79
צילום: shutterstockצילום: shutterstock

בצל הפסיקה בארה"ב: ביטול ועדות להפסקת היריון בארץ - לא באופק

לאור פיזור הכנסת המסתמן, רפורמת משרד הבריאות שמטרתה להרחיב את נגישות ההפלות ככל הנראה לא תצא לפועל. ביטול הוועדות להפסקת היריון גם לא על הפרק. יו"ר ועדת העבודה והרווחה אפרת רייטן, שהנושא נמצא בידיה: "אין לנו את הפריבילגיה לוותר"

תמונה כללית
אדיר ינקו | עודכן: 25/06/2022
בדצמבר: הורוביץ מדבר על הפלות בוועדה לקידום מעמד האישה (צילום: ערוץ הכנסת)
לאחר ביטול פסק הדין שאפשר הפלות בארה"ב, בחינת המצב בישראל מעלה כי התפרקותה המסתמנת של הממשלה מאיימת על רפורמת ההפלות של שר הבריאות ניצן הורוביץ (מרצ), שנחשפה לראשונה ב-ynet ו"ידיעות אחרונות". כך או כך, מסתמן כי הביטול הגורף של הוועדות להפסקת היריון – שהמעבר בהן הוא בגדר חובה לכל מי שמבקשת לעבור הפלה, ושרבות הגדירו אותן כמשפילות, פולשניות ולעיתים אף מאלצות אותן לשקר – לא על הפרק. למעשה, בשל המשבר הפוליטי ייתכן כי לא יישאר דבר מהכוונות של הורוביץ, וכי לא יירשם שום שינוי בהליך הפסקת ההיריון עד לסיום הקדנציה שלו.
הוועדות, שהתהליך בהן ממומן על ידי קופות החולים באופן מלא, מאשרות הפסקת היריון עד לשבוע 24 – לאחריו נדרש אישור חריג של ועדה אחרת. על פי נתוני משרד הבריאות, בשנת 2020 התקבלו 17,548 פניות מצד נשים שהיו מעוניינות להפסיק את הריונן, מתוכן אושרו יותר מ-16,400. לפי החוק היבש, הפסקת היריון תאושר לנשים מתחת לגיל 18 או מעל לגיל 40, לנשים שנכנסו להיריון בעקבות "יחסים אסורים לפי החוק הפלילי, מיחסי עריות או שלא מנישואין", במקרה שבו עלול הוולד להיות בעל מום גופני או נפשי, ובמצב שבו ההיריון עשוי לסכן את חייה של האישה.
בפועל, נשים רבות שאינן מעוניינות בהיריון נאלצות לשקר בפני הוועדה כדי להתאים לאחת הקטגוריות. כך למשל, נשים נשואות שרוצות לעבור הפלה, ייאלצו להגיד כי לא נכנסו להיריון מבן זוגן – וזאת על מנת לקבל את האישור והמימון להליך. אין נתונים בדבר הפסקות היריון פרטיות שאינן מתבצעות באישור הוועדה, אך ככל הנראה מדובר על תופעה בהיקף די מצומצם.
כאמור, בדצמבר האחרון פורסמה רפורמת ההפלות של הורוביץ, שמטרתה להרחיב את נגישותן של נשים להפלות, תוך הסרת המחסומים הפולשניים שעימם נאלצו להתמודד זה עשרות שנים. במסגרת הרפורמה תוכנן שינוי טפסי הוועדה הארכאיים, שבהם אפשר למצוא שאלות חודרניות כמו: "האם מאז המחזור האחרון השתמשתם את או הגבר באמצעים/שיטות למניעת היריון?" או "מדוע לא השתמשת באמצעים/שיטות להפסקת היריון?". הטופס אף אמור לעבור תהליך דיגיטציה, כך שחברי הוועדה יקבלו את מלוא המידע מראש.
צילום: מוטי קמחימטרת הרפורמה – להקל על הנשים בתהליך להפסקת ההיריון. הורוביץ (צילום: מוטי קמחי)
מהלך נוסף ברפורמה הוא חקיקה שמטרתה לאפשר לכל אישה עד השבוע ה-12 להפסיק את ההיריון – מבלי שתיאלץ להופיע בפני הוועדה בבתי החולים, כפי שמחייב החוק כיום. תוכננה גם העברה חלקית של האחריות על התהליך לקופות החולים, כך שבדומה למדינות אחרות במערב – נטילת הטיפול התרופתי להפסקת ההיריון בשבועות המוקדמים תיעשה בקופות במקום בבתי החולים. באשר לביטול הוועדות, יש לציין שהורוביץ שאף לקדם חקיקה בעניין – אך הנושא לא הגיע לוועדת השרים לענייני חקיקה ואינו מקודם בשלב זה.
אישור כלל המהלכים הללו נמצא כעת בידי ועדת העבודה והרווחה של הכנסת, וייתכן כי לא יאושרו בשל המשבר הפוליטי. יו"ר הוועדה אפרת רייטן (העבודה) התייחסה לאפשרות זו, ואמרה כי "קראתי בזעזוע את הידיעה שבית המשפט העליון בארה"ב ביטל את הזכות החוקתית של נשים לבצע הפלות. זה עלול לקרות גם אצלנו, בישראל". לדבריה, "יש היום מפלגות שמרניות בכנסת שמקדמות איסור הפלות,‏ אין לנו את הפריבילגיה לוותר".
צילום: דני שם טוב, דוברות הכנסת"קראתי בזעזוע על מה שקרה בארה"ב, זה יכול לקרות גם אצלנו". רייטן (צילום: דני שם טוב, דוברות הכנסת)
צילום: אלכס קולומויסקי"משלב מסוים בהיריון – הפלה היא רצח". סמוטריץ' (צילום: אלכס קולומויסקי)
רייטן התכוונה ככל הנראה לח"כ בצלאל סמוטריץ', יו"ר מפלגת הציונות הדתית, שכתב לאחר פרסום הרפורמה של הורוביץ בחשבון הטוויטר שלו כי "משלב מסוים בהיריון – הפלה היא רצח. בחסות בנט ושקד, הורוביץ מקדם רישיון לרצח עוברים. הממשלה הזו ממשיכה לכרסם בערכים היהודיים של המדינה היהודית – הפעם בתחום קדושת החיים". בטור שכתבה עיתונאית "ידיעות אחרונות" דנה ספקטור בנושא, היא ציינה כי סמוטריץ' אף אמר: "אני מאוד, אבל מאוד, נגד הפלות. מבחינתי שאף אישה במדינה לא תעשה הפלה, גם לא אם היא בת 17 ולא נשואה".
שרון אורשלימי, חברה בקואליציית הארגונים לביטול הוועדות להפסקת הריון, אמרה כי "על אף הרפורמה המבורכת של משרד הבריאות, ישנה חשיבות מכרעת לשינוי החוק הישראלי – כך שיכיר בכך שהזכות להפלה היא חלק מזכויות האדם של נשים, והיא מהווה חלק מהזכות להגדרה עצמית, לביטחון גופני ולבריאות".
פורסם לראשונה: 23:03, 25.06.22
לכתבה זו 79 תגובות
הוספת תגובה
79

