147

ה"צימר-גייט" של יאיר לפיד

מותר לפוליטיקאי חילוני לבלות את ט' באב בחופש. זה רק לא אומר שזה מעשה חכם עבור מי שמבקש להוכיח שהוא ראוי להיות ראש ממשלה של ציבורים רחבים

עינב גלילי | פורסם:04/08/2022
צילום: AFPראש הממשלה יאיר לפיד (צילום: AFP)
לפני שמתפנים לדון בפרשת "צימר-גייט" - הודעתו של ראש הממשלה יאיר לפיד, על תוכניתו לבלות חופשה מפנקת בצימר בצפון במהלך ט' באב, המתקפה עליו בתקשורת החרדית, וסיבוב הפרסה הזריז שבמסגרתו נוכה מחופשתו המתוכננת שליש על התנהגות לא טובה - צריך דווקא לפרגן לו. בימים שבהם מאות אלפי ישראלים בדרכם לנופש תולשים שערות בגלל ביטולים ועיכובים בטיסות, תורים של שעות בנתב"ג, מזוודות אבודות, קורונה או האטרקציה בחופי הארץ (שחייה צורנית עם מדוזות), צריך לציין לטובה את הדוגמה האישית של ראש הממשלה שחופשתו התקלקלה עוד לפני שהוא יצא מהבית.
לצערי, בגלל רמת הפיינליסטים הגבוהה בתחרות החופשה הגרועה של הקיץ, אני נאלצת להעניק ללפיד רק את המקום השלישי. עקפו אותו, במקום השני, עשרות האורחים שחטפו לא מזמן קלקול קיבה במלון חמישה כוכבים באילת - בלי ספק, השלשול היקר ביותר בהיסטוריה של התיירות המודרנית - ואילו במקום הראשון מככב דודי אשכנזי, שטס לסופשבוע ביוון, ובילה שם חודש במעצר בגלל פרשת סמים שלא הייתה בפרו. ותכלס, ברור שלא הייתה. אילו הייתה עסקת סמים, הבנאדם היה עם אשתו על מטוס פרטי בדרך למלדיביים, ולא בלואו-קוסט להכל כלול בקוס.
הכותרת "יאיר לפיד יבלה בצימר ב-ט' באב" הציתה ויכוחים סוערים ברשת והציפה שורה של שאלות עקרוניות. מפאת קוצר המקום, אמנה רק את העיקריות שבהן: "וואלה?", "אבל דווקא בט' באב?", ושאלה עיתונאית נוקבת ששייפתי בעצמי: "אבא'לה, אתה סגור על זה?".
שלא יובן לא נכון, אין לי ספק שלפיד זקוק לחופשה. ראש ממשלת ישראל הוא אחד התפקידים הקשים והתובעניים ביותר בעולם, אי אפשר לתאר בכלל את כובד האחריות ומובן לגמרי שצריך למלא מצברים. אלא שנכון לרגע זה, ובלי לפגוע חלילה, לפיד מכהן בתפקיד הזה כחודש. פרק זמן די קצר להחזיק עבודה אלא אם מדובר בקריירת הרדיו של אתי כרייף.
את קו ההגנה החילוני על תענית הצימר המתוכננת של ראש הממשלה אפשר לתמצת ב"זה לא העסק של אף אחד" ו"זכותו". האמת היא שזה גם לא טיעון כל כך גרוע. לפיד הוא מנהיג חילוני, הוא מייצג ציבור חילוני-ליברלי גאה, מחנה שערכיו ראויים ועגלתו מלאה, שסולד מכל מה שמריח מהתנשאות אמונית או מכפייה דתית. אין שום סיבה שמנהיג של מחנה כזה יעמיד פנים, בשם איזה פוליטקלי קורקט פוליטי, שהוא מציין מדי שנה את חורבן בית המקדש בצום ובקינה. עבור אזרחים חילונים שמאסו בפוליטיקה של התרפסות אפולוגטית, יש בעמדה לא מתנצלת כזאת מסר מרענן ואמיץ. בסיבוב הזה גם אין שום צורך לשגר את ליהיא להפריש חלה בהיכל מנורה-מבטחים.
תמונה כללית
עינב גליליצילום: אביגיל עוזי
הבעיה היחידה עם הטיעון "זכותי", על שימושיו והטיותיו המגוונים, היא שבהרבה מקרים הוא עשוי להיות נכון, ובאותו זמן רחוק מאוד מלהספיק. במילים אחרות, ברור שמותר לראש ממשלה חילוני לבלות את ט' באב בצימר בצפון, אין על זה ויכוח, זה רק לא אומר שמדובר במעשה שהוא חכם פוליטית או רגיש ציבורית. בוודאי עבור מי שמבקש להוכיח, כנגד כל הסיכויים והסקרים, שהוא ראוי להיות ראש ממשלה של ציבורים רחבים, שלא היו מעלים על דעתם לבחור בו, גם אילו היה הפתק האחרון בקלפי ושחלקם רואים בו סכנה בקנה מידה אפוקליפטי.
על אחת כמה וכמה כשאנחנו בעיצומה של מערכת בחירות חמישית, וברור למיליוני ישראלים שידשדשו שוב בייאוש לקלפי, שכל קואליציה עתידית אפילו חצי יציבה תחייב פשרות כואבות, ויתורים על עקרונות יסוד, חיבורים אידיאולוגיים קשים לעיכול, והתגברות על-אנושית על חשבונות אישיים וטינות מוצדקות. יאיר לפיד, שהפך את עצמו עם השנים לפוליטיקאי מחוכם ומיומן, ושילם בדרך מחירים כואבים, יודע את זה יותר טוב מכולם. מהבחינה הזאת השבוע האחרון סיפק תזכורת לתורה עממית שעליה אין מחלוקת: אבן שהושלכה ברגע של טיפשות לנחל בצפון, גם אלף דוברים ויועצים יתקשו אחר כך לחלץ.
  • עינב גלילי היא אשת תקשורת וסאטיריקנית
מעוניינים להציע טור לערוץ הדעות של ynet? שלחו לנו opinions@ynet.co.il
לכתבה זו 147 תגובות
הוספת תגובה
147

