37

אחים זה הכי: "הגברים הישראלים גילו את מקצוע הסיעוד"

במשך עשרות שנים סיעוד נחשב למקצוע שעובדות בו בעיקר נשים, אולם בשנים האחרונות עוד ועוד גברים בוחרים להפוך לאחים. על פי נתוני משרד הבריאות, בשנת 2021 כמעט 20% מהאחים והאחיות במערכת הבריאות היו גברים. ד"ר עמיר גרינברג, מנהל מערך הסיעוד בשיבא: "מגיעים היום המון גברים טובים למקצוע"

תמונה כללית
אדיר ינקו | פורסם: 12/05/2022
במקביל לכך שיותר ויותר נשים נרשמות לבתי הספר לרפואה, נתונים חדשים של משרד הבריאות ליום האחים והאחיות הבינלאומי מראים: יותר גברים בוחרים ללמוד סיעוד ולהפוך לאחים בבתי החולים ובקופות החולים.
קראו עוד:
על פי נתוני משרד הבריאות, ב־2016 רק 12% מבעלי הרישיון לעסוק בסיעוד היו גברים. לעומת זאת, ב־2021 שיעורם עמד כבר על 18%, מתוך כ־80 אלף אחים ואחיות שעובדים כיום במערכת הבריאות.
גם בבתי החולים מרגישים את השינוי ומנבאים: עוד ועוד גברים יצטרפו למקצוע בשנים הקרובות, בין היתר בשל אופציות הקידום והשכר שעשוי לצמוח לאורך השנים, משום העבודה במשמרות והוותק. "כשאני התחלתי ללמוד את המקצוע לפני 26 שנים חלקם של הגברים היה 8-7 אחוזים", מספר ד"ר עמיר גרינברג, מנהל מערך הסיעוד בשיבא.
"אנשים ראו שישנה יכולת להתקדם מבחינה קלינית וניהולית. ולצערי למקצוע הזה תמיד יהיה ביקוש - לא משנה מה יקרה לשוק העבודה"
"ישנה עלייה הדרגתית גם בכמות וגם באיכות. מגיעים היום המון גברים טובים למקצוע ובהם הרבה גברים מהחברה הערבית והחרדית, ישנם מסלולים שמשרד הבריאות פתח לגברים מהחברה החרדית, ויש גם פרמדיקים שהחליטו לשלב את מה שלמדו בצבא ולהיכנס למסלול ללמוד סיעוד, ולכן גם האיכות עולה מבחינת המצטרפים הגברים".
צילום: יריב כץ"יכולת ההשתכרות היא גבוהה והגברים גילו את זה". ניסים עובדיה-צאיג, בלאל אגבאריה, ומני שליו - אחים בבי"ח שיבא (צילום: יריב כץ)
ד"ר גרינברג מסביר כי "מדובר על מקצוע שתמיד יש לו דרישה. יכולת ההשתכרות היא גבוהה והגברים גילו את זה. אנשים ראו שישנה יכולת להתקדם מבחינה קלינית וניהולית. אנשים רואים שיש להם יכולת להתפתח וזה מקצוע שאנשים שמחים לעבוד בו, ולצערי למקצוע הזה תמיד יהיה ביקוש - לא משנה מה יקרה לשוק העבודה". לדבריו, "תמיד יצטרכו אנשי סיעוד ולא יהיה להם תחליף, ואנשים מבינים את זה גם בשוק העבודה. אני חושב שהמגמה תימשך, ואם אנחנו רואים הפוך בעולם הרפואה - שיותר נשים נכנסות והיום כמעט מחצית מהסטודנטים הן סטודנטיות, אנחנו רואים מגמה שהיא זוחלת אבל יציבה. האם נגיע לחצי־חצי? אני לא יודע, אבל ישנה מגמה כזאת".
תמונה כלליתד"ר שושי גולדברג: "עמוד התווך של מערכת הבריאות"

שיעור האחים והאחיות בישראל הוא מהנמוכים בעולם המערבי

נתון אחר שפירסם משרד הבריאות מראה כי מספר האחים והאחיות הוא בין הנמוכים בעולם המערבי ועומד על 6.53 לאלף בני אדם. לשם השוואה, בנורווגיה היחס הוא קרוב ל־18 אחים ואחיות לכל אלף בני אדם, בדנמרק 17.2 ובשווייץ 18.81. "האחים והאחיות הם עמוד התווך של מערכת הבריאות", אומרת ד"ר שושי גולדברג, האחות הראשית הארצית במשרד הבריאות, "אין עוד מקצוע שבו ניתן לסייע כך להצלת חיים".
לכתבה זו 37 תגובות
הוספת תגובה
37

תגובות

close-fullscreen-comment
הוספת תגובה
16.