תגובות

close-fullscreen-comment
הוספת תגובה
41.

עכשיו הוא אומר שהוא מתכנן לעתיד...

40.

ומי שמשתף עימו פעולה הוא משתף פעולה של ארכי נxציזם.

39.

38.

עובר יש לו דין רודף ומצווה להפיל אם יש סיכון

37.

הפלה היא התערבות כירורגית מסוכנת לאשה והגיע הזמן להפסיק להתייחס לזה כאילו זה כמו לקיחת גלולה. יש בהפלה, בלי קשר לשאלה המוסרית, סכנה ממשית לבריאות האשה. חוץ מהסיכון המיידי שבפעולה הכירורגית. יכולים להווצר סיכונים לטווח ארוך כולל חוסר יכולת להכנס להריון בעתיד. אז הגיע הזמן שנשים תתיחסנה להפלה כדבר מסוכן ממש.

comment-2-comment

ברור שצריך להשתמש באמצעי מניעה, ובכל זאת לפעמים יש הריון בלתי רצוי. זכותה של האישה להחליט אם להמשיך את ההיריון או להפסיקו. אישה שיכולה להרשות לעצמה, הולכת לרופא פרטי, משלמת על הפלה, ולא ומתחננת בפני הוועדה, שנועדה לנשים שאין להן כסף להפלה.

36.

35.

במסגרת הפמיניזם האגרסיבי שהשתלט על עולמנו נדחקו זכויות הגבר גם בהקשר זה..האם אין סימטריה בין אסור בהפלה ובין כפיה על הגבר אבהות שאינו מעונין בה עקב טעות,הטעיה או גניבת זרע??!!

comment-2-comment

comment-2-comment

comment-2-comment

34.

33.

32.

31.

30.

29.

וכשהם רוצים להתחתן להפוך את ההליך חזרה

28.

כאשר חבורה של בריונים קובעת את סדר היום במדינה הכל אפשרי

27.

בממשלת בן-גביר, פינדרוס (שביבי הפרזנטור שלה) יאסרו ההפלות

26.

25.

24.

הסופרים קורט לא ביטל את ההפלות או אישר אותן הוא רק אמר שהמדינות עצמן יחליטו כן או לא זאת אומרת בעצם למשל מדינת קחיפורנייה שהיא דמוקראטית ושכזאת הן מאשרות הפלוט וימשיכו גם בעתיד אז למה הן מפגינות

comment-2-comment

כי אם במקומות אחרים יש בעיה אף אחד לא מבטיח שזה לא יגיע גם אליהם

23.

