צילום: יריב כץ
צילום: יריב כץ

שר החקלאות: "הפיתרון למחסור בחלב בחגים - קווי ייצור לא כשרים"

בתגובה לשאילתה שהוגשה בנושא המחסור שהיה בחלב במהלך החגים, טען השר עודד פורר כי "לא היה מחסור בחלב גולמי, אלא בימי עובדה שנדרשו לעבד אותו". במקביל, מתח השר ביקורת על חלק מהמחלבות שלדבריו "בחרו לא לייצר מוצרים מפוקחים משיקולים עסקיים"

נווית זומר | פורסם:13/10/2021
"בתקופה של החגים, כשלמחלבות אין ימי עבודה, הפיתרון היחיד הוא אם היה קווי ייצור לא כשרים שיוכלו לספק תוצרת חלב גם בחגים לאוכלוסיה שלא צורכת כשר. אבל לא נתערב בשיקולים העסקיים של המחלבות". כך אמר היום (ד') שר החקלאות, עודד פורר, במליאת הכנסת בתגובה לשאילתה שהגיש ח"כ אורי מקלב על המחסור שהיה בחגים בחלב.
>> לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים בכלכלה - הצטרפו לערוץ הטלגרם שלנו
פורר טען עוד כי "הכותרת מחסור בחלב פשוט לא נכונה כי לא היה מחסור בחלב גולמי, היה חוסר בימי עבודה שלא אפשר לעבד את החלב במחלבות. נהפוך הוא - הרפתנים נאלצו לייבש 16 מיליון ליטרים של חלב כי אי-אפשר היה לעבד אותו ונשפכו 2.6 מיליון ליטר".
פורר אמר כי המשרד נערך וביקש מהמחלבות להשבית קווי ייצור של מוצרים אחרים כדי שייצרו יותר חלב והם נערכו. יחד עם זאת, השר מתח ביקורת מרומזת על שאר המחלבות, טרה ושטראוס, ואמר "אני יכול לאמר שיש מחלבה שבחרה לא לייצר מוצרים מפוקחים משיקוליה העסקיים ואתה רואה מחלבה שמעדיפה להתמקד במוצרים שאין בהם פיקוח ולא להיות כפופה לכאבי הראש האלה".
לטענתו, חלק מהמחסור נובע מהלחץ של הציבור שקנה יותר קרטונים מהרגיל וגם הסופרים עצמם, שלאור תחושת המחסור הזמינו יותר מהרגיל. "אבל לא היה סופר שהזמין ולא קיבל", הוא אמר.
פורר ציין כי הוא צפוי להיפגש עם בעלי הסופרים על מנת לדון על פער התיווך וגם על המחסור. לגבי הישנות המקרה, אמר: "בהחלט יש פה משהו שהוא לא נכון מבחינת איך שהשוק עובד וזה מצריך חיוב של קווי ייצור נוספים. מבחינת התוצרת החלקאית עליה משרד החקלאות אמון - היה חלב גולמי. לא היו ימי עבודה לעבד אותו".

חודש קיצוני, או אשמת המחלבות?

בתוך כך, בענף החלב טענו כי מדובר בחודש שלא נראה כמותו מאז 2008 מבחינת מיעוט ימי עבודה, אבל יש גם טענות שהמחלבות לא התכוננו כראוי לחודש הזה שהיה צפוי וידוע, ובראשן המחלבה ששולטת בלמעלה מ-70% ממדפי החלב המפוקח: תנובה. בחברה טענו בתוקף שהתכוננו כראוי לחודש בלתי אפשרי וכך או כך: המחסור ייגמר בתום החגים.
יחד עם זאת, במכתב שנשלח לעובדי החברה בפסח 2013 נכתב כי "בעבודה מאומצת ניתן להקטין חוסרי שוק". המכתב שנשלח לעובדי מחלבת רחובות (שם תנובה מייצרת חלב ניגר) מהווה דוגמה לאיך מחלבה מתמודדת מבעוד מועד עם מחסור צפוי.
רפתנים אמרו ל-ynet: "אין הרי שום בעיית חומר גלם שגורמת למחסור, אלא רק חוסר בימי עבודה. אבל חיי המדף של חלב בפיסטור על מגיעים ל-22 יום, כך שבתנובה יכלו לכאורה לייצר מלאי גדול במחסנים. ייתכן שהסיבה לחוסר ההתארגנות היא שמדובר במוצר בפיקוח, שמחירו לצרכן נמוך".

