צילום: דובר צה"ל
צילום: דובר צה"ל

מחשיפה בשניות - להשמדת האויב | תיעוד המל"ט החדש שפועל ברצועת עזה

מערך "דוהר שמיים" עדיין לא השלים את תהליך הקליטה, אבל כבר הופעל במבצע "שומר החומות" יחד עם שאר כלי הטיס של כוחות היבשה. המל"ט החדש זיהה את האויב ברזולוציה חסרת תקדים ומנע פגיעה בילדים: "פעלנו סמוך לגבול, וסיכלנו עשרות מחבלים"

יואב זיתון | פורסם:30/07/2021
כלי הטיס הבלתי מאוישים במערך "דוהר שמיים", שעדיין לא השלים את תהליך הקליטה שלו בצה"ל, כבר הופעלו במהלך מבצע שומר החומות. המל"ט החדש זיהה את האויב ברזולוציה חסרת תקדים, והצליח למנוע פגיעה בילדים. צפו במל"טים בפעולה.
הצצה לכלי הטיס החדש של צה"ל (צילום: רועי עידן ודובר צה"ל)
כלי הטיס הבלתי מאוישים במערך "דוהר שמיים" מהווים את שכבת האמצע בין מל"טי הזיק הבינוניים של חילות האוויר והתותחנים לבין מזל"ט רוכב שמיים שמסייע למפקדי הגדודים ונחשב לאחד מכלי הטיס הבלתי מאוישים הקטנים בצה"ל.
"דוהר שמיים", מל"ט סקיילארק מתוצרת אלביט, מיועד לשימוש של דרג מפקדי החטיבות וניתן לשימוש מיידי בשטח – לרבות הפעלה, שיגור ונחיתה חזרה בשטח. הוא נושא עליו מתעדים ומצלמות עם רזולוציות שיכולות להבחין בין מחבלים לאזרחים, בין ילדים ונשים לגברים, בין סוגי רכב ועוד.
צילום: יואב זיתון (צילום: יואב זיתון)
את "דוהר שמיים" מפעילים אך ורק קצינים שעברו הסמכה בקורס ייעודי שנמשך כשנה, בדומה לקורס מפעילי כטמ"מ (כלי טיס מאויישים מרחוק) של חיל האוויר.
"במבצע שומר החומות הופעלנו בצורה מלאה, אחרי תהליך בזק", סיפר ל-ynet סרן י', מפקד הפלגה שמפעילה את כלי הטיס. "הוכפפנו למפקדת אוגדת עזה והצוותים שלנו השתתפו בעשרות סיכולים של מחבלים ופיגועים לאורך השבועיים של המבצע".
לדבריו, "דוהר שמיים לקח חלק מרכזי בהפללות אתרי אמצעי לחימה שהותקפו ובחקר ביצועים שנערך אחרי התקיפות. בסך הכל ביצענו 20 סגירות מעגל של סיכולים שהפלגה יזמה, בין היתר תקיפות של משגרי רקטות".
צילום: דובר צההתמונה שמתקבלת מהמל"ט. "מאפשר איסוף מידע אנכי שמסייע בקבלת פרטי פרטים בצבע על המטרות" (צילום: דובר צה"ל)
בתוך קרון שהוצב בשטח האוגדה המרחבית, לא רחוק מגדר המערכת עם רצועת עזה, מפעילים קציני ההפעלה את כלי הטיס השקט למגוון רחב של משימות. בעתיד הנראה לעין – יפעילו את כלי הטיס גם למשימות שאינן רק איסוף מודיעין ותצפית. כך יהיה למפקדי החטיבה והאוגדה כלי נוסף בהישג יד, אורגני וזמין מידית.
"הדוהר מאפשר איסוף אנכי שמסייע בקבלת פרטי פרטים בצבע על המטרות", הוסיף מפקד הפלגה. "כך ידענו במבצע לדייק את הכוחות בתקיפות הכירורגיות וגם לבלום תקיפות ברגע האחרון אחרי שזיהינו ילדים בקרבת המטרה. זו יכולת שלא קיימת בדרגים הללו בצבע".
מוטת הכנפיים של "דוהר השמיים" היא ארבע מטרים וחצי, והמצלמות הטרמיות שלו מספקות ראיית לילה איכותית עם מערכות תקשורת משולבות לכוחות חיל האוויר ולכוחות הקרקעיים. כלי הטיס החדש חג בגובה של 500-7,000 רגל מעל המטרות מבלי ששומעים אותו, והוא יכול גם לסמן מטרות עבור כוחות אוויריים.
צילום: יואב זיתוןהמל"ט בכן השיגור. מצלמות טרמיות שמספקות ראיית לילה איכותית ומערכות תקשורת לכוחות האוויר והקרקע (צילום: יואב זיתון)
"באמצעות דוהר שמיים יצרנו בתוך רגעים ספורים נקודות ציון של מטרות חדשות שזיהינו בעומק שטח האויב, והעברנו אותם לתקיפה מיידית. זו הייתה סגירת מעגל בטווחי זמנים שלא הכרנו בעבר", הוסיף סרן י'.
אחד היתרונות של "דוהר שמיים" הוא המנוע החשמלי שמאפשר לכלי הטיס להיות באוויר פי שלושה ממל"ט "רוכב שמיים". "ברגע של שינוי משימה, המח"ט או מפקד האוגדה יכול להסיט אותו לצילום או הפעלה ביעדים אחרים שנמצאים עשרות קילומטרים ממנו בגלל משימה חדשה שקפצה".
צילום: אלביט מערכותדוהר שמיים. יכול לפעול בטווח של עשרות קילומטרים (צילום: אלביט מערכות)
המל"ט החדש של חיל התותחנים יכול לפעול בטווח של עשרות קילומטרים. הוא משוגר לאוויר ממתקן העפה ייעודי ונוחת בחזקה לקרקע באמצעות כריות ומצנח קטן. העובדה שהוא נמצא באופן קבוע בגזרת עזה מהווה יתרון משמעותי על פני מל"טים אחרים שצריכים לעבור טיסה של שעה מבסיס פלמחים למרכז הרצועה.
"זה הפך ל'אווירייה קטנה' שאנחנו מחזיקים בצבא היבשה. יחד עם חטיבת האש שהקמנו, כוחות התותחנים מסוגלים לבצע מבצעי אש מלאים מקצה לקצה", אמר קצין בכיר בחיל התותחנים. "עם דוהר שמיים ניתן לחשוף את האויב ולסייע בתקיפתו בתוך שניות".
כרגע יש בצה"ל מספר בודד של מל"טי "דוהר שמיים", ובשנה הבאה מתוכננת הצטיידות גדולה במל"טים כאלה עבור חטיבות היבשה. היעד, לפי הקצין הבכיר, הוא "דוהר שמיים לכל מח"ט".
לכתבה זו 56 תגובות
הוספת תגובה
56

