850 קורונה הגל הרביעי גל רביעי

פרופ' סגל: ״להטיל מגבלות כמה שיותר מחמירות על לא מחוסנים מעל גיל 12״

פרופ' ערן סגל ממכון ויצמן אומר הבוקר לאולפן ynet כי למרות המספרים הגבוהים של החולים והמאושפזים, אנחנו ללא ספק במגמת בלימה. הוא מסביר למה החיסונים אפשרו להתנהל בגל הזה במשק פתוח ובשגרה ואיך לדעתו תיראה תקופת אחרי החגים

אלכסנדרה לוקש, ניר (שוקו) כהן | פורסם:14/09/2021
ריאיון עם פרופ' ערן סגל ממכון ויצמן (צילום: אורי דוידוביץ)
המספרים עדיין גבוהים - אבל בהחלט רואים בלימה של המגמה: 6,391 ישראלים אובחנו מאז אתמול (ב') כחיוביים לקורונה, כך עולה מנתוני משרד הבריאות. עד כה פוענחו כ-117 אלף בדיקות ושיעור החיוביים עומד על כ-5.7% - אחוז גבוה יותר מזה של אתמול. מהנתונים עולה כי בבתי החולים ברחבי הארץ מאושפזים 1,120 חולי קורונה, 684 מהם במצב קשה. ועם זאת, פרופ' ערן סגל ממכון ויצמן אופטימי. "זה נכון שמדדי התחלואה שלנו גבוהים, הגענו למספרים גבוהים, אבל אם אנו מסתכלים על הנתונים אנו רואים שאנחנו כן נמצאים עדיין במגמת בלימה ודעיכה.
"בהשוואה לשבוע שעבר, השבוע ביצענו 3% יותר בדיקות ובכל זאת היו לנו 15% פחות מאומתים והיו לנו 16% פחות חולים קשים חדשים שהתאשפזו. לכן יכול להיות שאם הכניסה של מספר החולים הקשים החדשים נמצאת בבלימה, אז המספר המצטבר של מאושפזים צפוי לרדת בקרוב. חשוב לציין שאנחנו בתקופה של פתיחת שנת הלימודים ואירועי החגים, וייתכן שחלק מההשפעה שלהם עדיין לא נראית".
קראו עוד:
למרות המספרים אתה עדיין משוכנע שאנחנו במגמה הנכונה ולא צריך להטיל מגבלות התקהלות? "בימים האחרונים אנו כבר לא רואים 10,000, אנחנו בממוצע שבועי של שמונת אלפים, היינו כבר ב-9,500 בממוצע שבועי, נכון לעכשיו רואים את הירידה, היינו ב-100 חולים קשים חדשים כל יום, עכשיו אנחנו בקצת יותר מ-70, אז גם שם אנחנו רואים. במדדים האלה אנחנו נמצאים בירידה אל מול השיאים שהגענו אליהם. צריך לזכור שהגל הרביעי נוהל לאורך כל הדרך ללא הגבלות מאוד מחמירות, כלומר עם משק פתוח וללא פגיעה בשגרת החיים, וזה משהו שהתאפשר בעידן החיסונים. אם אנחנו מסתכלים עכשיו על החולים קשה שנמצאים בבתי החולים, 446 מהחולים קשה לא מחוסנים לעומת 224 שהם כן מחוסנים".
אולי צריך לייצר יותר מגבלות ותווים ירוקים יותר כוללניים שיגרמו לאנשים לרצות להתחסן? "אני מסכים איתך לחלוטין, ואלה גם דברים שהמלצנו, מגבלות כמה שיותר מחמירות על כל מי שהוא מעל גיל 12 ויכול להתחסן ולא התחסן. החיסון מגן קודם כל על מי שמתחסן אבל גם על אנשים אחרים, אם התחסנת אתה רוצה שבסביבתך יהיו אנשים שיתחסנו. אותו דבר נוגע לאנשי ציבור ולנותני שירות, גם עובדים במקומות שדורשים תו ירוק, ואפילו שלילת התו הירוק או סיום תו ירוק שפג תוקפו אחרי 5-6 חודשים מהרגע שהתחסנת כי אנחנו מבינים שמי שהתחסן לפני 5-6 חודשים אמנם מוגן יותר ממי שלא התחסן, אבל מוגן הרבה הרבה פחות. צריך שכל הדברים האלה יתבצעו בצורה המחמירה ביותר".
מה לדעתך יקרה פה לאחר סוכות? "אני מעריך בזהירות שאנו נמשיך לראות את מגמת הדעיכה והבלימה, ייתכן שהעובדה שהמשק פתוח, יאט את הדעיכה, אבל שגרה היא גם חשובה מאוד בעיניי. אני מעריך שהמגמה תימשך כי אנחנו כבר היום התקרבנו לשלושה מיליון אנשים שהתחסנו בבוסטר, התקרבנו ל-600 אלף אנשים שהתחסנו במנה ראשונה בגל הרביעי, הצליחו לשכנע ולהביא 600 אלף מתחסנים חדשים, זה מראה שזה אפשרי. כל חומת החסינות הזו היא גם הולכת ונבנית, חלק מההשפעה שלה אנחנו אפילו עוד לא רואים, כי מדובר חלקם באנשים שאו נדבקו או התחסנו רק לאחרונה. התוקף שיפוג לתו הירוק יתמרץ עוד אנשים ללכת להתחסן".
96

