69
צילום: דני לחמיצילום: דני לחמי

סגן נ' שירה בשוגג בחבריו הקצינים: "חשתי סיכון, הייתי בטוח שהם מחבלים"

כשהוא נתמך במפקדיו מאגוז, הצליח הקצין שגרם למותם של אופק אהרון ואיתמר אלחרר להשתתף באחת ההלוויות, והוא צפוי להיחקר במצ"ח בימים הקרובים. לפי החשד, הקצינים יצאו לתפוס גנבים על דעת עצמם ומבלי שהוסמכו והוכשרו לכך. הערכה: יינקטו צעדים פיקודיים נגד גורמים ביחידה

יואב זיתון | פורסם:14/01/2022
תיעוד מהפעילות של יחידת הקומנדו אגוז (צילום: דובר צה"ל)
סגן נ', מפקד הצוות מאגוז שירה שלשום (רביעי) למוות בשוגג בשני הקצינים אופק אהרון ז"ל ואיתמר אלחרר ז"ל בנבי מוסא, לא מצליח לישון מאז האירוע ונמצא במצב נפשי קשה מאוד. למרות הצער הכבד שהוא שרוי בו, ותוך כדי שהוא מלווה על-ידי היחידה ומקבל סיוע ממפקדיו, הוא הצליח לצאת אתמול ולהשתתף באחת משתי ההלוויות.
"הייתי בטוח שמדובר במחבלים", אמר אתמול למקורביו. "חשתי סיכון, פחדתי אז יריתי". במשטרה הצבאית החוקרת כבר החלו בפעולות חקירה בעקבות הטרגדיה - אך נכון לאמש טרם נגבתה גרסה מהקצינים ביחידה. נ' עצמו צפוי להיחקר בתחילת השבוע הבא.

