215

החוק אומר לי "את כמעט ישראלית, את לא שייכת"

לפי חוק הלאום, ילדיי ואני איננו אזרחים שווים במדינה. מחד אנחנו הדרוזים נחשבים חלק מישראל המכילה והמגוונת ומאידך מציבים בפנינו תמרור עצור

תמונה כללית
עינב חלבי | פורסם: 18/05/2022
באדיבות דובר צהסא"ל מחמוד חיר א-דין (באדיבות דובר צה"ל)
אני דרוזית גאה, אני אוהבת את המדינה, והישראליות הוטמעה בי מאז שנולדתי. לא היו ספקות או שאלות לגבי היותי ישראלית. כך חונכתי וכך רבים מבני ובנות העדה. רבים יגידו שהדרוזים הם עדה לוחמת. היא אכן כזאת, ויש משמעויות רבות ללחימה, לאומץ הלב וליציאה לחזיתות הקרב. יעידו על כך 451 חללים דרוזים שלחמו מאז קום המדינה בעוז ובגבורה. מבחינתי הם גיבורי ישראל, לא רק גיבורים דרוזים, ולפעמים לא צריך להבליט את זהותם הדתית. הם נלחמו בראש ובראשונה כי הם ישראלים - כמו כל יהודי או יהודייה אחר ואחרת.
סא"ל מחמוד ח'יר אל-דין היה אחד מאלה: מנהיג חברתי וגיבור. הוא היה האדם הכי ישראלי שיש - פרט לשמו ולדתו, אי אפשר היה לקטלג אותו בקטגוריה אחרת. לא הכרתי אותו באופן אישי, אבל אני חושבת שהוא היה נעלב נוכח השיח הפוליטי הזול לתיקון חוק הלאום אחרי חשיפת שמו.
חוק הלאום חוקק ב-2018, בשנה שבה נהרג, שנחשבת לשנה שחורה עבור דרוזים רבים. החוק נתן סטירת לחי מצלצלת לכל מי שמרגיש שהוא חלק בלתי נפרד מהחברה הישראלית וממדינת ישראל, שלפי חוק הלאום "היא מדינת הלאום של העם היהודי, שבה הוא מממש את זכותו הטבעית, התרבותית, הדתית וההיסטורית להגדרה עצמית".
"מימוש הזכות להגדרה עצמית", ויותר מזה סעיף 7 של חוק הלאום, שלפיו "המדינה רואה בפיתוח התיישבות יהודית ערך לאומי, ותפעל על מנת לעודד ולקדם הקמה וביסוס שלה" - זה ניסוח שבמהותו מפריד בין אזרחים על רקע דתי.
צילום: מוטי קמחיקיץ 2018, הפגנה נגד חוק הלאום בכיכר רבין (צילום: מוטי קמחי)
מה זה אומר? זה אומר שאני וילדיי אזרחים לא שווים. חוק הלאום הוא ביטוי של גזענות מרה שזועקת לשמיים, שבעיניי היא בלתי נתפסת. מצד אחד - אני נחשבת לחלק מישראל היפה, המכילה והמגוונת שיש בה פסיפס חברתי ותרבותי עשיר. מצד שני, החוק הזה מציב בפניי תמרור עצור, אדום ובוהק שמזכיר לי: "את 'כמעט' ישראלית - את לא שייכת". החוק הזה והיחס הזה מייצרים תחושת תסכול נוראית.
תמונה כללית
עינב חלבי
הדרוזים אף פעם לא נלחמו נגד קיומה של ישראל כמדינה יהודית, ואין על כך עוררין. להפך - לחמנו, ואנו ממשיכים להילחם, כתף אל כתף עם יהודים, על מנת להשיג יציבות ביטחונית ושגשוג לאומי. חוק גיוס חובה הוחל על בני העדה הדרוזית כבר ב-1956. שיעור גיוס הצעירים הדרוזים לצה"ל הוא מהגבוהים במדינה, והוא עומד לאורך השנים על 83%. רובם מגויסים ליחידות חי"ר ולתפקידי תומכי לחימה.
בעקבות הפרסום של פעולתו של גיבור ישראל מחמוד ח'יר אל-דין פוליטיקאים רבים בכנסת נזכרו כמה החוק הזה גרוע. אבל עבור הדרוזים, שאותם החוק מגדיר כנספח ולא כחלק מהמדינה, מדובר בספין עלוב, ניצול הסיטואציה ועלבון קשה עוד יותר. הרי אתם, אותם פוליטיקאים, הובלתם ברובכם את החברה הישראלית לדעות קיצוניות, שפוסלות את האחר ולא מחבקות פלגים שונים או דתות אחרות. אז שאתם תובילו שינוי למען העדה שהקריבה את טובי בניה? על המדינה, ללא קשר לחוק הלאום, להתעורר בהקדם - לפני שתהיה כאן "מדינה אוכלת יושביה".
  • עינב חלבי היא עיתונאית ynet ו"ידיעות אחרונות"
מעוניינים להציע טור לערוץ הדעות של ynet? שלחו לנו ynetopinion@gmail.com
לכתבה זו 215 תגובות
הוספת תגובה
215

תגובות

close-fullscreen-comment
הוספת תגובה
133.

