119

שביתה, זיגזג וכאוס: שאלת מסיבות הסיום והקדמת מסגרות הקיץ

הבלגן נמשך: הסתדרות המורים הודיעה כי כדי לקיים מסיבות סיום יש צורך בפנייה לוועדת חריגים, ואז הדגישה כי הן "מתקיימות כרגיל". ליברמן הודיע שיתקצב את פעילויות הקיץ בגנים ובבתי הספר מיום ראשון, בהסתדרות הבהירו: "בלי גננת או מורה - הן לא יגיעו לעבודה". ברשויות סבורים אחרת

תמר טרבלסי חדד והדר גיל-עד | פורסם:23/06/2022
שביתה במערכת החינוך אחז אגם אולפן (צילום: שמוליק דודפור)
העיניים נשואות ליום ראשון: לאחר כמה ימים של נתק, מזכ"לית הסתדרות המורים יפה בן דויד נפגשה הבוקר (חמישי) עם הממונה על השכר במשרד האוצר קובי בר נתן, אבל אם לא יחול שינוי דרמטי, השביתה - שעליה מודיעה רשמית הסתדרות המורים רק מדי ערב - צפויה להימשך. הפגישה תוכננה לפני יומיים, עוד לפני החלטת שר האוצר אביגדור ליברמן לתקצב את פעילויות הקיץ. כעת השאלה הגדולה היא מה יקרה ביום ראשון - ובמסיבות הסיום.
עד היום אמרו בהסתדרות המורים כי מסיבות הסיום מוחרגות ואין מניעה לקיים אותן, אבל בהודעה מעודכנת שפרסמו היום כבר אמרו כי "מוסדות חינוך שמבקשים לקיים מסיבות סיום יכולים לפנות לוועדת חריגים על מנת לקבל אישור חריג לקיים את האירוע". מדובר בוועדת חריגים של הסתדרות המורים, והפנייה נעשית דרך הסניף. זמן קצר לאחר אותה הודעה, הזיגזג נמשך כשבהודעה נוספת מסרו כי "מסיבות הסיום מתקיימות כרגיל, כפי שהתקיימו בכל ימי העיצומים והשביתות".
אתמול אחר הצהריים הודיע ליברמן, שפעל מאחורי גבה של שרת החינוך יפעת שאשא ביטון, כי משרד האוצר יתקצב כבר מיום ראשון הקרוב את פעילויות הקיץ בבתי הספר ובגני הילדים, "כך שהמשק יוכל להמשיך לפעול כסדרו", כדבריו. אבל יו"ר ההסתדרות, ארנון בר-דוד, הבהיר כי הסייעות לא ישתפו פעולה עם המהלך - ויגיעו לבתי הספר רק ב-1 ביולי, מה שמותיר את הכאוס בעינו.
צילום: הדר יואביאןיפה בן דויד. לא צפויה פריצת דרך (צילום: הדר יואביאן)
צילום: אלכס קולומויסקיקובי בר נתן. נפגש הבוקר עם יפה בן דויד (צילום: אלכס קולומויסקי)
כעת הרשויות השונות מנסות לגייס מספיק כוח אדם, כדי לנסות להפעיל בכל זאת את הקייטנות בגנים ואת "בית הספר של החופש הגדול", כבר מיום ראשון. שי חג'ג', יו"ר מרכז השלטון האזורי וראש המועצה האזורית מרחבים, אמר כי "המועצות האזוריות נערכות להפעלת מערכת החינוך בגני הילדים ובכיתות א'-ג' החל מיום ראשון, באמצעות סייעות העובדות ברשות המקומית וגיוס צוותים נוספים".
"זה מורכב מאוד, יש לא מעט אתגרים של גיוס כוח אדם למשל, ואנחנו מקווים שההסתדרות לא תכריז על סכסוך עבודה ותאפשר את הפעלת המערכת", הוסיף חג'ג'. "כל עוד אין הכרזה על סכסוך עבודה, הסייעות מורשות לעבוד". אבל בהסתדרות סבורים אחרת ומבהירים כי כל עוד לא יהיה איש חינוך בכיתה או בגן, הסייעות לא יפתחו את הגנים.
כבר אתמול מתח יו"ר ההסתדרות ביקורת חריפה על המהלך שיזם ליברמן בגיבוי השלטון המקומי: "הסייעות ותומכות החינוך הן לא הכוח המאסף במערכת החינוך אלא נכס אנושי ומקצועי חשוב. הניסיון להטיל את כל נטל מערכת החינוך על גבן של הסייעות לא יצלח. לא אאפשר לאף גורם להפיל את כשלון המשא ומתן על ראשן של הסייעות. אני מודיע בכך שבכל בית ספר או גן ילדים שאליו לא תגיע מורה או גננת מוסמכת – הסייעות לא יגיעו לעבודה".
תמונה כלליתמחאת הגננות במודיעין
אין לימודים, והסבתות מחפשות הפעלות לילדים: מאיר תורג'מן בגן המושבה בראשל"צ (צילום: עידו ארז, אבי חי)
צילום: אלכס קולומויסקיתלמידים בפעילות קיץ בבתי הספר (צילום: אלכס קולומויסקי)
היום נפתחו הגנים מהבוקר בערים בודדות בלבד. מדובר, בין היתר, במודיעין, גני תקווה, כפר סבא, עפולה, לוד, קריית ביאליק, מעלה אדומים ופרדס חנה-כרכור. בכוכב יאיר-צור יגאל חלק מהצהרונים נפתחו מהבוקר.
במודיעין, שם נפתחו הגנים מהבוקר, הפגינו גננות מול לשכת ראש העיר חיים ביבס, במחאה על פתיחת הגנים בעזרת סייעות. בחריש הודיעו כי הגנים ייפתחו על ידי הסייעות, אבל הבוקר אמרו שחלקם לא נפתחו, בעקבות ההוראה מההסתדרות לסייעות. "יש גנים שבהם הסייעות לא מקבלות את הילדים, נמשיך לפעול למציאת פתרונות", אמרו.
רענן בן צור השתתף בהכנת הכתבה
לכתבה זו 119 תגובות
הוספת תגובה
119

