16

הפריצה הגדולה של דאעש לכלא בסוריה: "יותר מ-800 ברחו"

במבצע הגדול ביותר שלו מאז נפילת החליפוּת תקף דאעש כלא בעיר חסקה, שבו מחזיקים כוחות כורדיים יותר מ-3,000 ממחבלי הארגון. הג'יהאדיסטים פוצצו משאיות תופת, שברו את החומות – ואפשרו לרבים לברוח. סוהרים ואנשי מטבח נפלו בשבי, מחבל הצטלם לידם עם מסור. הלחימה סביב הכלא נמשכת

סוכנויות הידיעות | פורסם:23/01/2022
בצפון-מזרח סוריה נמשכו היום (א') זה היום הרביעי ברציפות הקרבות בין הכוחות הכורדיים הנתמכים על-ידי ארה"ב לבין מחבלי דאעש סביב כלא מרכזי שבו מוחזקים אלפים ממחבלי הארגון. הקרבות החלו אחרי מתקפה נועזת שבה פרצו ביום חמישי הג'יהאדיסטים את חומות כלא גוויראן השוכן בעיר חסקה, ואפשרו לאסירים רבים – מספרם המדויק לא ידוע – לברוח. במתקפה הזו הרגו התוקפים עשרות לוחמים כורדים ששמרו על המתקן.
הכורדים בחיפוש אחר המחבלים סביב הכלא בסוריה
צילום: AFPאסירים מדאעש בכלא בחסקה ב-2019. המחבלים המוחזקים בכלא התמרדו וחטפו סוהרים (צילום: AFP)
צילום: North Press Agency Digital/Handout via REUTERS"הכוחות הסוריים הדמוקרטיים" עומדים על המשמר מול מחבלי דאעש, בתיעוד מהיום (צילום: North Press Agency Digital/Handout via REUTERS)
צילום: North Press Agency Digital/Handout via REUTERSאיש הכוחות הכורדיים בקרבות עם לוחמי דאעש ליד הכלא (צילום: North Press Agency Digital/Handout via REUTERS)
המתקן, המכונה גם כלא סינא, הוא בית הכלא הגדול ביותר בסוריה שבו מוחזקים אסירים מדאעש. לפי הערכות יותר מ-3,000 אנשי הארגון כלואים בו, ויותר מ-600 מהם בני פחות מ-18. המתקפה שבה פתח דאעש ביום חמישי היא הגדולה ביותר שביצע הארגון מאז נפילת ה"חליפוּת" (המדינה האיסלאמית) שלו בשנת 2019, אחרי חמש שנים שבהן נהנה משליטה בשטחים עצומים בסוריה ובעיראק וקיים בהם משטר אימים איסלאמיסטי.
דאעש נטל אחריות לפריצה לכלא ביום שישי, ולדבריו במתקפה השתתפו יותר מ-100 מחבלים, חמושים בנשק כבד ובחומרי נפץ רבים. את המתקפה, שנועדה לשחרר את חבריהם, הם החלו בפיצוץ שתי משאיות תופת בכניסה לכלא וליד מחסן דלק סמוך, ואחר כך הסתערו על המקום עשרות חמושים. לפי דאעש, המתקפה בוצעה במקביל למרידה של האסירים בתוך הכלא עצמו, שבה האסירים חטפו כלי נשק מסוהרים ולקחו אותם בשבי. הארגון טוען כי הצליח לשחרר יותר מ-800 מחבלים, ושחלקם משתתפים במבצע שעודנו מתנהל.
צילום: AFPיותר מ-600 מהמחבלים המוחזקים בכלא - קטינים. המתקן שנפרץ (צילום: AFP)
צילום: AFP (צילום: AFP)
צילום: AFPאסיר בכלא לפני שלוש שנים (צילום: AFP)
צילום: North Press Agency Digital/Handout via REUTERSהכורדים טוענים: "תפסנו יותר מ-100 שברחו". הכוחות הדמוקרטיים בשטח (צילום: North Press Agency Digital/Handout via REUTERS)
בסרטון שפרסמו המחבלים אתמול בלילה הם נראו מנגחים באמצעות כלי הרכב שלהם קירות – כנראה חומות הכלא – ויוצרים בהם חורים גדולים. עשרות בני אדם נראו יוצאים מהמתחם אל תוך החשכה – ככל הנראה אסירים שברחו. הכוחות הכורדיים טענו ביום שישי כי עצרו עד לאותה שעה יותר מ-100 אסירים שברחו, אבל מספרם הכולל של האסירים שנמלטו אינו ידוע.
בסרטון נוסף שפרסם דאעש נראו כ-20 מאנשי הצוות של הכלא שנלקחו כבני ערובה, חלקם במדים. חלק מהמצולמים נראים עם חתכים וחבלות על גופם. מחבל נראה בסרטון קורא הצהרה למצלמה, בעוד אחר ניצב לידו, אוחז במסור או מצ'טה. שניהם היו רעולי פנים. לפי הכורדים, החטופים הם כנראה גברים שנמנו עם עובדי המטבח בכלא.
צילום: North Press Agency Digital/Handout via REUTERSאש ועשן מיתמרים בסמוך לכלא. עוד מתקפה אירעה היום (צילום: North Press Agency Digital/Handout via REUTERS)
לדברי הכוחות הכורדיים, הידועים כארגון "הכוחות הדמוקרטיים הסוריים", היום ביצעו המחבלים התקפה נוספת על הכלא, בניסיון לסייע לאסירים שהשתלטו על כמה חלקים בו בימים הקודמים. לטענת הכורדים, הניסיון הזה נהדף, וכוחותיהם השתלטו על כמה בניינים סמוכים לכלא שבהם התבצרו המחבלים.
תושב המתגורר בסמוך למתקן הכליאה סיפר שמטוסים מהקואליציה האמריקנית חלפו היום מעל הכלא ושברו את מחסום הקול, ושהכוחות הכורדיים נשמעו קוראים למחבלי דאעש בכלא ובבניינים הסמוכים להסגיר את עצמם.
לכתבה זו 16 תגובות
הוספת תגובה
16