תגובות

close-fullscreen-comment
הוספת תגובה
61.

למכון וייצמן הסכם עם פייזר. גילוי נאות זה המינימום.

60.

כבוד למפלגה ה....ת לקבל את הפרופ' לשורותיה.

59.

comment-2-comment

וכמה שיותר מהר

comment-2-comment

58.

בעיניי הבחירה לא להתחסן היא אותה הבחירה כמו לעשן.. מה נעשה אז? נכלא את כל המעשנים? נשרוף אותם? נמנע מהם טיפולים רפואיים? זה בערך מה שמציעים לעשות ללא מחוסנים. הכותב הוא מחוסן שלא מעשן למען הסר ספק.

comment-2-comment

את המעשנים הרחיקו מהלא מעשנים (בזמן העישון) והם מסכנים בעיקר את עצמם. לא מחוסנים מסתובבים ללא הגבלה ומסוגלים להדביק ולהדבק ולכן גם מסכנים אחרים מלבד את עצמם. כולל כאלו שלא יכולים להתחסן

comment-2-comment

אצל מחוסנים ההדבקה היא אפילו גרועה יותר, כי הם מרגישים פחות סימפטומים, מה שהופךאותם למפיצי על. לפחות לא מחוסנים פוגעים בעצמם, אבל ההדבקה היא זהה למחוסנים.

57.

הם לא מבינים שגם ככה קשה לחיות כאן יותר עם התו הירוק הזה? מי שבוחרים לא להתחסן בפייזר כבר לא הולכים לשום מקום, נשארים בבית, וביתניים התקהלויות תו ירוק של מחוסנים שמפיצים את המגיפה בלי לעצור לרגע. בלתי נסבל המצב הזה

56.

55.

54.

נמאס מכל חולה הנפש שדורשים אשפוז בכפייה על השטות שיוצאת מפיהם.

53.

במדינה מתוקנת היו מעיפים אותו כבר... אפס מאופס

52.

51.

נראה שיש תנועה בממשלה ובמשטר הבריאות ללכת על הראש של כולם,ההסכם עם פייזר החסוי מאפשר להם לנקוט בצעדים קשים נגד הציבור כולו. ממש דיקטטורה.אל תגעו בילדים זו מחלת מבוגרים.אתה מפחיד בכוונה שירוצו להתחסן ברעל הזה.בזיון אחד גדול מה שקורה פה במדינה

comment-2-comment

comment-2-comment

50.

