130
תמונה: שאטרסטוקתמונה: שאטרסטוק

הסיבה שאתם מקבלים הודעות ספאם על קניית סמים

אם תיבת ההודעות שלכם בסמארטפון התמלאה לאחרונה בלינקים שמעודדים אתכם לרכוש סמים, אתם לא לבד. מדובר בתופעה מטרידה ומסוכנת שישראלים רבים סובלים ממנה. אלו הדברים שכדאי לדעת כדי להתמודד עם הספאם

אושרית גן-אל | פורסם:12/05/2022
ישראלים רבים סובלים בתקופה האחרונה ממתקפת הודעות ספאם לטלפון הנייד, בהן מציעים להם לרכוש קנאביס, בתוספת טקסטים שיווקיים על "מבצעים" שונים, ועוד. אבל למה בכלל אנחנו מקבלים את ההודעות האלו? והאם יש מה לעשות כדי לצמצם את התופעה?

עוד כתבות בנושא טכנולוגיה:

"מי ששולח את ההודעות הללו למעשה מצליח לשים את ידו על מאגר גדול מאוד של מספרי הטלפון שלנו, ועושה בהם שימוש למטרותיו האישיות", מסביר אלכס שטיינברג, מנהל מוצרים בחברת אבטחת המידע ESET ישראל, בשיחה עם ynet. אם תהיתם כיצד מספרי הטלפון האישיים שלנו בכלל מגיעים לאותם מאגרים מפוקפקים, לעתים זה עשוי לקרות מפעולות שכלל אינן בשליטתנו, כמו דליפות מידע או אם הופענו ברשימת אנשי הקשר של אנשים שלחצו על לינק זדוני, שאיפשר גישה לרשימה זו, ולמעשה חשף את המספר האישי שלנו.
חוץ מתחושת החדירה לפרטיות והמטרד שבקבלת הודעות נשנות כאלו, שטיינברג מזהיר מכך שהן גם עלולות להגיע לאוכלוסיות רגישות יותר ופחות ביקורתיות: "הן מופצות בכמויות כה גדולות כך שהן אינן פוסחות על ילדים ובני נוער".
פרט לפיתוי המסוכן לילדים ונוער, יש בהודעות אלו סכנה נוספת. בעוד שמטרת ההודעות היא כביכול למכור קנאביס, גורמים שונים עשויים לשלוח הודעות דומות ומטעות, שמטרתן היא בכלל להפיץ וירוסים או נוזקות שונות. לכן, כמו עם כל קישור חשוד או כזה שמגיע ממקור לא מוכר, המלצה חשובה היא לא ללחוץ על אותם קישורים בשום מקרה.
תמונה: צילום מסךאחת מהודעות הספאם שישראלים קיבלו לאחרונה (תמונה: צילום מסך)
האם ניתן לחסום לחלוטין קבלת הודעות כאלה?
"באופן כללי לא ניתן לחסום את ההודעות הללו", אומר שטיינברג. "בחלק ממכשירי האנדרואיד ישנה אפשרות לחסום הודעות שכוללות מילים בהתאמה אישית, כך שאפשר לנסות לחסום מילים כמו 'סמים' ו-'קנאביס'".
צילום: מושיק בריןאלכס שטיינברג, ESET (צילום: מושיק ברין)
כדי להגדיר חסימת מילים נבחרות באנדרואיד היכנסו לאפליקציית ההודעות ובחרו בהגדרות. בשלב הבא בחרו ב"חסימת הודעות" (Block Messages) ואז ב"חסימת משפטים" (Block Phrases), והזינו את המילים והמשפטים שתרצו לחסום. ניתן כמובן גם להגדיר מילים נוספות הנוגעות להודעות שמטרידות אתכם וחוזרות על עצמן, כמו "הלוואות" למשל.
אם אתם משתמשי אייפון, לא תוכלו להגדיר מילים לחסימה, אך תוכלו לחסום מספרים ספציפיים. בחרו במספר (או באיש הקשר) הרלוונטי, ובחלון שייפתח גללו מטה עד שתופיע האפשרות "חסום מתקשר זה".
לכתבה זו 130 תגובות
הוספת תגובה
130

תגובות

close-fullscreen-comment
הוספת תגובה
77.

comment-2-comment

76.

