41
צילום:, רויטרס, אבי מועלםצילום:, רויטרס, אבי מועלם

לראשונה זה עשור: ישראל אישרה את הסדרת מעמדם של 4,000 פלסטינים בגדה

אחרי לחץ כבד מצד הרשות ובאישור השר גנץ, כתובתם של כ-2,800 פלסטינים שרשומים במרשם האוכלוסין בתור תושבי רצועת עזה אף שהם מתגוררים שנים רבות בגדה תשונה. עוד כ-1,200 "חסרי מעמד" יקבלו תעודת זהות פלסטינית - ויוכלו לעבוד בישראל. לא יוכנסו לגדה פלסטינים ללא מעמד שמתגוררים בחו"ל

תמונה כללית
אליאור לוי | פורסם: 19/10/2021
לראשונה זה עשור, ישראל אישרה הבוקר (יום ג') לרשות הפלסטינית לעדכן את רישומם של כ-4,000 פלסטינים במרשם האוכלוסין הפלסטיני.
1,200 מהם מוגדרים חסרי מעמד וזהות שמתגוררים בגדה המערבית ומעולם לא הונפקה להם תעודת זהות פלסטינית מסיבות שונות, דוגמת הולדתם בלידת בית מבלי שנרשמו במרשם האוכלוסין הפלסטיני. חלקם הם גם אנשים שנכנסו לשטחי הרשות הפלסטינית, התחתנו ונשארו להתגורר בתחומי הרשות הפלסטינית מבלי שנרשמו בה בצורה מסודרת וכן תושבים פלסטינים שיצאו לחו"ל לפני החתימה על הסכמי אוסלו ותעודת הזהות נשללה מהם ומאז הם שבו לגדה ומתגוררים בה שנים ארוכות ללא כל מעמד רשמי.
בנוסף אליהם, ישראל אישרה את שינוי כתובתם של 2,800 פלסטינים שהם במקור תושבי רצועת עזה אשר ברחו ממנה בשנים שלפני ההפיכה השלטונית של חמאס ברצועה (בין השנים 2005 ועד 2007) ומאז הם מתגוררים ובנו את חייהם בגדה המערבית ולא יצאו לחו"ל או שבו לרצועה. אותם פלסטינים רשומים היום כתושבי הרצועה למרות שהם אינם מתגוררים בה שנים רבות, והקלה זו תאפשר להם להסדיר את מעמדם ולשנות את רישום כתובתם לגדה המערבית.
מוחמד, אחד מ-4,000 הפלסטינים שיוסדר מעמדו, בריאיון לאולפן ynet (צילום: שמוליק דודפור)
צילום: AFP1,200 יקבלו תעודת זהות, חלקם בדואים שמעולם לא נרשמו במרשם (צילום: AFP)
ההחלטה על הצעד התקבלה על ידי שר הביטחון בני גנץ במסגרת מדיניותו לקידום צעדים אזרחיים וכלכליים ביהודה ושומרון ובתום עבודת מטה שהתקיימה בנושא ביחידת תיאום פעולות הממשלה בשטחים. הבוקר הודיע מתאם פעולות הממשלה בשטחים, אלוף רסאן עליאן, לנציגי הרשות הפלסטינית כי אושרו הבקשות לרישום אוכלוסין ברשות הפלסטינית של תושבים פלסטינים המתגוררים בשטחי יהודה ושומרון שנים רבות אשר אינם רשומים במרשם האוכלוסין הפלסטיני ושינוי הכתובת לפלסטינים שמקורם בעזה.
בשנים האחרונות הרשות הפלסטינית לחצה על ישראל לאפשר לה להכניס את אותם חסרי מעמד למרשם האוכלוסין שלה בעקבות לחץ כבד שהפעילו אותם פלסטינים והיום, אחרי שנים ארוכות, ניתן לה האישור. הפעם האחרונה שבה ישראל אישרה שינויים דומים במרשם האוכלוסין הפלסטיני הייתה לפני עשור. את ההחלטה אז אישר ראש הממשלה לשעבר בנימין נתניהו.
צילום: AFPמעבר גשר אלנבי ליד יריחו. בפועל, אין הכנסת פלסטינים מחו"ל לתוך שטחי הרשות (צילום: AFP)
המעמד יינתן אך ורק לפלסטינים ששוהים בשטחי הרשות הפלסטינית והוא אינו כולל רישום פלסטינים שנמצאים בחו"ל, ועל כן לא מדובר בהכנסה בפועל של פלסטינים לתוך שטחי הרשות. במערכת הביטחון הבהירו כי כל בקשה תיבחן באופן פרטני ותאושר אחרי בדיקה ביטחונית שיעבור כל פלסטיני שנמצא ברשימה ויבקש להסדיר את מעמדו או לשנות את כתובתו.
הסדרת המעמד ושינוי הכתובת יאפשרו לאותם פלסטינים להגיש בקשה לעבודה בישראל או לצאת לחו"ל דרך מעבר אלנבי – פעולות שנשללו מהם עקב היותם חסרי מעמד או אנשים שמוגדרים כתושבי רצועת עזה. עם תחילתו של האישור העקרוני שניתן הבוקר, יחל התהליך הבירוקרטי שבו כל פלסטיני שעונה על הקריטריונים הללו, יוכל להגיש בקשה להסדרת מעמדו.
בהסכם אוסלו נקבע כי מרשם האוכלוסין הפלסטיני מנוהל על ידי הרשות הפלסטינית באישור ישראלי, ולפיכך כל שינוי בו מצריך אישור של ישראל, למעט רישום של ילדים ונערים פלסטינים עד גיל 16, שאחד מהוריהם הוא פלסטיני שרשום במרשם האוכלוסין.
לכתבה זו 41 תגובות
הוספת תגובה
41