"לתנובה יש כושר ייצור של 20% מעבר למה שהיא מייצרת"

גורם בענף המחלבות אמר ל-ynet: "הם יכלו להיערך טוב יותר, למרות שברור שזה חודש לא פשוט. במסגרת ההיערכות לחג אתה בונה מלאי. לתנובה יש כושר ייצור של למעלה מ-20% יותר ממה שהיא מוכרת.
צילום: מירב קריסטלקרטוני חלב (צילום: מירב קריסטל)
"לחלב בקרטון יש תוקף של 22 יום, אבל אתה יכול לתת לו תוקף של 30 יום. אתה צריך לפנות מקום אחסון לזה כי לחלב עם פיסטור של 22 יום בדיקת מעבדה לוקחת כ-24 שעות ולחלב עם פיסטור של 30 יום בדיקת המעבדה לוקחת 48 שעות. אבל זה אפשרי.
"כלומר, הם היו צריכים לעבור לייצור מלא של 20% ומעלה יותר ממה שהם מייצרים בשוטף, וחלק מהייצור הם היו צריכים להעביר לתוקף של 30 יום. ככה אתה בונה מלאי של 30 יום. אתה כמובן לא יכול לייצר את כל הייצור שלך ל-30 יום כי לא יהיה לך מקום לאחסן את הכל, אבל תעביר כ-30% מהייצור ל-30 יום ויש לך מלאי לעבור את המשבר עם חוסרים מסוימים, אבל בלי חוסרים מטורפים שלא נראו כמותם".
תנובה אכן החלה לגלגל מלאים מאוגוסט, אבל זה לא הספיק. היא אולי לא הצליחה למנוע את המשבר מבעוד מועד אבל כרגע היא מתמודדת איתו: החברה היא היחידה שמצליחה לחלק חלב לכל נקודות המכירה. היא הכניסה עוד מכונת קרטונים למערך המילוי ב-2020 מה שעוזר לה כרגע לייצר באופן מוגבר חלב בקרטון. בחברה הגיעו למצב שהחלב מועבר מהמרלו"ג מיד למשאיות כדי לשחרר את החלב תוך דקות לשוק. כבר באוגוסט הופסק ייצור קוטג' מיוחד וחלב מיוחד. הכל הוסט לייצור המפוקחים ורבי המכר כדי להיות הכי יעילים על קווי הייצור. בנוסף, חלק מהייצור עבר למחלבת הרדוף שבבעלות החברה. למרות כל הפעולות האלה, כאמור, לפי הצפי בשלוש המחלבות: תנובה, טרה ויטבתה (שטראוס) - המחסור יסתיים רק אחרי החגים.
לכתבה זו 66 תגובות
הוספת תגובה
66

תגובות

close-fullscreen-comment
הוספת תגובה
48.

יש דחוף לעבור לאיצור לא כשר של בשר ומוצרי חלב.

47.

יהודים אוכלים כשר זאת ההנחה הראויה למדינה יהודית זה האופי המשותף והמיחד המלחמה בדת ובחוקיה היא מלחמה נגד ישראל ממש כמו היונים או האנקוזציה פורר בעצם זה שהוא מעלה זאת כאפשרות ועוד לכבוד החגים מראה כמה הבנאדם אטום ולא יודע מהו כבוד

46.

מה זה לא כשר ימח שמך גוי

45.

שר חקלאות עם רעיונות לא מתאימים למציאות הישראלית כמו שר האוצר הבטחתי שפוי

44.

43.

פשוט רוצים משקאות החלב המיוחדים שאנשים יקנו שר החקלאות הוא במקרה מישראל ביתנו שונאים חרדים.....הכל כדאי להאשים את החרדים במחסור. חלב "לא כשר".....

42.

מדובר על ימי עבודה אף אחד לא עובד בחגים עצמם אבל זה לא הרבה ימים כי בסוכות אפשר לעבוד זאת החלטה של המחלבות יומיים לראש השנה יום כיפור יום לסוכות א ויום לסוכות ב זה לא הרבה בסופו של דבר...

