50
מתוך דו"ח התנועה למאבק באנטישמיות ברשתמתוך דו"ח התנועה למאבק באנטישמיות ברשת

זוהי הרשת החברתית עם התכנים האנטישמיים ביותר

הרשת החברתית הרוסית VK אולי לא מוכרת בישראל, אך היא נמצאת במקום ה-15 ברשימת האתרים הנצפים בעולם. דו"ח של התנועה למאבק באנטישמיות, שמתפרסם לראשונה ב-ynet, מעלה כי היא מלאה בתכנים אנטישמיים מזעזעים, אך 82% מהם לא הוסרו. בנוסף, אותר משתמש בארה"ב שאיים לפגוע ביהודים. VK בתגובה: "אין לנו סובלנות להסתה ואלימות, מחקנו תוכן שהפר את תנאי השירות"

אושרית גן-אל | פורסם:23/11/2021
התנועה למאבק באנטישמיות ברשת מצאה כי הרשת החברתית שבה מתפרסמים התכנים האנטישמיים הקיצוניים ביותר היא VK - הרשת החברתית הפופולרית ברוסיה. התנועה מצאה 370 פוסטים אנטישמיים ב-VK בין מאי לנובמבר השנה, ולמרות שדיווחה על כולם - 82% מהם לא הוסרו. רק 15% הוסרו וב-3% מהם נחסמה האפשרות להגיב. אמנם מדובר באתר פחות מוכר לישראלים, אך לפי נתוני SimilarWeb, הרשת נמצאת במקום ה-15 ברשימת האתרים הנצפים ביותר בעולם, והיא האתר הרביעי הנצפה ביותר ברוסיה. לפי אתר Statista, לרשת מעל 60 מיליון משתמשים פעילים מדי חודש במובייל נכון ל-2020. בעוד שהרשת החברתית זמינה גם בשפות נוספות, היא פופולרית בעיקר בקרב דוברי רוסית.

עוד בנושא:

