33
850 פרעות בלב ישראל

רוב נאשמי ההתפרעויות בנגב שוחררו: "יש רגיעה מוחלטת, אין סכנת התלקחות"

125 מעורבים באלימות בדרום בזמן מבצע "שומר החומות", רובם בדואים, הואשמו בעבירות חמורות ובכללן ניסיונות לינץ' וטרור. בניגוד לעמדת הפרקליטות, בתיהמ"ש שחררו 80 מהנאשמים בתנאים מגבילים. שופט: "המצב הנפיץ הוא פרמטר בהערכת המסוכנות שנבחנת על רקע מציאות נתונה"

תמונה כללית
אילנה קוריאל | פורסם: 22/09/2021
שני לילות נמשכו הפרעות בנגב במהלך מבצע "שומר החומות" של צה"ל בעזה בחודש מאי. התסיסה בדרום הובילה למצור על כבישים מרכזיים, השלכת אבנים, שריפת צמיגים, תקיפת נהגים והטלת אימה על תושבים בדרום. ואולם, ארבעה חודשים אחרי האירועים האלימים מתברר כי מרבית הנאשמים בהתפרעויות שוחררו ממעצר בתנאים מגבילים.
הלחץ הציבורי על המשטרה הוביל למעצרים נרחבים וגם פרקליטות מחוז דרום נדרשה להציג במהרה תוצאות בדמות הגשת כתבי אישום נגד המעורבים. לחלק מהם יוחסו גם סעיפים חמורים ובכללם עבירות מסכנות חיים ועבירות של טרור. נאשמים בדואים וגם יהודים בודדים שוחררו למעצר בית, בניגוד לעמדת המדינה שביקשה להותיר אותם מאחורי סורג ובריח לאורך כל משפטם. רשויות האכיפה זכרו היטב שרבים מתושבי הדרום היו נצורים בבתיהם ומפחדים לצאת מגבולות יישוביהם.
תמונה כלליתההתפרעויות בנגב בזמן מבצע "שומר החומות"
עם שוך ערפל הפרעות, טרחו בפרקליטות לעדכן מדי יום פרטים על מצבת כתבי האישום, אולם כעת יש באפשרותה לנהל את ההליכים הפליליים הרבים ללא העין הבוחנת של התקשורת. בסך הכול הגישו פרקליטות מחוז דרום עד כה כ-63 כתבי אישום נגד 125 מעורבים בפרעות, בהם גם קטינים. הנתונים מגלים כי כ-80 מהנאשמים (כ-64%) שוחררו לבתיהם בתנאים מגבילים או באיזוק אלקטרוני.
אחד מתיקי הדגל נקשר למשפטם של הנאשמים בפגיעה בתשתיות המדינה בכביש 31. לפי כתב האישום שהוגש נגד חמישה בדואים מהדרום, הם הפילו 12 עמודי תאורה שכל אחד מהם שוקל 270 קילוגרם סמוך למחלף חורה. 12 עמודים נוספים הופלו גם הם על ידי אחרים. הנזק המוערך: כחצי מיליון שקל. אחת הראיות החזקות נגד המעורבים הייתה הותרת טביעות אצבע על העמודים.
תמונה כלליתעמודי התאורה שהופלו בכביש 31