תגובות

close-fullscreen-comment
הוספת תגובה
32.

עכשיו יביאו אישורים מזויפים ויבקשו לקבל אדמות חקלאיות

31.

בנט וגנץ עשו הסכם עם מנסור עבס להכניס את כל הפלסטינים האלו אך הכתב משום מה לא מיידע על כך נראה לי שהוא נדבק בוירוס הלפידיסט

30.

29.

יחרב ביתכם מקבלי ההחלטות שנותנים תנאים למחבלים. בשם ממשלה הנשענת על תומכי טרור

28.

27.

26.

25.

24.

23.

22.

עניי עירך קודמים.המימד החמישי חבריך צריכים להיות אחרונים בתור.חבל תדאגו לחיילים ולאזרחים ותיקים בלבד.

21.

מר גנץ טיפה ועוד טיפה והדלי יתמלא בפלסטינאים בתוך ישראל. ברבו לאבו מאזן שקופף אותך.

20.

הוא ימכור את המדינה בשביל עוד ליקוק לאבו מאזן

19.

18.

על כל מחווה שלנו לדרוש מחווה מהרשות. בעיקר בתחום הביטחון השותף. סיכול פיגועים, השלטת סדר

comment-2-comment

17.

אים זה מחווה אז הסכם שאנו נעבור לאי לא מוכר

16.

שלום, עד היהודי האחרון

15.

14.

13.

12.

11.

10.

ישראל אוהבת להתהדר בזה שהם בורחים אליה כי כאן מתקדם יותר, אבל רק לפני שבוע התאבדה טרנסג'נדרית פלסטינית שניסתה פעם אחר פעם לחיות כאן והוחזרה פעם אחר פעם לטול כרם, שם הייתה בסכנת חיים ממש. הרבה מהם נמצאים כאן ללא מעמד, לא יכולים להתפרנס באופן חוקי (אפילו לא לפתוח חשבון בנק) ובטח שלא לשכור דירה וכו' ונזרקים לחיי רחוב אומללים. אז כן, יותר בטוח להם מבחינה פיזית מאשר ברש"פ אבל עדיין אי אפשר לקיים חיים נורמליים. אם ישראל רוצה להתהדר בכך שהיא מקום מפלט ומקלט ללהט"ב פלסטינים יהיה טוב אם גם תעשה מאמץ לעזור להם לחיות פה ותיתן להם אישורי שהייה ועבודה.

comment-2-comment

comment-2-comment

ה809 טרנסגדרים שחיים פה או שם והשתלטו על השיח הציבורי. חלאס כבר

comment-2-comment

9.

comment-2-comment

הפעם הקודמת שהייתה הסדרת מעמד הייתה מעט אחרי כניסתו של ביבי לשלטון. דווקא זה מהלך סביר

8.

7.

6.

אם לפי הפלסטינאים ישראל מדינה גזענית ודפוקה שצריכה להימחק ובכלל לא להיות קיימת פלוס שנאה אלינו ברמה תהומית שרק רוצים לפגוע בנו. מדוע אתם כל כך נלחמים לחיות כאן ולברוח מעזה המושלמת?

comment-2-comment

5.

4.

3.

comment-2-comment

2.

ממשלה של טיפשים מזוכיסטיים

1.

נולדתי לשלום שרק יגיע.

comment-2-comment

comment-2-comment

אתה מכיר את השיר אשליות כך תקותך

לכל התגובות
0
מצב לילה
מצב לילה