לפי דו"ח שפרסמה התנועה בנושא וממצאיו מתפרסמים לראשונה ב-ynet, רוב הפרסומים האנטישמיים ב-VK כוללים תכנים אנטישמיים "קלאסיים" - כגון ציורים בהם היהודים מופיעים כקריקטורה עם אף גדול במיוחד, מושווים למכרסמים או עלוקות, או טענות לפיהן היהודים שולטים בעולם, מרעילים את המזון של השאר וכו'. שאר התכנים נוגעים להכחשת שואה, הערצת השלטון הנאצי ותנועות פאשיסטיות והצדקת השואה, והסתה לאלימות נגד יהודים. כמו כן, מתפרסמות בה תאוריות קונספירציה שונות בנוגע ליהודים - ותיאוריה שפורסמה בתדירות גבוהה קושרת בין היהודים למגיפת הקורונה, בטענה כי היהודים הפיצו את המגיפה כדי להשתלט על רוסיה ולשלוט בעולם.
דוגמאות לתכנים שדווחו לרשת אך לא הוסרו (הסברים מצורפים מתחת לתמונות):
מתוך דונטען שהיהודים שולטים בארגון הבריאות העולמי ושהמזימה שלהם היא להשמיד את האנושות (מתוך דו"ח התנועה למאבק באנטישמיות ברשת)
מתוך דותרגום: ”אם אתה רוצה לחיות - תגרש את היהודים" (מתוך דו"ח התנועה למאבק באנטישמיות ברשת)
מתוך דובתמונה נטען שהשואה לא קרתה, תוך הצגת נשים יהודיות רוקדות במחנה ריכוז (מתוך דו"ח התנועה למאבק באנטישמיות ברשת)
מתוך דותנור עם הכתוביות "אנחנו צריכים יהודים נוספים" (מתוך דו"ח התנועה למאבק באנטישמיות ברשת)
מהדו"ח עולה כי רוב התכנים האנטישמיים היו בשפה הרוסית, אך התנועה איתרה גם תכנים בגרמנית, אנגלית והונגרית. בנוסף, בתנועה אומרים כי כללי הקהילה של VK מעורפלים לעומת פלטפורמות כמו טוויטר, פייסבוק או יוטיוב, ובזמן שחלק מהתוכן האנטישמי שדווח על ידי התנועה הוסר, פרסומים בעלי הקשרים דומים לא הוסרו. לכן, בתנועה מדגישים את החשיבות בדיווח על הפרסומים האנטישמיים שבה. לפי הדו"ח השנתי של התנועה שפורסם במאי, גם ברשתות חברתיות אחרות המצב לא מזהיר, והוסרו רק 25% מהתכנים האנטישמיים שדווחו. ניטור התכנים נעשה באופן ידני על ידי מתנדבים בתנועה, מישראל והעולם, כאשר עשרות מתנדבים עוסקים בכך מדי יום.
"משתמשי VK מפרסמים את התכנים האנטישמיים הכי חמורים בהשוואה לפלטפורמות אחרות. זאת אמנם רשת חברתית שפחות מוכרת לקהל הישראלי פרט לדוברי רוסית, אך התוכן האנטישמי המזעזע בה משתולל", אמר תומר אלדובי, מייסד התנועה למאבק באנטישמיות ברשת. "צר לנו מאד שב-VK מעל ל-80% מהתכנים שדווחו על ידנו לא הוסרו. הגיע הזמן שבעלי הרשת ייקחו אחריות על התכנים הפוגעניים, ייענו על דרישותינו להסרת התכנים ויפעלו בעצמם בצורה אקטיבית בכדי שתכנים כאלו לא יפורסמו".
לפני מספר ימים התנועה אף איתרה משתמש ברשת VK, ככל הנראה תושב דרום קרוליינה שבארה"ב, שאיים שיפגע ביהודים. בפוסט בו פרסם מופיעה תמונה של כלי נשק, ולצדו כיתוב לפיו ישמח לנסות אותו על יהודים. אותו פוסט כולל גם הערות מיניות מבזות על אנה פרנק. התנועה סקרה את פעולתו ברשת, ומצאה כי הוא מרבה להפיץ תכנים אנטישמיים וגזעניים כלפי יהודים ומיעוטים, ואף כי מסתמן שהוא חבר בקבוצות KKK. בתנועה פנו עם המידע למשרד החוץ בבקשה לטיפול או העברת המידע לגורמים הרלוונטיים על מנת למנוע פגיעה בבני אדם. ממשרד החוץ נמסר כי "המידע הגיע אלינו מהתנועה למאבק באנטישמיות ברשת. אנו בודקים את כלל אפשרויות הטיפול בנושא כולל העברת המידע לרשויות החוק".
אתר The Atlantic דיווח כבר ב-2016 כי נאו-נאציים ובעלי אידאולוגיות קיצוניות אחרות בארה"ב משתמשים ברשת VK בזכות העובדה שיש בה פחות ניטור תוכן מבפלטפורמות אחרות.
מהרשת החברתית VK נמסר בתגובה: "תודה על הבאת הנושא לתשומת ליבנו. בטיחות המשתמשים שלנו היא העדיפות העליונה שלנו. ב-VK אין סובלנות כלפי הסתה לאלימות וקיצוניות ואנו לא מאפשרים לפרסם תכנים שמקדמים אפליה על רקע גזעי, לאומי, או כל רקע אחר. אנחנו מוחקים תכנים כאלה וחוסמים קהילות ופרופילים שמפיצים אותם. מידע נוסף על מה שאנחנו עושים כדי להילחם בתוכן לא חוקי ניתן למצוא בהנחיות הבטיחות שלנו. חסמנו את התוכן ואת המשתמשים שהוזכרו בדו"ח אשר הפרו את תנאי השימוש שלנו. ערכנו סקירה נוספת שחשפה עוד קהילות שמפרות את הכללים שלנו. חסמנו אותן באופן מיידי.
"חשוב לציין שכל משתמש ב-VK יכול להשתמש בכפתור הדיווח כדי לדווח על תכנים לא ראויים. זוהי הדרך המהירה והאפקטיבית ביותר ליידע אותנו על תוכן כזה. כתוצאה מדיווחי משתמשים וניטור פרואקטיבי, בכל חודש אנחנו מוחקים מאות תכנים וחוסמים אלפי פרופילים שמקדמים אלימות ואכזריות, או מפיצים תוכן מזעזע בפלטפורמה שלנו, ללא קשר למדינה של המפיץ. נמשיך לנטר תכנים לא ראויים בפרופילים וקהילות".
לכתבה זו 50 תגובות
הוספת תגובה
50

תגובות

close-fullscreen-comment
הוספת תגובה
26.

