51

האיש המרושע על המסך הוא בעצם יהודי חם

האיש הקשוח שהורה לתלמידיו "לשבור רגליים" הוא בחיים האמיתיים בן למשפחה יהודית מברוקלין, שמקיים עד היום ארוחות שבת וחגים. הכי רחוק מהדמות הקשוחה על המסך, השחקן מרטין קוב, הרשע מ"קראטה קיד" ו"קוברה קאי", מספר על המורשת היהודית שלו ועל ליל סדר בלתי נשכח בעיירה נידחת בקליפורניה

תמונה כללית
יניב פוהורילס | פורסם: 20/01/2022
הוא מככב בסיוטים של ילדי שנות השמונים, ולאחרונה עשה קאמבק עם אותה דמות כדי להפחיד גם את ילדי דור ה-Z (ולתת לבני ה-40 סיבוב נוסף להיזכר למה הוא היה כל כך רשע). ג'ון קריס, הידוע יותר בתור המאמן הקשוח והאכזרי מסרטי הקלאסיקה "קראטה קיד", חזר לאותו התפקיד 30 שנה מאוחר יותר, בסדרת הלהיט בנטפליקס "קוברה קאי" שנמצאת באופן קבוע בטופ 10 העולמי של ענקית הסטרימינג.
<< הכול על העולם היהודי – בדף הפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו >>
קריס, שמגולם על ידי השחקן מרטין קוב, הוא אחת הדמויות שלא נשכחו לאורך שנים, והחזרה שלו אחרי 30 שנה עוררה שוב את הרגשות העזים שהוא הותיר אי-אז בסרטים המקוריים – מאמן רשע שמוכן לעשות הכול כדי לנצח, אפילו אם זה אומר לשבור רגליים ולעשות תרגילים מלוכלכים "בלי רחמים".
אבל רחוק מאוד מדמותו על המסך ומהחזות המפחידה, קוב הוא בעצם יהודי חם שגדל בברוקלין, ומקדיש מזמנו להרצאות לבני נוער נגד אלימות ובריונות ומעודד מסרים חיוביים. בריאיון שנתן בעבר לשליח חב"ד בפלורידה, הרב פנחס טיילור, הוא התייחס בהרחבה למורשת היהודית שלו, כילד בברוקלין של שנות ה-50.
"גדלתי במשפחה מסורתית, שנהגה ללכת לבית הכנסת בחגים, ולארוחות שבת אצל סבתא", סיפר. "למדתי המון על יהדות ומסורת, בעיקר מדברים שהסבים והסבתות שלי הביאו מפולין ומברית המועצות. עד היום אני עושה מידי פעם ארוחות שבת ומציין את החגים".

"מוטיבציה להיות 'יהודי טוב יותר'"

הוא נזכר כי "בתקופת צילומי 'קראטה קיד' הזמנתי את כל הצוות לליל סדר, ועשינו משהו מיוחד. אני חושב שהיה קל יותר להיות מסורתי בעבר, כי הדור הנוכחי עסוק מאוד בקריירה ובאתגרים אחרים, והתפקיד שלי הוא להוות דוגמה – אני צריך לציין את החגים, להדליק נרות ולהתעקש שיבואו לארוחת שבת. זה נותן לי מוטיבציה להיות 'יהודי טוב יותר' מאשר כאשר גדלתי".
צילום: EPA"מצאתי את עצמי מנהל סדר עם עשרה אנשים – שישה מתוכם לא יהודים". מרטין קוב (צילום: EPA)
לדבריו, "נולדתי בפורים ואני תמיד מנסה לעשות את הדברים באופן שיהיה כיף ומהנה. אני עושה מסיבות חנוכה ואפילו פרסמתי כמה סרטונים משעשעים עם שירים יהודיים, בסגנון מחזמר. לפני כמה שנים הייתי בפסח בעיר קטנה בקליפורניה, כי הייתי אמור לנאום באיזה אירוע צדקה של קרוב משפחה. מפה לשם, ראיתי שיש שם מסעדה יהודית שסגורה באותו ערב, והתקשרתי ושאלתי אם אפשר לעשות אירוע פרטי של ליל הסדר. הם הסכימו, ומצאתי את עצמי מנהל סדר עם עשרה אנשים – שישה מתוכם לא יהודים, אבל עם הרבה אהבה ורצון לציין את החג".
בסיכום הריאיון אמר קוב: "זה נפלא להיות יהודי והמסורת היא נהדרת. בזמנים האלה, אני רואה יותר מדי אנשים שמאבדים קשר למורשת שלהם, ואין לי פתרון לזה. אבל אני חושב על זה הרבה, ועבורי ליהדות יש המון משמעות".
לכתבה זו 51 תגובות
הוספת תגובה
51