מאמר דעה של מתרפסת ומתחנפת. הגיע הזמן שלא לקשור את הזכויות ולא את חוק הלאום לשירות הצבאי. השוויון הוא תוצר של אזרחות ולא של שירות צבאי. קידוש המוות למען ההכרה בשוויון לדרוזים, הופך אותך יחד עם האחים שלך לשכירי חרב.. השיח הדרוזי המבוסס על הדרוזיות ועל שירות צבאי הוא שיח מעליב, מביש , וליהודים נשבר כבר לשמוע.

132.

אם דרוזי יכול להיות כל מה שהוא רוצה אני לא מצליח להבין איפה בדיוק הבעיה?

131.

במה זה בדיוק פוגע בך? לא ידעת את זה קודם? זה לא היה ברור? האם מנעו ממך לבנות או לפתח את הכפר? ממש לא. אבל המדינה בהחלט צריכה לעודד התיישבות יהודית. זה חלק מערכי היסוד שת המדינה שהוכרו עוד במגילת העצמאות. מכירה? אז די עם להיעלב מכלום רק בכלל שכמה שמאלנים סיפרו לך שבדוחק יש לך ממה להיעלב. תעיפי את חורשי העצה הרעה הזו מעלייך וחזרי להינות מהחופש של המדינה היהודית הדמוקרטית.

130.

האם יש דרוזים שמצביעים לגוש הימין הגזעני, ליכוד ושאר מפלגות הגוש? אין סיכוי לשנות משהו אם הם מקבלים קולות מכם ואז פועלים נגד כל מי שאינו הם עצמם, ובפרט יהודים שמאלנים כמוני ודרוזים כמוך. זה החוק שלהם שהכנסת בראשותם חוקקה, אך האמנם בתמיכתכם? אני ונבחרי נגד החוק אך לא נצא למלחמת אחים בגינו.

129.

128.

127.

מה אתם לא מבינים-זו מדינה יהודית -גם יהודים נרצחים ואף אחד לא עושה מהם גיבורים,אל תפוררו את המדינה כי כולם בסוף יפגעו -גם יהודים שלא טוב להם עוזבים את המדינה אז מי שלא טוב לו שיעזוב ולא ינצל את המצב הרגיש

126.

הדרוזים הם אחים של העם היהודי עדה שבחרה בטוב ובשלום ואנו רואים את התוצאות יכולת לחיות בהרמוניה עם העם שלנו להרגיש שייכות ולקבל את כל הזכויות כאזרחי ישראל שנתנו מעל מועבר אך יחד עם זאת חשוב לזכור שאנחנו כיהודים חייבים לשמר את מעמדנו במדינה וכמובן את הרוב המוחלט באוכלוסייה לכן חוק הלאום חשוב, מוכרחים לתת לעדה הדרוזית ולכל מי ששירת את המדינה בגאווה ותומך בסמליה וברעיון הקיומי שלה אפילו אם הוא לא יהודי את ההרגשה שהם חשובים ושאנחנו רואים בהם שווים לחלוטין לכל השאר אסור לתת להם להרגיש בחוץ ואי שייכות במקום לבטל את חוק הלאום או לשנות אותו אפשר לחוקק חוק חדש שייתן לדרוזים את המעמד שהם הרוויחו ביושר אזרחים שווים לכל דבר, אחיי הדרוזים העם היהודי מצדיע לכם ואוהב אתכם

125.

עדה מקסימה, אחים בנפש, יש לחוקק חוק מקביל, המשווה את הדרוזים ליהודים.

124.

comment-2-comment

לפי ההגיון שלך צריך לפסול גם את היהודים מלהיות ישראלים וצריך לבטל את החוק

123.

היא תהפך למדינת כל אזרחיה עם מאות אלפי פלסטינים שיגידו שזו זכות השיבה והיהודים ימצאו עצמם בחוף הכרמל בחיפה בדרכם הימה.

122.

121.