41.

40.

הפיקוח על הכשרות מייקר את הייצור והצרכנים משלמים על זה. הגיע הזמן לשנות.

39.

החלב כל כך מזוהם,, ומלא הורמונים ו אנטיביוטיקה תלכו תבקרו ברפתות,, ותקיאו את נשמתכם

38.

שיכינו במחלבות יותר חלב עמיד לפני החגים ואז אפשר לקנות חלב עמיד

37.

36.

35.

לא חייבים לרכוש כל כך הרבה

34.

אנו שבועיים אחרי החגים ואין חלב. המחלבות בכונה לא מספקות

33.

32.

comment-2-comment

תתבייש לך.

31.

comment-2-comment

שב במשאית שלך, תשלם על הדלק, תשתדל שלא יהרוג אותך חקלאי זועם ירדני שלא קנו ממנו כי הבאית בחינם. העיקר שתעשה את זה בסודיות מוחלטת שלא נצטרך לחלץ אותך אם תסתבך.

30.

רבנות סוחטת כסף מעסקים על כך.תורידו את החרא שנקרא כשר נמאס כבר.

comment-2-comment

comment-2-comment

29.

תקראו את הספר שוטי החלב למען בריאותכם.

28.

באיזה עולם אתה חי יא עוכר ישראל, ועל מי אתה עובד יא שר. בשביל שבוע או שבועים בשנה צריל לחלל שבת כול שבוע. תהיה גבר ותצהיר מה בדיוק אתה רוצה לעשות!!

comment-2-comment

27.

26.

comment-2-comment

comment-2-comment

25.

24.

שר הנזק והריסת החקלאות.

23.

22.

ואיפה בדיוק ימכרו חלב לא כשר? איזה משגיח יתן לסופר עם הכשר להכניס חלב כזה? עוד ועוד עודד מוכיח שהוא שר כושל.

21.

משק תכנוני זה מחלה יותר גרועה מקורונה וסרטן יחד

comment-2-comment

אם היו מייצרים בחג, החלב לא היה כשר.

20.

הממשלה הזאת מוחקת כל חלקה טובה, כל צביון יהודי!!!! מבטלת הכל!!!! לא מקנא בכם על הדין וחשבון שתצטרכו לתת שם למעלה על כל מי שאתם מחטיאים ותחטיאו… שהקבה יסכל עצתכם ומחשבתיכם!!

19.

הלוואי

18.

שהממשלה תפסיק להתערב במחירים בשוק.. למה שמחלבה תמכור חלב במחיר מוגבל שהיא יכולה לייצר ממנו מעדנים שעולים יותר כסף? לידיעת שר החקלאות הרפתנים עובדים בשבת ובחג.. הפרה לא יכולה לחכות שיעבור החג אז זה בכלל לא קשור למספר ימי העבודה/כשרות.. תפסיקו לייצר תמונה מעוותת רק בשביל להרוויח קולות של אנשים חילונים. הבעיה היא בדריסת הרגל של הממשלה.

17.

16.

15.

שהציבור החילוני יתבע את הנבחרים שלו על הונאה ומרמה כאילו הכשרות זה היא שפגעה בכלכלה. שבעצם הכל כבר מכור לכמה משפחות וכאילו יש תחרות חופשית קרוב מאוד היום שהציבור יבין שעושקים אותו ובתרוץ נאלח כביכול זה בגלל ששומרים על הצביון היהודי של ישראל הייתה דוגמא צים הייתה בלי שום סממן דתי או יהודי והסבה הפסדים עצומים למדינה אבל לא היה את מי להאשים( הצביון היהודי) רק שיש הבדל קטן היום דרך מהפכת האינטרנט והמידע לא יוכלו להסתיר את העושק והגזילה המשך נעים לכולם

comment-2-comment

14.

