43

מחיר התיאוריה המטורללת של הימין הסהרורי

פייטון גנדרון, הרוצח מבפאלו, הוא האחרון בינתיים בשרשרת גזענים בעולם שהושפעו מתיאוריית "ההחלפה הגדולה". מי האשמים? היהודים כמובן

ציפי שמילוביץ | פורסם:17/05/2022
צילום: AFP, APפייטון ג'נדרון שביצע את הטבח בסופרמרקט בבאפלו (צילום: AFP, AP)
לפני חמש שנים צעדו כמה מאות ניאו-נאצים נושאי לפידים ברחובות שארלוטסוויל שבווירג'יניה, במה שהסתיים במותה של אישה צעירה. האירוע נחקק בזיכרון כי הוא היה כל כך בלתי נתפס באמריקה של המאה ה-21, וכי מי שהיה אז נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, סירב לגנות ניאו-נאצים. מה שקצת נשכח היה מה שנושאי הלפידים קראו שוב ושוב: "היהודים לא יחליפו אותנו".
רוב האמריקנים לא הבינו על מה האידיוטים האלה מדברים, זה נשמע סתם עוד רעיון עוועים של ימין סהרורי, אבל הצועדים ידעו בדיוק מה הם אומרים. הייתה להם תיאוריה שלמה שנקראת "ההחלפה הגדולה" (The Great Replacement) - הרעיון שלפיו יש תוכנית גלובלית להחליף את התושבים הלבנים של מדינות המערב באנשים לא-לבנים.
התיאוריה הזו החלה לתפוס תאוצה ב-2012 עם פרסום הספר "ההחלפה הגדולה" של איש העליונות הלבנה הצרפתי רנו קאמו - מאות עמודים של פאניקה מהפיכת העולם המערבי ללא-לבן, תוך התמקדות ביהודים שכמובן מנהלים את כל המזימה. בשנים האחרונות זו הייתה השראה לפיגועי טרור מניו-זילנד לאל-פאסו, דרך בתי כנסת בפיטסבורג וסן דייגו, ועד הסופרמרקט בבפאלו בסוף השבוע.
כל מבצעי הפיגועים ציינו את תיאוריית ההחלפה הגדולה שאליה נחשפו במחשכי האינטרנט. פייטון גנדרון, הרוצח מבפאלו בסוף השבוע, שונה בכך שהוא לא היה צריך לרדת למחילת הארנב. הוא פשוט היה צריך לפתוח טלוויזיה.
"יהודים לא יחליפו אותנו". הצעדה בשארלוטסוויל ב-2017:
בדיוק לפני שנה אמר טאקר קרלסון, המגיש הפופולרי ביותר של "פוקס ניוז", למיליוני צופיו: "השמאל ושומרי הסף הקטנים בטוויטר הופכים היסטריים אם אתה משתמש במונח 'החלפה', אם אתה אומר שהמפלגה הדמוקרטית מנסה להחליף את ציבור המצביעים הנוכחי במצביעים צייתנים מהעולם השלישי. הם הופכים היסטריים כי זה בדיוק מה שקורה".
קרלסון אישית אולי לא התכוון גם ליהודים, אבל האנשים שמקשיבים לו מכלילים יהודים במזימה. במניפסט בן 180 העמודים שלו הסביר גנדרון כי החליט לא לתקוף יהודים כיוון ש"אפשר לטפל ביהודים אחר כך, אבל רמת הפוריות אצל 'המחליפים' משמידה אותנו עכשיו. זה עניין של הישרדות".
בשנה שחלפה מאז החל קרלסון לפזר את התועבה הזו, ובמקביל לקביעה השקרית המתפשטת בימין על תוצאות הבחירות ב-2020, הפך הרעיון כי יש תוכנית גדולה להחליף לבנים ליותר ויותר מיינסטרימי. חמש שנים אחרי שארלוטסוויל מראים סקרים כי 50% מהמצביעים הרפובליקנים מאמינים בתיאוריית ההחלפה הגדולה, ולא מעט חברי קונגרס לוחשים אותה בדרגות שונות של עוצמה.
תמונה כללית
ציפי שמילוביץמתוך אלבום משפחתי
אליס סטפאניק, הרפובליקאית מספר 3 בבית הנבחרים, העלתה בשנה שעברה לפייסבוק סדרת פרסומים שבה טענה כי הדמוקרטים "מתכננים להעניק חנינה ל-11 מיליון מהגרים בלתי חוקיים שימגרו את ציבור הבוחרים הנוכחי שלנו". לא מיותר לציין שאין שום תוכנית כזו.
גזענות ואנטישמיות הן כמובן לא עניין חדש באמריקה, אבל עם השנים נדמה היה שארה"ב מצליחה לשמור אותן רוב הזמן סגורות בבקבוק. נשיאותו של טראמפ עשתה את מה שהיסטוריונים רבים הזהירו שתעשה: פתחה לרווחה את דלתות האורווה וכל הסוסים ברחו. עכשיו לא ברור מה יחזיר אותם פנימה ואם זה בכלל אפשרי.
  • ציפי שמילוביץ היא עיתונאית "ידיעות אחרונות"
מעוניינים להציע טור לערוץ הדעות של ynet? שלחו לנו ynetopinion@gmail.com
לכתבה זו 43 תגובות
הוספת תגובה
43