לכל המיתממים יש רצון מתמיד להכניס לישראל אזרחים פלסטינאים ע"י נישואים וללא חוק הלאום חוק השבות שיתן פתח לאלפי פליטי 48 לישראל .כאחת שטוענת שהיא אוהבת את הארץ היא צריכה להבין שללא חוק הלאום ששומר את המאזן הדמוגרפי בארץ נהפוך לסוריה מצרים או לבנון מדינות בשליטה ערבית מדינות נחשלות שאם זאת התכלית של הכתבה הפופוליסטית הזאת אז היא לא צריכה לחכות 40 50 שנה שזה יקרה היא יכולה להגר מחר לאחת מהמדינות הללו.

120.

הם עדיפים עשר מונים על המזבלה של הימין בנט שקד הכנופיה של ביבי וכמובן כל הדוסים השחורים שס וכו

119.

החוק צריך לכלול גם את הדרוזים וגם כל מוסלמי, נוצרי או בעל כל דת ואמונה אחרת שרואה בישראל את ביתו ומולדתו ומקבל על עצמו את חוק גיוס חובה.

118.

עניין לאומי הוא בעל משמעות אסטרוגית, לא ריגשי נקודתי. אוהבים אתכם דרוזים ומערכים אבל ישראל היא יהודית כמידינת לאום . נקודה. תצטרכי להכיל את זה.

117.

בפיסקה ""מימוש הזכות להגדרה עצמית", ויותר מזה סעיף 7 של חוק הלאום, שלפיו "המדינה רואה בפיתוח התיישבות יהודית ערך לאומי, ותפעל על מנת לעודד ולקדם הקמה וביסוס שלה" - אין כלום שמפריד בין אזרחים על רקע דתי והוא כלל לא קשור לדת אלא ללאום והוא רק ממשיך את מגילת העצמאות שבה דוד בן גוריון מכריז על הקמת מדינה יהודית

comment-2-comment

ממש לא נכון.. הסעיף נותן לגיטימציה חוקית לעקור תושבים שאינם יהודים מבתיהם תחת חסות החוק

116.

כל מילה שנכתבה בסלע חקוקה.כולה אמת,הם הרבה יותר ישראלים מהחרדים!!!!

115.

את ישראלית לפחות כמוני, אם לא יותר, לא יודע מה חוק הלאום נתן, בפועל הוא לא הוריד כלום בכל הזכויות, אולי בהרגשה

114.

אין כמו הדרוזים. מת עליכם. תשכנעו בבקשה את אחיכם ברמה להוציא אזרחות. אתם אנשים למופת.

113.

הסתה בחסות השמאל הפרוגרסיבי הדרוזים שווי זכיות לחא זכויות לאומיות אין שוםהדרוזי בעולם שחי יותרהטוב מאשר בישראל

112.

111.

אני אזרח אוסטרליה, יש לי אותן זכויות כמו לכל אזרח אחר, אבל על הדגל יש צלב, החגים הם נוצרים, ואף אחד פה לא ייתן לי זכות להגדרה עצמית למרות ש341 יהודים נהרגו בשירות צבאי בצבא אוסטרליה

comment-2-comment

110.

הדרוזים משרתים בצבא - הדרוזיות לא ולכן מגיע להם 50% מהזכויות. אם היית נולדת בסוריה היית נאמנה למשטר הרצחני של אסד. אם היית נולדת בלבנון היית נאמנה למשטר הלבנוני. אתם סתם שבט שיעי אלים שדוגל בהתחנפות לחזק והתעללות בחלש.

109.

אם מדברים מדינה גם לדרוזים אז מחר גרוסים מלבנון או מסוריה יכולים לעלות להכירם האזרחי ישראל מי ה לא לכל תושביה רק מדינה ליהודים כי,אז יהיה זכות השיבה של הערבים סוף מדינת ישראל ועל היהודים לא נאפשר להם לעלות כי גם ככה אין מקום צפיפות עד 2025 אומרים תיהיה צפיפות רבה. מצטערת הדרוזים הם בסוריה והלבנון וגם אצלינו לכן כל אחד ישאר המדינה שלו. אהל לומר לכולם סוף חלום היהודים מדינת היהודים ד רק ל אגב בנתיים אני מטפלת כיהודיה. כ ילדי שדרות הצבא למדו במטע יום ואונוהרסיטה לא זכו לכור במעונות שגרים דווקא הם הערבים את מינו לא זוכים והם כן והם גם נהנים בהנחות ללימודים זוכים להטבות בלי לתרום לא ולגלות מן שייכות לארץ. די להיות פראיירים אנחנו המופת לרעה היהודים

108.

זה שאנחנו נאמנים ומשרתים את המידינה בנאמנות וכתף לכתף באימונה יש את הקיצונים במדינה שכבר מעבירים חוקים לרעת המדינה בכדי להסתיר דברים שבוגעים בהם אישת אם החוק לו יתוקן. אני מציע לעדה שתתחיל לחשב מסלול חיים שדשים.