אני אחות מוסמכת. 15 שנים. תואר ראשון, תואר שני, קורסים למכביר. שכר - 63 ש"ח לשעה. אין שום אופק מקצועי. שום אפשרויות השתכרות. שיעור הפרישה מרקיע שחקים. אין תקנים. מכשירים בלי סוף, כשהצפון מלא אחים ואחיות מובטלים. וכך גם כבר במרכז. שכר ברצפה. עבודה קשה. אל תלמד סיעוד !! פשוט אל.

15.

14.

עד עכשיו, אחים ואחיות לא היו איכותיים? זהו ציבור של אנשים מקצועיים ומסורים, ואין סיבה להעליב את מי שכבר נמצא, רק כדי למשוך צעירים למקצוע.

13.

12.

כשאבא שלי חלה ואושפז, טיפלו בו שלי במסירות נפש!

11.

בכתבה פרסומית אחת. למדתי סיעוד, אח מוסמך, כבר לא עובד בזה. תנאי ביזיון. אין מעמד לזה בארץ וזה נתפס בתחתית סדרי העדיפויות בחברה ויותר כמו לך תעשה תואר ואחר כך חוקנים במערכת בריאות עם תקינה של מדינת עולם שלישי.

comment-2-comment

10.

9.

8.

comment-2-comment

מה שלא היה לפני

7.

comment-2-comment

6.

אחים ואחיות בעולם לא מחליפים כלי מיטה, לא רוחצים חולים. פה בארץ חוסכים על סניטרים ואז האחים עוברים לחו״ל תעשו על זה כתבה

comment-2-comment

לרחוץ חולים זה סיעוד בסיסי ונותן אומדן טוב של המטופל.שלא לדבר על כך שזה חסד גדול.שזה לב המקצוע.

comment-2-comment

comment-2-comment

comment-2-comment

מי אתה רופא בכיר? ...פחדן מקלדת שמסתרר מאחורי כינוי כזה. בוא תהיה גבר ותגיד את זה כמו שצריך בלי להסתתר חתיכת חלאת אדם בורה.

comment-2-comment

סיעור הוא הרבה יותר משמירה על ההיגיינה. בלי אחיות בתפקידים משמעותיים רופאים לא יצליחו לתפקד

comment-2-comment

אני מאוד מקווה שכשתגיע לידיים שלהן הטיטול יהיה בשבילך עם קשירות בחדר סגור

comment-2-comment

אחים ואחיות בארץ לא עושים כלום ממה שכתבת

comment-2-comment

הקמפיין נחל הצלחה רבה וכיום יש קונצנזוס מוחלט בקרב כל הגורמים והציבור בבריטניה שמי שהוא Too Posh to Wash לא מתאים לעסוק בסיעוד.

5.

זאת הסיבה

comment-2-comment

YNET הגיע הזמן לחסום תגובות מחול הם באמת לא מעניינים

4.

ומגיע לכם לקבל תנאים שכר והערכה הולמים

3.

גם אח/ות מבוגרים למראה, עם תואר שלישי, קורסים על בסיסיים, מומחיות קלינית, נסיון וכו' יהיה איש הצוות שאליו יפנו באופן טבעי אם מטופל מקיא על הרצפה ובמקרה צוות הניקיון לא בסביבה באותו הזמן. לעומת זאת, יהיה ברור גם לשאר הרופאים וגם לציבור שלא פונים בשום אופן לסטז'ר צעיר שזה יומו הראשון במחלקה לבצע מטלה כזאת. אף אחד גם לא יפנה למזכירה או למרפאה בעיסוק כדי שינקו את זה. יש תסכול וכאב גדול בידיעה שבסוף לכל ההשקעה הזאת בהשכלה שגם המערכת וגם המטופלים נהנים ממנה אין שום משמעות לעניין הגדרת התפקיד. המקצוע יפה, מרתק לעיתים ויש אפשרויות להתפתח, אבל בסוף זה פול גז בניוטרל וחבל.

2.

ישראל המדינה הצעירה בעולם המערבי, מלכתחילה צריך כאן פחות אחים.

comment-2-comment

comment-2-comment

מה הקשר לגיל המדינה? קשור לאופי האוכלוסיה....

comment-2-comment

comment-2-comment

אם במדינה מסויימת מתוך 1000 תושבים, 700 מתחת לגיל 18, אז ככל הנראה שנצפה לראות במדינה הזו פחות אחים ואחיות מאשר מדינה שבה מתוך 1000 תושבים, רק 300 הם מתחת לגיל 18.

1.

מנהל מערך הסיעוד. חוזרת: מנהל. כלומר, גם כשהגברים במיעוט, מי שמקבל קידום ומינוי בכיר הוא גבר. בטוח שהייתה גם אחות אשה מוכשרת ומשכילה שיכלה למלא את התפקיד הזה.

comment-2-comment

comment-2-comment

comment-2-comment

comment-2-comment

הכי קל לשבת בבית מאחורי המקלדת, ולהתלונן על איבר מינו של המנהל\ת

comment-2-comment

לכל התגובות
0
מצב לילה
מצב לילה