תגובות

close-fullscreen-comment
הוספת תגובה
31.

בארץ הם היו נחשבים מרכז לגיטימי

30.

הכותבת בעל דעות פרוגרסיביות מובהקות אוי לנו לעולם אם השמאל ימשיך ליוד קדנציה פה ובארץ מאז שהשמאל עלה רק צרות

29.

תמיד יש משוגעים אבל כשהשמאל בארה״ב מעודד את השיגעון לא פלא שדברים כאלו מתפרצים וכל מיני אנשים לא יציבים יוצאים למסעות ביזה, שריפה והרג. במקום לדבר על קונספירציות כדאי שהכתבת תסתכל על עצמה ועל האסון שהיא ודומיה מביאים בכל מקום שהם נמצאים בו, מאז הקומוניזם ברוסיה ועד לפרוגרסיבים, רק דם, עוני ואסונות.

28.

27.

26.

כשזה נאמר על ידי שמאלנית קיצונית שנראית כמו גבר

25.

לא צריך להיות טאקר קרלסון ולא טראמפיסט מצוי כדי לדעת שבייס הבוחרים של מפלגה הדמוקרטית מורכב בעיקר ממיעוטים, עניים שחיים על תלושי מזון, ומהגרים שקיבלו אזרחות ורוצים מעמד חוקי ושירותי בריאות לכל קרוב משפחה שלהם ששייכנס לארה"ב. פתיחת שערים בלתי מבוקרת ומתן הקלות בקבלת מעמד זמני למיליוני מהגרים מה זה אם לא ניסיון בהדרגה לאזרח אותם ולתת זכות בחירה? הנצחת עוני של תושבי שכונות מצוקה ויצירת תלות שלהם ברשויות, מה זה אם לא טיפוח בייס טבעי שיישאר כזה לנצח ואף יגדל? זאת שיחת סלון באמריקה וזה דיון אמריקאי לגיטימי בין שתי הקצוות קשת הפוליטית. זה שכל מיני חמומי מוח לוקחים את זה עד הקצה, זה לא אומר שזאת תאוריה מטורללת של ימין סהרורי.

24.

23.

שפשוט תתאבדו. זה ישמח מאד את השותפים שלכם לדרך חחחחחחח

22.

מאמינים בתורת ההחלפה בארץ. הגמל לא רואה את הדבשת שלו. ימין הזוי זה ימין הזוי. לא קשור לאנטישמיות

21.

תבואי לבקר במקום לכתוב שטויות פרוגרסיביות - לא החלפה ולא נעליים - ואין כל קשר ליהודים ולאנטישמיות, זו לא כתבה - זו ממש חוצפה.

comment-2-comment

היא חיה בניו יורק אתה יודע....

20.