107.

לסיכסוך בין עמים שונים. די. ארץ ישראל שייכת רק לעם היהודי. עברנו שואה , פוגרומים ברוסיה ובאירופה כולה. פוגרומים בארצות ערב. מלחמות ורדיפות עד היום הזה. וחוץ מזה לעדה הדרוזית אתם נאמנים לאותו עם שאתם תחת שלטונו אז מה זה משנה לכם ההגדרה.

106.

"הדרוזים אף פעם לא נלחמו נגד קיומה של ישראל כמדינה יהודית, ואין על כך עוררין" - לא בדיוק. גדוד דרוזי תקף את קיבוץ רמת-יוחנן במלחמת העצמאות. כמו כן, אלפי קצינים וחיילים דרוזים בצבא סוריה לחמו בכל המלחמות שצבא סוריה ניהל נגד ישראל.

105.

104.

103.

הדת שלך דרוזי והלאום שלך ערבי ואת חייה במדינת ישראל ואת צריכה להיות גאה בזהות שלך למה לרדוף ולהתחנף בשביל שיגדירו אותך, אם איבדת את הזהות שלך, בעיה שלך אף פעם לא היינו שייכים ולא נהיה שייכים, עושים צבא חובה כי הוכפה עלינו ולא גלל אהבת המולדת, ואין בעיה עם זה ,את הזכויות שלך את מקבלת ויש לך חופש פולחן, נמאס מהבכיינות. אנחנו כאן ונישאר כאן ומשמישהו ינסה לפגוע בקיום שלנו, נשמח להגיב.

102.

101.

100.

אין בחוק הזה אפליה. עצם יסודה של מדינת ישראל הוא שהיא מדינה יהודים, כך הייתה תמיד. אין בחוק אפליה מעשית כלפי אף אחד אלא הכרה בעובדות. זכותך להגדיר את עצמך כישראלית ואף כציונית כמו כל אדם אחר שתורם למדינה. אל תתני לחוק חסר המשמעות הזה להשפיע עלייך.

99.

ואני שואל זאת באמת ובתמים.תוך הערכה רבה ואמיתיתלעדה הדרוזית ולשותפות הגורל. אשאל אחרת.מה ימנע מישראל להפוך ללבנון 2 והרי הכתובת על הקיר.

98.

חוק מביש שלא מתאים לרוח היהודית האמיתית וגם אין בו שום צורך פרקטי. עוד תוצר של "זקיפות הקומה" של מפלגות הימין. מדברים הרבה ועושים מעט

97.

טרגדיות כמו כיבוש, הגליה, שואה וכו'. זה לא משנאת זרים אלא מהתגוננות עצמית.

comment-2-comment

ולא היה צורך בו.

96.

זכויות ללא הבדל דת, גזע ומין.

95.

שרתתי ביחידה עם דרוזים ... הרעות והנאמנות חזקים יותר מכל דבר..

comment-2-comment

חוק הלאום..אני אומר ומכיר את העדה הדרוזית היקרה. שלא יעזור חוק הלאום בשבילי אתם מיטב העם שלנו.

94.

תזכירי שקודם כל את ערביה לפני שאת ישראלית. השפה שלך ערבית, התרבות שלך ערבית, השם שלך ערבי והישוב שלך דליה ישוב ערבי. תזכירי שוב שעבור היהודים והמדינה את תמיד תהיי ערביה כי את באמת ערביה ואין שום דבר רע בזה..את צריכה להיות גאה בהיותך ערביה. זה שאת רוצה להרגיש ישראלית זה בסדר אבל תזכירי שוב להרגיש שאת מלכה לא עושה אותך באמת מלכה

comment-2-comment

comment-2-comment

comment-2-comment

93.

בסבלנות ובהתמדה יחוקק חוק השיוויון . לא להתייאש אנו ילדי הארץ הזו יהודים ודרוזים נוצרים ומוסלמים בסוף נעשה פה אחלה מדינה שכלאזרחיה יהיו גאים בה!

92.

מה חשבת שהיא תהיה גם מדינת הלאום של הדרוזים? ממש לא. כך גם כתוב במגילת העצמאות. ועם זאת אתם אזרחים שווי זכויות וחובות במדינה שבה אתם אזרחים. אין קשר בין זה לבין הגדרת המדינה כשייכת ללאום היהודי. ישראל היא מדינה יהודית וחיים בה גם בני לאומים אחרים. ולאות בפיתוח התיישבות יהודית יעד, אינו גורע ממך דבר. סתם הבנה מוטעית של החוק וזעקה פופוליסטית של אני חצי ישראלית

comment-2-comment

לא התביישת שכתבת את תגובתך ??? כנראה שאתה באמת לא ישראלי גאה ,,,כי אתה סתם גזען

comment-2-comment

91.