המדינה ביקשה להאריך את מעצר הנאשמים עד תום ההליכים, השופט נאסר אבו טהה החליט לשחרר אותם למעצר בית. הוא קבע כי לנוכח אופי האירועים, שבהם היו מעורבים מתפרעים רבים, הראיות הנסיבתיות נגד החמישה אינם מובילים רק למסקנה הגיונית אחת. "מדובר בזירה שאינה סטרילית המתפרשת למאות מטרים בכביש 31", ציין השופט בהחלטתו. הוא קבע גם כי המשטרה לא טרחה לבדוק את האליבי של אחד הנאשמים.
עוד ציין השופט בהחלטתו: "במצב דברים זה לא ניתן לשלול בשלב זה תרחישים אלטרנטיביים, אשר מתיישבים לכאורה עם חפותם של הנאשמים". בפרקליטות טענו כי הנאשמים מסוכנים, אבל השופט אבו טהה ציין כי המעשים אמנם חמורים, אבל מאז המצב הביטחוני השתנה. "כיום ישנה רגיעה מוחלטת ולא נראה כי יש סיכון להתלקחות מחודשת", ציין השופט.
תמונה כלליתרכב של יהודי שהוצת במהלך הפרעות בנגב
צמיגים שהוצתו בכניסה למושב רתמים
ההסבר בדבר הרגיעה במצב הביטחוני והשקט היחסי במתיחות בין יהודים לערבים ליווה החלטות על שחרור נאשמים גם בתיקים אחרים. שופט בית השלום בבאר שבע יריב בן דוד ציין בהחלטתו לשחרר למעצר בית בדואי תושב הנגב שהואשם בהתפרעות ומעשה פזיזות ורשלנות בעקבות הצתת חפץ שהושלך לכביש 25: "המצב הנפיץ בשטח הוא אחד מהפרמטרים בהערכת המסוכנות אשר נבחנת על רקע מציאות נתונה".
עם זאת, חשוב לציין כי רבים מהנאשמים שלקחו חלק בהתפרעויות האלימות בכבישי הדרום בזמן המבצע הצבאי של צה"ל ברצועת עזה הם צעירים נעדרי עבר פלילי. אחד מהנאשמים אף ביקש מבית המשפט להתיר לו לטוס ללימודי הרפואה שלו בחו"ל. בית המשפט דחה את הבקשה.
התפרעויות ועימותים סמוך לשגב שלום (צילום: דוברות המשטרה)
אחד התיקים החמורים מתייחס לפיגוע ירי בכביש 264 ליד רהט, שבמהלכו נפתחה אש לעבר רכב יהודי. כתב האישום שהוגש נגד שישה מעורבים ייחס להם, כל אחד לפי חלקו, ירי לעבר כלי תחבורה, יידוי אבנים, חבלה בכוונה מחמירה, פעילות בנשק למטרות טרור, תקיפת שוטרים וניסיון ללינץ' ממניע גזעני. במהלך הדיונים החליט בית המשפט לשחרר שניים מהנאשמים, קטין ובגיר, למעצר בית.
כתב אישום אחר מייחס לשישה צעירים מהיישוב הבדואי אום בטין, בהם חמישה קטינים, ניסיון לינץ' בנהג יהודי בכביש 60. השישה הואשמו, כל אחד לפי חלקו, בביצוע מעשי טרור, חבלה בכוונה מחמירה, יידוי או ירי של אבן או חפץ לעבר כלי תחבורה והיזק במזיד לרכב ממניע גזעני. אחד הנאשמים, נער בן 15, התקרב לנהג כשבידו אבן גדולה, ניפץ את שמשת הנהג ולאחר מכן הטיח את האבן בראשו של הנהג שזעק "אל תהרוג אותי". למרות האישומים המיוחסים למעורבים, רק אחד מהם נותר במעצר.