מה לא ברור לך, ציפי? מה? זה צ"ל ברור לך כאור השמש שזה מה שקורה גם אם לא מכוון. המספרים מדברים. גם בארה"ב וגם באירופה. איפה את חיה?

19.

הכותבת מטורללת ובינתיים האמיגוס חוצים את הריו גרנדה בעשרות אלפיהם מידי חודש בחודשו.

18.

17.

16.

זה העיקק? אנטישמיות? הכל זה רק אתואת ואת? דברי הבל שעולה מהם ניכוח גזעני מאד בולט. הבעיה של הכתבת היא לא התאוקיה חלילה אלא שהיא פוגעת ביהודים. ימנית והזויה

15.

תתחילו להתרבות כמו המגזר המדובר.

14.

חבל שכותבת המאמר נמנעת מלהזכיר את השמאל הסהרורי באמריקה שהשתלט על המפלגה הדמוקרטית בתמיכה כספית של יהודי , האנטישמיות באמריקה מגיעה בשנים האחרונות בעיקר מהשמאל הסהרורי הזה . העובדות בשטח !! אולי המאמר הבא של העיתונאית המנוסה יכסה את האנטישמיות הזאת !?

13.

אין לי שום דבר נגד גראס (עישנתי די הרבה שנים בקביעות בעצמי) אבל שמתי לב שכל חובבי הקנספרציות הם גם סטלנים . חושב ששוה לבדוק את זה לעומק

comment-2-comment

comment-2-comment

חובבי הרונספירציות הם הקיצונים הימנים שבתור מי שחי בארה״ב כמעט עשור יכול לומר לך בוודאות שאלה האנשים הכי סאחים שיש

12.

אויבים פוליטיים, מראה כמה העמדה שלהם חלשה. טראמפ לא אמר את מה שמייחסים לו. CNN נאלצו לחתוך חד וחזק את הנאום שלו כדי ליצור את הרושם השקרי הזה, שקיבל את השם fine people hoax. טראמפ בהחלט כן גינה במילים מפורשות את הניאו נאצים. https://www.finepeoplehoax.net/

11.

ותאוריות שונות אחרות מטורללות לא פחות של הימין הדתי סהרורי בישראל

10.

comment-2-comment

אני פיפי

9.

כמה קשקושים ליברליים והטחת האשמות ללא קשר להאשים את טראמפ בגזענות בארהב זו פשוט פרודיה במיטבה. למתיימרת להיות כתבת כנראה אין שום הבנה בפוליטיקה האמריקאית או בהלך הרוח ברחוב האמריקאי שרואה איך הפרוגרסיבים זייפו את הבחירות (לא חמודה כבר אין ספק בכך) משתמשת כמו בארץ בתקשורת כדי לנגח את העם ולהאדיר מיעוטים אלימים וטרור מגדרי בבתי ספר, גני ילדים וברחבי האינטרנט. מעקב של שירותי הביטחון אחרי עיתונאים שמרנים והכנסת מיליונים של מהגרים לא חוקיים למדינה תוך מתן זכויות שלאזרחים משלמי מיסים אין (כמו ביטוח בריאות חינם) רק ששוכחים שלכל פעולה יש פעולה נגדית ולאזרחים בסוף יימאס לא סתם הם הולכים להתרסק בבחירות האמצע

8.

כמה קרובים הביביסטים לאנשים האלה - לא יתואר.

7.

6.

היא מוסווית מתחת לשם אחר, כביכול אלגנטי יותר- אבל שנאת העם היהודי נטועה שם חזק. לכן לא מפליא שהארגונים הניאו נאצים התלבשו על הרעיון הזה.

5.

הוא היה הראשון שפתח את הדלת לתיאוריות המסוכנות מהשמאל האדום והאסלאם הרדיקאלי

4.