לא על חשבון חיי העובר ורציחתו בבקשה

comment-2-comment

comment-2-comment

חכם אתה לא. הגיע הזמן שגברים יתחילו לקחת אחריות על המעשים שלהם וגם לפתח שכל..

comment-2-comment

אהבתי את התגובה

22.

21.

20.

נשים לא פונות להפלה בקלות ראש. הן מקבלות החלטה שתשפיע על חייהן. אם הן אינם מעוניינות בהריון ולידה- שהן נושאות את תוצאותיו הריגשיות והכלכליות, לא איזה סמוטריץ או עסקן של יהדות התורה- זו החלטתן בלבד, או של הזוג. השאלות הפולשניות, ההדחה לשקר וההשפלה חייבים להיפסק. די. אנחנו במאה ה21.

comment-2-comment

לא על חשבון רצח העובר בבקשה

comment-2-comment

אדיוט

19.

לקדם את החוק האמריקאי גם בישראל

comment-2-comment

זה לא רצח

comment-2-comment

18.

הפלות בישראל נגישות מאד ההליך מצריך מאמץ בסיסי שהוא חיוני לוודא שלא יהיו סיבוכים מסכני חיים השאלות המתוארות החודרניות הן בסיסיות אין שום פסול שבתהליך של הפלה יזומה האישה תדרש לענות על השאלה מדוע לא השתמשה באמצעי מניעה להיפך זה יכול לעזור למנוע את ההריון הלא רצוי הבא. החוק במתכונתו הנוכחית מגן על זכויות האישה ומונע משרלטנים להתעשר על חשבון בטיחות הנשים בתהליך מורכב ורגיש שכזה.

comment-2-comment

17.

גם בישראל רצוי לשנות את החוק ולמעשה לאמץ את פסיקת בית הדין בארהב בנושא זה לפי נתוני משרד הבריאות רבים פונות לוועדה גם כאלו שלא צריכות לעבור הפלה מחוץ לנישואים וכו' לכן יש להחמיר את החוק של הוועדה אולי אם הממשלה העתידית תהיה אמיצה היא תחמיר את החוק כפי שעשתה ארה"ב

comment-2-comment

פה אין דבר כזה לאסור הפלה בצורה גורפת, ולא תצליחו לייבוא לפה את הטירוף המיזוגני הזה! נקודה

comment-2-comment

זה עניין אישי של אישה זוג, למה שאיזה ועדה תגחד מתי נכון לא נכון לבצע הפלה. עבור כל אישה אילו שיקולים שונים

16.

comment-2-comment

15.

אישה שרוצה לעשות הפלה -תעשה. תשקר בוועדה, פרטי וכו. אז זה הכל סתם דיון ריק.

14.

ישראל צריכה לאפשר הפלות חינם בישראל לאזרחים אמרקאים וחלקם לעשות במטוסים מיוחדים לכך ארץ זווחלב דבש והפלות

comment-2-comment

צריך לעזור להן, נשים שם נהיו פושעות נטו כי הן נכנסו להיריון שהן לא מסוגלות לטפל בו אפילו אם מדובר במצדב של כפיה

13.

צריך למנוע שינוי שיטת הבחירה של שופטים בארץ

12.

חיי העובר לעזאזל..?!

comment-2-comment

comment-2-comment

comment-2-comment

comment-2-comment

תחשוב טיפה קדימה ותבין שלידה לא רצויה לא תעשה טוב גם להורה וגם לילד למשך כל חייו

comment-2-comment

comment-2-comment

11.

10.

יש אפשרות לבצע אותן, אבל מדובר בפעולה לא רצויה. בבקשה אל תביאו את הטירוף האמריקאי החולני לארצנו הקטנה במסווה של שקר 'מעמד האשה' כלשהו.

comment-2-comment

9.

8.

יחסית מיותר כל הדיבור הזה (רק כדי לתפוס את הגל של ארה"ב) מעט מאוד נמנעו מהפלה בגלל החוק הנוכחי. בהשוואה לאוכלוסיה יש פה יותר הפלות מאשר בגרמניה או פינלנד

7.

התימני הזה התקמצן על פוסטינור

comment-2-comment

גזען

comment-2-comment

6.

comment-2-comment

הרוב השמרני בבית המשפט העליון הוא תוצאה של מחטף.

comment-2-comment

comment-2-comment

comment-2-comment

comment-2-comment

5.

comment-2-comment

comment-2-comment

4.

מרץ ללא אצביע יותר

3.

comment-2-comment

תקוע כי תקעו לו

2.

comment-2-comment

comment-2-comment

אתה באמת חושב שאם העבודה הייתה מפלגת שלטון אז דברים בסיסיים כאלו לא היו עוברים כבר בחודש הראש וזהו? הבעיה זה שאין להם מספיק כוח פוליטי, לא שהם לא רוצים..

1.

ישראל זה דיקטטוריה פמיניסטית מצחינה

comment-2-comment

ספר לנו מה עשו לך שאתה מסתובב טעון כך

comment-2-comment

לכל התגובות
0
מצב לילה
מצב לילה