בארה"ב אדם שלא נולד במדינה לא יכול לחיות נשיא. בהולנד מי שלא פרוטסטנטי לא יכול להיות מלך המדינה. כל מדינות העולם יש להם כל מינה מגבלות לכל מיני קבוצות אוכלוסייה שונות. מדינת ישראל בבירור בחוק זכיות האזרח קובע שלכל אזרח יש זכויות שוות (כאשר מספר קבוצות באוכלוסייה אין להם את החובות שיש לאזרחים אחרים) החוק במדינות רבות קובע שהמדינה מחוברת לעדה/עם ספציפי. תסקלו על חוקי מדינות ערב, שבהם יהודים אינם רשאים לחיות במדינה ולהחזיק רכוש. תרדו מהעץ!!!!!!!

90.

הדרוזים נפלו בפח של השמאל ושל עלובים כמו ליברמן. עברו מספר שנים מהיום שחוקק החוק. שיקום דרוזי אחד ויגיד לי שמשהו השתנה אצלו בגלל החוק. מתערב שאין דבר כזה.

comment-2-comment

comment-2-comment

מה שאתה מרוויח דרוזים ומי שאינו יהודי מפסידים

comment-2-comment

89.

הפחית הערך הדרוזים ו או המוסלמים אנחנו מכבדים את כולם. ולא מוזכר בחוק הלאום נגד אף לאום ותפסיקו להלהיט רוחות ואש רעות בארץ ובעולם

comment-2-comment

ואם אחד כזה יפנה לבגץ הוא אפילו יקבל תמיכה

88.

לפי התגובות והכתבה רוב האנשים כלל לא קראו את החוק , החוק כלל לא מדבר על זכויות הפרט של האנשים אלא רק נותן תוקף לכך שמדינת ישראל היא מדינת הלאום היהודי ולא מדינה דו או רב לאומית לכן כמדינה היא מממשת את הגדרת הלאום היהודי ולא משמשת כמדינת לאום אחרת - זה גם כתוב במפורש במגילת העצמאות. כמו כן בעקבות בג"ץ קאדען נוצר מצב שלא ניתן להקים יישוב שמיועד רק ליהודים (אפילו ישוב של 10 משפחות) בעוד שניתן להקים ישוב שמיועד רק לערבים או רק לדרוזים. ההתבכיינות נובעת או מטפשות או מחוסר הבנה של מהות מדינת ישראל או ככלי או מנוף להפיכת מדינת ישראל למדינה רב לאומית או ערבית עד לגרימת ריקונה מאזרחיה היהודים , ביטול חוק השבות וכו'

comment-2-comment

comment-2-comment

comment-2-comment

87.

86.

בתרגיל שקרי לעורר התנגדות בתואנת שקר כאילו השמאל נגד מדינה יהודית, בעוד שהתנגדות השמאל נובעת מהפרת מגילת העצמאות שהכריזה יהודית ושוויונית, ואילו בחוק הלאום השוויון האזרחי נעלם לגמרי.

comment-2-comment

85.

עם ישראל אוהב ומחבק את הדרוזים אז כתבו בחוק את מי זה מעניין יש חוק שאומר בן 18 הוא בוגר תביטי על הילדים המופרעים בכנסת אלה בוגרים?

84.

גם חלק מילדי חיים בחול, פעילים בקהילה היהודית ולא חושבים לבוא לכאן

comment-2-comment

83.

מכבדים אותך, אבל אין מה לעשות. אחייך הדרוזים בסוריה נלמים נגדנו בלי בעיה, ולכן אי אפש להחשיב אותך כמונו.

comment-2-comment

הכללה זה גזענות

comment-2-comment

comment-2-comment

כך בדיוק הם דיברו

comment-2-comment

המדינה הצליחה כי הדרוזים נתנו יד לפני ואחרי הקמת המדינה

comment-2-comment

comment-2-comment

ולגבי הכבוד תאמיני שלנו יש עוד הרבה מה ללמוד מהם.

comment-2-comment

82.

simple as. ואני בעד דמוקרטיה.

comment-2-comment

81.

כל הזכויות שיש לי כיהודי במדינת היהודים יש גם לכם. אי אפשר לתת שיויון לכולם במיוחד לאלה שאומרים שאם פלשתיניים .

comment-2-comment

חוק מקרקעי ישראל לגמרי נותן העדפה ליהודים. חוק השבות, ניתן רק ליהודים. ועוד... יש שיויון אבל לא מלא.... מסכים או לא מסכים צריך להודות בעובדות.

comment-2-comment

המינהל גם נותן העדפה לשכונות לחיילים משוחררים בכפרים הדרוזים דבר שלא כול החיילים היהודים נהנים ממנו די לבכיינות

80.