תגובות

close-fullscreen-comment
הוספת תגובה
99.

שיסוע פילוג כפייה וכו.. אז במרום ללמוד מהעבר אנחנו חוזרים על אותה טעות...קבוצה פנטית קיצונית שכופה את דרכיה על ציבור שלם שרוצה להתקדם ולחיות את חייו כפי שנראה לו

98.

ומי שכח שבית המקדש חרב על שנאת חינם?

97.

שאתה מבקש להיות ראוי ראש ממשלה ולצאת לחופשה ב ימי תשעה באב? ככה זה שאין מחשבה עמוקה ומנהיגות

comment-2-comment

96.

זה מה שקרה ויום ט' באב מדגיש זאת. זה אסון לאומי ולא דתי !! עם ישראל החל להתפזר ברחבי העולם ואיבד את זהותו הלאומית !

95.

94.

אז מסתבר שהחופשה הייתה כדי לטשטש את האוייב. מציע להוסיף תיקונים לכתבה.

93.

92.

91.

90.

89.

למה כל השנאת חינם הזו הרי על זה מי שמכבד את היום הזה צם לא??? חורבן הבית עקב שנאת חינם אז דייי זה עושה לכם טוב?

88.

87.

עינב גלילי הפכה פתאום למבינה גדולה בהלכות ט' באב. מותר לנפוש מחוץ לבית, מה מסיפור? צימר-גייט עאלק.

86.

מזלו וגם עוד כמה מפלגות שהבוחרים גם לא

85.

84.

במיוחד הדוגמה של דודי אשכנזי :)

83.

82.

רוב הציבור העשראלי המסורתי מכבד את ט באב .. אבל לצערנו יש גם ציבור חסר ידע ומורשת .. שבשבילו כל הימים אותו דבר. אולי אם לפיד היה משלים 12 שנות לימוד היה לומד גם על מהות היום תשעה באב.

comment-2-comment

לא ידעתי בכלל על ט' באב.... גדלתי באיזור חילוני ברמת גן ואף אחד לא ציין את היום הזה.... באמצע חופשת הקיץ!!!

comment-2-comment

comment-2-comment

אולי אם אתה היית משלים 12 שנות לימוד לא היית כותב בשגיאות כתיב. או שאולי זה אחרי 12 שנות לימוד.. איזה התנשאות - ציבור חסר ידע ומורשת... מי אתה בכלל יא אפס?

81.

