100

עבדו עלינו שזה "יהודים" נגד "ישראלים"

לאורך שרשרת מערכות הבחירות סיפרו לנו שזה בעצם אנחנו והם, ליברלים מול אמוניים, ישראל הראשונה נגד השנייה. אבל הקיטוב הזה מלאכותי ופריך

תהלה פרידמן | פורסם:01/07/2022
צילום: קובי גדעון, לעראש הממשלה הנכנס יאיר לפיד ב"יד ושם", אתמול (צילום: קובי גדעון, לע"מ)
המקום הראשון שבו ביקר אתמול (חמישי) ראש הממשלה הנכנס יאיר לפיד היה "יד ושם", וכל הפרשנים הסבירו מייד שמדובר בתמונת מראה מכוונת לכל אלו שפתחו את כהונותיהם בתפילה בכותל, ובעיקר שזה פרומו למאבק הצפוי להתחולל כאן בקרוב, בין המחנה ה"אמוני" למחנה ה"ליברלי". לפי המסגור הזה, הכותל הוא הסמל של אלה המאמינים שמי שמחברת אותנו זה לזה היא היהדות כדת/כתוכן, ואילו מוזיאון יד ושם הוא הסמל למי שסבור שמה שמחברת בינינו היא ברית הגורל היהודית. בפוליטיקה מכנים את זה "היהודים" מול "הישראלים" – ההבדל בין מי שיהדותו היא דת/תרבות לבין מי עבורו היא זהות לאומית.
זה אחד מכלי הקמפיינים השכיחים ביותר עוד מאז בנימין נתניהו נגד שמעון פרס ב-1996, אבל החלוקה הזו לא בהכרח משקפת מציאות, אלא היא יצירה של הפוליטיקה. כי הקבוצה הגדולה ביותר בישראל היא של "יהודים-ישראלים". את הקבוצה הזאת מגדירים שמואל רוזנר וקמיל פוקס בספרם המעולה "יהדות ישראלית" בין השאר כך: "הקבוצה שחבריה מקיימים טקסים ומנהגים של יהדות ושל ישראליות ודוגלים באמונות המשלבות יהדות וציונות". רוב היהודים בישראל (73%) חושבים שלהיות יהודי זה לקיים חגים, טקסים ומנהגים. ובמקביל רוב היהודים בישראל (72%) גם חושבים שלהיות יהודי טוב זה לחנך לשירות בצה"ל.
כמובן שלא כל היהודים בארץ הם יהודים-ישראלים. יש יהודים שעבורם היהדות היא דת כמעט בלבד. הם יצומו ביום כיפור ולא יניפו דגל ביום העצמאות. הם יחשבו שיהודי טוב הוא מי ששומר תורה ומצוות אבל לאו דווקא חי בישראל. ויש כאלה שהם ישראלים לגמרי: הם לא יצומו ביום כיפור ואין להם עניין בתורה ומצוות, אבל הם ציונים, פטריוטים וילכו לטקס יום הזיכרון.
ויש גם את האוניברסליסטים: אין להם עניין מיוחד לא במסורת ולא בלאומיות. הם לא יושבים בסוכה או מדליקים נרות וגם לא חושבים שיהודי טוב משרת בצה"ל. למעשה, בכלל לא אכפת להם מה עושה יהודי טוב, כי זה לא העניין שלהם.
אבל כל שלוש הקבוצות לעיל ביחד מהוות בסך הכול 45% מהציבור היהודי בישראל. כל השאר, 55%, הם יהודים-ישראלים. או לפחות הם היו כאלה עד לפני ארבע מערכות בחירות, לפני שסיפרו להם שוב ושוב, ועוד פעם ועוד קצת, ובאופן אחר ובדרך נוספת, שזה בעצם אנחנו והם, יהודים וישראלים, ליברליים ואמוניים, ראשונה ושנייה, לא חשוב מאיזו עדה.
צילום: shutterstockהפוליטיקה יכולה גם לאחות (צילום: shutterstock)
המשמעות העיקרית היא שהקיטוב הפוליטי לא משקף ציבור מקוטב כפי שהוא בעצם יוצר אותו. אבל יש עוד משמעות, אופטימית דווקא, והיא שכמו שהפוליטיקה יוצרת קיטוב היא יכולה גם לאחות. בהרצאה שנתן בשבוע שעבר ד"ר נעם גדרון מהאוניברסיטה העברית, הוא הראה שאף שהקיטוב הריגשי בישראל עמוק מאוד (לדבריו הכעס, השנאה והטינה שמצביעי מפלגות שונות בארץ חשים אחד כלפי השני גבוהה אפילו יותר מאלה בין רפובליקנים לדמוקרטים בארה"ב), למרות זאת - הקיטוב הריגשי הזה לא מאוד יציב. כלומר, אנחנו כועסים ושונאים אחד את השני, אבל התחושות הללו עולות ויורדות והן מושפעות מהרכב הקואליציה שבה חברה המפלגה שבחרנו בה. כלומר, אם המפלגות שלנו יושבות לבסוף זו עם זו בקואליציה - רמת השנאה שוככת, ואפילו לטווח ארוך.
תמונה כללית
תהלה פרידמןצילום: קמפיין כחול לבן
מה זה אומר? שלמנהיג שיחליט שמטרתו היא להביא לשלום פנימי, יש דרך לעשות זאת; שככל שקואליציה תהיה יותר מגוונת, כך המתח הפנימי והחשש לאלימות פנימית יקטנו. קואליציות מגוונות משפיעות על עמדות ועל עומק הקיטוב. מגוונות מדינית, דתית, מעמדית, לאומית - כל השסעים האלה, עמוקים ושורשיים ככל שנדמה לנו, מושפעים מהפוליטיקה. לרע, רוב הזמן, אבל אפשר גם לטוב.
כל הזמן דנים בשאלה אם הניסוי של ממשלת בנט-לפיד בחיבור ימין, שמאל ומפלגה ערבית הצליח או נכשל. שאלה יותר מעניינת בעיניי היא מה למדנו ממנו. מה שאני למדתי זה שקיטוב הוא בחירה פוליטית, לא גזירת גורל. אפשר לתקן.
  • תהלה פרידמן היא סמנכ"לית יוזמת המאה, לשעבר חברת כנסת
מעוניינים להציע טור לערוץ הדעות של ynet? שלחו לנו ynetopinion@gmail.com
לכתבה זו 100 תגובות
הוספת תגובה
100