גם בישראל. להרגיש נרדפים ע״י דברים שלא קיימים זה כנראה צורך בסיסי במח של אנשים מסוימים.

comment-2-comment

הפלסטינאים טוענים כי כל האדמה מהים עד הנהר שייכת להם....מבטיחים לילדיהם שיום אחד יחזרו לבתיהם, מעבירים את מעמד הפליטות מדור לדור ודרך קשרי נישואין, מנהיג איראן הכריז כי ישראל היא סרטן בגוף העולם ועוד 30 שנה לא תתקיים, החיזבאללה מכוון אלפי טילים לכל ישראל......

comment-2-comment

מה שיש לנו פה בארץ זו מלחמת דת המובלת בידי דתיים פאנטים משני הצדדים

comment-2-comment

את הכל. גם לנו יש אנשים כאלה. זה לא רלוונטי. איראן היא מדינת אויב. זה שהם רוצים להרוג אותנו גם לא רלוונטי. הבעיה היא שאנשים מסויימים בימין מנסים להציג את השמאל ואת הערבים המתונים כאויבים. מגבירים אפקט רדיפה ומקצינים.

3.

2.

הרעיון שזאת מזימה מתוכננת נשמע הזוי למדי. לעומת זאת צריך להתבונן במציאות. מערב אירופה מוצפת במהגרים מוסלמים ואפריקאים שמשנים לאט לאת את המאזן הדמוגרפי. אותו הסיפור קורה בצפון אמריקה שמוצפת במהגרים לא חוקיים מאמריקה הלטינית. גם כאן נוצר לאט לאט שינוי דמוגרפי. ישנן מדינות בארה"ב שה"אדם הלבן" הפך מיעוט. לא קשה לחורשי תאוריות קונספירציה למינהם לרכב על הגל הזה ולהמציא סיפורים שונים שבהם ניתן בקלות יחסית לשלב את מעורבות היהוידם גם כן. סך הכל האנטישמיות לא פסה מהעולם....

comment-2-comment

שיעור ריבוי שלילי ברוסיה, גרמניה איטליה ויפן כך שלא רק "הגזע הלבן" מצטמק.

comment-2-comment

ישנה תיאוריה היסטורית שטוענת כי תהליכים גדולים ומשמעותיים קוראים במקביל במקומות שונים בעולם ללא קשר ביניהם כחלק מאבולוציה תפיסתית קולקטיבית. לדוגמא, אימפריות גדולות שקמו בכל העולם בערך באותה תקופה - האימפריה הרומית, המאיה, שושלת צ'ין בסין ואימפריית הגופטה בהודו. מן הסתם, האימפריות לא היו מתואמות ביניהן או תכננו את החלפת השיטה הקודמת של ערי מדינה. עודף ילודה בעולם השלישי וחוסר ילודה בעולם הראשון הם כנראה גורמים יותר סבירים, כמובן שאפשר למסגר את זה בהמון תיאוריות קונספירציה.

comment-2-comment

לבנים מתחתנים, אם בכלל, יותר מאוחר, מולידים פחות ילדים. אז באופן טבעי הדמוגרפיה משתנה. יש מדינות כמו יפן עם שיעור ילודה שלילי... רמת החיים עלתה, אנשים עוסקים בעשיית כסף, קריירה, בילויים, לטייל בעולם, לגלות את עצמי...

comment-2-comment

יש שכונות מסויימות שבהן אין הרבה לבנים. שכונות עוני. אז כשמסתובבים שם זה יוצר רושם של השתלטות. גם המספרים גדולים כי אירופה גדולה. אבל כשבוחנים את המספרים לעומק זה טיפה בים. גם במצב של ילודה מרובה זה עדיין טיפה. ורוב המהגרים משתלבים יפה בחברה ובתרבות. יש קיצוניים, אבל הם יוצאי דופן. לא הרוב.

1.

תיאוריות ה WOKE המטורפות, האפליה האנטי-לבנה, דמוניזציה של הלבנים בראש-חוצות ע"י נבחרי ציבור, והרס החינוך המדעי בארה"ב כי הוא "גזעני". ברור שזה לא מצדיק את החלאות הניאו-נאציות, אבל זו גם בעיה. בקיצור, אמריקה דפוקה...

comment-2-comment

נוח לשכוח שטרמפ גינה מספר פעמים, מדינה מפוצלת לקיצון יותר מידי.

לכל התגובות
0
מצב לילה
מצב לילה