תגובות

close-fullscreen-comment
הוספת תגובה
41.

40.

39.

את עזה אפשר לרסק בעשר דקות .המציאות מראה אחרת.אתם חא יכולים לנשום בלי אישור של ארה"ב כל היום מפמפמים עם הנשק ובתכלס אין לכם מענה לבלוני הליום .כמו שאמר החכם באדם .סוס מוכן למלחה ותשועה מבורא עולם .תנסו להתגרות ברוסיה ותראו כמה אתם צריכים את בורא עולם

38.

חושפים פרטים שאסור לגלות. הם קוראים כאן ולומדים. אין סוף לטמטום העיתונאי.

comment-2-comment

אדיוט זה מי שחושב שהכתבה פורסמה מבלי שעברה כבר צנזורה צבאית...

37.

36.

והמל"ט המשוכלל יהיה שווה ל...

comment-2-comment

comment-2-comment

הברברת הביטחונית תוריד אותנו לשאול.

35.

34.

33.

כתבת יח״צ שמול החיזבאללה תתנפץ לרסיסים

32.

כל המגיבים האטומים כל הכבוד לתעשיה הישראלית ולמערכת הביטחון על הפיתוחים ויוזמה של בעלי כשרון ומוטיבציה רובכם בורים וגסים לא מסוגלים לחשוב במונחים של טכנולוגיה שבויים בסגרות חשיבה של דת לא מתמצאים בכלכלה עולמית או מדניות חוץ נא להרגע בשעת מבחן(שלא תבוא) יופעלו כל האצמצעים הנל. ללא חשבון כדי להציל כמה שיותר חיי אדם אצלינו שבת שלום לכולם

31.

30.

29.

28.

comment-2-comment

ושוב מנצחים מנטלית, צבאית, וכספית.... (מעניין כמה עולה לנו כל מתאבד כזה)

27.

26.

25.

24.

23.

למדינת ישראל אין שום חזון לעתיד, שום שאיפות ביחס לציבור הישראלי. כל מעייניהם של נבחרינו נתונים אך ורק לחיסולונים ולמאבק נגד הציבור הישראלי. על כולם להתעורר.

22.

21.

20.

19.

מי זה החתיך בתמונה הראשונה

comment-2-comment

אשמח לפגישה לילית פעם בשבועייים

18.

17.

16.

כבר כל העולם יודע איזה "חזקים" ו"מגניבים" ודבילים אנשים בישראל. תפסיקו לתקוף כבר!

comment-2-comment

15.

14.

13.

בשביל מה כל הפטפטת. מהו האגו הפגוע שדורש רהבתנות שכזו.

12.

הרי לא החשיפה לא תיצור הרתעה! יתרה מזו היא תפתח לטרור אפיקי מחשבה חדשים ויצירתיות כיצד להתגבר על מה שהם אינם רואים ואינם שומעים.....לא מצליח להבין אף פעם את הלהיטות שבחשיפת בניין הכוח של צהל?!

comment-2-comment

כתבה כזאת מתפרסמת רק אחרי שעברה אישור. סביר מאד להניח שיש לה מטרה. לא צריך שכל קורא יהפוך לרמטכ"ל בפוטנציה, ויתן הוראות והנחיות לצה"ל...

11.

מחר ישלחו טיל עם לינצטה שיוציא למחבל שערה מהאף! מה זה השטויות האלה??????

10.

לא מספיק פרטים צריך עוד ......

9.

comment-2-comment

וא נראה איך תתנהל הממשלה החדשה במערכה הבאה

8.

7.

6.

בלי "אויב" אפשר לסגור את אלביט.... אלביט בחיים לא יתנו לדבר הזה לקרות

comment-2-comment

קרא שוב ותבין.

5.

comment-2-comment

4.

וארגון של שקל תשעים צוחק עלינו.לא רוצה צבא מוסרי,רוצה צבא חזק,אכזרי וחסר פשרות שחותר לחיסול כל איום ואל תבלבלו לי במח על ג'ובניקים הייתי לוחם ביחידה סופר מבצעית.

comment-2-comment

comment-2-comment

העם איתך

3.

2.

גם הכיתוב לא נכון לחלק מהתמונות. רוכב שמיים לא ממריאה מפלמחים בכלל... ואפילו לא קראתי את כל הכתבה..

1.

מה קורה לכם?

comment-2-comment

בקלמר

comment-2-comment

כלי טיס מאויש מרחוק אחשלי

comment-2-comment

לכל התגובות
0