האסון ביחידת העילית - כתבות נוספות

רק לפני כשבועיים, בתרגיל נרחב של חטיבת הקומנדו בבקעה שנערך בשיא הסערה, תרגלו אותם מפקדים את מימוש הפעולה העצמאית בעומק שטח האויב, ההחלטות הטקטיות שהם מקבלים על דעת עצמם ב"נוהל נתק" ממפקדיהם שבעורף, שעשויות להפוך לבעלות משמעות אסטרטגית. "להילחם כמו מפק"צ אבל לחשוב כמו מח"ט", דרבן אותם מפקד חטיבת הקומנדו, אל"מ מני ליברטי.
"הייתה כאן יוזמה מבורכת, גילוי אחריות וחתירה למגע של הקצינים, אך גם שגיאות של חוסר תיאום, אי-עדכון ותנועה מבודדת של מפקד הצוות", הסביר קצין בכיר שפיקד על יחידות חי"ר. אף אחד בצה"ל לא התפלא מהיוזמה שגילו הקצינים מאגוז.
צילום: יואב זיתוןלוחמי אגוז בתרגיל האחרון בבקעת הירדן (צילום: יואב זיתון)
בשנה האחרונה השקיע צה"ל עשרות מיליוני שקלים כדי להתמודד עם תופעת גניבות האמל"ח, שלא פוסחת גם על שטחי אימונים בבקעה ובצפון. ההשקעה התבטאה בהקמת יחידת אבטחה חדשה ומיומנת למשימה וברכישת אמצעי מעקב וגילוי אלקטרונים כמצלמות תצפית ומכ"מים, אך רובה ככולה של התוכנית יועדה להגנה על גניבות מתוך בסיסים ומפריצה לתוכם. בצבא החליטו להשאיר לשלב הבא את הטיפול בתופעת הגניבות משטחי האימונים, שכוללת "פשיטות" שקטות על מאהלי לוחמים בשטח, בזמן שאלה מתאמנים בקרבת מקום או בחסות החשיכה. הגנבים מצוידים ברכבי שטח מהירים, חלקם חשמליים ושקטים, אמר"לים ומשקפות, תצפיות מקדימות ובעיקר תעוזה שהובילה לגניבות אמל"ח מחיילים, גם בחודשים האחרונים.
בצבא מנסים להבין אם ההקלה האחרונה בהוראות פתיחה באש השפיעה על התנהלות הקצינים מאגוז. אחד הכיוונים המרכזיים שנבדקים נוגע לאופי הפעולה הדומה שנקט מפקד הצוות מחד ושלושת מפקדי הפלגות והלוחם שהצטרף אליהם מאידך, כאשר יצאו מהמאהל ליד מטווחי הבסיס שבין יריחו לירושלים כדי לנסות ולאתר גנבי אמל"ח. ערב קודם נגנבו מהיחידה אמצעי לראיית לילה וקסדה, ומבלי שתיאמו זאת אחד עם השני, רביעיית המפקדים יצאה לאזור המטווחים בחשיכת הלילה במקביל לפעולה דומה שנקט מפקד הצוות, בגפו.
צילום: יואב דודקביץ'פעולה עצמאית לאיתור גנבי אמל"ל הסתיימה בטרגדיה. שטחי האימונים בנבי מוסא (צילום: יואב דודקביץ')
צילום: יואב דודקביץ'הרמטכ"ל ובכירי הצבא בשטח שבו אירעה הטרגדיה (צילום: יואב דודקביץ')
ארבעת הלוחמים זיהו את מפקד הצוות כחשוד מטווח של כ-300 מטרים והחלו להתקרב אליו, הוא מצידו שמע את רעש צעדיהם, הסתובב לאחור ומיד פתח באש לאחר שסבר שמדובר באויב שמכוון אליו את נשקו מטווח של כ-10 מטרים. חילופי הצעקות ההדדיים עצרו את הירי תוך רגעים ספורים ובכך נמנע אסון כבד עוד יותר, אך תוך רגעים הבין הקצין הצעיר שפגע אנושות בחבריו ליחידה המובחרת.
כך או כך, כבר עכשיו מסתמן שפעולותיהם של מפקד הצוות וארבעת המפקדים בוצעה כהגדלת ראש עצמאית לאיתור מעורבים בגניבת האמר"ל והקסדה, כפטרול או מארב בהנחה שהגנבים או חבריהם ישובו. צוותי התחקור של האסון והחוקרים ממצ"ח יבדקו חשד שהפעולה היזומה בתום יום האימונים לא הייתה כנדרש לפי הפקודות, ללא נהלים מסודרים, תרגולות, אישורים מרמות בכירות, תדרוך ראוי, עדכון כוחות שכנים וכדומה.
נקודה חשובה נוספת היא שבניגוד לשטחי האש בנגב או ברמת הגולן, שטחי האש בבקעה הם אזורים שמעבר לקו הירוק, עם פלסטינים שגרים בקרבת מקום. פטרול או מארב כיוזמה עצמאית של מפקד ברמת מפקד צוות או פלוגה לאיתור גנבי אמל"ח בשטח אימונים כמו נבי מוסא, עלולה להפוך באחת גם לאירוע פח"עי מסוכן, עם הוראות פתיחה באש אחרות, שכן במרחב בוצעו מספר פיגועים בשנים האחרונות, כולל בשנה האחרונה עם דריסות במחסום א-זעים וניסיון אלים לחטוף נשק מלוחם חטיבת כפיר במבצע שומר החומות.
צילום: תומר שונם הלוי, שאול גולןהלוויות הקצינים (צילום: תומר שונם הלוי, שאול גולן)
אם יתברר שפעולת קציני אגוז אכן בוצעה ללא כל האישורים, הסמכויות והדרישות המינימליות לקיום פעולה מבצעית/שיטורית שכזו, לא מן הנמנע שהתוצאות הקטלניות יובילו לנקיטת צעדים פיקודיים נגד קצינים בחטיבת הקומנדו או באוגדת האם המובחרת 98, אחרי שבשתיהן אירעו אסונות לא מעטים בשנים האחרונות. "הם היו בלי קסדות, ללא מכשירי קשר, לא תיאמו ביניהם את היציאה מהמאהל בלילה ודיווחו עליה רק לחלק מהלוחמים שנותרו במאהל", סיפר אתמול מפקד פיקוד מרכז, אלוף יהודה פוקס, בשיחה עם כתבים. להערכתו, אין קשר בין תוצאות האירוע לשינוי האחרון בהוראות פתיחה באש, שמאפשר ירי ברגליים לגנבי אמל"ח מצד חיילים.
זו לא הפעם הראשונה שבה לוחמים ומפקדים זוטרים נוקטים צעד עצמאי יחסית בניסיון ללכוד גנבי אמל"ח. לפני כשנה וחצי לוחמים מסיירת גבעתי ארבו לגנבי אמל"ח במטווחים סמוך לבסיס שדה תימן שבנגב, הצליחו לתפוס אותם ללא פגע, להעבירם למשטרה וזכו לשבחים על היוזמה המוצלחת. לפי עדויות של לוחמים ששוחחו עם ynet ו"ידיעות אחרונות", אירועים כאלו מסתיימים עם צל"ש או טר"ש. באחת מיחידות החי"ר המובחרות, נעתר בשנים האחרונות מפקד יחידה להפצרות לוחמיו לנסות ולתפוס גנבי אמל"ח מפזורה הבדואית בנגב, כאשר הנהגים-גנבים מתניידים עם טרקטורונים. הקצין הסכים, והלוחמים רשמו הצלחה חלקית כאשר תפסו רק טרקטורון.
צילום: יואב דודקביץ'שטחי אימונים שנמצאים מעבר לקו הירוק (צילום: יואב דודקביץ')
במקרים אחרים לוחמים ניסו לארוב לגנבי אמל"ח בתוך מאהלים או מגננים (ביצורים) בשטח, להטמין להם "מלכודות" ואף לנסות ולנהל אחריהם מרדפים, מבלי שהוכשרו או הוסמכו לכך. הבעיה במצבים כאלה היא לא רק שאלת חוסר הסמכות ואי-ההכשרה של לחמי צה"ל לבצע פעולה משטרתית שכזו, אלא מה קורה כאשר היא מסתבכת, בפגיעה מירי דו-צדדי, בסכנה בטיחותית ממרדף, ירי על עבריין שיסתיים בחקירת מצ"ח וכדומה.
"לכולם נמאס מהתופעה הזו, כי בסוף כל גניבה כזו היא על הראש שלנו, במשפט משמעתי עם קנסות במקרה הטוב וחקירת מצ"ח ואישום פלילי במקרה הרע", העיד קצין שהתמודד לא אחת עם התופעה. כך למשל, בשנים האחרונות נשפטו לוחמים מחטיבת שריון לאחר שהקיטבגים שהותירו מאחור במהלך תרגיל בצפון הבקעה נגנבו עם ארנקיהם וציודם האישי.
לכתבה זו 69 תגובות
הוספת תגובה
69