75.

רק בישראל ארץ ההייטק יש דברים כאלה בקיצור משהו לא עושה את העבודה שלו

74.

גם לסינון וגם למניעת מידע שעובר? כל אלה ימשיכו כנראה להיות שאלות פתוחות... יש אפליקציות לסינון אך עדיין הודעות כאלה מטרידות ואולי מישהו יחשוב איך לטפל בכך טוב יותר אם ניתן גם משפטית וגם טכנית במטרד הספאם במסרונים?

73.

72.

לרוב חומר מצויין ושירות מעולה ומהיר עד הבית יש הרבה נותני שירותים שצריכים ללמוד מהם מה הוא שירות לקוחות

71.

זה מצויין לפושעי סמסים וגם לפוליטיקאים ששולחים ספאם לפני הבחירות

70.

69.

68.

האם אתם מתכוונים לטפל בזה או ששוב נרדמתם בשמירה?

67.

למשתמשי אנדרואיד שלא יכולים לחסום ביטויים (לדעתי סמסונגים חדשים לא מאפשרים יותר, לא ברור למה), ממליץ להחליף את אפליקציית ה-SMS, וזו היחידה שמצאתי שיודעת לחסום היטב ביטויים כולל חלקיים. באותה הזדמנות אפשר לחסום את כל הספאם של להניח תפילין ולהדליק נרות, ושמישהו יסביר לחב"דניק האידיוט הזה שהוא בדרך לגהינום.

comment-2-comment

66.

ברגע שספקיות התקשורת ישלמו קנסות של מיליונים על השכרת קוי טלפון למזבלים התופעה תפסק.

comment-2-comment

comment-2-comment

comment-2-comment

הם דורשים תשלום לחסימה (הוט)

65.

64.

אבל אף אחד גנראה לא סומך כל מעקכת החוק בישראל ולא מנסה אפילו.

comment-2-comment

63.

לעצמנו ברגל! אומרים בכביש אל תהיה צודק, אלא היה חכם. מדוע השוטרים היו צריכים להתקרב כל כך לנושאי הארון ולהתעמת איתם ככה מול המצלמות?? הרי ידענו שהכל מצולם ושהפלסטינאים יעשו מזה מטעמים! איזה אסון היה קורה אם השוטרים היו נפרשים כמאתיים מטר משם בלי ליצור חיכוך עם הברברים האלה? אפשר היה לצלם את המסיתים מרחוק ולעצור אותם לאחר מכן, בלי כל החגיגה התיקשורתית שיש עכשיו נגדנו בעולם.

comment-2-comment

comment-2-comment

לפחות תצלמו אותם בזום בשעת מעשה! כדי שאפשר יהיה להראות אחר כך את הצילומים בעולם ושיהיה לנו קייס! אפשר היה לעצור אותם אחר כך בלי לגרום לעצמנו נזק תדמיתי גדול כל כך כמו שקורה עכשיו! למה לא פועלים אצלנו בחוכמה?? בשביל מה היינו צריכים את זה?

62.

comment-2-comment

משום שבהודעות הבודדות שכן קראתי (לפעמים זה מופיע כבר בהקדמה להודעה) דובר שם על קאנביס רפואי.

61.

רק את ה״סמים״ יודעים לגנות

comment-2-comment

comment-2-comment

60.

אבל זה לחלוטין ספאם

59.

58.

הדרך היחידה שאני יודע שההודעות האלה בכלל מגיעות זה בעיקר כשאני מקבל התראה בשעון חכם ואז רואה שמדובר בהודעה שהועברה לספאם.

57.

56.

55.

מי יישמע איזו הטרדה

comment-2-comment

54.

53.

כל "מערכת שלטון החוק" דוממת! תגידו להם שביבי אחראי למכירות הסמים אולי יתעוררו!

comment-2-comment

52.

ולדעתי חברות התקשורת מרוויחות בסתר מהספאמרים.

51.

הם רק עושים את העבודה שלהם. יש לי טענות לנבחרי הציבור שלא עושים את העבודה שלהם.

50.

חיבים לשנות את החוק ולקבוע ברור שלשלוח הודעה רק באישור

49.