תגובות

close-fullscreen-comment
הוספת תגובה
53.

כפי ששס גדלה ככל שהעוני והבורות של החרדים המזרחים גדלים - כך המנדטים של ביבי עולים ככל שהשנאה והפילוג גדלים וביבי לא יוותר על זה ולא יוותר על ליבוי השנאה. כל עוד ביבי לא פורש - התופעות האלה רק יקצינו

52.

ביבי ניסה לאחות את הקרעים אחרי שפירק את המדינה לגורמים לפני אחת ממערכות הבחירות המכוערות שלו. זה לא עבד. המילים ישראלי ויהודי בעלות משמעות שונה לאנשים שונים. צו השעה היה לא עוד בחירות אלא ממשלה מאוזנת שעובדת בשקיפות עבור כל האזרחים. ביבי החריב במו ידיו ממשלה כזו ומחפש להשען על הנציגים הקיצוניים ביותר שיוכל למצא. לכן הקיטוב רק יחמיר.

51.

מי שגר בישראל צריך להתנגד לסחיטה של מדינת יהודה. למשל חשמל להתנחלות לא חוקית שגרים בה חבורת ביריונים לעומת מטרו. הקשקוש של שמרית מאיר הכתבת לענייני ערבים לשעבר, על תמיכת המשותפת כאילו לכולנו כולל ערבים לא חשוב, חנוך בריאות וביטחון. 17 אנשים שנרצחו רק בתקופה האחרונה זה בעיה של כולנו. של כל הישראלים. במדינת יהודה אפשר לקרוא למגד. רבי עקיבא הביא לגלות השנייה ובני עקיבא לגלות השלישית אם לא נעצור את זה.

comment-2-comment

רבי עקיבא אינו קשור לכאן.

50.

49.

שם ניצל אביו בשואה בתא השירותים

48.

47.

46.

45.

44.

