה מיואש, מפוחד ותקוע בבית בסגר, הדבר היחיד שעניין את ביבי זה חוק אישי להחזרת תשלומי מיסים, כדי להכניס לו לכיס עוד כמה מאות אלפי שקלים. גם במצבים שהוא מפסיד או מנצח חשוב לו להשאיר תודעה של: רק אני מצליח- להמשיך את הפולחן אישיות שהוא יצר סביבו. הבעיה שגם אם בזמן מלחמה יצביע נגד הקצאת תקציב לקניית שכפצים לחיילים, מעריצו ימצאו צידוק ושלל תירוצים למה גם זה הדבר הנכון לעשות. האיש חשוב יותר מהמדינה.

33.

לאופוזיציה אין מה לחגוג.כל חברי הקואליציה:מהראש ועד אחרון הזנבות, יכולים להתבייש על ההנהלות שלהם, על הדברים שנאמרו בשם אומרם,(מי רגב ושות'), אלה לא אנשים שראויים לייצג את הציבור. הושה וחרפה.

32.

חברי הכנסת העלובים האלו מביישים כל אזרח ישראלי, מקווה שמגיע לנו יותר טוב אחרת אנחנו אבודים.

31.

30.

29.

לא צריך היה לוותר על ה 100%. והאמת שתמיד מנצחת היתה יוצאת.

comment-2-comment

28.

comment-2-comment

גם שכר הנכים, אבל מה הדפרים בליכוד אומרים: נכון ש-12 שנה לא העלינו בשקל, אבל למה הממשלה הזו מעלה רק בסכום-X. כלומר הם מתלוננים על משהו, שהיה להם יותר שנים לעשות והם החליטו לא להשקיע בו. אבל רוב הליכודניקים, יותר מאשר אוהבים את המדינה, הם אוהבים את ביבי, ושונאים כל מי שהוא לא ביבי.

27.

comment-2-comment

comment-2-comment

26.

comment-2-comment

אבל תמשיך לשקר לעצמך יא תולעת.

25.

יש כאן מישהו שלא רואה איך הם עושים פוליטיקה בגרוש?

comment-2-comment

24.

23.

comment-2-comment

comment-2-comment

comment-2-comment

ממש דמיון מזרח תיכוני. הקואליציה באה להעביר חוק, הוסיפה תיקון קטן והעבירה אותו עם רוב של מעל חמישים בעד וחמישה מתנגדים. הליכוד ברח מההצבעה. הקואליציה העבירה את החוק שרצתה וניצחה. רק בדמיון מזרח תיכוני של סיפרי אלאדין ואלף לילה ולילה זה ניצחון לליכוד ש(שוב) הפסיד.

comment-2-comment

22.

שגם ככה אוכלים חצי מתקציב המדינה

comment-2-comment

comment-2-comment

comment-2-comment

21.

comment-2-comment

20.

לוחמים אמורים לקבל 100% ללא שום ספק, אבל גם חיילים וחיילות לא לוחמים צריכים לקבל תמריצים ללימודים. חיילים בודדים צריכים לקבל 100% ללא קשר לסוג השרות. כל החיילים חשובים. ושהמשתמטים למינהם (שהם לצערנו יותר מחצי מהאזרחים) ישלמו שכר לימוד מלא.

19.

ואילו בנט לפיד וגנץ נלחמים רק כדי להחזיק את הגועליציה חיה, הסכומים שדרושים לחיילים הם 10% מהסכומים שהועברו לערבים. בנט, תמשיך לבנות כפרים על חשבון גב הלוחמים,ובסוף הם מניפים בישראל את דגל פלסטין.

comment-2-comment

comment-2-comment

זה אינטרס של כולנו ונגיע לכל תושבי הארץ ובכל הארץ!! ספין מלוכלך

18.

17.

הממשלה שמחה עבור החיילים שהחוק עבר והליכוד מחפש לעצמו סיבות מדוע הוא זה שניצח. אצל הליכוד חשוב רק "מי ניצח", הוא או הממשלה

comment-2-comment

העיקר שהחוק עבר בסופו של דבר. אין פוליטיקה "נקייה" ומנומסת. צא מהסרט שאתה חי בו!

comment-2-comment

משפט של עיוור שלא רואה איך ממשלת הפילוג הולכת נגד האזרחים

comment-2-comment

עובדות.

16.

למה לא עכשיו כדי להציג אחר כך הישג עשינו השגנו נו באמתעל תעבדו עלינו בעיניים

15.

14.

13.

12.

comment-2-comment

11.

10.

comment-2-comment

כבר 15 שנה שהם שמאל קיצוני

9.

לא אכפת להם מאף אוכלוסיה בליכוד, רק מהכסא הציבור שלהם עיוור?

8.

אתר תעמולה של לפיד מתחפש למחנה הלאומי

7.

הקופה שהוא עשה היא רק מול אלו שגם ככה שבויים בקסמיו הנכלוליים. כל מי שמחפש אמת בהתנהלות הביב שואל את עצמו למה החוק לא עלה ב-13 שנות שלטונו. כנראה שהחיילים לא באמת מעניינים אותו, רק התחת של עצמו.

comment-2-comment

6.

5.

ביבי לחץ והצליח להעלות גנץ הגיע לפשרה חכמה וטובה לכולם שאפו ענק.

comment-2-comment

התנהלות מזוויעה של הליכוד שחשפה את פרצופו האמיתי. מזל שיש לנו ממשלה אחרת.

4.

comment-2-comment

comment-2-comment

3.

2.

comment-2-comment

1.

comment-2-comment

comment-2-comment

comment-2-comment

comment-2-comment

comment-2-comment

יש לו פה קהל עיוור ומסוכן שהוא טיפח ועלול לדרדר אותנו למדינת עולם שלישי.

לכל התגובות
0
מצב לילה
מצב לילה