תגובות

close-fullscreen-comment
הוספת תגובה
70.

69.

יש להתנהל בתבונה, זיגזג לא מתוכנן הוא אחד הפתרונות ושמירה על השרה שהפכה בת ברית חשובה ועוד.

68.

67.

66.

ואני עוד לא מדבר על מה שהיה בתקופת הסגרים (אפס לימודים בזום). אם הייתי צריך לשטוח את כל טענותיי כנגד משרד החינוך, רמת הלימוד ורמת ההוראה, הייתי צריך להפוך למבקר משרה מלאה ולכתוב ספר עב כרס. כל מע' החינוך נגועה במחדלים, בעצלנות ונצלנות ובעיקר חוסר התפתחות והתקדמות.

65.

הממשלה צריכה לשלם למורים מה שמגיע להם. לעדכן את שכרם, ולגרום לכך שישתלם להיות מורה. כרגע יש נטישה המונית של מורים, וצעירים לא רוצים להגיע ללמד. מורה צריך להיות בסגא עם ההורים ההמהלה והתלמידים,נדרש ממנו המון. ותמיד נותנים לו תחושה שהוא לא בסדר.

64.

63.

62.

חייבים לשחרר את החינוך מציפורני המורים הבטלנים. המערכת הממשלתית עם הוועדים רקובה מהיסוד.

comment-2-comment

comment-2-comment

61.

ארגוני ההורים הם אלו שניהלו שיח עם ליברמן ללא נציגי הסתדרות המורים. הדבר דומה לתופעה שנתקלתי בה במהלך עבודתי כמורה, שבה ההורים מדברים עליך עם המנהל מאחורי הגב שלך. ארגוני ההורים לא מראים על רצון לשיתוף פעולה עם המורים וגם לא נותנים כבוד למורים.

comment-2-comment

נכון שהרבה פעמים הורים מפריעים ולא מבינים את המקום שלהם אבל יש גם מורים שאם הורה לא מראה נוכחות שמים את הילד שלך בצד מכל הבחינות. אני לא מורה ולא פעיל בועד הורים אבל לגבי הילדים שלי מעורב בהכל. הכל בצורה מכבדת אבל הפסקתי מזמן לעשות חשבון ולתת לדברים להסתדר לבד,זה לא עובד בארץ לצערי.

60.

comment-2-comment

59.

comment-2-comment

58.

