44

חוסר ודאות בענף: מה עוד אפשר לעשות בכנסת כדי לרסן את מחירי הדירות?

ממשלת המעבר והבחירות המתקרבות הן לא לא פחות מאסון במישור הנדל"ני, ומתכון בטוח להמשך אי היציבות. אך רגע לפני שזה קורה, ישנם כמה מהלכים לקירור שוק הדיור שכבר נמצאים בהליך חקיקה, והשלמתם יכולה להיות קריטית לשוק. פרשנות

אורי חודי | פורסם:21/06/2022
כמה זה עולה לנו? גד ליאור עם ההשפעות הכלכליות של פיזור הכנסת (צילום: נויל האריס)
זהו, עכשיו זה (כנראה) סופי. הממשלה סיימה את דרכה, הכנסת מתפזרת והולכים לבחירות. במישור הפוליטי יש מי שמרוצה ויש מי שפחות, אבל במישור הכלכלי – ובייחוד הנדל"ני, מדובר בלא פחות מאסון. אי יציבות פוליטית ושורה של החלטות שלא מצליחות לעבור הן מתכון בטוח להמשך אי הוודאות בענף, ולסיכוי נמוך מאוד לקירור שוק המגורים הרותח.
אבל רגע לפני שהכנסת מתפזרת, הנה כמה דברים חשובים שעוד אולי, אולי, אפשר לעשות כדי להעניק מעט ודאות לענף ולאפשר המשך פעילות מתוקנת של השוק עד שהממשלה החדשה והשרים החדשים יוכלו להתחיל לעבוד.
>> לסיפורים החשובים והמעניינים בכלכלה ובצרכנות - הצטרפו לערוץ הטלגרם שלנו
צילום: shutterstockאתר בנייה (צילום: shutterstock)
1. "חלופת שקד", התוכנית שאמורה להחליף את תמ"א 38 כל כך קרובה לאישור, אבל באותו הזמן כל כך רחוקה. חלופת שקד עברה כבר את המשוכות של ועדות הכנסת, וממתינה רק לאישור סופי בקריאה שנייה ושלישית במליאה. שרת הפנים כבר אמרה מספר פעמים שהחלופה מופיעה בסדר היום של המליאה ואמורה לעבור, אבל כל פעם משהו אחר דחק אותה הצידה. עכשיו נראה שמדובר ממש בזמן פציעות, והסיכוי שתעבור נמוך מאוד. חלופת שקד הייתה אמורה להביא ודאות לתחום חיזוק המבנים, ולהעניק ללא מעט רשויות מקומיות את הדרך הנכונה מבחינתן לקדם תוכניות. אבל ללא אישור בכנסת החלופה תצטרך להמשיך לחכות. לפחות תמ"א 38 הוארכה בשנה, זה גם משהו, אבל גם במישור זה יש בעיה לא פשוטה, ועל כך בסעיף הבא.
2. תמ"א 38, תוכנית המתאר הארצית לחיזוק מבנים בפני רעידות אדמה מבוססת בין היתר על הטבות מיסוי משמעותיות שמאפשרות את פעילותה. הטבות אלו צריכות להיות מאושרות על ידי הכנסת מידי תקופה. ממש בימים אלו הייתה הכנסת אמורה לאשר את ההקלות וההטבות האמורות שוב, אבל זה עוד לא קרה ואין לדעת אם יוכל לקרות. מדובר בבשורה רעה מאוד לכל מי שעוסק בתחום, וכל בעלי הדירות שממתינים להתקדמות תהליך החיזוק, או ההריסה והבנייה מחדש בבניין שלהם.
3. בשבועות האחרונים דובר לא מעט על התיקון לחוק המכר. אותו תיקון שמקדמים במשרד הבינוי והשיכון למורת רוחם של הקבלנים. מדובר בתיקון שחלקו הארי מתייחס לשינוי מהותי בחישוב מדד תשומות הבנייה והצמדה שלו למחיר הדירה. נזכיר כי היום מדד תשומות הבנייה מוצמד למחיר הדירה המלא, אולם הצעת החוק האמורה מבקשת לקבוע כי המדד יוצמד רק לחלק היחסי במחיר הדירה שמתייחס באמת לבנייה - ולא להוצאות אחרות של היזם או הקבלן - כמו הקרקע, למשל. במשרד הבינוי והשיכון טוענים שמדובר בשינוי שיכול לחסוך לא מעט כסף לכל רוכשי הדירות החדשות, ומצד שני הקבלנים אומרים שמדובר בטעות שלא תחסוך כסף.
צילום: מתן טורקיההתחדשות עירונית (צילום: מתן טורקיה)
4. לאחרונה המליצה שרת הפנים למנות את רפי אלמליח, בכיר ברשות מקרקעי ישראל כבר שנים ארוכות, לראש מינהל התכנון במקום דלית זילבר, שכהונתה הסתיימה. בלי קשר לשאלה האם מדובר במינוי נכון או לא, המינוי זקוק לאישור ממשלה. יש מי שיגיד שמדובר באירוע טכני בלבד, אולם גם לזה צריכה להתפנות הממשלה בימיה האחרונים כדי לא לגרור גם את מינהל התכנון לתקופה של אי ודאות. באותה נשימה אגב, כדאי היה לאשר גם עוד תפקידים חשובים בענף הנדל"ן כמו מנהל רשות המטרו החדשה, או יו"ר של ועדות מחוזיות וועדות ערר. כל גוף כזה ללא ראש, משמעותו עוד אי ודאות. אותו הדבר נכון גם לגבי העלאת השכר ושיפור התנאים לבודקי תוכניות וגורמים מקצועיים בוועדות התכנון. ספק גדול אם אפשר לקדם את המהלך בזמן הקצר שנותר, אבל גם התחלה תהיה מהלך חשוב, וכדאי לקוות שיהיה גם מי שימשיך אותו בכנסת הבאה.
5. ועדת החסמים במשרד ראש הממשלה. אחת היוזמות החשובות של הממשלה, שאין לדעת אם תוכל להמשיך ולפעול. חסמים בענף הנדל"ן לא חסר, וכדי להצליח ולקדם תוכניות דיור ולהרגיע את המחירים המשתוללים חייב להיות מבוגר אחראי שיכול לפתור את החסמים הרבים. לפני כמה שנים הקימו בשביל זה את קבינט הדיור וגם את מטה הדיור. אבל בממשלות האחרונות החליטו לפזר שוב את הסמכויות למטה תכנון, דיור, תשתיות וכד'. חשוב שענף הנדל"ן יוכל לפעול עם יד מכוונת, ועם גורם משמעותי שיודע לפתור גם בעיות.
לכתבה זו 44 תגובות
הוספת תגובה
44