משום מה דבריו מזכירים לי תקופה אחרת במקום אחר שגם שם הטילו מגבלות בשם בריאות הציבור וטובת האזרחים. גם שם נידו אזרחים והאשימו אותם בהדבקת מחלות. במקרה אלה היו יהודים בגרמניה הנאצית. במקרה.

comment-2-comment

49.

48.

ניראה שהשתן עלה לך קצת לראש. מחר תציע הגבלות קשות על מעשנים? תזכור שזה חיסון ניסיוני וזכותם של אנשים לא לקחת את החיסון. דיי עם הכתבות על הצהרות הזויות של רופאים שבטוחים שהשמש זורחת להם מה** רוצים רופאים צנועים

comment-2-comment

comment-2-comment

זה חיסון שעבר את כל האישורים (המאוד מחמירים) של תרופה

comment-2-comment

ותרופה נותנים לאנשים חולים, לא בריאים....

comment-2-comment

במחילה מכבודך

comment-2-comment

הרגת אותי

47.

46.

פרופסור סגל לא יעזור לך, אנשים שלא רוצים להתחסן כבר לא יתחסנו!!!!

45.

אנחנו בניסוי

44.

comment-2-comment

"ערן סגל הוא פרופסור לביולוגיה חישובית במחלקה למדעי המחשב במכון ויצמן למדע" סתם לרשום פייק ניוז או שאתה איזה בוטץ

comment-2-comment

מנקודת המבט שלי זה אומר עליו שיש לו אינטרסים שיחסנו עם הטכנולוגיות שהוא חוקר (או אחרים מתחומו) יותר מאשר שבאמת אנשים יבריאו. למה? ככל שיותר אנשים יתחסנו ככה יהיה יותר מידע על הסוג הזה של החיסון, פתח ליותר מחקר והתקדמות טכנולוגית בתחום שהוא שייך אליו.

comment-2-comment

43.

המדינה אונסת אנשים להתחסן. כבר עכשיו אין פה דמוקרטיה, אבל טוב לדעת שיש מי שרוצה רק להחמיר עוד יותר.

42.

די עם פוליטיקה נמוכה...

41.

אלפים שלקחו את הזריקות חולים הם מעוותים את הנתונים בכוונה, שום הגבלות לא יגרמו לנו לקחת את הזריקה הגנטית שלהם, כמה שהם לוחצים יותר ככה אנחנו רוצים פחות

comment-2-comment

comment-2-comment

באמת שלא איכפת לי שתחלה. רק מי שחש על בשרו את המחלה מבין את המשמעות. אתה לא רוצה, אל תתחסן, אבל למה להפיץ שקרים?

comment-2-comment

מוני לך אין מוח כלל תפסיק לדבר במילים של אחרים זה כמו בליל של סיסמאות

comment-2-comment

40.

תעמולה ז'דאנוביסטית או גבלסית! זה כאן! והכול כדי להצדיק מהלך מפוקפק, חיסון שנוי במחלוקת ודחף בלתי ניתן לשליטה להוכיח עד כמה הם צודקים שהרי מעכשיו "הם" מחויבים למהלך שהם בעצמם מפקפקים בנחיצותו.

39.

היה גורם הרבה פחות נזק לעשרות אלפי אנשים אם היה שם שגרה גם כן במקום גבוה כלשהו לפני שהמליץ על סגרים שבבירור לא עבדו, כי אנחנו עדיין בתוך המשבר הזה. אבל פתאום כשהמנגינה בראשות הממשלה משתנה ואף אחד לא מוכן לשמוע את המילה סגר, פתאום שגרה חשובה לו? ככה זה כשהממליץ לא נפגע ולו בשקל אחד מההמלצות הרעות והאכזריות שלו. אם שכרו היה מפסיק לכל תקופת הסגר, אין לי ספק שהשגרה הייתה חשובה לו גם בשנה שעברה!

comment-2-comment

38.

comment-2-comment

37.

36.

35.

דוקטור מנגלה

34.