ומה הסייעות קשורות לשביתה .איפה טובת התלמידים ??? ואיפה בגץ??

comment-2-comment

כי שרת החינוך תומכת בשביתה. כי זאת השביתה הכי מוצדקת שיש

comment-2-comment

comment-2-comment

57.

56.

למה לא להכריז על הפסקת לימודים ולהקדים באמצעות הכספים שנחסכו מערכת קייטנות מוקדמת. ההורים קורסים בסיטואציה הזו וזה לא אפשרי לא ללכת לעבודה כל כך הרבה זמן ברצף.

55.

54.

53.

מסוגלים להיות ליד הילדים שלהם ועוד של אחרים.

52.

ליברמן לא מתאים לתפקיד איש חסר הגיון ורגשות לא מתאים לכהן כשר זה בטוח!!

51.

50.

החתולים השמנין דואגים לעצמם חא לילדים שלכם

comment-2-comment

החינוך בסכנה. ליברמן אל תוותר

49.

מר אחז, אתה כנראה לא מכיר את מערכת החינוך, מציעה לך להכיר כיור ועד ההורים כרגע המצב הוא גסיסה ודרושה עזרה ראשונה. אם משרד האוצר לא ישכיל להבין זאת, כפי שהיה עד עתה. לא בטוח שתפתח השנה הבאה. ראוי לציין, אינני מורה. רק אישה עם עיניים פקוחות.

48.

47.

comment-2-comment

comment-2-comment

אבל לא, אתה מעדיף שנגיד תודה עם חיוך כשדופקים אותנו.

46.

האמת יצאה לאור ליברמן וההורים דואגים לבייביסיטר לאומי. להזכירכם כי הסכמי אופק חדש לא קוימו עד היום.

comment-2-comment

ואז תבין מה ההבדל בין מערכת חינוך לבייביסיטר... בכל אופן המערכת ככה בגלל היושבים בראשה ולא בגלל המורים עצמם ולכן זו לא אשמתם אבל הם אכן בייביסיטר בעיני המדינה ועוד הרבה אנשים אחרים

45.

comment-2-comment

comment-2-comment

44.

43.

comment-2-comment

42.

41.

40.

כל הכבוד לעירייה

39.

38.

37.

36.

35.

34.

comment-2-comment

העובדות לא יקבלו משכורת ממשרד החינוך ולכן התשובה היא לא

33.

32.

בסוף הכל נופל על ההורים ,אם לא הייתי יושב ומלמד את הילדה שלי היא לא היתה יודעת כלום . אני בספק אם המורה שלה יודעת לוח הכפל בעל פה . לא נעים אבל זאת האמת . בזבוז זמן משווע .

comment-2-comment

בדיוק מה שאני חושבת ואומרת כל הזמן

comment-2-comment

כי את שלי צינזרו כמה וכמה פעמים... עם טיעון זהה.

comment-2-comment

מחפשים מורים למתמטיקה.

comment-2-comment

כסף זה לא הכל, יש עוד הרבה בעיות שלא מטפלים ומתשכלים את המורים

comment-2-comment

31.

30.

29.

או קביעות ושכר נמוך והרבה חופשות או 42.5 שעות עבודה שבועיות כמו בכלל המשק

28.

זו סחיטה לכל דבר ועניין. מאפיה

comment-2-comment

נכון. זאת סחיטה. האוצר סוחט מהמורים עבודה זולה ולא משלם

27.

גוף מיותר זולל תקציבים

26.

25.

רק אני מופתע מהרמה הנמוכה של המראיינת?

comment-2-comment

24.

תלך קיבינימאט אמורה להיות דמות חינוכית ומשדרת בריונית

comment-2-comment

23.

ליברמן, תעביר לי את הכסף לחינוך הילדים ואלמד אותם כבר בבית, זה מה שעושה ממילא איתן או בלעדיהן. הורים מהמרכז.

comment-2-comment

comment-2-comment

comment-2-comment

comment-2-comment

22.

comment-2-comment

comment-2-comment

21.

תלכי לעזאזל יפה בן דוד ה׳ ישלם לך

20.

היא לא אחראית עליהן, היא לא הארגון הייצוגי שלהן... מה שהיא עושה זו המרדה.

19.

שיסוי זו בזו של העובדות הכי מוחלשות במשק. יופי ממשלת השינוי.

comment-2-comment

comment-2-comment

18.

comment-2-comment

comment-2-comment

17.

