81

לא פלא שמספר חסרי הדת עולה: שער הכניסה ליהדות סגור ומסוגר

דיינים שמשפילים את המועמדים לגיור בשאלות אזוטריות, כאלה שרוב הציבור הדתי לא היה יודע לענות עליהן, מסמלים את המציאות המרה: היהדות הפכה להיות בדלנית ולא מקבלת. שומרי הסף של הממסד הדתי פועלים בשוליים הרחוקים של ההחמרות

דפי פורר קרמר | פורסם:12/05/2022
על השאלות שמתגיירים צריכים לענות עליהן בבית הדין, דתיים רבים לא היו מצליחים להשיב. "המערכת היום מחמירה פי עשרה מהמינימום הנדרש. בתקופת הלימוד המתגייר יודע יותר מהרבה בוגרי ישיבות הסדר", אמר בריאיון אחד מיועצי מתווה הגיור של השר מתן כהנא, הרב חיים אירם. הביקורת שלו על המערכת מוצדקת, שכן הדרישות מחמירות כל כך והמערכת הפכה להיות בדלנית כל כך, עד שכמעט ולא ניתן לעבור את בחינות הסף לכניסה לעם היהודי.
<< הכול על העולם היהודי – בדף הפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו >>
בתפקידי כמנהלת פעילות ארגון "עתים" אני נחשפת מדי יום לחוויות הקשות שעוברים מתגיירים במערך הגיור, רבים מהם מגיעים אלינו אחרי שעברו השפלות בתהליך הגיור. הם מבקשים להיות יהודים ועדיין לא אמרו נואש, למרות החוויה הקשה שחוו. אלו מגיעים אלינו ל"עתים – גיור כהלכה" כי הם רוצים לקבל עול מצוות, אך לא חושבים שמגיע להם להיות מושפלים במסגרת קבלת עול המצוות.
קראו עוד בערוץ היהדות:
לאחרונה הגיעה י' לבית הדין עם מתגיירת שסיימה את התהליך והגיעה לשלב מעמד בית הדין. המלווה והמתגיירת חיכו במשך יותר משעתיים עד שהדיון החל באיחור לא אופנתי. המתגיירת הייתה כולה נרגשת וממש רעדה מעצם המחשבה שהיא הולכת לעמוד בפני הדיינים. כשהגיע זמן הדיון, אמרו הדיינים כי הם יוצאים להפסקת צהריים, וכשישובו הם יקבלו את המתגיירת ויתחילו את הדיון. כשחזרו מהפסקת הצהריים, הלכו הדיינים לחפש מניין לתפילת מנחה, ובכך גרמו לעיכוב נוסף ובלתי מובן של המועמדת לגיור.

האם מותר ליטול ידיים ממי מזגן?