לשר האוצר הנוכחי, למי שעדיין לא קלט

comment-2-comment

comment-2-comment

ולא חוגר חגורת בטיחות. פשוט כי העולם יהיה הרבה יותר נקי כשכמוך...

comment-2-comment

25.

והשאירו את התכנים האנטישמיים כי מה איכפת להם ששונאים יהודים?

24.

כול עוד אין להם שום אחריות לגבי מה מפורסם בהם התופעות האלו ימשיכו

23.

עוכרי ישראל יימח שמם

comment-2-comment

comment-2-comment

אוקראינים נגד הדת ועוכרי ישראל

22.

מאתרת את האנטישמים, פורצת להם למחשב ומוציאה את כל הנתונים של אותו בנאדם, המטרה לאמת וודאי את זהותו ומיקומו.

21.

אולי ברגע שהיהודים יפסיקו לרמות או להונות את התושבים המקומיים האנטישמיות תרד.

comment-2-comment

comment-2-comment

20.

19.

18.

comment-2-comment

comment-2-comment

17.

מסיחים את דעתנו עם כל מיני לוזרים ברוסיה כשבינתיים השנאה לישראל מוצגת בריש גלי ע"י המיינסטרים של השמאל האירופי והאמריקאי. זה הרבה יותר מסוכן לנו כיהודים וישראלים

16.

15.

אני אישית התכתבתי באתר 'אביב רוסי' שבו המון כתבות נגד ישראל, המון תגובות נגד יהודים. משם הכרתי קבוצות פייסבוק ישראלים שאדז'נדה שלהם דומה לאנטישמיות.

14.

תעשו חושבים לבד

13.

comment-2-comment

טונות של טקסטים אנטישמיים מתפרסמים יום יום ברשתות החברתיות בשפה הרוסית כאן בישראל. הישראלים לא יודעים על כך כלום ולא רוצים לדעת.

comment-2-comment

12.

שלא ישכחו מה עשו הנאצים לרוסים או אולי באמת הרוסים עשו זאת לעצמם אים כך מסתבר שהרוסים הם הם הנאצים

11.

comment-2-comment

comment-2-comment

10.

המדינה עם מספר גלוחי הראש הגבוה בעולם זאת רוסיה של פוטין המאפיונר והנוכל הגדול ביותר על הפלנטה. האיש מחרחר עוד מלחמה בגבול האוקראיני והעולם מגיב בריפיון צפוי לצורר הרוסי.

comment-2-comment

ראיתה פעם נסי של רוסיה עם סמלים של נאצים?

9.

8.

7.

ההבדל הוא ששם כן מוחקים תכנים לא בעייתיים וחוסמים את המחבר שלהם.

comment-2-comment

אני אישית מכיר יהודים שעובדים בפייסבוק ומסירים תכנים אנטישמיים

comment-2-comment

וטוויטר זרקו את דונלד טראמפ, אבל לטאליבן ולחמאס יש עדיין חשבונות פעילים.

6.

5.

comment-2-comment

comment-2-comment

לפני ארצות הברית של טרומן עשה שם יופי עבודה וצמצם שם את האוכלוסיה הארורה יופי

comment-2-comment

שלטונו של סטאלין הפיץ אנטישמיות במסווה של אנטי-ציוניות, בדיוק כמו היום- הוא האחראי העיקרי חוץ מהצארים לאנטישמיות הגואה כיום, במיוחד אצל השמאל הגלובלי

4.

3.

comment-2-comment

2.

1.

ביותר.

comment-2-comment

ככה שאתה בא ממשטר מדכא ששולל לך את החלום. אתה ממנף את השנאה שלך כלפי אחרים

comment-2-comment

הבורות של שניכם עוברת כל גבול. וגם הגזענות.

comment-2-comment

comment-2-comment

לכל התגובות
0