מצפה מכל בן אדם שמגדיר את עצמו ציוני לפחות לכבד את היום הזה. בטח מראש ממשלת ישראל. אבל זה לפיד אז אין לי יותר מידי ציפיות ממנו...

comment-2-comment

comment-2-comment

כשיקום באמת יהודי שיבין כי דרכנו צריכה להשתנות כלפי העולם אולי רק אז לא יפלו עלינו קללות כי אנחנו כנראה לא עם נבחר ואם כן אז למה על פני ההיסטוריה אנחנו אוכלים אותה פעם אחר פעם. כשאני מסתכל על הנוצרים לפעמים אני אומר לעצמי אולי הם קיבלו ארץ זבת חלב ודבש ולא אנחנו. ואם נשאר בעמדה שהרבנים השמרנים לא מוכנים לשנות אז כנראה שגם לא ישתנה המצב ונמשיך לסבול.

80.

ט באב נפל על שבת אך נדחה ליום ראשון. ולמה? כי בשבת לא מתאבלים. אז מה הבעיה להיות בשבת בציצר?

79.

comment-2-comment

78.

נמאס לו כנראה כבר לנסוע לחו"ל אז הוא יוצא לחופשה בארץ להתאוורר בין החופשות בחו"ל...

77.

מנהיג תנועת העבודה, ברל כצנלסון , כתב מאמר בעיתון דבר בעקבות היציאה של תנועת נוער חילונית למחנה קיץ בט' באב. לכן תיאורה של גלילי שלפיד מייצג מחנה חילוני, אינו רלוונטי. כצנלסון היה גם הוא חילוני. שם המאמר היה "חורבן ותלישות". המאמר דן בשאלת מעמדם של הסמלים הלאומיים-ההיסטוריים בחיי התרבות של התנועה הציונית-הסוציאליסטית החילונית, ועורר פולמוס ביישוב היהודי. הוא התווה את דרכו של היישוב בקונפליקט שבין דת ומדינה, שהתגלם יותר מעשור לאחר מכן בהסכמי הסטטוס קוו. (ראו בווקיפדיה, "חורבן ותלישות").

76.

comment-2-comment

75.

74.

והחרדים כאויב משני נפלו בזה גם כן

73.

מרוב תאוות הבשרים לשחיטת פרות קדושות בנימוקי ״זכותי״ - הולכים ונגמרים הסמלים שאנחנו מסכימים עליהם. הגלגל חוזר - מקרה דומה קרה כבר ב 1934. הנה תגובתו של ברל כצנלסון על חופשה בט׳ באב. https://tinyurl.com/Berltishabeav

72.

בעקבות הידיעה שהחופשה הייתה חלק מהסחת הדעת על המבצע בעזה. חושב שמגיעה לו התנצלות...

71.

ביטל כי זאת פדיחה , מה לזכותו יאמר?

70.

69.

68.

comment-2-comment

67.

בהמשך למאורעות של השעות האחרונות ניראה לי שבכלל היה מדובר בסיפור כיסוי או הסחת דעת לג׳יהאד האיסלמי. כניראה תכנן סופ״ש בחמ״ל עפ חברי הקבינט הבטחוני ולא סופ״ש בצימר...

66.

לגיאהד, שחשבו שלא יקרה כלום. בקיצור, תאכלי את הכובע שלך. אלוף לפיד. בטח ביחס לסגול שמעביר מזוודות של מילוני דולרים לרצועה.

65.

64.

63.

ראש הממשלה העכשווי נופש ומבלה את זמנו בחופשה ללא הפסקה. כראש ממשלה חליפי הבין ששר החוץ הוא שר שנמצא מחוץ למשרדו, ומומלץ שיהיה בחופשה. כעת הוא מכפיל את ימי חופשתו כי כראש ממשלה הוא עמוס עבודה - ולכן חייב לאסוף כח כדי שיוכל בבוא הזמן גם קצת לנפוש...

62.

61.

אחרי שקוראים את החדשות היום, כולנו מבינים שהוא בכלל לא התכוון לצאת לנופש. אבל עינב, הג'יהאד והחמאס ועוד כמה גולשים מתלהמים נפלו והאמינו לשטות הזו. וחבל. ציפינו קצת יותר ממך עינב.

60.

אבל הליכוד מנצל זאת לתעמולה.

59.