ההלכה של בית המשפט העליון

בתי המשפט התחשבו כאמור בעברם של הנאשמים ובחומרת העבירות, והסתמכו בעיקר על ההלכה של בית המשפט העליון שלפיה "המסוכנות אינה נבחנת בחלל ריק, אלא על רקע של מציאות נתונה".
במקרה אחר שבו הנאשמים הם יהודים, הספיקה הפרקליטות להגיע להסדר טיעון עמם. הנאשמים - עידן לוי (34) מבאר שבע ואייל כהן (37) מדימונה - השתתפו בהפגנה של אנשי ימין בבאר שבע, שבמהלכו השליכו מפגינים אבנים על כלי רכב שבהם סברו כי הנוסעים ערבים. לוי הודה שיידה אבן במהלך ההפגנה.
הפרקליטות ביקשה לעצור את השניים, בעלי עבר פלילי, עד תום ההליכים. "מסוכנותם מתעצמת נוכח נסיבות ביצוע המעשים, בעת שבמדינה שורר מצב חירום ובשעה שכוחות המשטרה ברחבי הארץ מתמודדים עם התפרעויות והפרות סדר המוניות", כתב המשנה לפרקליט המחוז יואב קישון. ואולם, בית המשפט החליט לשחרר את השניים למעצר בית.
אל מול ניהול התיקים מצד הפרקליטות, ההתפרעויות בכבישי הנגב הן רק זיכרון רחוק וההתעניינות הציבורית והתקשורתית כבר דעכה. עבור הקורבנות מדובר במציאות מאוד קשה שלא יוכלו לשכוח עוד זמן רב.
לכתבה זו 33 תגובות
הוספת תגובה
33

תגובות

close-fullscreen-comment
הוספת תגובה
32.

האם יכול להיות שהחלטתו הייתה מחמירה יותר? לא ולא , המציתים יודעים אילו מכוניות מותר לשרוף, ולמי יש חסות.... ....... מטעמי גיל, מין , ואולי שיוך לאומי???????

31.

כמו מלחמת יום כיפור, לצערנו אף אחד בשטח לא יופתע כשיתפרץ "שומר החומות 2". רק ההנהגה תופתע... מה הפלא עם אפס הרתעה בבית המשפט??

30.

שלא יתפלאו אחר כך שהם יורים עלעוגרי שרים וניצבים במשטרה. גם לשופטים יגיעו בקרוב . ואני בכלל לא אופתע אם יתברר שגם המדינה משלמת למשפחות הללו" דמי שמירה "כדי שלא ישרפו את קרית הממשלה בבאר שבע

29.

וזה ממש מבאס לי תתחת

28.

27.

26.

מסכן השופט הזה.בטח איימו על חייו כל המאפיה הבדואית. ביזיון. איך נתנו לו לשפוט במשפט כזה

25.

24.

ושוב ידברו על זה בסבב הבא

23.

22.

אני לא מבין איך הבזיון האין סופי הזה שנקרא בית משפט בישראל ממשיך לעשות שפטים באזרחים ההגונים של המדינה וע"י פסקי דין הזויים ובשזויים הפכו את הפשע למשתלם ושאף אחד לא יתפלא למה הפשע והפרוקשן חוגג ולמה המדינה מאבדת שליטות מהדרום עד הצפון. חייבים להפוך את השולחן על כל המערכת המשפטית אחרת נאבד את המדינה לפשע המאורגן, לבדואים וכנופיות הפשע של המגזר הערבי.

21.

20.

19.

חבל להתאמץ,בואו נחזיר את המפתחות מעכשיו

18.

17.

16.

על תנאי, אבל משהו כבד כזה. לא? למה??? הרי ברור שהמשוחררים צוחקים כל הדרך הביתה ויחזרו לפשוע בקרוב...

15.

למה קוראים בית מישפט אין שופטים בישראל

14.

13.

רק שיש הרוגים פועלים אבל אז כבר מאוחר מידי.

12.

אין דין ואין דיין ואיש הישר בעיניו יעשה!

11.

האם החוק מתנה עונש רק אם אין שקט? מה בכלל הקשר בין המצב הבטחוני לעברות שנעשו וממתי השופט הוא יועץ בטחוני שבכלל מתחשב בזה. האם אין גבול לדרך שבה השופטים פועלים. האם לגמרי אבד הקשר בין החוק לשיפוט. האם מהפכה צרפתית נוסח המזה"ת תחזיר את החוק והסדר?

comment-2-comment

10.

8.

7.

6.

comment-2-comment

5.

4.

כי המדינה לבד לא מסוגלת לא רק להגן על האזרחים אלא להרתיע את המתפרעים בענישה חמורה. אימפוטנציה זה כאן

3.

2.

1.

לכל התגובות
0
מצב לילה
מצב לילה