אז כנראה שנצטרך לחכות עם הפיוס עד שיתפגר

43.

comment-2-comment

בתקופת המלכים כבשה ממלכת ישראל את ממלכת יהודה והטמיעה את תושבי יהודה, את היהודים, בתוכה. ומאז אנחנו גם יהודים וגם ישראלים.

comment-2-comment

אנחנו קודם כל ישראלים - דהיינו בני ישראל. כשהקבה מדבר עם אברהם הוא אומר לו אעשך לגוי גדול - ולא אומר אעשך לדת גדולה. היינו בני ישראל כאן בארץ ישראל לאחר יציאת מצרים וכיבוש הארץ - לא היה לנו דת אז - היה פולחן. הכהנים סגרו לנו את הפינה מול האל ומיד פעם היינו צריכים להביא קורבן אם חטאנו. מושג הדת התפתח עם חורבן בית המקדש השני - עלייתם של חז"ל והפיזור בגלות - אז הפכנו ליהודי הגלותי. כעת כשחוזרים לארץ צריכים לעשות מהלך מיהודים - לישראלים יהודים - אם עדיין תקועים רק ביהודי - כי יהודי זה פיקציה - זה היכולת שלנו כפרטים בלבד לשרוד בלאומים לא לנו. כאשר אנו כאן בארץ ישראל - הארץ המובטחת כוחנו לא בפרטיותנו אלא במסר שאנו מייצגים לכלל האנושות, בכך שדברי האל התגשמו והארץ המובטחת נתנה לבני אברהם יצחק ויעקב/ישראל.

42.

41.

שפורטים על המיתר הזה בתגובות ברשת ובשאר דרכים

40.

אין מנוס מהפרדה בין ישראל ליהודה. אם לא תבינו את זה בטוב תבינו את זה במלחמת אזרחים עקובה מדם.

39.

38.

comment-2-comment

התגובה היחידה הצבועה באדום . Ynet , אתם כאלה שקופים . חלק ממכונת רעל שמאלנית קיצונית .

comment-2-comment

37.

רגשי נחיתות מושרשים כאלה אותם הם קלטו בילדותם. משהו בסגנון "האשכנזים דפקו אותנו". ההצבעה למועמד אשכנזי מייצרת את "אשליית הכוח". רבות נכתב על זה.

comment-2-comment

ספרדי שלא מצביע ליכוד אבל מה שרשמת פה מזעזע מגעיל מזלזל בעבר של הגוש הספרדי שסבל בקום המדינה מזלזל באינטיליגנציה של עולי עדות המזרח ומראה באופן מדוייק את האדם האשכנזי שעליו מדברים בשס הדברים שאתה רושם מייצגים את החלק המצומצם והגרוע בעולי אשכנז

comment-2-comment

פונה למכנה המשותף הנמוך ביותר. למה אמסלם חבר כנסת, כלכלן, צריך לצטט מסרט של עבריינים ולדבר כמו עבריין. למה תת אלוף בצהל, הצנזורית הצבאית ודוברת צהל לשעבר צריכה להתנהג כמו בשכונה. אלה אנשים מכובדים שהגיעו ללכוד עם רזומה הרבה יותר רחב ממוכר הרהיטים ברים. הגזענות הממוסדת היא בליכוד. זה התחיל בדוד לוי וצפונה.

36.

פתאום,כשמספר הקסם 61 נראה לא מושג לך ולמטורפים במחנה שלך יש דיבור על "שלום פנימי" ," אחדות" עאלק.את והמחנה שלך יודעים שהימנים החילונים ,כמוני ויש עוד הרבה, לא תומכים בביבי,ראש הכת שלכם.הם התעוררו סוף סוף ומבינים שהליכוד לא יכול ולא רוצה לייצג ערכים חילונים ליברלים,כמו פעם.אז תתמודדי עם התוצאות במקום להתבכיין על ארבע מערכות בחירות כושלות.

comment-2-comment

comment-2-comment

ראית כיסוי ראש אז קפץ לך הפיוז. תאר לעצמך לא כל הדתיים הם ביביסטים. כדאי לזכור שעד מלחמת ששת הימים המפד"ל היתה המפלגה הכי מתונה מבחינה בטחונית מדינית יש כמה צאצאים של הציבור הזה שלא קנו את המהפיכה של גוש אמונים

35.

34.