אז עכשיו כולנו יודעים שהפרסום מראש על יציאתו לנופש של רה"מ היה ספין - להרדים את הג'יהאד כדי שיחשוב שאם ראש המדינה יוצא לנופש, בטח לא תהיה פעילות מיבצעית. הספין הצליח.

58.

57.

56.

יש כל כך הרבה חלולים שמצביעים לו וימשיכו - מי אלה??

comment-2-comment

55.

54.

מן הראוי שיהיה גילוי נאות. אני חברה ותיקה של יאיר לפיד וליהי.

53.

52.

לפיד ב ט' באב. נופש בקריה. יופי של הסחת דעת.

51.

אתם יודעים מה זה שבת כן שבת לא? אז הכוונה ששבת כוווולם נחים ושבת כווולם עובדים כן? הכל בכפייה לאלה ואלה . ועוד הרבה דברים יהיו בכפיה ולא צריך לפרט

50.

ימין הזוי די אתם מבקשים נכבד אותכם ואת דרכחם אז די גם האליל דלכם ביבי אוכל במסעדות לא כשרות ועוד אז באמת הגזמתם

49.

ברור שאף אחד מהמתלוננים לא יצביע ללפיד, אז אפשר להרגע

comment-2-comment

48.

47.

46.

לפיד מנהיג חילוני ליברלי- אז שיילך לחופשה גם ביום כיפור. אבל.... אבל..... בחירות בפתח וצריכים קולות של מאמינים נבערים בחבר הדמיוני שלהם אז עאלק נכבד אותם ולא מצא לחופשה בט' באב. פוליטיקאי חרדי לא ידרוך במגרש כדורגל ביום חול כדי לקושש קולות. וזה ההבדל גברת כי עם שאין לו עבר אין לו עתיד!!!

45.

שיבלה בכייף..מגיע לו..במחלקה האונקולית..מחובר לכימוטרפיה הוא וליהיא.ממש מגיע להם..לבריאות.

comment-2-comment

ניראה איזה סמרטוט רזה ועלוב אתה בחיים האמיתיים

comment-2-comment

תחשוב טוב לפני שאתה מאחל כאלה דברים לאנשים אחרים

comment-2-comment

איזה חמוד אתה ובאמת מלא שפע אנרגיות חיוביות ואהבת חינם. בגלל שאתה כזה מתוק .. מגיע לך כמובן את כל מה שאתה מאחל לאחרים.

comment-2-comment

אדם רע ודוחה!!

44.

אספ מאופס

comment-2-comment

43.

42.

41.

למה עוד פעם להתרפס בפני הדת והדתיים והחרדים. צריך להפריד דת ממדינה. נקודה. עוד לא הבנתם שדת זה דבר אישי ולא מחייב אף אחד בסביבתו של הדתי ולא כופים על אף אחד. ובטח לא מתרפסים בפני הדת ונציגיה.

40.

אני לא מבין מה נפחתם את כל העניין פשוט צריך לענות לעניין ולא לדבר שטויות ברור שמגיע לו בלי שטויות של דתיים וכל חירחורי מילים לפסוק בנושא המדובר הוא יכול לעשות כרצונו אם לא פוגע באזרחים ולו במדינה שיעשה מה שרוצה ואני דתי

39.

38.

37.

36.

חבורה של צבןעים ביום השואה מתו 6 מיליון תבדקו כמה יהודים מתו בתאריך הזה ואבוי למישהו שיחגוג בתאריך שהחלטתם

comment-2-comment

35.

34.

תמיד להתחשב ברגשות החרדים כי לחילונים אין כאלו. חרדים שעושים מנגל זה סבבה, חילוני שצריך רכב כי בשבת אין תחבורה הוא לא מתחשב.

comment-2-comment

comment-2-comment

ולא לשכוח את ארועי כפר קאסם -29 באוקטובר,כמו כל פלסטיני הגון

33.

את לפיד מעניין רק מדינת תל אביב ובירתה הפוסיקאט

32.

כל יום מעירים אותו ב10 עם כל מיני טלפונים ושואלים אותו על דברים שהוא לא מבין בהם. חייב להתנתק עד נובמבר.

comment-2-comment

31.

comment-2-comment

30.

comment-2-comment

צדיק כתמר יפרח

29.

עינב את נהדרת. פרשנית על.

28.

27.

