27

"הופעה תקינה - חלק מערך הממלכתיות": מפקד האוגדה הורה למאות קצינים להתגלח, ועורר זעם

מפקד אוגדה 162, תא"ל נדב לוטן, חזר משנת השתלמות בצבא האמריקני וגילה שחיקה גוברת בערכי המשמעת, הנראות והבטיחות - לצד זינוק בשימוש בסמים. "יש גם עלייה מטורפת בגניבת נשקים, והכול חלק מהמשמעת. הדרישות - קודם כל מהמפקדים". קצינים הביעו תרעומת, וחלקם מתלבט בנוגע להמשך שירותם

יואב זיתון | פורסם:01/09/2021
צילום: shutterstockארכיון (צילום: shutterstock)
הקשחת אכיפת נורמות הנראות של מפקד האוגדה הסדירה הגדולה בצה"ל הובילה לתסכול בקרב הקצינים: מפקד אוגדה 162 (עוצבת הפלדה), תת-אלוף נדב לוטן, שנכנס לפני כחודש לתפקידו, הורה למאות מקציני האוגדה שמגדלים זקנים על פניהם מפטור של "רצון חופשי" להתגלח תוך פחות מחודש, מבלי שהפטור יחודש. קצינים באוגדה התרעמו מדרישת מפקד האוגדה, ואכזבה נרשמה גם בקרב קצינים בכירים, מבלי שציינו את הצעדים שינקטו בנוגע להמשך שירותם. באוגדה הבטיחו לקצינים כי לא יבוטלו פטורים מטעמי דת או רפואה, אך כן יצומצמו משמעותית הפטורים מרצון חופשי.
הצעד נחשב לחריג, שכן מפקדים רבים העדיפו לעצום עין ביחס לתופעה הנרחבת, וביחידות עורפיות וקרביות רבות עדיין אחוז המזוקנים גבוה מאוד, במה שנראה כתופעה שצה"ל עדיין לא מצליח להתגבר עליה
מדובר בחלק מתופעה שמעסיקה את צה"ל בשנים האחרונות, ובפרט מאז שהרמטכ"ל רא"ל אביב כוכבי דרש מכלל היחידות לצמצם פטור זה ולדרוש מהחיילים להתגלח בעקבות ביקורות שערך ביחידות רבות בתחילת כהונתו. דרישה זו הובילה לעתירה לבג"ץ של חלק מהמשרתים, ולמחאה ברשת. העתירה, שנייה במספר בנושא בעשור האחרון, נדחתה לפני כשלושה חודשים על-ידי בית המשפט העליון.
ההחלטה של מפקד האוגדה מבטאת דאגה מזרמים תת-קרקעיים שמורגשים בצבא בשנים האחרונות, לרבות בשנה האחרונה, ומתחילה, לשיטתו של מפקד האוגדה הטרי, בנראות ובמשמעת. לוטן חזר לאחרונה משנת לימודים בצבא האמריקני והתרשם כי ההקפדה היתרה על נהלי המשמעת הם אבן יסוד בתפקוד היחידה, וכזו שממקצעת עוד יותר את הלוחמים.
צילום: דובר צהתא"ל נדב לוטן (צילום: דובר צה"ל)
קצין בכיר באוגדה אמר: "מפקד האוגדה ראה שיש באוגדה לאחר כניסתו לתפקיד תופעות שיש בצבא כולו בשנים האחרונות, כמו נראות, סמים - בלי קשר לקצינים - והחליט לעשות סדר, אבל קודם כל לדרוש זאת מהקצינים לפני שהם ידרשו זאת מהחיילים, בגלל הדוגמה האישית. פטורים רפואיים את מטעמי דת לא יבוטלו, ולא נוריד כיפה לאף חייל מהראש. הפטורים מרצון חופשי זה דבר שנפרץ מזמן בצבא ובאוגדה, וזה משפיע על איך שהחיילים נראים גם באימונים וכלפי החברה כשהם יוצאים הביתה".