תגובות

close-fullscreen-comment
הוספת תגובה
32.

31.

30.

אין מה לעשות

29.

רק יעלו את מחירי הדירות.

28.

27.

ואז, במקום חברי כנסת שמרוויחים כסף מהעלייה הזאת, יהיו לכם חברי כנסת שלא אכפת להם לחוקק חוקים לפיקוח על שוק הדיור!!!!!

26.

25.

24.

23.

הריבית עולה גם בלי ממשלה, וברור לאן זה יקח את הנדל"ן.... כמו בכל העולם. מברברים פה כאילו כולם רצים עם ארגזים של כסף לקנות בלוקים....

22.

21.

comment-2-comment

comment-2-comment

אותו דבר, מחיר הדירה ירד ומחיר המשכנתא יעלה. זה תהליך שחייב להתבצע במקביל להגדלת היצע בכדי שבנינו ונכדינו יוכלו לקנות פה נדל"ן. אך מכיוון שאין אינטרס לאף אחד במדינת הזו לעזור למישהו, יוקר המחייה ימשיך להיות קיצוני

20.

והמדינה לפני אסון ושיתוק לאומי כמו שהיה בשנתיים האחרונות, פשוט מדינה שצועדת אל פי תהוםבשירת התקוה, אחרי החלילן מהמלין; אם זו לא התנהגות של כת עצומת עיניים, אז מה כן?! העיקר באיראן יכולים להתרווח בכורסאות, המלאכה שלה נעשית פה מבית ועי אדם אחד וכנופייתו, לכאורה.

19.

המחירים יכולים לעלות גם ב30 אחוז בשנה

comment-2-comment

והם צריכים להלוות את הכסף הזה מאיפשהו בשביל הלימות הון. זה מגדל קלפים.

18.

comment-2-comment

17.

comment-2-comment

comment-2-comment

comment-2-comment

16.

האידיולוגים פתרון ריאלי ובכך לשחרר את המדינה ואת כולנו מבור השטחים האלו שאין לו תחתית

15.

14.

במקום להשקיע בהתנחלויות, להשקיע בשטחי אדמה של המדינה (רמ"י), שהמדינה תבנה דיור ציבורי איכותי ותשכיר דירות במחירים שפויים. זה לבד יפתור את הביקוש הפראי ולפיכך יוריד את המחירים גם של דירות פרטיות להשכרה וגם של דירות למכירה. אבל עכשיו, כשהימין הקיצוני יעלה שוב לשלטון, כל הכספים ילכו לנוער הגבעות והוריהם הנפלאים. אז לא יעזור כלום. אפשר לחזור בתשובה ולהפוך לפרזיט, או פשוט לרדת מהארץ. (טוב, בגלל שהממשלה נפלה אז גם הפטור מהוויזה לארה"ב יתעכב, אבל אפשר ללכת לאירופה).

comment-2-comment

בדוק את עצמך. עניך מכוונות לחוץ לארץ. ומה יהיה עם הציונות ואהבת הארץ.

comment-2-comment

וזה מה שאומרים למפקדים ולמשקיות מילואים כשהטלפון מצלצל

comment-2-comment

13.

comment-2-comment

12.

להגביל מחירי שכר הדירה הלאמת כל הבנקים בישראל וקביעת ריבית אחידה לכולם

11.

תעזור למי שחוסך לדירה

10.

איך זה קורה שהקונים משלמים עבור מדד הבניה הכולל עליה במחיר הקרקע שכבר נקנתה ואין כלל קשר לסטטוס הבניה. בניין שלפני סיום מדד הבניה צ"ל אפס או זניח.

9.

מחירי השכירות משתוללים

8.

7.

מאוד פשוט

6.

יש מלא שטח, וסתם לא ״משחררים״ לבניה. במגזר הערבי המחירים לא גבוהים. זו סתם בועה שנוח לכולם איתה. פשוט מתסכל שצעירים עובדים לא יכולים לקנות.

5.

למגורים תוך חצי שנה אין משבר.

4.

3.

אפשר לעשות הרבה דברים. להעלות מס רכישה לדירה שניה מ-8 ל-15. למסות דירה שנייה ושלישית. למסות שכר דירה. רקר המפולת בארה"ב תתן מכה לשוק הישראלי

comment-2-comment

2.

1.

אל תהרסו את זה.

לכל התגובות
0
מצב לילה
מצב לילה