במקום לפנות לרשות להגנת הפרטיות, אתם מפרסמים כתבנ בלי שום תוכן יעיל. רשמת לחסום? אצלי מתקבלות הודעות בלי אפשרות לחסום כלל.

comment-2-comment

comment-2-comment

כגון שקית חומר וכד.

48.

comment-2-comment

comment-2-comment

comment-2-comment

ועוד הייה קורה, אבל מותר ורצוי לרמות

comment-2-comment

47.

אני אדם מבוגר שלא צורך סמים, שמתי לב שמרוב שזה מרגיש זמין, כמו מאפה בקונדטוריה, אני שוקל אולי להזמין שקית. אני בטוח שכמוני עוד הרבה, בייחוד צעירים שבגלל הזמינות והקלות מנסים

46.

הגינ הזמן שהח"כים יוציאו את האצבע ויחייבו הוספת מספר נייד להודעות הללו כדי לאפשר חסימה. הרבה מנצלים את אי יכולת החסימה כדי להטריד אותנו בשטויות. דוגמה מהזמן האחרון "מכירת חמץ"

45.

comment-2-comment

44.

comment-2-comment

43.

42.

לדעבוני גם הודעות ספאם ,כולל סמים הלוואות ועוד.

comment-2-comment

41.

40.

39.

מתוסכל

38.

comment-2-comment

37.

לא צריך חברה שתשלם עבור פרסום בשביל לדעת שאת המספרים שלנו משיגים עבריינים תמורת כסף.

36.

האם המשטרה כן יכולה לעשות משהו ולעצור אותם?

35.

אלו מאגרי מספרים שעוברים בין ידיים של חברות תמורת לא מעט ג'ובות, והן עוברות גם לעסקים לא חוקיים ונמצאות בחברות "שיווק ופרסום" להפצת סמסים בתשלום.

34.

שהמדינה לא תאפשר להשתמש הטלפונים לא מזוהים ואז ניתן יהיה לחסום.

33.

comment-2-comment

32.

ולנו אין אפשרות להגן על עצמנו

31.

30.

כיצד לעצור את התופעה של ההודעות האלו . האם אפשר לתבוע אותם על הפצת סמי הקנאביס ? אין שבוע שלא מקבלת את ההודעות האלו . נמאס

29.

והחברות סלולר משתתפות בפשע הזה ולא מוכנות למסור את המספר או את השם של הבעל המספר

28.

עד מתי?

comment-2-comment

27.

26.

הודעתי למשטרה אמרו להגיע לתחנה לתת עדות . עכשיו אני אמור לעמוד מול המזיפים במשפט, כן בטח כבר מגיע לתחנה

25.

אייפון מוגבל, יש לי כבר מאות מס חסומים, גם הפוליטיקאים וההלוואות מחליפים מס, חוזר לאנדרוייד עוד שבועיים

24.

כול חברות השיווק בישראל נוהגות כך כי קל מאוד להשיג מיספרי טלפון ופרטים אישיים ללא שום רשות.

23.

כתבה שבה לא חודש שום מידע חדש. איפה משרד התקשורת שצריך לעלןת על אותם מטרידים.

22.

21.

תפסיקו קודם את מי שאתם מכירים

20.

כשהם שולחים "לכל העולם ואשתו" הם לא מסתכנים בכך ששוטרים יעשו להם תרגיל הפללה?

19.

18.

זאת הסיבה שזה תקין ומקובל.

17.

comment-2-comment

comment-2-comment

16.

אין שום בעייה לייצר חקיקה שאי אפשר לשלוח סמסים אם הגורם לא מזוהה מול חברת הסלולר. ואז אם אתה שולח סמס, מדווחים עליך ומשם המשטרה בדלת, ובדרך חברת הסלולר חוסמת אותך. אני מבין שצריך איזושהי התערבות רגולטורית, אבל באמת שהעבריינים האלה הם לא תשובה ולא אלוביץ׳. אולי יש להם לחץ נקודתי על כל מיני חברי כנסת אבל אין להם לובי משומן שנבחרי הציבור תלויים בו כדי להיבחר.

comment-2-comment

15.

comment-2-comment

14.