ישראל היא בית לאומי יהודי ולא מדינת כל אזרחיה . הקרן לישראל חדשה תוצא מהחוק לאחר הבחירות הבאות וכך נציל את הדמוקרטיה הכינו את הדרכונים

comment-2-comment

תהיה אסיר תודה שאנחנו נלחמים על המדינה שהקמנו ואיננו בורחים משכמותך לחו"ל. בלעדינו אין לך מדינה. אתה ציוני שאינו יודע ציונות ויהדות מהן, כמו רוב הביביסטים. ברקת, מה אתה עושה במפלגה שמכילה כאלה אנשים? זה הליכוד הלאומי ליברלי שלך?

comment-2-comment

33.

תקראו טוב טוב את מה שכתבה, וכאן עוד מדובר על משהי שלפני שעברה את האינוויזיציה של "הצד האמוני" הגיעה כחלק מנבחרת מאחדת של "יש עתיד" היא מדברת רק על יהודים, למיטב ידיעתי במדינת ישראל חיים "כמה" אזרחים לא יהודים שאם חלקם לפחות לי יש יותר במשותף מאשר עם אנשים כמו בן-גביר, סמוטריץ, דרעי וליצמן. היא מדברת על יהודי כאשר הצד ה"אמוני" שלה הוא זה שצריך לקבוע מי זה יהודי ואיך צריכה להתנהג המדינה היהודית (למשל חמץ בבית חולים בפסח) בקיצור הצד הפאנטי לאומני דתי שלה חושב שכול מה שלא מתאים לדעותיו (ושלטון החוק וזכויות המיעוט לא מעניינות אותו) "קורע את העם", "מפלג" אם אני בתור יהודי, חילוני הרבה יותר מוסרי מרוב החרדים הטפילים בטח לא מסכים איתם אז "קורע את העם"

32.

יש לזכור שמדינת ישראל הוקמה ע"י חילונים, ללא חילוניים היא מעולם קיימת, והצד השני בא להרוס !

31.

המקטב הראשי בפוליטיקה הישראלית הוא בניימין נתניהו

30.

זו שאלת המפתח. עם מי הישראלי-יהודי הממוצע יחוש הזדהות יתרה, עם נושא תעודת זהות כחולה שנמצא במצוקה בסכנין ובאום אל פאחם? או עם יהודי שנמצא במצוקה בתימן, רוסיה, אנגליה או ארה"ב? רוב היהודים יעדיפו כמובן את זהותם היהודית על זו הישראלית וזו הסיבה לכך שהימין-יהודים הם רוב בישראל, ולכך שתהילה פרידמן טועה. אבל מה יש לצפות ממי שהייתה עד לא מזמן חכי"ת מטעם מפלגת חסרי הזהות של כחול לבן?? אם לא הבנת, את הבעיה, לא הפתרון...

comment-2-comment

comment-2-comment

מפלגת כחול לבן עם רמטכל לשעבר ושר ביטחון בהווה הם חברי זהות ואילו אנשים כמו דרעי,ליצמן יש להם זהות מוחלטת יותר? השוטר שנהרג בבני ברק להגן על אזרחים ישראליים היה חסר זהות? אני מוקיע אנשים שכמותך, מפיצי שנאה, ממתגים אנשים ולא משנה מאיזה מפלגה , דת , לאום או מין הם.

comment-2-comment

29.

בפועל המחלוקת על הגורל של יהודה ושומרון והיחסים עם הפלסטינים היא שקורעת את החברה היהודית בישראל. כל הדיבורים מסביב זה הסחות דעת ונגזרות של הסיפור הזה. כולל יחסי דת ומדינה ועוד...

28.

כולל בגידה וריסוק הממשלה האחרונה, דיבה ושטנה נגד כל ראש ממשלה, מוסדות הממשלה, איומים בבולגוזרים על בתי המשפט,ושלא להזכיר את גולדשיין, שהביא עלינו גל אוטובוסים מתפוצצים, וההוא, ימח שמו, שרצח ראש ממשלה. לו ארגון חיצוני כל שהוא היה עושה עשירית מכך, מן הסתם היתה מוכרזת עליו מלחמת חורמה, אבל אתם, האמוניים, מתחזים לאחינו תוך כדי שאתם מחריבים והורסים בלי שמץ בושה. ממילא אין לצפות למוסר או מצפון מכובשים, מנשלים, ומתעללים באיכרים אביונים שאתם, חבורה של בהמות גסטת שבטוחות שהן עליונות מוסרית. תתבגרו כבר.

comment-2-comment

אנטישמי.

comment-2-comment

comment-2-comment

אבל בממשלה הנוכחית היו לא מעט דתיים. למה אתה נכנע לשפה של האופוזיציה ובכלל קורא להם מחנה אמוני?