16.

הייתי מעדיף להיות בור

comment-2-comment

שיפה תחליף את מקופ עבודתה מהסתדרות המורים לנציגת עובדות בתי הבושת במדינה זה יותר מתאים לזבל הזאת

15.

ההורים יצטרפו למאבק אבל ללא שינוי בלוח החופושת מצידי אפשר לסגור את בית הספר לצמיתות יפההה את יודעת שאנשים שעובדים במשק רגילים. יש 1.27 ימי חופש בחודש . אז הגיע הזמן לעשות התאמות למשק . או שתקחי לביבי האפס שיתן לך הכל בשביל תמונות ניצחון וישאיר את הכל רגיל מבלי לעשות כלום .כמו תמיד אפס עם שיער סגול

comment-2-comment

שגם תנאי העבודה יותאמו.. יוצאים מהעבודה לא מתעסקים בה. תנאים משופרים. שכר דיפרנציאלי ועוד ועוד.... ואגב, המערכת משוועת לאנשים מקצועיים ונבונים.

comment-2-comment

14.

13.

צריך להלחם בכל הכלים החוקיים האפשריים. ולפרק את הקרטל של הסתדרות המורים, ויפה בן דוד שעה אחת קודם

12.

11.

מדהים איך שביתה שמשפיעה על כל כך הרבה אנשים, מתוקשרת כל כך רע. לא ברור איך אין ממשלה ויש שביתה.... לא ברור מה בדיוק האוצר רוצה, מה המורים רוצים (חוץ מלדבר בסיסמאות ולרצות עוד). נראה כמו התנהגות בריונית משני הצדדים... אנא התנהלו בכבוד וגם בחכמה, אם אתם רוצים להשיג אהדה ציבורית

10.

איך המדינה הזאת הצליחה חהתקיים עד היום, היהודים הם פשוט עם שאוכל אחד את השני ללא רחמים. פשוט לא מובן לי

comment-2-comment

לפניו זה פשוט לא היה ככה. לא היה מושלם, אבל בטחנו זה בזה.

comment-2-comment

comment-2-comment

9.

ראש העיר התותח שלנו פתח את הגנים היום

8.

7.

איזה שטויות,בקייטנות הקיץ ובצהרונים אין בכלל גננות על מי הם עובדים

6.

5.

אהובה על המורים פחות על ההורים...

comment-2-comment

גרעציה עם אמביציה של שור

4.

הוא מחפש עם הרשויות המקומיות אנשים (שלא ברור אם יש להם עבר בחינוך או לא, אם הם פדופילים או אנסים או מופרעים) כדי שישמרו לכם על "האוצרות הקטנים שלנו שאסור שיפגעו בהם כי הם כל כך מסכנים ומסכנים". יוצא שאתם מוכנים שיבוא בנאדם שלא מכירים וישמור על הילדים מאשר לבלוע את הצפרדע עוד כמה ימים ולתמוך כמו שצריך בעובדי ההוראה.

comment-2-comment

לוקחים את הסייעות ונעזרים רק בכוח הזה שממילא עוד שבוע יפעל. רעיון גאוני. שמראה כמה ההסתדרות לא חשבה עד הסוף על כל המהלכים ועכשיו מנסים דרך ההסתדרות הכללית והסתדרות המעוף לעצור את המהלך בהכרזה על שביתה לא חוקית ללא סכסוך עבודה מסודר, מקווה שיוציעו צווי מניעה מבית משפט ושיבואו לעבוד כנדרש

comment-2-comment

comment-2-comment

comment-2-comment

ובגלל השביתה הם לא יוכלו לעבוד אז ימצאו מהיום למחר אנשים חסרי הכרשה ושלא מכירים את הילדים שלכם

3.

comment-2-comment

בתחמ"ת

2.

תנו תמיכה לתושבים שיתארגנו במסגרת שכונתית,בנינית להכיל הארוע.יש הרבה נסיון טוב מזמן הקורונה

1.

comment-2-comment

comment-2-comment

רק קחו בחשבון שכל אחד יתחיל לשלם על הילדים שלו.... הרבה ישראלים לא ממש יתחברו לרעיון שהם צריכים בעצמם לשלם את שכר הלימוד ולא שמישהו אחר ישלם עבורם.

comment-2-comment

לכל התגובות
0
מצב לילה
מצב לילה