בסופו של דבר, לאחר יותר משעתיים איחור, החל הדיון. במשך הדיון אחד הדיינים ממש נרדם לעיניהן המשתאות של המתגיירת והמלווה. בסוף הדיון, הדיין המנמנם קם מתנומתו, ואז שאל את המתגיירת את השאלה הבאה: מים שנוקזו בדלי ממזגן מטפטף בשבת – האם הם מותרים בנטילת ידיים או לא?
צילום: שלומי כהןכנס רבנים נגד רפורמת הגיור ומהלכי הממשלה בתחומי דת ומדינה (צילום: שלומי כהן)
אם אתם יהודים כשרים ובכל זאת אינכם יודעים את התשובה – הסירו דאגה מלבכם. רוב הציבור אינו יודע את התשובה לכך; גם רוב הציבור שנוטל ידיים אינו יודע את התשובה. בין השאר, כי לא מדובר בעניין מרכזי – הרי לרוב נוטלים ידיים ליד ברז וכיור. גם המלווה, אישה דתייה מבית, הרימה גבה למשמע השאלה. כבוגרת מערכת החינוך הדתית, כבוגרת אולפנה, שעד היום מקפידה לבקר תדיר בשיעורי תורה, היא עצמה לא ידעה לענות על השאלה הקשה הזו.
הדיין המתין לתשובה, אך המתגיירת המופתעת והמובכת לא ידעה לענות לו. היא למדה איך ומתי ליטול ידיים, למדה הלכות שמירת שבת – אבל על זה לא ידעה להשיב. לבסוף הסביר לה הדיין שכיוון שהמים הם בגדר "ביצה שנולדה בשבת", הרי שהם מוקצה, ולכן אסורים בנטילת ידיים בשבת.
מה חשב לעצמו אותו דיין כששאל את השאלה הזו, ולמה בעצם העמיד את המתגיירת במצב המביך והמשפיל הזה? מדוע הוא ראה לנכון להציב שאלת התפלפלות שולית ברגע המכונן של כניסה לעם היהודי? והאם שם לב לתחושות הפחד וההשפלה שעלו במתגיירת, שהייתה בטוחה שהגיעה כדי לסיים את התהליך, וכעת עמדה מולו פעורת פה כשעיניה נפולות והיא מלאת חשש שמא השאלה הזאת תכשיל את דרכה אל העם היהודי?
אני תוהה אם הדיינים באמת סבורים שזו רמת הידע שעל המתגיירים לדעת כדי להיכלל בעם ישראל, או שיש מניע אחר לשאלות מסוג זה. האם שאלה שולית כל כך, שאין שום סיכוי להיתקל בה ביומיום המעשי שלנו, היא זו שצריכה להכריע את גורלם – במקום שאלות מעשיות על תפילה, שבת וכשרות.

טורקים את הדלת

זו רק דוגמה אחת מני רבות של סיפורים שאני שומעת מהמתגיירים וממלוויהם, והלב נחמץ וכואב. לא רק עליהם, אלא גם עלינו. ככה נראה שער הכניסה ליהדות – במקום לקבל בחיבוק את אלו שעברו את התהליך המייגע של הגיור (רבים מהם עם שורשים יהודיים שמצווה עלינו להשיבם), היהדות הפכה להיות בדלנית ולא מקבלת, סגורה ומסוגרת, רק מפני שמייצגים אותה גורמים כאלו בממסד הדתי ששומר על הסף. יחס כזה אינו מייצג את היהדות האורתודוכסית, אולם שומרי הסף פועלים בשוליים הרחוקים של ההחמרות. הם אלו שטורקים את הדלת בפני רבים כל כך שמבקשים להיות חלק.
לצערנו הרב נראה כעת כי חוק הגיור לא יעלה להצבעה בזמן הקרוב. המשמעות היא שהמתגיירים ימשיכו לעבור מסכת ייסורים לא הכרחית בדרכם אל היהדות. ואם המצב נמשך כך, אל לנו להתפלא שמספרי המתגיירים דרך מערך הגיור הולכים ויורדים, בעוד מספר חסרי הדת רק הולך ועולה.
  • הכותבת היא מנהלת התוכניות של ארגון "עתים"
לכתבה זו 81 תגובות
הוספת תגובה
81

תגובות

close-fullscreen-comment
הוספת תגובה
51.

comment-2-comment

צריך להפריד אותך מהמדינה

50.

ראשית כל-כותרת "עליה במספר חסרי הדת"נובעת ברובה הגדול מאי תיקון סעיף "הנכד"בחוק השבות. לעניין הקשיים בגיור-יש צדק רב בטענותייך.לכן הרפורמה בגיור שמנסים להעביר הוא צעד נחוץ ביותר!!!

49.

לפעמים אני שואל את עצמי מה הקשר שלי לאותם חשוכים מזוקנים, שמזלזלים בכל מי שאינו כמוהם, ןמבטלים את רצונם הכן של גויים להצטרף למחנינו. בגלל האנשים האלה, בפעם האחרונה שראיתי בית כנסת מבפנים זה היה לפני 23 שנים בבר המצווה של בני. הדת כפי שהיא היום היא דוחה ומגעילה, וכל אדם יהודי שראשו על כתיפיו דוחה אותה בשתי ידיים. כמה חבל!