27.

26.

אני ישראלי ממוצא יהודי. לא מאמין שיש אלוהים.אני ישראלי ואוהב את הארץ לא פחות מדתיים וחלקם הגדול לא הולך לצבא.אני ובני שרתנו בצבא להגנת המולדת. ישראלי לא חייב להיות יהודי מאמין ומקיים מצוות.

25.

מי שהמציא את הסכסוך הבין עדתי במדינה זה העדה האשכנזית והשמאל מושך להקמת מדינה בלי סממנים יהודיים

comment-2-comment

הוא לא יהודי

24.

הבעיה שהישראלים מנסים לשמר את הסכסוך עם הפלסטינים (5 מיליון) כבעיה לאומית שהימין, במיוחד הקיצוני, הופך אותה לסכסוך דתי מול מיליארד וחצי מוסלמים!!!!

23.

עולים תמיד מהמחנה הדתי לאומי לייט, מה יהיה עם ההתייפיפות שלכם מול הפריץ השמאלני. תביני, הם לא סופרים אתכם, במקרה הטוב מתעבים אתכם.

22.

יהודים מפגרים תמשיכו לריב בינכם ובפעם הבאה לא יהיה יד ושם לא יהיה כלום כי לא ישאירו אף אחד חי אפילו לא למוזאון

21.

20.

הכול שטויות יש או ימין או אויב ואויב מחסלים נקודה מוסלמים זה לא ישראלי ולא יהודי ישראל הראשונה זה יהודים ישראל השניה זה יהודונים לבנים שהתחברו למוסלמים ואותם צריך לנטרל

comment-2-comment

19.

comment-2-comment

בתקופת המלכים. תנ"ך.

18.

לו הרמוניים היו כותבים את התנ"ך, לא היינו יודעים על שמשון שהתחתן רק עם פלישתיות, את סיפור של דוד היו משפצרים את סיפורו ולא היינו יודעים ששיתף פעולה עם הפלישתים, את סיפורו של גדעון הלא הוא ירובעל. החרדים לא יספרו על הברחות כספים והלבנת כספים לארגוני פשיעה וכן הלאה. מאפיה "אמונית" שבקריצת עין מנסה לבלבל גם את היושב המרוצים. בושה וכלימה לכולנו.

17.

הדימיון בין בני האדם כולם, בטח בין אלה החיים באותה מדינה גדול כל כך עד שקשה להבין מדוע קשה לנו להסכים רוב הזמן כמעט על הכל .......

comment-2-comment

אבל רק מה שביניהן קובע אם הם בני אדם

16.

comment-2-comment

15.

מבחינתי רוב החרדים, תומכי סמוטריץ: בן גביר והבבוניסטים הם מוטציה של שנות הארבעים באירופה

14.

מה עם עובש בן ח.... שכל כך בוכ מיילל מסית ומדיח לפיצול בין ישראל 1 ישראל 2 ישראל 3 איפה הטמבל המתוסכל שכל כך רע לו רוב הזמן???

13.

הוא בין התורמים בעבודה, מיסים, שירות צבאי לבין טפילים שלא עובדים, לא משלמים מיסים ולא משתתפים בהגנת הארץ שהם החרדים והערבים. ולא, לשבת בחדר ממוזג ולהתפלל ליצור דמיוני זה לא נחשב הגנת הארץ.

12.

comment-2-comment

אכן בנט ולפיד ניסו לאחד הצליחו במידה שמו את זה על השולחן. אבל ביבי יחרב את הניסיון וירכב על השינאה והכיטוב .

comment-2-comment

כותבים "קיטוב" מהמילה קוטב/קטבים... אל תהיה דפ"ר למד לשון יא מכו@ר

11.

10.

מיהו דתי מקצועי? דתי שמתפרנס מעצם היותו דתי. למשל חרדי שהמדינה מממנת את ילדיו ואותו. או דתי שעובד במשרה שרק דתיים יכולים להתקבל אליה. יש בישראל מיליוני דתיים מקצועיים. וזו בעייה חמורה. אין לנו עתיד

comment-2-comment

comment-2-comment

9.