כותבים "שקיות רפואי". לך תחסום את המילה "רפואי", ובפעם הבאה שהבוס ישלח לך סמס שאתה חייב להעביר אישור רפואי בהקדם, או קופת חולים תשלח לך שהגיעו תוצאות הבירור הרפואי, זה ייחסם...

comment-2-comment

comment-2-comment

הכל וואטסאפ וטלגראם.

13.

comment-2-comment

comment-2-comment

comment-2-comment

12.

11.

פשוט אפל גוגל והמפעילים הסלולריים לא מעוניינים לאפשר לנו לחסום אותן. כל אחד וסיבותיו הוא. אם הציבור יפעיל עליהן לחץ אולי הם ישחררו עידכוני תוכנה המאפשרים את זה וחלק מההודעות יסוננו ע״י המפעילות עצמן במקור כולל חסימה מיידית של מי שמפיץ ספאם. הכל אפשר פשוט צריך לרצות

10.

אני ועוד מישהי התחלנו לקבל את ההודעות האלה מיד אחרי הזמנה מ-iherb. זאת אומרת שהחברה העבירה את המספרים שלנו או שמאגרי המידע שלה חשופים...

comment-2-comment

comment-2-comment

לדעתי יותר סביר שאת סוחרת שמתקיימת מלמכור ביוקר מוצרים שנמכרים בזול באייהרב. לדעתי את פשוט לא אוהבת את התחרות שמיטיבה עם הצרכנים והיית רוצה לגרום לצרכנים לפחד לקנות בזול.

comment-2-comment

comment-2-comment

comment-2-comment

9.

השולחים כנראה יודעים שאי אפשר לחסום מספר שאינו מספר, ולכן שולחים עם זיהוי של שם כלשהו, עברית או אנגלית. אני תוהה היכן הרשויות והרגולטורים שאמורים למנוע הספמות כאלו, אבל בפועל לא רוצים לפגוע בהכנסות ל חברות הסלולר.

8.

תשתמשו באפליקציית ההודעות של גוגל, היא יודעת לזהות לבד ספאם וגם על סמך דיווחי משתמשים. חוסמת לי את כל ההודעות על סמים ואת הזיוני שכל של הבחירות להסתדרות.

7.

comment-2-comment

6.

אבל המשטרה כמו בכול דבר אחר לא עושה כלום בישראל אין שום אכיפה של החוק

comment-2-comment

יותר קל לשלוט במי שיושב בבית כמו סמרטוט או שהוא רגוע מסמים

comment-2-comment

comment-2-comment

באמת איפה אתם חיים. זה עניין של חברות הסלולר שמרוויחות מזה כסף על הסמסים הספציפיים האלה וגם לא רוצות באופן כללי להיכנס לסיטואציה שהן צריכות לנהל אופרציה של דיווחים על ספאם וכו׳. זה כל הסיפור. כסף. מה שיכול לעבוד זה או לחץ צרכני על חברות הסלולר (לא נראה לי שיהיה) או רגולטורים שיכריחו את חברות הסלולר לטפל בזה (אולי יהיה, לא סביר אבל לא מופרך).

comment-2-comment

אולי כדאי שנזרוק להם שקיות רפואי שם בעזה.

5.

comment-2-comment

4.

comment-2-comment

יחתיכת שחצן נפוח מעצמך.למה כתבה מיותרת? זאת בעיה אמיתית שכבר עברה את גבול ההטרדה והפכה להיות בלתי נסבלת

comment-2-comment

ומקבלים כסף פר מילה.

comment-2-comment

3.

2.

את חוק הספאם. נכון להיום בית המשפט דורש שתוכיח שביקשת שיסירו אותך והם לא נענו. החוק אצר בפירוש שהם צריכים רשות כדי לתת ספאם. עוד סיבה שמזלזלים בחוק היא ההחרגה של התעמולה הפוליטית. אי אפשר לתת חוק שמקיים איפה ואחפה מיסודו.

comment-2-comment

comment-2-comment

1.

אין איזה מוקד של המשטרה שאפשר יהיה להעביר להם את ההודעות שיטפלו במוכרים?

comment-2-comment

חממה ובוטיק

comment-2-comment

ואיך אני אקבל מבצעים על "גרעיני חממה בגידול בוטיק"?

comment-2-comment

לכל התגובות
0
מצב לילה
מצב לילה