48.

אז למה עם הספר ? כולם חושבים שאנו העם החכם בעולם ובזכות כך בחר בנו אלוקים אך יש סברה אחרת שאומרת: "כשגננת נכנסת לגן וכל הילדים משחקים ורק ילד אחד עומד בצד ולא משחק עם אף אחד, למי תיגש הגננת ראשון ? כל בן אנוש יענה שלילד שבצד לבדו. וזה בדיוק עם הספר, הילד המפגר בצד שאף אחד לא רוצה לשחק איתו...... זה למה אלוקים בחר בנו !!!!!! אז אם התאוריה הזו נכונה גדולי הרבנים הם בעצם גדולי המפגרים/נוכלים

47.

יהודי הוא מי ששייך ללאום, לא לדת.

comment-2-comment

הליכוד הוא המפלגה היחידה בעשרות השנים האחרונות שמתעקשת על הכנסת החרדים. תבוא בתלונות לליכוד.

46.

והמדע... וברגע שמבינים כמה טועה היהדות - כמו כל הדתות - אין שום סיבה להסתכל לאחור.

45.

comment-2-comment

44.

שמתפלפל על שטויות, צריך לחיות את החיים, השאלה ההילכתית הכי הזויה שלומדים רק אצל החרדים, שמתעסקים בשטויות במקום לעבוד ולהשתלב בחברה

43.

אל תתנו להם את הכוח לקבוע מיהו יהודי! עוד כמה שנים כבר יהיו כאן יותר ממיליון "חסרי דת"-ואז הרבנות כבר לא תהיה רלבנטית בכלל! כן ירבו "ממזרים" בישראל!

42.

אני לא מבינה חרידים ישבו ב כנסת היבירו חוקים כי נתנו ל חרידים הרבה כסף אז שתקו עכשון הם מדברים לפכות הם עושים צבאה עובדים ו מה אתם כסף כסף

41.

כן ירבו " ממזרים" בישראל!

40.

שחלקה חשוכה, אל מחוץ לחוק.

comment-2-comment

39.

38.

עלינו את גזרות הטרור של ההלכה ולאנוס את זכויותינו בשם הכפירה במציאות

37.

ששמים פס על היהדות כפי שהיא היום, מפגרת ומנכרת. חלקם בכלל לא מאמינים בקיומו של אלוהים ובבוודאי לא אלוהים כפי שהדוסים מבינים אותו. הדוסים מקטינים את אלוהים ואוסרים אותו ברצועות תפילין...

36.

ולעזאזל עם המאפיונרים שמנהלים אותה. ישראל לעולם לא תהיה מדינת העם היהודי עד שלא יישבר פה המונופול של הכתות החרדיות על שירותי הדת

35.

בעצמי, תפסיקו לשנוא אחד את השני. מי שרוצה להיות יהודי ומקבל עליו את תורת ישראל מוזמן. ומי שגזען בשם הדת ואלוהים שלא יתפלא אם יעוף לגיהנום

34.

ולכן היא היתה המומה. למדי הלכות ותפסיקי לבלבל את המוח

comment-2-comment

גם אם אמא שלך יהודיה, אתה רחוק מאוד מלהיות יהודי, עלוב נפש ממורמר שכמוך

comment-2-comment

33.

דת זה בראש ובראשונה דרך להוציא מאנשים כסף בכמויות, דת זה אופיום לאנשים

comment-2-comment

מה האינטרסים של גר להיות יהודי אם כל הדת זה כדי לסחוב כסף? שישאר בכנסייה בחינם

32.