מכון ויצמן למדע וזרוע היישומים שלו, חברת "ידע", חתמו על הסכם שיתוף פעולה בלעדי, לחמש שנים, עם חברת התרופות "פייזר". במסגרת השותפות יוקם מכון לאומי לכימיה רפואית במרכז הישראלי הלאומי לרפואה מותאמת אישית על-שם ננסי וסטיבן גרנד, שהוא חלק ממכון ויצמן למדע ופועל בקמפוס המכון. מדענים בכירים של "פייזר" יתארחו במכון, יעבדו בו, ויסייעו בפיתוח תרופות מוכוונות-מטרה וטיפולים מסוגים שונים. בנוסף, הם גם ישתתפו בהובלת מחקרים במכון. כאשר יזוהו פרויקטים בעלי עניין לשני הצדדים, "פייזר" ו"ידע" יעריכו את הפוטנציאל להמשך מחקר בלעדי ולהסכמי פיתוח.

33.

בריאות זה לא כימיה/שוביניזם/שרלטנות פרובוקטיבית/דברי בלע/רופאים/פנאטים משועממים/פאניקה/רוע/אגו מנופח גם לפי מחקרים מובילים. כן צמצום משמעותי בטיסות/בריכות מטונפות/קרקס

32.

המומחיות שלך היא בביואינפורמטיקה אתה מתעסק במיקרוביום אינך מבין אימונולוגיה ואינך מבין את המנגנון של החיסון אותו אתה מעודד שמך ודבריך חרוטים בזיכרוני עולם קטן והגלגל מסתובב

31.

שמסריחה ממניפולציות ברמה בסיסית וזה גורם לי להשעות את רעיון החיסון. כדאי מאוד שהם ירככו את הטון שלהם או יעבדו עם משרד יח"צ, אולי אפשר להעמיס על פייזר את הריטיינר של היח"צ?

comment-2-comment

אם עמדה של "אני יעשה דווקא" גורם לך להמשיך לקחת סיכון על החיים/בריאות שלך ושל סביבתך.

30.

למרות שדר סגל יודע שמי שמחוסן חולה ומדביק- עדיין ממשיך בהטיית דעת הציבור שכאילו לא מחוסנים לא יחלו במחלה. חבל זה לא מקצועי ולא אתי ומחשיד. אז שוב- מי שמחוסן יעבור את המחלה יותר קל יחסית לעצמו לו לא היה מחוסן. אין שום קשר להדבקה/או להעברת המחלה. אדון סגל יודע את זה. הונאת הציבור כנראה עבור בצע כסף.אין לי הסבר אחר.

comment-2-comment

אם קיבלת את זריקת המוות, אז יש מה לפחד. מי שלא קיבל את הזריקה, צריך להתכונן למצב של בלגן אמיתי. זאת האמת. רק ישוע המשיח יכול להושיע אותנו.

comment-2-comment

29.

זה לא חדש שצצים להן פטריות בדמות פרופסורים ומרצים למינהם שנותנים את דעתם על החיסון מבלי באמת להחזיק בנתונים ארוכי טווח. פרופ ערן סגל הוא ביולוג חישובי, שאם לא טועה מתמחה בגנטיקה חישובית. צוותו נמצא במספר שיתופי פעולה עם חברות כמו פייזר ומודרנה, כמובן בחוזים סודיים שאינם נחלת הכלל, אולם, למרות שיש פה ניגוד אינטרסים אתיים, הוא עדיין מרשה לעצמו לומר לציבור ללכת להתחסן. אם לסגל היה דוכן פלאפל, הייתם שומעים יום למחרת שהפאלפל מרפא קורונה ושהוא תורם לחיסונים... זה עצוב שיש אנשי מדע שהאתיקה בשבילם זה רק עוד קורס שהיה. זה פני המדע והעסקים בישראל כיום.

comment-2-comment

28.

לתת להם עבודות פרך. רק עם פגיעה בזכויות האדם נוכל להכריח אותם לוותר על זכויות האדם שלהם. צריך עוד פרופסורים כאלו ברייכסטאג שלנו

comment-2-comment

גדלת במערה? אתה משכיל בכלל? הרודנות מסוכנת מהקורונה וקשה יותר להבריא ממנה והשלכותיה.