נחת מזוקן מארה"ב, התגלח כשעלה שוב על מדים

תא"ל לוטן בעצמו נחת מזוקן עם שובו מארה"ב, אך לאחר שעלה מחדש על מדי צה"ל באוגדה הגדולה שמכילה חטיבות כמו גבעתי, נח"ל ו-401 של השריון - התגלח. הוא הנחה שהרבנים הצבאיים ביחידות האוגדה ימשיכו להיות הסמכות שתעניק פטור מטעמי דת, אך הבהיר כי הופעה תקינה ואחידה של הקצינים והחיילים היא חלק ממימוש ערך הממלכתיות בצה"ל, אך גם בעלת השפעה והשלכות על תפקוד הכוחות באימונים ובקרב.
"אנו רואים עלייה מטורפת גם בגניבות נשקים וציוד לחימה, והכול חלק מהמשמעת", אמר. "אנו לא רוצים חיילים מסוממים בפעילות מבצעית או סמים בגדוד שמתאמן למלחמה. נאכוף את הפקודות, נטפל ביד קשה גם בתופעת הסמים, נעשה יותר ביקורות, נרחיב את שיתוף הפעולה עם מצ"ח ולוחם שייתפס עם סמים יודח מתפקידו".
קצינים בכירים בפיקוד הדרום סבורים כי אחת הסיבות לתופעת גידול הזקנים בצבא היא ריבוי השיח על זכויות הפרט, גם בחברה, אך מבחינת צה"ל הדבר יוכל להסלים גם לדרישות חדשות מצד חיילים להסתפר בצורה אחרת או ללבוש מדים אחרים. התופעה מובילה לשיטת אותם קצינים גם ליותר תקריות בטיחות ותפקוד לקוי באירועים מבצעיים. השלב הבא באוגדה 162 הוא לאכוף את סוגיית הזקנים גם בקרב נגדים באוגדה ולאחר מכן בקרב לוחמים.
מדובר צה"ל נמסר: "הדברים נאמרו כחלק מתיאום ציפיות שערך מפקד האוגדה בכניסתו לתפקיד אל מול המפקדים באוגדה, זאת לאור ציפיותיו מהמפקדים להוות דוגמא אישית באשר לדיגום ונראות. האוגדה תמשיך להקפיד על כך שבקשתם של המשרתים לקבלת היתר חריג מנסיבות דתיות, רפואיות או אישיות תיבחן כנדרש ובהתאם לכללים בעניין".
לכתבה זו 27 תגובות
הוספת תגובה
27

תגובות

close-fullscreen-comment
הוספת תגובה
27.

26.

25.

צבא זה לא קייטנה

24.

23.

הופעה צבאית ע"פ התקן , סדר ניקיון , הם הבסיס לכל . כשאתה מגיע לביקורת ביחידה צבאית שבה החיילים מרושלים בהופעתם - זה גם יהיה מצב הנשק האישי , וזו תהה רמת הטיפול בציוד היחידתי. גש לשירותים ובחן את מצבם . שירותים מוזנחים ומטונפים - כבר אין לך סיבה שתמשיך את הביקורת , התוצאות הצפויות ידועות.

22.

כל הודו ותפארתו של אדם הוא הבגד .''הבגד עושה את האדם''. וכן חייל במדים לא מגוהצים בכומתה שאינה על הראש . אינם חיילים . במלך שמסתובב עירום וכתר לראשו . דומה לחזיר בדיר . אין מושג כזה שחייל ילבש מדים חולצה פרומה מחוץ למכנס ... או נעלי בלט ... צבא צריך אלף בית משמעת וזה מתחיל מהלבוש ההופעה של החייל גילוח . מצוחצח מבריק . זה היה הצבא שאני שירתתי הכל יפה למופת . אחד הסממנים היה הרס''ר ויקטור קונבל רסרי''ם בעלי משעמת עצמי גבוהה . הם הכתר של צה''ל . ברגע שאין משמעת אין כולם . אין טנקים אין מטוסים אין טילים . ומכת הסמים קשה מכולם . את הנגע הזה צריך להעיף מצה''ל מיד . כל גניבות הנשקים עבור צריכת סמים ... וכל הכבוד למפקד טהר את הצבא ותבורך

21.