מה הבעיה וזה שאין שוק חופשי במזון. הרגולציה דרקונית, הנמלים הממשלתיים לא מתפקדים והחקלאים מחזיקים את משרד החקלאות והמועצות המטופשות והסובייטיות האלא "במקום הרגיש". שחררו את המשק ותפתחו הכל לתחרות ולא יהיה מחסור - לא במוצרים כשרים ולא במוצרים לא כשרים.

comment-2-comment

שאין שוק שנשאר באמת חופשי להרבה זמן. בניגוד גמור לאשליה עצמה של שוק חופשי, שנשארת הרבה זמן

comment-2-comment

comment-2-comment

13.

מה לוקח יותר זמן, לפסטר ולארוז או לייבש ולארוז?

comment-2-comment

לזרוק אין בעייה. יש בעייה שהמשגיח כשרות לא יכול לעשות בחג את הכלום שהוא הוא עושה בימי חול. מדינה דמיקולו, משגיחי כשרות ורבנים מחזיקים אותנו בבי..... והכל מתנהל לפי חוקים בני אלפי שנים. בקרוב גם יתחילו לדרוש שעל האוויר שאנחנו נושמים יהיה רשום כשר.

12.

11.

תנובה הקימה את מפעל אדום אדום, ובית. לה כוונה לייצר שם בשר כשר, ובמקביל במפעל קרוב, לארוז את החלקים שלא נחשבים כשרים בלי ניקור (פעולה להוצאת ורידים מסויימים בחלק התחתון של החיה)- כמובן שמיד היה איום של החרדים להוריד את הכשרות ולהחרים- כמובן שזה לא בוצע בסוף... גם עם החלב-יהיה אותו דבר....

10.

9.

אשמח לצרוך חלב לא כשר

8.

להוציא מייד מפלגות דתיות מהחוק! הרוב (לא הרב) קובע!  גם האימאם והכומר לא קובעים. כאן מדינה דמוקרטית חילונית יהודית. איראנלאכאן!

7.

להוריד מייד ל50% חתימות דיירים לפינוי בינוי בתמא38/3. על המדינה להתערב במשבר ולממן תשתיות בהתאם. זו התוכנית היחידה שעובדת עם קבלות, במיוחד באזורי הביקוש!. שאר תוכניות הממשלה ומשרד השיכון הן ללא התכנות תפעולית וכלכלית, יגרמו לביזבוז,לסחבת ביורוקרטית לעוד המון שנים ולהאצת התגברות אסון הדיור עם תוצאות איומות.

6.

5.

ובטרה לא דאגו בכלל להספקה של קוטג',בתך בגלל קשרות

4.

3.

לא יקרה כלום. אנחנו לא צריכים חלב, אנחנו רוצים חלב. זאת נקודת מוצא שתגרום למשווקי החלב להילחץ עוד יותר ולוודא שאנחנו לא מגיעים למסקנה שחלב זה לא מוצר הכרחי. הם נהנים מהלחץ שלנו ועכשיו המכירות שלהם עולות בלי שהם עשו דבר וחצי דבר בתמורה. חישבו על כמה כסף הם חסכו בכך שלא נערכו במיוחד ולא השקיעו מאמצי שיווק וייצור ואחסנה חריגים... למעשה, הם הרוויחו יותר כי בחודש כזה לא היה להם פחת של כמויות שהולכות לפח עקב ביקוש נמוך. מי שנדפקים אלה החקלאים שחייבים להמשיך ולחלוב את הפרות כרגיל... לו רק היה מותר להם לשווק באופן ישיר חלב לא מעובד ישירות לצרכנים, כדי להכין קצת גבינה בבית.

comment-2-comment

2.

ישראל ביתנו חושבים שהם ברוסיה הסובייטית במילה לחו לעזזל

1.

תברואית ובריאותית. אחר-כך, כל אחד שיוסיף את המדבקה שמתאימה לו.

comment-2-comment

אלמלא מגבלת הכשרות, ניתן היה לייצר במחלבות גם בימי החג ו/או בשבתות (תחת אותם תנאי פיקוח) ובכך להמנע מהמחסור.

comment-2-comment

יש קשר לרבנים יש ידע תברואתי ??????יש להם ידע למרר את חיינו עים חוקים של ימי הביניים

comment-2-comment

חלב שנחלב בשבת זורקים לביוב, הפרות צריכות חודש לפני פסח לאכול מזון מיוחד

comment-2-comment

לכל התגובות
0