27.

26.

הצופים צפופים ורק לבודדים היתה מסיכה. זה בארה"ב, שם דווח על אלפי מתים. הממסד הרפואי פשוט לא רוצה להרפות וממשיך לתחזק את האג'נדה.

25.

אפידימיולוגי

comment-2-comment

24.

תגרש אותי לארצות הברית או קנדה.

comment-2-comment

אל תמהר להתחייב על מעבר מדינה, גם בקנדה תכיף דרכון ירוק וכו, תלחמו בבית! אין לנו בית אחר

23.

comment-2-comment

comment-2-comment

22.

21.

הכל החל לאחר חיסון שלישי.

20.

מה שהוא מציע תקף גם לחברי כנסת שלא מחוייבים להציג תו ירוק?!!

19.

אולי במקום להפיץ שנאה בעם ישראל לפני יום הכיפורים ולהביא לשיאים חדשים את המושג 'עריצות הרוב' תנסו לפתור את הבעיה 'עם' ולא 'נגד' אנשים? הרי רוב הלא מתחסנים אינם סרבני חיסונים אלא מתגדים לחיסונים מהדור החדש (כי לא נבדקו מספיק או כי חוששים משבבים או כל סיבה אחרת, זה ממש לא רלוונטי). מה הבעיה לאפשר לאנשים להתחסן בספוטניק/סינופארם/החיסון הישראלי לבחירתם? או שנוח להשאיר אותם כעלה תאנה..? באופן אישי, כיהודיה מאמינה, אני מאוד מאוד חוששת. ה' הביא עלינו את הקורונה ורק הוא יכול להושיע אותנו ממנה (החיסונים זה בגדר השתדלות). אם לא נעשה תשובה ונמשיך בשנאת החינם הזו איך תתקבל תפילתנו ברצון?

18.

עכשיו יש לי נוגדנים הכי טובים שיש. החיסון הזה לא משהו....

17.

אבל כשהחיסון לא עובד צריך להפעיל הרבה מאוד סנקציות..

16.

15.

14.

פאשיסט הפרופ למספרים.

13.

הלא מוזרקים כבר ניצחו אתם נופלים כמו גפרורים,הזרקתם רעל

12.

קורונה פוגעת בעקר בזקנים. חיסונים נועדו לאוכלוסיות בסיכון בלבד. לבטל מייד תו ירוק

11.

10.

דחוף את המלצותיך לתחתיך :) כל אחד ניהיה לי פה מומחה

9.

8.

comment-2-comment

comment-2-comment

מקבלים אותו כל שנה.

7.

6.

5.

לכל אלה שאומרים כל הזמן "לך תתחסן" ומאחלים כל מיני דברים "נחמדים" למי שלא התחסן אנחנו לפני יום כיפור לא הייתם רוצים לעמוד בפני בית דין של מעלה בבוא הזמן ושישאלו אתכם מה עשיתם כדי לעצור רוע תגידו לא עשיתי כלום שיתפתי פעולה ראיתי אנשים נפגעים ולא היה אכפת לי ראיתי הגבלות ונתתי לזה יד כי זה לא נוגע לי...אני לא הייתי רוצה להיות האדם הזה!

comment-2-comment

יגידו לך בבית דין של מעלה למה לא התחסנת? ותגיד, לא יודע, חשבתי שזה קונספירציה ולא ידעתי שאנשים מתים. לא הייתי רוצה להיות במקומך אז

4.

הלב כואב

3.

הפרופסור והמכון שהוא עובד שם גם מהמקבלים תמיכה מפייזר כמו שאר הממליצים לחיסון או לא?

comment-2-comment

כולם באורגיה של ניגוד אינטרסים

2.

זה מסביר הכל על ה"חיסון"

comment-2-comment

שינמק את הטענה..

1.

לכל התגובות
0