תגובות

close-fullscreen-comment
הוספת תגובה
37.

36.

35.

comment-2-comment

34.

תיכף תספרו שהוא לא יודע שום אומנות לחימה

33.

32.

אין יותר חזק בזכרון של אדם ממה שאנו סופגים מבית אבא ואמא. תמיד אנחנו חוזרים למחשבה של בית ילדותנו.

31.

שחקן מאד לא מרשים. האם אנחנו צריכים ליפול על הרצפה לשמע היהדות המפליאה שלו?

comment-2-comment

אתה פשוט טרחן, תבכה על מר גורלך בשקט.

comment-2-comment

30.

כל הכבוד על מהשיו בחייו הפרטיים... אך יש לי עיצה קטנה בשבילו... תלמד קצת על חגי ישראל... אתה תופתע מיופיים.. בריאות ושמחה ..

29.

28.

27.

26.

הוא היה בשנות ה80 כוכב ודעך ואז לפתוח קריירה שניה בשנים האלו

comment-2-comment

זה באופנה כרגע. כי כולנו בתקופה קשה רוצים תזכורת מימים שמחים יותר וכי אין לאמריקאים כותבים חדשים מספיק טובים לכתוב דברים מקוריים. בשלב מסויים זה יחלוף.

25.

איזה כיף. ראיתי רצוף את כל העונה השלישית. יש לי תחושה שדווקא בעונה הרביעית הוא יהיה עם "הטובים".

comment-2-comment

24.

והילדים שלכם לא ידברו אתכם אחרי שיחזרו בתשובה כי אתם לא מפרידים סכו"ם חלבי מבשרי. באהבה, המילארדרים מחב"ד.

23.

22.

הייתי בהחלט בעדו. כל התוכנית הייתי נגדו מבלי שידעתי את זה

21.

נראה איש נחמד

20.

כנפי הרעם. איפה החוטים?

comment-2-comment

בגיל הזה

19.

18.

מרטין קוב גילם את השוטר ויקטור איזבקי בסידרה פורצת הדרך קאגני ולייסי.

17.

comment-2-comment

comment-2-comment

16.

comment-2-comment

בארבא החליט לעבוד עלינו.

comment-2-comment

15.

עדיין לא סולח לו על מה שעשה לג'וני

comment-2-comment

14.

בתוך השחור, כתם אור מעודד... לא שכחתם.

13.

תפקידו הטוב ביותר

12.

11.

ממש. לא הייתי יודע שהוא יהודי, הייתי נתקע עם המחשבה 'שיט, מענין אם השחקן הזה הוא רשע גם בחיים'' אבל עכשיו אני יודע שלא, כי הוא יהודי שאוכל ארוחות שבת, הוא כנראה אדם טוב אם ככה.

comment-2-comment

10.

9.

8.

7.

6.

comment-2-comment

5.

4.

בתור טייס המסוק לדעתי

3.

comment-2-comment

2.

עשית עבודה מעולה, כולם שונאים אותך עכשיו!

1.

לכל התגובות
0
מצב לילה
מצב לילה