תגובות

close-fullscreen-comment
הוספת תגובה
8.

חושב להזכיר את זה, זה נותן קצת קונטקסט

7.

6.

כל האסירים הם לוחמי דעאש,שאולצו להצטרף לארגון, חלקם עוד בילדותם,לפני פחות מעשור. הם אנשים חפים מפשע שאולצו בלית ברירה- עוני ורעב ושידול לסמים- להכנס בכפייה לארגון טרור שכזה. הארגון ממומן על ידי כמה מדינות מערביות. ויום אחד הכל יתגלה….

comment-2-comment

לכול הרוצחים בעולם עבר כואב וקשה, אז לרחם עליהם אחרי שרצחו?

comment-2-comment

5.

4.

3.

שונים לחלוטין ממה שהם רגילים במדינות שלהם. אם היו תנאים כמו בסוריה לא היו מחבלים שהיה להם אומץ לפגוע ביהודים. התנאים הטובים בכלא שמקבלים המחבלים על חשבוננו, מעודדים את הטרור שפוגע בנו.

comment-2-comment

התנאים שמה מזעזעים אין לנו מה לחקות דברים מזעזעים שקוראים במזרח התיכון, חייבים לשמור על צלם אנוש, אם לא מה אנחנו יותר טובים מהם?

comment-2-comment

הרגשות של המחבלים הכוונה, לא של הנרצחים או המשפחות שלהם

comment-2-comment

comment-2-comment

comment-2-comment

2.

בעד דעאש כדי שיוכלו לשלוט באזור לנצח

1.

comment-2-comment

לא מצפה הימים שמקבלים כאן הפלסטינים.

לכל התגובות
0
מצב לילה
מצב לילה