.. ו הם יהיו " תושבי מדינה " ללא זכויות אזרח .. אז ל דרוזים אין מקום ל דאגה גברת ...

comment-2-comment

79.

וזה לא סותר שאתם מקבלים כל זכות אזרחית כמו כולם. המדינה לא הוקמה בשביל הדרוזים, התאילנדים או האפריקאים שגרים פה אלא בשביל העם היהודי. לגיטימי שזה יפריע לך, אבל כך זה יישאר

78.

חוקק על ידי ממשלה שלא היה לה משהו טוב יותר לעשות ולא משרת אף מטרה... אבל הוא פוגע בדרוזים שמשרתים בצבא ונאמנים למדינה. פגיעה בחיילי צה"ל זה קו אדום מבחינתי, עדיף שיבוטל, לא שישונה, אין מה לשנות ... לבטל

77.

פשוט עושים אפרטהייד בעקיפין ולא בצורה ישירה

comment-2-comment

comment-2-comment

למשל: אוטובוס נפרד ליהודים ואף אזרח ערבי לא יכול לעלות עליו. אין את זה בישראל!

76.

לדרוזים ולכל אזרח מגיע להרגיש שהמדינה שלו במידה שווה. עם זה את משתמשת במותו ותמונתו של סא"ל מחמוד ח'יר אל-דין הגיבור ואח"כ מתלוננת על שיח פוליטי זול. כפי שכולם מבינים - מדינת ישראל הוקמה כדי להיות בית לעם היהודי. אם דרוש פיתרון אחר ושונה מחוק הלאום שעדיין שומר על ההבנה הזאת אז כדאי להציע אותו במקום רק להתלונן. זה לא שולל את הזכות למחות וגם להתלונן גם אם בצדק - אני פשוט לא חושב שזה פרקטי "רק" להתלונן. יש בעם הישראלי רוב ענק שמקשיב שומע וכואב איתך. אז קדימה לעבודה. באהבה גדולה ובהערכה.

75.

74.

גם הדתיות צריכות לעשות צבא והן עושות שירות לאומי. תעשי גם

comment-2-comment

הדתיות רובן עדיין לא עושות צבא. החרדים רובם עדיין לא עושים צבא. רוב הדרוזים עושים צבא. כלומר מצב הדרוזים טוב משל החרדים. החרדיות כולן לא עושות צבא. יש מיעוט של דרוזיות וערביות שעושות שנת שירות. כלומר מצבן טוב משל החרדיות. המסקנה? אולי לא לכלול את החרדים בחוק הלאום? אולי להבהיר שמי שלא תורם לא זכאי לזכויות ?

73.

comment-2-comment

72.

חוק הלאום הוא של הלאום היהודי שהקים את מדינת ישראל ובו יש [או צריך להיות ברור שיש] זכויות לכל תושב וביחוד למי שמתגייס לצה"ל ובראשם העדה הדרוזית, וזאת בלי קשר למספר החללים של העדה. אם ישנה אפליה או חוסר התייחסות לצרכי העדה, הדבר חייב להשתנות בלי קשר לחוק הלאום.

71.

אל תשלי את עצמך. מבחינת הממסד אתם מיעוט ותישארו מיעוט. אז תפסיקו להתגאות במספר הקצינים והחללים

70.

גם הנביא יתרו חותן משה שהיהאדם חכם משיכמו ומעלה אחרי שנתן עיצה למשה בענין מינוי שופטים לעם ישראל .חזר לעמו כמו שכתוב "וילך לארצו ," לא רצה לשנות את זהותו .למרות שידע ממשה את ההשתלשלות היציאה של ישראל משלטון פרעה וענשפ של המצרים שטבעו בים .והיכיר גדולת הבורא" אתה ידעתי כי גדול אלוהים .וכ"ו .כי בדבר אשר זדו אליהם .נענשו מידה כנגד מידה הטביעו תינוקות ישראל לכן טבעו בים .אין תחליף לעדה הדרוזית המופלאה והקרבתה להגנת המדינה .,יחד עם זאת הם אינם יהודים הלכתית ואפשר למכור להם את החמץ בפסח.וברור כי אם ירצה מי מכם להחות יהודי על פי ההלכה נשמח לקבלו.ואם כל מה שכתבת אנני רואה עצמי שווה למדינה יותר מאותו לוחם דרוזי .

69.

תמשיכו להתגייס למשמר הגבול לשרת את המתנחלים קוראים לכם גויים מאחורי הגב ומהממשלה אתם מקבלים יריקה לפרצוף

67.