מרושלים בלבוש, לא מגולחים, לא מסופרים, נעליים מלוכלכות - ככה נראים חיילים בכנופיות ובמיליציות, לא חיילים בצבא סדיר וצבא קבע

20.

19.

מה זה חיילים מטרוסקסואליים? כל היום מול מראה מטפחים זקנים ומתגנדרים? חייל מסתפר קצוץ ומגלח את הפנים, כך תמיד היה. שישקיעו במראה החיצוני שלהם אחרי השחרור.

18.

הבעיה עם הגילוח היא לא עצלנות אלא שגילוח יום יומי דופק את העור של הפנים לחלק מהאנשים. לי אישית יש עור רגיש ולכן היו פצעונים כל הזמן. אני משער שאם לא הייתי מפסיק להתגלח גם הייתי יוצא עם צלקות בגלל שאתה מעביר את המכונה או הסכין על הפצעים. הבעיה שיש הרבה לחץ על הרופאים לא לתת פטור מגילוח וכל פעם שביקשתי הרופא כמעט צחק עליי. למזלי כשנכנסנו לפעילות מבצעית בקושי אכפו את זה ולכן התחמקתי. בת'כלס הייתי מוכן להישאר שבתות ואפילו להכנס לכלא ולא לדפוק לעצמי את הפרצוף

17.

חרדים לא חייבים בגיוס חילונים כן. שוב חוסר שיויון… כשההגיון החובה והזכות לשיויון בחובות ובזכויות נכנעים לפילפולי הפוליטיקה הדתית, החכמים והמיוחדים לא יהיו עוד פריירים להרבה זמן…

16.

כמה זיפים אופנתיים לא יפגעו בבטחון המדינה

15.

נא לפרט את הקשר בין גידול זקן להתרופפות משמעת ושימוש בסמים. תודה.

14.

המפקד צודק המשמעת בצהל נעלמה זה לא גדנע צבא חזק רק עם הוא ממלא פקודות

13.

לא תכריחו אותנו להתגייס, תפשיטו אותנו מזהותנו, תשלחו אותנו למות, תתעללו בנו נפשית וגופנית ואנחנו עוד נגיד תודה. שיחזור לצבא האמריקאי.

12.

11.

שכונה כמו כל המדינה שלנו

10.

9.

8.

7.

בושה לחיילים ולקצינים. עצלנות במסווה חופש הפרט. לא יקרה לכם שום דבר אם תקומו בבוקר ותתגלחו

6.

אך כדי למשוך את תשומת לב התקשורת,הזקן הרבה יותר אפקטיבי.!!! כאן המבחן,משמעת,חוק וסדר אך אחדות אינה אחידות!!!! כדאי ללמד את הקצינים הבכירים. המיקוד מראה במי מדובר,בצבא היום כולם מתיישבים ל"רוח" המפקד,מי שלא מוצא את עצמו מהר בחוץ. כך מפסידים קצינים ערכיים, מקצוענים ותמורתם מקבלים קציני פלזמה,היכן המבחן? בקרב. תוכל להיות בוגר מכללת פ"ומ,מארינס, וכו' ובמבחן של חיל תתן הסברים

5.

אולי המוטיבציה והמשמעת יעלו כשישלמו שכר קבע ללוחמים, במקום פנסיות תקציביות לדגנרלים כאלה. ערך הממלכתיות אעלק...

4.

3.

2.

נראה לי שאתם מוחקים מיידית את התגובות.. ונראה לי שאפסיק להתיחס לכתבות שלכם

1.

לכל התגובות
0