תגובות

close-fullscreen-comment
הוספת תגובה
64.

63.

62.

תהיה חזק.

61.

היכן שאין ענישה יש הפקרות. היכן שיש הפקרות יש אבדן חיים

60.

במידה וננהג באויבנו ביד קשה, אויבנו לא ינסו לגנוב אמל"ח ואמר"ל. ברגע שאנו עושים טובה: "ירי מדוד", כניסה לכלא וסיום תואר שני למורשעים, השגות גבול בדרום, פגיעה בשוטרים... אנו בעצם מראים להם שאנו חלשים ואז הם מעיזים. וכל זה מתגלגל לירי הדו צדדי. ביד קשה, מחבלים/גנבים/סוחרי סמים מזמן לא היו שם. ואם כן, יש מסוק/טנק/טיל.

59.

האם היה במחנה נוהל שלא לצאת ללא תיאום מרכזי? אם לא היה נוהל כזה, אז האשם הוא מפקד המחנה!!!

58.

שנגמר באזרחים, לכן זו לא רק גניבה זאת סכנת חיים ועל כן צריך להתייחס אליהם כמחבלים לכל דבר

57.

עצוב ממש ממש. לא זכור לי מקרה כזה בצהל. שאני מסתכל אחורה בזמן אני חושב שפעולות מעין אלו התבצעו המון בבסיסים - זה פשוט צירוף מקרים טרגי שנצטרך לדאוג שלא יקרה בעתיד.

comment-2-comment

היה ברור ועדיין ברור שהמצב מול הערבים והעבריינים / הבדואים בחסות בתי המשפט יגמר באסונות. הם פשוט מנותקים ומסונדלים שלא לומר מו--חתים. בטחון אישי ירוד בכל הארץ מזכיר את ימי שנות הארבעים והחמישים בארץ. הכל מסתכם בכסף וקידום

56.

55.

54.

כולם פישלו בחוסר התיאום, הקצינים ז"ל שנהרגו בתגובתם לאוויר, סגן נ' הגיב נכון עם תוצאה טרגית.

53.

מי שהתעלם מהגנבות של אמל"ח בצאלים ובשאר שטחי אימונים של צה"ל בנגב לאורך שנים !! מקבל בסוף את התרגדיה שקרתה בבקעה.

52.

