850 מבצע שומר החומות

מחדל פינוי תושבי העוטף ב"שומר החומות": הביקורת והתוכנית לסבב הבא

ברשות החירום הלאומית מתחו ביקורת על מערכת הביטחון לאחר שביישובים רבים התושבים התפנו עצמאית והביעו מורת רוח על כך שגם הפעם המדינה הותירה אותם לנפשם. ההצעה: האחריות על פינוי אפשרי תוטל על הרשויות המקומיות ועיריית שדרות - ולצורך זאת יוקצה תקציב מיוחד לכל אזור

תמונה כללית
מתן צורי | פורסם: 22/07/2021
צילום: שאול גולןפגיעה ישירה בבית בניר עם ב"שומר החומות" (צילום: שאול גולן)
במהלך מבצע "שומר החומות" הוחלט במערכת הביטחון שלא להכריז על תוכנית לפינוי האזרחים שמתגוררים ביישובי עוטף עזה, חרף ירי הרקטות המאסיבי, ירי הנ"ט וניסיונות החדירה דרך הקרקע. מסמך חדש מהימים האחרונים של רשות החירום הלאומית (רח"ל) שהגיע לידי ynet חושף את המחדל ומציע פתרון לסבב הלחימה הבא בדמות תוכנית שעתידה לקבל תקציב מיוחד.
עם פרוץ המבצע, הוגדרו חלקים נרחבים מיישובי עוטף עזה כשטח צבאי סגור, ללא יכולת תנועה לאזרחים, שרובם התפנו מבתיהם ללא תוכנית פינוי מסודרת מטעם המדינה. רובם מצאו את עצמם מתארחים במקומות מאולתרים כמו חדרי אירוח בקיבוצים, או בבתים פרטיים של אזרחים שפתחו את דלתות ביתם ואת ליבם. אך תוכנית מסודרת שמעוגנת תקציבית על-ידי המדינה לא יצאה לפועל.
צילום: APנזק לבית בשדרות מפגיעת רקטה ב"שומר החומות" (צילום: AP)
דבר המחדל פורסם לראשונה ב-ynet בימים הראשונים של המבצע, ועורר את זעם האזרחים וראשי הרשויות בעוטף עזה. תושבי העוטף קיבלו ממשרד הביטחון שוברים לאירוח באכסניות לכמה ימים. לבסוף חלקם התבקש לפנות את החדרים - ונותר ללא מענה. אחרי סיום המבצע דרשו ברשויות המקומיות לכנס דיון במיוחד ברשות החירום הלאומית על מנת לברר את תהליך קבלת ההחלטות, ובעיקר כדי לבנות תוכנית חדשה לפינוי היישובים שעל גבול הרצועה.
ראש חטיבת המבצעים ברשות החירום הלאומית במשרד הביטחון, איציק גיא, כתב מסמך בנושא שבו נמתחה ביקורת נוקבת כלפי מערכת הביטחון, לצד תוכנית חדשה לפינוי תושבי העוטף. במסמך נכתב: "בתאריך 10 במאי 2021 החל מבצע 'שומר החומות' לאור ירי רקטות מעזה על עורף מדינת ישראל.

האחריות תוטל על הרשויות המקומיות, תקציב מיוחד לכל אזור

"במהלך המבצע שוגר מספר חסר תקדים של רקטות לעבר הדרום, לצד פעילות כוחותינו באזור העוטף, שהפך למרחב לחימה. משיקולים מבצעיים, הדרג הצבאי המליץ שלא להפעיל את תוכנית הפינוי והקליטה 'מרחק בטוח' לתושבים".
"מאחר שלא הופעלה תוכנית הפינוי, ביישובים רבים התושבים בחרו להתפנות תוך הפגנת מורת רוח מכך שגם הפעם המדינה הותירה אותם לנפשם. ההערכה היא שגם באירועים דומים בעתיד יהיה רצון להתפנות באופן עצמאי - וייתכן שבהיקפים גדולים יותר".
צילום: דוברות המשטרהנפילת רקטה בבארי (צילום: דוברות המשטרה)
עוד נאמר כי "כלקח ממבצע 'שומר החומות' קיים צורך לתת מענה דחוף לאוכלוסייה הגרה בסמיכות לגבול עם עזה, גם בהינתן החלטה שלא להפעיל את התוכנית האופרטיבית לפינוי יזום של אוכלוסייה".
לפי התוכנית החדשה שתובא לאישור תקציב ולאישור מערכת הביטחון, האחריות על פינוי התושבים תהיה מוטלת על הרשויות המקומיות ושדרות. לצורך זאת יוקצה תקציב מיוחד לכל אזור: שער הנגב - 7 מיליון שקל, חוף אשקלון - 4.1 מיליון שקל, שדות נגב 3.5 מיליון שקל, אשכול - 7.2 מיליון שקל, ושדרות - 24.8 מיליון שקל.
"המענה התקציבי יופעל במצב שבו לא הופעלה תוכנית 'מרחק בטוח' דרום ועדיין נדרש 'רענון' מצד האוכלוסייה - ההתפנות תיעשה בשליטה של הרשויות והמועצות האזוריות בעוטף", נכתב במסמך. "זמן יעד להפעלת התכנית - 72 שעות משלב סגירת הצירים באזור, שכן בעיתוי זה כבר לא ניתן לקיים שגרת חירום סבירה בישובים".
6

תגובות

close-fullscreen-comment
הוספת תגובה
4.

הבטיחו לנו פיצוי כספי למי שהתפנה ומסתבר שבכלל לא התקבל תקציב לזה. מישהו יודע משהו על זה?

3.

רק עכברים בורחים מהספינה הטובעת. אסור להראות לחמאס שהם מנצחים על ידי זה שהתושבים בורחים. יותר פשוט לפרק את עזה. שהם יברחו. לא אנחנו. גם אם היו מציעים לי להיות בקינג דוויד ירושלים אני לא זז מהבית. אני חייב לשמור על הבית. אם הבית יפגע מי ישמור עליו, מביזה. לא צריך לברוח. צריך הרתעה. אפילו עפיפון תבעירה, להוריד להם בניין. לשים כוונות על המנהיגים. כאשר הם יעופו באוויר בחתיכות הם ירגישו את ההרתעה. כמו שאמרו בלבנון "לא חשבו שישראל תגיב כך" זאת הדרך. להתעלם מהאג, שילכו לכל הרוחות. ברגע שיוצאים למלחמה, רק ניצחון זה החשוב. על כל טיל להוריד מנהיג או בניין חשוב. להחשיך את עזה. שירעדו, כמו בתקופת מלחמת ששת הימים. יש לנו את היכולת. שיישאר רק אבק מעזה. הם לא מעניינים אותי. לא חשמל לא מים לא שקט.

comment-2-comment

יש אנשים שלא מוכנים לסכן את חייהם ואת חיי ילדיהם רק בשביל פואנטה, המדינה אחראית לביטחון אזרחיה וזה תפקידה לדאוג לפינוי במצב כזה. רק החמאס נותן לאוכלוסייה לספוג אש בשביל האינטרס הלאומי שלו.

2.

comment-2-comment

עוסק אך ורק בתככנות יצחק איתן מתאים ממנו

1.

בהעדר תכנון מסודר נתקעו תושבי הדרום בבתיהם למרות שראוי היה לפנותם עד לסיום המבצע . אני מקווה כי הלקחים הופקו ובסבב הבא תהיה תוכנית מגרה ובצוע ראוי .

לכל התגובות
0