הכתבות פה נההפכות מגוחכות יותר ויותר בבקשה בנושאים הקשורים ליהדות אם אין לכם הבנה אל תכתבו יש סיבה למעשיהם של הדיינים זה לא סתם כי אין להם כח להכניס אותה לחמש דקות זה כמו שאדם שלא מבין ברפואה יגיד לא להתחסן נגד הקורונה- במילים אחרות פייק ניוז

comment-2-comment

אך הידע שלך בתנך שואף לאפס כמו רוב תלמידי הישיבות שעאלק לומדים תורה, אנחנו לא קונים את הבולשיט הזה

comment-2-comment

שמאי לעומתם הילל והרבה מעבר לכך.

31.

אנחנו חייבים לגדול זה הדרך היחידה לשרוד וגם להרגיע את האזור. כל מי שאבא שלו יהודי הוא יהודי וצריך לפתוח את השער ליהדות בפני כל מי שרוצה להיות יהודי

comment-2-comment

מדינת ישראל היא המדינה הדמוקרטית היחידה בעולם בו יש בית משפט שלנשים אסור להתמנות לו ויש לו סמכויות נרחבות על דיני משפחה. הגיע הזמן לפתוח את בית הדין לנשים או שלא יהיה לבית דין סמכות

30.

29.

28.

comment-2-comment

בסוף לדת יש חוקים וכללים, וזה לא משנה איזו דת. זה נרקיסיזם טהור לבוא, בלי שום ידע או סמכות בדת, ולעשות מה שאתה רוצה כי "זה מרגיש לך נכון ובגלל זה זה חייב להיות בדת". לפי הגישה הזו, אפשר להעיף כל כלל שקיים כי זה לא נוח. לדוגמא, למה שאלוהים לא יסכים לאכול חזיר ? הרי זה טעים, ובטח אלוהים לא רוצה שיהיה לנו רע אז בואו נחליט שהוא מרשה ומה שנאמר פעם בטל כי זה ישן.

27.

כתוב בג'מ ביבמות דף מז ע"ב קשים גרים לישראל כספחת והדיינים מעדיפים שישארו גוים ולא יחטאו אבל מי שרואים שממש רוצה כן מקבלים אז לפני שכותב עדיף שתבדוק לפני

comment-2-comment

comment-2-comment

אלה הרבנים, אדמו״רים, המשב״קים, הדיינים ושאר כלי קודש שעושים את המוות לעם ישראל כולו.

comment-2-comment

כי התרשם מהבגדים המרשימים. וכיצד זה הסתיים. אמר אותו הגוי ברוך שהכנסני לאוהלה של תורה. או אחר שאמר גייריני כדיי שאלמד את התורה על רגל אחת.

26.

לא היתה לו כוונה בכלל... בסך הכל, הוא מצא הזדמנות להתרברב בפני הקולגות שלו עם הלכה חדשה שעלתה בראשו. רצה להראות לכולם כמה הוא גאון. נשמה טובה שכמותו. כמובן, אם היה מעט יותר קשוב לזולת, ועניינה של העומדת מולו היתה לפחות במעייניו, אם לא בראשם - הכל היה נראה אחרת. אבל הוא חשב על עצמו. (ומי יודע, אולי ההלכה הזו צצה בחלומו בעת הנמנום, והוא מיהר להתחלק בה עם כולכם/ן).

comment-2-comment

כנראה למדת כבר את כל השס 100 פעמים ועברת על השולחן ערוך והרמבם 400 פעמים שאתה יכול לכתוב בכזה בטחון שהלכה כזו לכ קיימת והרב המציא אות במקום

25.

לא מתקבלים למקום נחשב ללא מבחנים והוכחת רצינות. אם אתה לא רציני מספיק, למה שתתקבל? תראה לנו שזה מספיק חשוב לך!! חוץ מזה יש לקבלת גויים לעם היהודי השלכות רציניות והרות גורל, אין להקל ראש בדבר.

24.