זו יוזמה שבאה מהשטח. היחידה מעצם פעילותה, אמורה לדעת לטפל גם במצבים כאלו, ללא הכשרות נוספות. בטח שזו לא אשמת מפקדים מעליהם, אלא אם הם ידעו שהקצינים יוצאים לשטח. פשוט לא בוצעו דברים בסיסיים כפי שמפורט בכתבה- יצאו ללא דיווח מלא, ללא תיאום, ללא מכשירי קשר, ללא קסדות.

51.

הבכירים מכסים לעצמם את האחוריים. מעולה שהחליטו להילחם בגניבת האמל"ח, לא זו הדרך

50.

לכל יחידה מיוחדת קומנדו אחד אחד מהצוות אמור לדעת להפעיל רחפן מבצעי שקט עם אמצעי לראיית לילה וכולי. הרחפן יכול לתת תמונה חדה על דמויות חשודות במיוחד בחושך.

49.

במדינת היהודים המופרעים? את החיילים המסכנים שגנבו להם ציוד מהאוהל ,לא פלא אם כן שישנם יוזמות כאלה ולא פלא שישרעעהל נהפכה למדינת פשע ,עם כזה שילטון חוק רקוב ועלוב ובתי משפחחח ,המרחמים על כל האכזרים והחלאות. אפשר להפסיק זאת מהר מאוד להכנס לכפרי הבדואים ולהסביר להם מי האדון ,אבל היהודים לא עשו זאת כשהחריבו את הבית הראשון והשני ועכשיו מחריבים את השלישי, בושה וכלימה.

48.

47.

לא מבינה אין איזה אמצעי טכנולוגי שנותן סימן שזה מהצד שלנו בעיני ארוע ממש תמוהה עכשיו יש להם סיבה לשנות שוב את ההוראות פתיחה באש

46.

מכל העולם מבחינת פשיעה הכי משתלם להיות גנב סוחר סמים רמאי הכי משתלם רק בישראל ,אז למה שלא ינסו לגנוב אמצעי לחימה \לאנוס\לפרוץ לבתים\לסחור בנשק\לסחור בסמים\מה יכול לקרות מקסימום חודש בפנים יראה שם את כל החברים שלו יקבל ארוחות ואם ישב כמה שנים מובטח לו לצאת עם מקצוע ותואר שני . בארה"ב אין על מה לדבר בכלל העונשים שם ברורים לחלוטין מי שהולך לבצע את הרשימה הנל יודע בדיוק מה יקרה לו ועו"ד לא ככ עוזר שם כמו פה שעושים קרקס והשופט בעצמו חצי ליצן מצדיק את הפורץ ומרשיע את הקורבן .

45.

44.

הגיע הזמן שיהיו אמצעי זיהוי במיוחד בלילה לחיילים!!!

43.

42.

בחייהם ובמותם לא נפרדו...מימטב בנינו

41.

הערבים והבדואים באזורי האימון של הצבא בנגב ובמדבר יהודה

40.

39.

לפי מה שאני מבינה היוזמה העצמאית שנקטו בה הקצינים מאושרת ע"י המפקדים הבכירים ,רק שלא חידדו בפקודות את ענין התיאום שהיה חשוב.ולכן המפקדים הבכירים צריכים להיחקר על הרשלנות בקביעת הפקודות.

38.

לימדו אותם להגדיל ראש. הפילו עלעהם את נושא גניבת האמלח במקום לטפל בזה בדרך אחרת. וזו התוצאה. אמרו שינוי קיבלנו שינוי גרוע.ואם בעקבות זה היו פוגעים באמת בגנבי אמלח מעניין איזו חקירה היתה נפתחת ?

37.

36.

ואפילו לא זקוקים לתחקיר מסודר

35.

צהל צריך בדק בית דחוף

34.

מה שהוא עבר זה אירוע מצער, נכון הוא יצא חי מהסיפור אבל הוא יסבול מתוצאות הירי כל חייו וימשיך לחיות בידיעה שהוא הרג בשוגג את שני חבריו לצוות, מדובר באירוע מצער לשני הצדדים.

33.

32.

טוב עשו הקצינים שיצאו לחפש הציוד ולנסות לתפוס הגנבים. הגיע הזמן שהצבא יחזור לתפקד, לא יתכן שהבדואים יסתובבו בין חיילים ויאספו ציוד באופן חופשי. מה שקורה עם הגנבות והתנהלות הצבא בנושא זה חלק מהתופועות עליהן מתריע אלוף במיל' בריק.