היום. וכדי לא להתבלבל ולמרוח את זה בכל מיני מילים יפות חכי ותראי מה יקרה אם נתניהו וחבורתו האנטי ציונית יחזרו לשלטון לאט לאט ובשקט אנשים יעזבו את הארץ כן, חלקים גדולים מהאליטה תבחר לנדוד למקומות אחרים עד יעבור זעם ואת תשארי פה עם מדינה קורסת - פרי עבודתו של נתניהו מזה 12 שנים

8.

את מדברת גבוהה, אבל בשעת המבחן שלך נכשלת וחברת לממשלה הכי קיצונית שהייתה פה. ממשלה שכל כולה הסתה ופילוג. עדיף שתרדי סופית מהבמה הציבורית, בת יענה שכמותך.

comment-2-comment

הממשלה הזו בנוייה מכל המרכיבים של מדינת ישראל, שיתוף פעולה ככל הניתן, ללא שנאת חינם. כבר בנאומו האחרון ביבי ממשיך באותו קו של זריעת שנאה ופילוג העם. ממשלת הליכוד , במיוחד האחרונה ,נטפה שנאה, זלזול באחר ולא משנה מאיזה דת הוא היה, כל עוד הוא לא איש של ביבי. כנראה גם נחזור לזה. לצערי. תפקחו עיניים ואל תתנו לשנאה לבצבץ

comment-2-comment

7.

6.

comment-2-comment

5.

ולכן חבל לבזבז זמן ליקרא

comment-2-comment

comment-2-comment

comment-2-comment

comment-2-comment

זכותך להיות כזה רק תדע למה את/ה גורמים

comment-2-comment

לא זכרתי בדיוק וגם לא בדקתי מי היא, אבל קראתי. דווקא מתאר יפה את המציאות ואת דעת הרוב, ושווה קריאה ומחשבה.

comment-2-comment

comment-2-comment

חבל על כל מיךה מול יראלי אידיוט שכמוך , אם לא טוב לך עם גברת פרידמן העולם גדול ורחב ומלא בטיפשים כמוך סע לך

comment-2-comment

משה טעית בגדול. הבעיה היא שגזענים כמוך עדיין נושמים אוויר במדינה השסועה שלנו

comment-2-comment

comment-2-comment

comment-2-comment

ובטח ובטח כשאתה אפילו לא קורא כדי לשמוע מישהו אחר.

comment-2-comment

אתה החלטת לשנוא ולא משנה מה יקרה ומה כתבו.

comment-2-comment

מכיוון שאתה הבעיה, הפתרון הוא שרק אחד יכול להשאר כאן. תזהר, זה שאתה חושב שאתה יותר חזק , כי אתה חושב שאתה יותר גבר, לא בדיוק עזר לגברים כמוך מול הלבנבנים באירופה. אין מלחמה אחת שהם לא נצחו בסופו של דבר. אויל מושרש כבר אמרנו...חבל שנותנים לך במה כדי לשנוא.

comment-2-comment

comment-2-comment

ולא, ליהודי אשכנז מעולם לא היה דפוס התנהגות של "גבר-גבר" גם כן. ו"לבנבני אירופה" לא נלחמו ביהודי מזרח ספציפית. גם המגיב המקורי חתיכת אידיוט וגם אתה כזה.

4.

3.

2.

מרגע נחיתתו של ביבי בארץ גדלו ההסטות השינעה כלפי האחר גם העלימות הרמה ראש.

comment-2-comment

מה שנקרא חככככככחחחח

comment-2-comment

גברו ההסתות מצד השמאל,לפני ביבי הסיתו נגד בגין וזאב ז'בוטינסקי וכל מי שלא היה לו פנקס אדום.גם את התנועה הקיבוצית פרקו לשלושה זרמים.לבגין קראו רוצח בהפגנות ליד ביתו.

1.

comment-2-comment

על מה מסכימים שצריך לתמוך בעדת פאנטים קיצוניים שלא מעניין אותם שילטון החוק ועכשיו שהם מרגישים שהם הרוב מותר להם הכול?

לכל התגובות
0
מצב לילה
מצב לילה