יותר ויותר צעירים אינם נישאים בדרך ההלכה. יותר ויותר אינם מלים את בניהם. והכל בגלל האנטיגוניזם שמייצרים החרדים הקיצוניים, שמוביל למסקנה שאם להיות יהודי זה לנהוג על פי דרכם, אז עדיף לרחוק מהם ומהיהדות. חבל מאוד.

comment-2-comment

לאף אחד. זה רק אתה והשם, אם אתה רוצה כמובן.

23.

אני אתאיסט ויש לי רק עניין בלהיות חלקם מהחברה והמרקם האנושי, חוצה דתות. דתות מביאות אלימות ובדלנות, התנשאות ועוד. כמה אנשים מתו בשם דת זו או אחרת לאורך ההיסטוריה?

comment-2-comment

אני חושב שהדברים שכתבת הם נפלאים. יש לי רק שאלה אחת. למה פה? מדינה של פנאטים, מדינה מדכאת עם אחר. טיילתי בעולם, ישנם מדינות בעולם שמכבדות את הזולת שלא מדכאות אף אחד . לך לשם.

22.

יהודי מאמץ את הדת וכך הפך עבדלה יוסוף לעובדיה יוסף ועברי זה אדם שנולד לאמא עבריה וזה למעשה אדם לבן עם שער כהה רוב ממדינות אירופה

comment-2-comment

21.

כמו הנצרות והאסלם אלו דתות שמעודדות כניעה לסמכות, להקשיב למישהו רק בגלל מעמדו ולא בגלל שהוא מספק סיבות משכנעות למה שהוא אומר לעשות. להקשיב לכתב רק בגלל שזה התנך ולא בגלל שכתובות בו סיבות משכנעות לעשות דבר כזה או אחר. הדת היהודית גם מעודדת ומלמדת להאמין לדבר מה בלי שיש הצדקה ראויה להאמין בו, משמע בלי שיש לאנשים עדויות או חוויות שמסםקות סיבות טובות להאמין בדבר. כל זה מוביל למעשים בין השאר גם לא מוסריים והעובדה שבישראל הדת התחתנה עם השלטון רק מוסיף לטיפשות המונופול השלטוני בישראל.

comment-2-comment

אז מה המסקנה? לך מפה....

20.

זה שהמתגיירים בחלקם מתגיירים לא בהכרח כדי לשמור את מצוות הדת ולא עושים זאת מהכרה ואמונה בתורת ישראל . לצערנו נוצרה פירצה שלרבנים אין פיתרון מעשי אמיתי לכך ומנסים למצוא את הפיתרון בשאלות מפולפלות בעל כורכם. היהדות היא לא מיסיון, היא לא פיתרון קל לחסרי דת או לכאלה שהגיעו לכאן מתוך חוק השבות ומחפשים שער כניסה נוח לבירוקרטיה הישראלית המיינסטרימית. אשרינו ישראל שאלה דייננו, רעשי הרקע לא מעניינים.

comment-2-comment

החוק נועד לתת מפלט ליהודים נרדפים, ולכן אין שום הגיון להחיל אותו על מתגיירים. אולי על מתגיירים ותיקים, אבל בטח לא על חדשים. החומרא הגיור בין השאר נובעת מהקשר לאזרחות ישראלית, זה אומר שהרבנים חושדים שהגיור הוא פיקטיבי. אבל בינינו, היהדות היא דת קיצונית ההגבלות שהיא מטילה על חבריה. לא סתם קוראים להם חרדים ולא סתם ישראל היא האומה היחידה בעולם שנהרסה על בסיס דתי בגלל קיצוניים דתיים. יהדות היא דת קטלנית. תחשבו שאילו היהדות לא היתה דת קיצונית ישראל היתה היום אומה גדולה כמו מצריים או יותר.

19.

18.

נכון מחמירים אבל כמו שהיא מתארת

17.

16.

15.

לא מבין בכלל איך אפשרי ליטול ידיים מהמזגן זה בכלל מבחינה הלכתית מותר,אני חושב שהדיון היה צריך להיות האם בכלל מותר ליטול ידיים ממים מהמזגן ואינם כמים רגילים

comment-2-comment

די לפלפולים, התורה צריכה להיות סט הדרכה וחוקים לשבת ולהתפלפל עם מה היה קורה אם דרקון היה יורק אש בשבת גם אפשר...