31.

עצוב ממש ונשבר הלב. איזו שטות שעלתה בחיי טובי בנינו. נקווה שילמדו הלקחים המתאימים. אין מה להעניש את הקצין. כל חייו האסון ילווה אותו.

30.

29.

תהיה בריא קצין יקר, פיזית ונפשית.

comment-2-comment

28.

27.

26.

מתי בפעם האחרונה הגיעו מחבלים לבני מוסא יכל לצעוק אני יורה שומעים אותו ועונים לו ונגמר בטוב חבל

25.

comment-2-comment

המפקד שלי נהרג בגלל הגדלת ראש. אחד החיילים זרק רימון שלא התפוצץ, אז במקום לקרוא לחבלן, המפקד שלי זרק רימון נוסף (כדי שיפוצץ את הרימון הראשון). הרימון השני התפוצץ ומההדף הרימון הראשון עף באוויר והתפוצץ... על הבטן של המפקד שלי. הוא מת במסוק מפצעיו. יהי זכרו ברוך. לא מגדילים ראש!!!!

24.

הלוואי ויצליח לצאת מזה. אני לא יכול לחשוב עליו מבלי להזיל דמעה ולרצות לתת לו את כל התמיכה שבעולם.

23.

אך הוראת הפתיחה באש חייבת להיות לירות כדי להרוג כל גנב וכל מחבל

22.

21.

מיטב בננו מתו על לא כלום. עצוב

20.

המפקדים הבכירים כרגיל מסתתרים מאחור-איפה האחריות?!

19.

18.

17.

אין מילים.....

16.

15.

זה מה שקורה שמשטרה צבאית מחפסת רק לדפוק חיילים. מקווה שאחד מהם יותקף ולא רחוק ממנו, יש 4 חיילי צהל שלא יעשו כלום.

14.

13.

עצוב מאוד, משתתף בצער המשפחות על אבדן יקיריהם, אכן יש חובה לחקור את האירוע שלא יחזיר את חייהם של הבנים הגיבורים אבל למרות אופי הפעילות המיוחדת של היחידה יש לדווח מיידית על אובדן ציוד מיוחד ולא לקחת יוזמה לחיפוש בשטח עוין. במצב אמת לא חוזרים לחפש ציוד כזה.

12.

בהוראות הפתיחה כנגד גנבים, איפה מתחילות הרגליים?

11.

אזי הוא היה צריך להחקר כמו כמעט תאונה. אם הוא לא נחקר ולא הופקו לקחים אז מה הפלא שהאסון הזה התרחש? תנחומי למשפחות.

10.

תנחומי למשפחות. מקווה שסגן נ. יתאושש . יקח את זה איתו לכל החיים

9.

8.

לא חסרות שיטות פשוטות כדי למנוע אסונות של חוסר וודאות על מי יורים מדוע הצבא אינו מיישם אותם חידה עצובה

7.

6.

את שטח המאהל / המחנה מודיע לחמ"ל. אי הקפדה על נהלים ופקודות מחירה חיי אדם. יש סוג של הפקרות ועיגול פינות ביחידות המובחרות.

5.

4.

נאלצים לצאת לפעולות אישיות מחרתיות כדי להחזיר ציוד שנגנב!!!!! בחיים המפקדים הבכירים לא היו מאשרים להם לצאת - והם היו נשפטים על אובדן צל"ם

comment-2-comment

הנושא של ציוד תמיד היה בעייתי בצבא. אתה חותם עלין, אבל הוא לא תמיד איתך. זה לא נשק אישי. זה יכול להיות זיווד שלם של כלי. שטחי האימונים והפריסה פרוצים מדי.

3.

2.

"אחי, יהיה בסדר. בוא נצא רק אנחנו. אף אחד לא צריך לדעת. רעל בעיניים ונחזיר את הציוד שנגנב" ככה נהרסות משפחות! כואב הלב על החייל שירה ומתהלך עכשיו עם רגשות אשמה קשים מנשוא

comment-2-comment

ליבי עם המשפחות השכולות ועם הקצין הפוגע. בבקשה לך לטיפול נפשי על ההתחלה כדי שתוכל להתמודד עם האסון. אל תחכה.ככל שמקדימים כן יטב.יש שיטה בשם EMDR להתמודדות עם טראומה

1.

לכל התגובות
0
מצב לילה
מצב לילה