ברל כצנלסון, מהאבות המייסדים של תנועת העבודה, הזהיר מפני נטישת ימים כתשעה באב על ידי הציבור החילוני, כבר לפני 80 שנה. הוא היה חילוני כמונו. משהו עצוב קרה לנו: השתחררנו מעול הדת, אבל בגלל האנטגוניזם שאנו חשים כלפי הכפיה הדתית, נטשנו בדרך גם את היהדות. היהדות, על סמליה, היא של כולנו, של כל השבטים והציבורים.

comment-2-comment

השנאה של הרבה מהציבור החילוני לחרדים מייצרת מהם גם התנכרות לדת היהודית, כאילו שהדת היא נחלתם הבלעדית של החרדים. עצוב מאוד.

comment-2-comment

26.

הבעיה היא שלפיד, גם כשר חוץ, יצא ויוצא לחופשות רבות מידי. אז מה אם הדרום בסגר זה הבעיה של הרמטכ"ל, ויוקר המחיה בעיה של ליברמן. ללפיד אין בעיות פרט לתכנון החופשה הבאה.

comment-2-comment

מי שאומר שאין לו בעיות פרט לתכנון חופשה, מוזמן להתחלף

comment-2-comment

מה דעתך על החופשה של נתניהו בלונדון ? נתניהו נסע ללונדון ללוות את בנו אבנר שמתחיל ללמוד שם באוניברסיטה אבל דאג, כרגיל, שזה יהיה על חשבון כספי הציבור. נתניהו אחראי על ההתייקרות המטורפת של הדיור והמחייה בארץ ב- 12 השנים בהן שלט בארץ ללא מיצרים ולא נקף אצבע להילחם במונופולים הגדולים. נו, מה דעתך על החופשה של נתניהו ? ותוד לאל שלא אושרה בקשתה המחוצפת של משפחת נתניהו שאבנר יאובטח ע״י המדינה במהלך שנות לימודיו בלונדון. לא יאומן כי יחוצף…

comment-2-comment

הוא צריך פשוט לעבוד, רבאק הבנאדם ראש ממשלה בסך הכל חודש,היה לפני כן מספיק חופשות כך שאין תירוצים. אם הוא לא מסוגל ל פקד יותר מחודש בלי חופש אז שישים את המפתחות.

comment-2-comment

25.

24.

comment-2-comment

comment-2-comment

23.

22.

21.

עינב גלילי את כל כך שנונה , רהוטה ומצחיקה שגם אם כל הכתבה הייתה מתמקדת בשחייה הצורנית עם המדוזות , הייתי צוללת וגם שוחה איתך, כי אנחנו בישראל וצריך לזכור שאחרי כל עקיצות המדוזות , תודה לאל תמיד יהיה מי שישתין עלינו במקרה הצורךאת יודעת רק כדי לרפא

20.

19.

כוכבי וכל הגנרלים סביבו, אני בטוחה שהוא לא יודע לכוון ולהחליט , הכי קל להכניס את הדרום למעצר. יום אחד הגנרלים האלה יפתחו את הפה, איך הגיעו להחלטות.

18.

ראש ממשלה של מדינת היהודים לא אמור לנקר עיניים בצימר. הוא יכול לשבת בביתו ולעשות מה שהוא רוצה. בפרהסיה שינהג כיהודי.

comment-2-comment

מה נסגר עם אנשים

17.

לא פחות מאבל דתי. החורבן היה של כל הארץ, מאות אלפים אם לא מיליונים (תלוי איזה הסטוריון שואלים) נשחטו והרבה אחרים גלו ונאלצו לנדוד אל הלא נודע. עצמאות ישראל נגדעה לבלי שוב למשך כ2000 שנה. איך זה שאף אחד לא לוקח את זה בחשבון? הבורות מדהימה.

comment-2-comment

במסגרת הבורות, כדאי שניזכר שבשל שנאת חינם נשחטו והוגלו רבים, וראו איזה פלא, רק השבוע נחשפנו לדבריו של עוד איזה רב (מצטער, לא עוקב אחר שמותיהם. באמת לא משנה עבורי איך קוראים לרב שמתייחס אליי כעגלה ריקה שחסרה לה ידע ב'שמע ישראל' ויידישקייט). אז אני מציע קצת פחות צומות והרבה יותר כוונות כנות לנקות את המצפון ובטח ובטח שמובילי דעת (פוליטיקאים, רבנים,..) ישמרו על לשונם הרבה יותר.