66.

מצד אחד אני בעד שינוי החוק במטרה שיכניס למשוואה בצורה ברורה את הזכויות והשוויון של האזרחים האחרים במדינה בכלל - ושל הדרוזים בפרט ובמיוחד. אפילו לחוקק חוק ספציפי עבורם ולגביהם. למרות שזה יהיה גזעני כשלעצמו.. עדיין אולי יהיה בזה יותר תועלת מנזק. אבל מה הבעיה עם העובדה שמדינת ישראל היא הבית של העם היהודי ושהיא חייבת לתת לעם היהודי (שימו לב - לעם, לא ליהודי הפרטי), מקום מיוחד ועדיף מבחינת קיום. ההיסטוריה שלנו מחייבת שנעשה משהו כזה. זו ההגנה היחידה שיש לעם הזה וזו גם האמת ההיסטורית שלו. זה לא שולל את הזכויות וההערכה של אף בן ברית - שווה.

65.

ציונות משמעה הקמת מדינה כדי לממש את הגדרתם העצמית של היהודים. הטענה שלך שאסור ליהודים להקים לעצמם מדינה היא בדיוק הטענה שאנטישמים הדוחים מה BDS מפמפמים. את אזרחית שוות זכויות אזרחיות אבל לא זכויות לאומיות. אם את רוצה מדינה דרוזית חפשי מקום אחר, כאן זו מדינה יהודית.

comment-2-comment

"אזרחית שוות זכויות אזרחיות אבל לא זכויות לאומיות". גם אם נשים בצד את ההפרדה המלאכותית בין סוגי הזכויות הנ"ל שחבורת העליונות-היהודית שאתה שייך לה אימצה בכדי לטשטש את פשעיהם, אתה עדיין מודה כי היא לא שוות-זכויות. אתה שולח אותה לחפש מדינה אחרת, ואני שואל.. האם קיימת מדינה דרוזית? עזוב דרוזית, האם קיימת מדינה נוצרית? האם יש מדינה אחת ברחבי העולם שבה אזרחים נוצרים זכאים ליותר "זכויות לאומיות" מאשר לא נוצרים? איך היית מגיב אם האמריקאים היו מחליטים שהם מדינת לאום נוצרית ולכן אסור יותר ליהודים להגר אלייה? האם אתה יכול לתת לי דוגמא למדינת לאום כזו שמקדשת שייכות לדת או לאום מסויימים, חוץ ממספר מדינות מוסלמיות כושלות? אתה אכן גזען, בור, ובעיקר צבוע. כי הרי אם מדינה אחת אחרת ברחבי העולם הייתה עושה את מה שאתה טוען שהוא תקין לגמרי, וקובעת שליהודים בה לא מגיעות "זכויות לאומיות" כי יש להם כבר בית לאומי בישראל, הרי שהיית קורא גם להם - אנטישמיים. כל התגובה שלך בורות וגועל נפש. אגב אני יהודי ואזרח כמוך, ובאותה קלות ששלחת אותה למדינה אחרת אני שולח אותך. רוצה לגור במדינת דת חשוכה וכושלת? עוף לעזאזל, יש מספיק כאלו ברחבי העולם.

comment-2-comment

יש בישראל המון אנשים שגרים ואף תורמים למדינה שהם אינם יהודים, החל מדרוזים ועד אתאיסטים, החוק שולל למעשה כל דת אחרת. נכון שישראל לא יכולה להיות מדינת כל אזרחיה, הרי לא לשם כך היא הוקמה אבל אי אפשר להתעלם מאופייה המגוון של האוכלוסיה. יש רצון מובן למגר טרור והקצנה כנגד קיומה של מדינת ישראל. חוק הלאום הוא לא דרך להילחם בהם

comment-2-comment

הבעיה היא שיהודים הם מיעוט, ולא סתם מיעוט אלא מיעוט נרדףץ ובעולם שלנו כמות שהוא כרגע נחוץ שיהיה ליהודים בית לאומי. גם חוקים לאפלייה מתקנת הם גזעניים, אבל לפעמים יש בזה צורך כדי לתקן אבל.

comment-2-comment

אם ציונות היא גזענות רוב העם גאה להיות גזעני כמדינה שנילחמת על חייה אין לנו את הפריבילגיה לדאוג לדמוקרטיה על חשבון סיכון חיינו - ולשחק משחקים של מדינת כל אזרחיה - אולי עוד 50 שנה מציע שתלמד משמעות הביטוי דמוקרטיה מתגוננת רב העם מתבייש באזרח כמוך ושמח לוותר עליו בשנייה - אתה מוזמן לגור עם אחיך המוסלמים הנאורים בשבדיה במזרח התיכון - כניראה לא שמת לב לכך - מתנהלת מילחמת דת - ואתה בצד של האויב אתה לא ראוי להיו אזרח במדינת ישראל - בעצם אתה לא ראוי להיות אזרח בעד מדינה - כי אינך מבין משמעות המונח מדינה מציע לך לקרוא את נאום ראש ממשלת אוסטרליה - איך הוא מגהץ בנאומו את המיעוט המוסלמי

64.

