7
צילום: shutterstockצילום: shutterstock

דיווח: גוגל מפתחת קסדת מציאות מעורבת חדשה

300 עובדים של ענקית הטכנולוגיה שוקדים בחשאיות על פיתוח קסדת מציאות מעורבת תחת השם Project Iris - כך חשף אתר הטכנולוגיה The Verge. צפי ההגעה לשוק: 2024, אחרי המכשירים המקבילים של המתחרות אפל ומטא

תמונה כללית
רועי האן | פורסם: 21/01/2022
האם זוהי חזרתה הגדולה של גוגל לתחום המציאות הרבודה? אתר הטכנולוגיה The Verge דיווח אמש (יום ה') כי גוגל מחממת את המנועים ומאיצה את הפיתוח של Project Iris - מה שעתידה להיות קסדת המציאות המעורבת החדשה של החברה, שתתחרה באופן ישיר בפיתוחים של מטא ואפל.

עוד כתבות שיעניינו אתכם:

על פי ההערכות, הקסדה של גוגל תציע יכולות מציאות מעורבת (Mixed Reality): היא תאפשר להיטמע לחלוטין במציאות מדומה (VR), אך תהיה מצוידת גם במצלמות שמכוונות כלפי חוץ, מה שיאפשר לה "להקרין" עצמים וירטואליים על גבי העולם האמיתי - טכנולוגיית מציאות רבודה (AR). חשוב לציין שנכון לרגע זה הקסדה נמצאת בשלבי פיתוח מוקדמים מאוד, וככל הנראה לא נראה אותה על המדפים לפני שנת 2024 בתרחיש האופטימי ביותר.
מבחינה החומרה, גוגל צפויה לשלב בקסדה מעבד בייצור פנימי שלה, בדומה למה שהחלה לעשות לאחרונה עם הסמארטפונים מסדרת פיקסל. כמו כן, ובצעד לא מפתיע במיוחד, הקסדה צפויה להשתמש במערכת ההפעלה אנדרואיד, אם כי ישנם דיווחים שטוענים שגוגל מפתחת מערכת הפעלה ייעודית לקסדה. מעבר לכך, הקסדה צפויה לאפשר יכולות שימוש אלחוטיות, מה שעשוי להגביל את יכולות העיבוד שלה. על כן, גוגל ככל הנראה תעשה שימוש ביכולות שידור באמצעות האינטרנט, כשתחשב את הגרפיקה באמצעות מרכזי נתונים חיצוניים, שישלחו את הנתונים עצמם בזמן אמת אל הקסדה.
גוגל כבר ניסתה בעבר להיכנס לשוק המציאות הרבודה. אי שם בשנת 2012 הציגה החברה את גוגל גלאס, שנחשב עד היום לאחד הפיתוחים היותר מאכזבים של החברה, כשהמשקפיים היו אמורים להציע חוויית מציאות רבודה חדשנית, אך בפועל הציעו עיצוב מיושן וביצועים אומללים במיוחד. ב-2014 ניסתה החברה לפנות לשוק המציאות המדומה באמצעות ה-Google Cardboard, שהציע יכולות מציאות מדומה בסיסיות מאוד ואפילו מעליבות, באמצעות הטלפון הנייד. החברה המשיכה לשווק דגמים נוספים של הגוגל קארדבורד לצד פיתוחים נוספים בתחום (לדוגמה Google Daydream) שהתבססו כולן על השימוש בטלפון הנייד עד לשנת 2019. באותה השנה השיקה דגם נוסף של הגוגל גלאס המשווק לשימוש במפעלים, בהם נעשה שימוש עד היום.
צילום: GoogleGoogle Cardboard (צילום: Google)
Project Iris מסמל את חזרתה של גוגל לשוק במלוא העוצמה. למעשה מדובר באחד הסודות השמורים ביותר של גוגל נכון להיום, ועל פי השמועות כל הליך הפיתוח של הקסדה חסוי לרוב עובדי החברה. אזור הפיתוח של הקסדה ממקום באופן חבוי איפשהו במתקני הפיתוח, והגישה אליו ניתנת רק באמצעות כרטיס כניסה מיוחד וחתימה על שורה של הסכמי סודיות. נכון להיום שוקדים על פיתוח הקסדה כ-300 עובדים, כשגוגל צפויה לגייס בהמשך הפיתוח עובדים רבים נוספים. ראש הפיתוח של הפרויקט הוא קליי בבור, הכפוף ישירות למנכ"ל גוגל סונדר פיצ'אי. בבור מנהל בין היתר את Project Starline - תא וידאו ייעודי לשיחות צ'אט ברזולוציה גבוהה במיוחד שהציגה גוגל בשנה שעברה. קסדת המציאות המעורבת של גוגל צפויה להתחרות בקסדה שמטא מפתחת תחת השם Project Cambria ואמורה להגיע למדפים בהמשך השנה. לפי ההערכות, בשנה הבאה צפויה גם אפל להשיק קסדת מציאות מעורבת משלה. המכשירים האלה אמורים להיות שער הכניסה למטאברס - הגלגול הבא של האינטרנט, שבו נבלה בחללים וירטואליים בתלת-ממד או נוסיף לסביבה שלנו אלמנטים דיגיטליים - וייתכן שבעתיד הרחוק יותר הם יחליפו את הסמארטפונים.
לכתבה זו 7 תגובות
הוספת תגובה
7

תגובות

close-fullscreen-comment
הוספת תגובה
4.

עוד עולמות וירטואליים שמעמיקים את בדידות האדם

comment-2-comment

הפליסטישן וכו'... כל חוויה במינון היא ברכה. והקוטרים יהיו תמיד. היום הסתובבתי בתחנת החלל. איפה אתה היית?

3.

ממליץ לכולם לרוץ לראות (רק הסרט המקורי משנת תשעים, עם ארנולד שוורצינגר ושרון סטון, לא החיקוי העלוב שעשו לו).

2.

להיטמע לחלוטין זה אומר שאפשר ללכת פיזית לכל מקום שרואים, אפשר למשש דברים, לטעום, לאכול, להריח… זה יתאפשר רק כשתהיה טכנולוגיה שמאפשרת להזרים את הנתונים ישירות למוח, לא לפני כן.

comment-2-comment

1.

וככה חברים בדיוק מייצרים היום כתבה שלמה מחמש שורות תוכן. חוזרים על אותו הדבר לאורך הכתבה, רק כל פעם במילים טיפה שונות. חחחחח רמה של כיתה ג׳. אם אין מה לכתוב, אז אל תכתבו יא פקקים.

comment-2-comment

פסקה ראשונה עם הסבר כללי, פסקה שניה עם הסבר על היכולות הצפויות, פסקה שלישית עם הסבר על החומרה, פסקה רביעית עם מה שהיה לפני כן, פסקה חמישית עם מה שצפוי בעתיד והמצב הנוכחי של המוצר כרגע. אם אין לך מה לכתוב, אל תכתוב, יא פקק.

לכל התגובות
0
מצב לילה
מצב לילה