16.

15.

comment-2-comment

הוא התקפל כי הוא חטף מתקפה מתושבי עוטף עזה שאותם הוא סוגר בבית בזמן שהוא יוצא לחופשה

14.

13.

תגידי, נראה לך שאם נתניהו היה יוצא לחופשה ב ט באב, היה איזה שהוא דיבור על זה? הימין והדתיים סוחטיםקליפות של לימונים יבשים

comment-2-comment

12.

הדרום בסגר פחדני, איומים מצפון, יוקר מחייה...ומה לא אבל זמן לעוד אחת מטריליוני החופשות יש לדפקט יאיר בשפע האמת, מגיע לכם ראש ממשלה פח , רק חבל שזו גם המדינה שלי.... עוד רגע והמלך חוזר!

comment-2-comment

comment-2-comment

וזו הפגרה של הכנסת, זו התקופה שהם יכולים לנפוש כך שלא יפגעו בעבודה השוטפת. כנ"ל במשרדי הממשלה. זו בטוח חופשה שתוכננה קודם לכן, ואין באמת סיבה לבטל אותה. לצורך העניין, נתניהו היה נוסע לכל החופשות שלו ואף אחד - לא מימין ולא משמאל, פתח עליו עיניים. אבל ראש ממשלה מהשמאל בחופשה? איזו הפקרות!!!!. ימנים צבועים. איכס.

comment-2-comment

שלא לקח חופשה אבל גם לא עבד?

comment-2-comment

11.

כמו שאף אחד לא יגיד שנתניהו לא ראוי להיות ראש ממשלה כי בגד בגרושתו (מעשה לא מוסרי שרובנו נסכים לגביו) כך גם החופשה האישית של יאיר לפיד לא תשפיע על יכולתו להיות ראש ממשלה

comment-2-comment

מתכייף הצימר בתשעה באב זה לא פוגע? אצלי - תשעה באב זה יום חול רגיל, אני לא צם ולא חוגג, אבל אני אזרח פרטי שלא מעניין אף אחד, מי שרוצה להיות ראש ממשלת ישראל וחוגג בתשעה באב - קצת לא חכם, אבל ראינו הפתלקויות דומות שלו בעבר (0% מע"מ על דירה לזוג צעיר) - שמראות שהבנאדם, לפעמים, פשוט מנותק מהמציאות.

comment-2-comment

ולכן אינו ראוי להיות מנהיג. הנה, אמרתי.

comment-2-comment

החופשה האישית של לפיד לא תשפיע על היותו ראש ממשלה כי תכלס הוא בובה. נראה לך שהוא מבין משהוא בביטחון?

10.

ו-9 באב נדחה למוצאי שבת ויום ראשון

comment-2-comment

שלא נבחר שוב ז', בחשוון

comment-2-comment

נמשך 9 ימים . בורות

9.

8.

ראשית זו זכותו שנית ט באב נדחה ליום א שלישית נראה שכל החרדים שנופשים באלפים יצומו בטיול שלהם והאחרון מיינד יור און ביזנס תפסיקו לחפש ,יאיר לא חרדי

7.

6.

מתי תבינו שמדובר באדם ריק מתוכן ,ליצן שמקלם טקסטים מוכנים על ידי כותבים מקצועיים,הוא העונש של כולנו ,על שנאת חינם,

comment-2-comment

5.

4.

מצפם מהאפס הזה שלא יודע איפה הוא נמצא איש חלול וטיפש שמחפש רק פוזות

comment-2-comment

3.

עד שילטון ביבי כל עודפי הגביה נעלמו למיפלגות הדתיות שעשו יד אחד עם הערבים , כעת רואים לאן הכסף הולך, לרפואה, מורים תחבורה, מישטרה, בשילטון הקודם הכסף נעלם בשושו.

2.

comment-2-comment

1.

האבא היה שונא יהודים ואנטישמי ידוע (על אף היותו, לפי דבריו, ניצול שואה), אבל לפחות היה משכיל. הבן נשאר שונא יהדות ויהודים כאביו, אבל גמד בור חסר תעודת בגרות, ממש "עבד כי ימלוך".

comment-2-comment

comment-2-comment

את היהדות והמציאו דת חדשה שמעודגת אנטישמיות ומרחיקה יהודים מהיהדות

לכל התגובות
0
מצב לילה
מצב לילה