14.

בקצה הכי אדוק של היהדות יש הכי הרבה קצוות פרומים. שנאת האחר, שנאת זרים ואי קבלת כל דבר שנוגד חוקים שנכתבו לפני 5000שנה גם אלוהים היה מתבייש

comment-2-comment

אי אפשר להאשים אותם, הם מפחדים על מקומם בעולם הבא, אולי בגלל שכשלו בלהפוך את העולם הזה לגן עדן.

13.

גדלתי וחונכתי כיהודי. בן לאב יהודי, ברית מילה, בית ספר יהודי. עד גיל 8 אפילו לא ידעתי שאמי אינה יהודייה. וגם אז המשכתי להרגיש יהודי. עד שלא יכולתי יותר שלא לראות שהיהדות היום זו דת שמבוססת על גזענות. איני יכול להתחתן או להיקבר במדינה שאותה שירתתי בצבא. זו אינה היהדות של רות ונעמי כמו שאבי אוהב לספר. היום אני מודה לאל שאיני יהודי.

comment-2-comment

שלא לקח אחריות על מה שהוא עושה התחתן עם אינה יהודיה וכנראה ידע שהבן שלו לא יהודי . הבעיה היא שהתסביך נשאר, כל ילד רוצה להיות כמו אביו. ואתה לא יהודי כמו אביך עם כל הכאב וההבנה אתה לא חלק משורות העם היהודי . זה ששירתת בצבא לא הופך אותך ליהודי זה אומר שאתה אדם טוב. כן יש אינם יהודים שהם אנשים טובים, גם אם מנסים לייצר סטיגמה שהיהדות מנמיכה את האומות האחרות זה טעות בסיסית של חוסר ידיעה ביהדות. מצטערים גם אם זה קשה לשמוע זה המציאות. לך לאלה שהבטיחו לך הבטחות שווא ותתלונן אצלם למה הבטיחו לך שאם תשרת בצבא אתה יהודי . אתה פורק את התסכול במקום הלא נכון

comment-2-comment

12.

מי שיודע שהקדוש ברוך הוא נתן לנו לעם ישראל את עשרת הדיברות לא צריך גיור הוא צריך להאמין

11.

הפתרון להפריד בין הדת למדינה

10.

:)

9.

אוסף של שוטים עם חבר דימיוני

comment-2-comment

comment-2-comment

פעם כשטיילתי בשבת ראיתי דוס נוהג במכונית. אבל כדי שיהיה בשינוי, הוא נסע ברוורס כל הדרך. תיחמן את אלוהים, והסתכן בתאונת דרכים.

comment-2-comment

50% מהיהדות זה איסורים ו50% זה תיחמונים על איך לעקוף אותם...

8.

comment-2-comment

7.

בהנחה שהראשן אשר נתקל בה לפני כל הקולגות שלו יצא לדרך כשעה לפני כניסת השבת

6.

מזל שאני אתאיסט .עדיף לא להצטרף לשום כת..

5.

הדיינים עדינים, מתחשבים ומבינים את מקומם

comment-2-comment

4.

3.

2.

ככה תפחת השליטה המפלצתית של הרבנות על מדינת ישראל

1.

אני עברתי גיור, מהלך השיעורים היה כמו סדנת זוגיות שרק חיזקה אותנו ,הרבנים בבית הדין היו מאד נעימים ומכבדים. כל התהליך היה חוויתי והייתי מוכנה לעבור שוב. גם במקווה היה כבוד גדול ולא הייתי חשופה כמו שהתשקורת מספרת.

comment-2-comment

מנסיון עם חברים !!! אם שלמת וסכום לא קטן הגיור מהיר וחלק !!!

לכל התגובות
0
מצב לילה
מצב לילה