24

חיסול במכת הפתיחה, חמאס שנותר בצד: הדמיון בין "עלות השחר" ל"חגורה שחורה"

בנובמבר 2019 חוסל בהא אבו אל-עטא בפתיחת המבצע בעזה, הפעם חוסל יורשו תייסיר ג'עברי. חמאס לא התערב אז, גם הפעם בינתיים צה"ל תוקף רק את הג'יהאד האיסלאמי. ב"חגורה שחורה" שוגרו 450 רקטות במהלך המבצע שארך למעשה 48 שעות והשאלה כעת היא כמה זמן תימשך המערכה הנוכחית. השוואה

ynet | עודכן:05/08/2022
תיעוד חיסולו של ג'עברי בפתיחת המבצע (צילום: דובר צה"ל)
זה התחיל בחיסול המפקד הצבאי של הג'יהאד האיסלאמי, חיסול עליו הורה הרמטכ"ל אביב כוכבי. נמשך בירי רקטות מסיבי מהרצועה לערי הדרום והמרכז. וחמאס? הוא לא התערב. זה קרה אתמול (שישי) - וגם לפני כמעט שלוש שנים, במבצע "חגורה שחורה".

מבצע "עלות השחר" - עדכונים אחרונים

קשה לפספס את הדמיון בין היום הראשון של מבצע "עלות השחר" לבין המערכה בעזה בנובמבר 2019, שארכה למעשה 48 שעות. אז חוסל במהלך הפתיחה בהא אבו-אל עטא – מפקד החטיבה הצפונית בזרוע הצבאית של הג'יהאד האיסלאמי - בתקיפה מהאוויר ב-4 לפנות בוקר. הפעם מהלך הפתיחה היה חיסולו של יורשו תייסיר ג'עברי, ב-16:16 אחר הצהריים.
תיעוד חיסולו של בהא אבו אל עטא
תמונה כלליתבהא אבו אל-עטא, שחוסל בפתיחת מבצע "חגורה שחורה"
תמונה כלליתג'עברי ו"מגדל פלסטין" שהותקף בתחילת "עלות השחר"
ג'עברי, שפעל גם לצד קודמו בתפקיד, קידם בימים האחרונים הוצאה לפועל של פיגועי ירי נ"ט נגד אזרחים וחיילים בעוטף, והדבר הוביל לחסימת האזור – ובסופו של דבר להחלטת צה"ל לצאת למבצע ברצועה.
בין היתר היה ג'עברי ראש תחום המבצעים בג'יהאד האיסלאמי, וניסה להוציא לפועל פיגועים רבים. במבצע "שומר החומות" בשנה שעברה הכווין מספר רב של שיגורי רקטות ועמד מאחורי הפגיעה בג'יפ אזרחי, אז נפצע אזרח. גורמים ברצועה אמרו שהוא ניצל בעבר מניסיונות חיסול.
ירי לאשקלון, ויירוט של כיפת ברזל (צילום: נדב אבס, אריק מרמור, גדי קבלו)
תיעוד החיסול של אבו אל-עטא, ב-2019 (צילום: דובר צה\"ל)
באדיבות דובר צההסיכום של צה"ל, בתום מבצע "חגורה שחורה" (באדיבות דובר צה"ל)
צה"ל, גם אז בפיקודו של הרמטכ"ל כוכבי, תקף במבצע "חגורה שחורה" במכוון רק יעדים של הג'יהאד האיסלאמי, במטרה להימנע מהסלמה שתכלול גם את חמאס. גם הפעם התקיפות כוונו נגד ארגון הטרור השני בגודלו ברצועה. הוא גם זה שלקח אחריות לירי עשרות הרקטות לדרום ולמרכז, ירי שהחל כארבע שעות אחרי חיסולו של ג'עברי.
מבצע "חגורה שחורה" נמשכך למעשה 48 שעות. במהלכן נהרגו 39 פלסטינים, מרביתם מחבלים מהג'יהאד האיסלאמי. כ-450 רקטות נורו מהרצועה במהלך אותן המבצע – רובן הגדול ביומיים הראשונים ועוד בודדות בארבעת הימים שלאחר מכן.
מנהיג הג'יהאד האיסלאמי זיאד נחאלה, שעמד בראשו גם ב"חגורה שחורה", הודיע שהארגון יגיב על חיסול ג'עברי. "זהו יום לניצחון ועל האויב לצפות ללחימה", אמר נחאלה שנמצא בימים אלה באיראן. "אין קווים אדומים למערכה הזאת, וגם תל אביב תהיה תחת מכות הטילים של ההתנגדות".
פורסם לראשונה: 22:42, 05.08.22
לכתבה זו 24 תגובות
הוספת תגובה
24

תגובות

close-fullscreen-comment
הוספת תגובה
15.

לפיד לא עושה כלום בגלל זה המזמין את נתניהו לפיגשה ביטחונית

comment-2-comment

כוכבי כאמור היה הרמטכ"ל גם ב"חגורה שחורה", ובנט, שהיה אז שר ביטחון, חזר עכשיו לקבינט כיועץ ללפיד.

comment-2-comment

בני גנץ, שר הביטחון, היה כבר שר ביטחון במבצע שומר חומות בשנה שעברה, ורמטכ"ל במבצע צוק איתן ב-2014. אביב כוכבי היה כבר רמטכ"ל גם במבצע חגורה שחורה ב-2019, וגם במבצע שומר חומות בשנה שעברה. אליהם נוסף כיועץ גם בנט, שהיה שר ביטחון בזמן מבצע חגור שחורה ב-2019.

14.

13.

comment-2-comment

comment-2-comment

12.

בניגוד לאוכלוסיה

11.

זה לא עדות עד כמה לפיד או בנט טובים אלא יותר עד כמה ביבי גרוע, ככה זה שהאדם עצמו מנהל את הדברים ולא המשפחה המטורללת שלו.

10.

לא לשכוח את מי שעובד בשבילנו.

9.

8.

comment-2-comment

הראש ממשלה הכי פחדן שהיה. העזתים רק מתפללים שיחזור ומצביעים לו פעמיים. מה שמפתיע זו התמיכה בביבי בחלק מהישובים בעטוף עזה, כניראה דברים נראים אחרת שם

7.

ושיוכלו את הקובע כל אלה שאמרו, לפיד רק עיתונאי ולא יכול לטפל בתור ראש ממשלה בעניינים ביטחוניים של מדינת ישראל, נראה שלאיש יש ביצים יותר גדולות מראש האופוזיציה ביבי!

6.

comment-2-comment

comment-2-comment

5.

4.

3.

פחדנים שמאמינים, שודדים את העם שלהם ובסוף גם מחוסלים

comment-2-comment

אצלנו זה מוסתר, יש קומבינות ומקבלי החלטות שמונעות רק מאינטרסים של המשפחות ששולטות כאן בכלכלה.

2.

1.

שאפו לכול חיליי צה"ל באשר הם בים באוויר וביבשה אוהב אותכם

comment-2-comment

לכל התגובות
0
מצב לילה
מצב לילה