צריך לתקן את חוק הלאום שלא יחול על מי ששרת בצהל מהמיעוטים.

comment-2-comment

63.

62.

נשנה את החוק ותיזכו למובן מאליו

61.

את ישראלית לכל דבר וענין ואת גאווה לעם היהודי והעם היהודי מאוד גאה בחיבור אם הדרוזים אותו דם אנחנו

60.

במלחמות בכל העולם השתתפו יהודים ומכל הדתות...אף אחד לא ביקוש לשנות חוקים במדינה שלהם,רק בישראל ...זאת מדינה יהודית היחידה בעולם...מי שלא מתאים לו הדלתות פתוחות לכולם.

59.

אלא שצריך להיות ברור שאין לאף אחד מלבד היהודים זכות על האדמה הזאת.

comment-2-comment

"את לא אזרחית סוג ב' אלא סוג א', למרות שהחוק קובע שאת סוג ב', ואם זה היה תלוי בי היית בכלל סוג ג'". זה רוח התגובות כאן. לא דמוקרטיות, לא אנושיות - וגם לא יהודיות. תוצר של שנאה, בורות, ותחושת עליונות לא מוצדקת. מה לעזאזל אתה חושב את עצמך?

comment-2-comment

בלי גזענות בסיסית אין למדינת ישראל זכות קיום קודם כל יהדות וציונות דמןקרטיה זה ערך מאד חשוב אבל לא על חשבון הקיום שלנו כאן ישראל הינה "דמוקרטיה מתגוננת " , הנלחמת על קיומה 70 שנה ונקנח בעובדה שהדת הדרוזית יותר גזענית מהדת היהודית והנוהג והיחס הישראלי לעניין נישואי תערובת למשל

comment-2-comment

בטוח לא כמו דירה במרכז הארץ 70 מטר

58.

אני באמת מנסה להבין מה לא בסדר מבחינת הדרוזים שהם אחינו בדם. שאר ערביי ישראל ממש לא מזיזים לי.

57.

56.

שתורמים כל כך למדינה הזו, שהיא שלהם גם, לאור ההיסטוריה של העם היהודי ולנוכח העובדה שעד היום יש מדינות או קבוצות שלא מכירות בקיומנו או בזכותנו לחיות כאן, אנחנו חייבים את החוק הזה על מנת להגן על עצמינו. חשוב לנו שתבינו.

55.

מאז הבחירות האחרונות אני מסנן מפלגות לפי הקריטריונים הבאים, וכך גם אמשיך להבא: 1. הנהגתה נבחרת בבחירות דמוקרטיות, 2. מכירה בירושלים המאוחדת כבירת ישראל, 3. מתנגדת לחוק הלאום. בפעם שעברה המסננת הזו העבירה רק את מפלגת העבודה, וכך הצבעתי. אני מקווה שיום יבוא ויהיה לי מבחר גדול יותר של מפלגות שאוכל לבחור מתוכן.

comment-2-comment

54.

53.

הדרוזים. כל הקשקוש הזה של חקיקה על פי דת היא איוולת של נבערים ובורים, שאינם יודעים הסטוריה ואנתרופולוגיה.

52.

51.

הכותבת שמה לנו כחברה מראה, וכן אנחנו נראים בה רע רע רע!

comment-2-comment

50.

אין לאום ישראלי (ע"ע בגץ "אני ישראלי"), ישראלי זה משהו לא חוקי ולא מוכר ולא מקנה שום זכויות, אולי תנסי להתגייר.

comment-2-comment

יהודי לא יהודי , הכי חשוב להיות בן אדם לפני הכל וזה מה שאנשים בארץ מפספסים , חושבים שאתה יהודי זה כבר אומר עליך משהו אוטומטית, כזאת התנשאות הדת הזאת זה לא ייאמן.

49.

ברגע שיהיה שיוויון מלא בין יהודים ללא יהודים עפ"י חוק השבות מיליוני מוסלמים (ודרוזים מסוריה ולבנון) יוכלו להכנס לארץ באיחוד משפחות ובחסות חוק השבות. מי שלא קולט את זה פשוט טיפש ואטום, אין כלום מעבר לזה.

comment-2-comment

comment-2-comment

היום הוא תקף, אני מבטיח לך שבשלב מסויים יוגש בג"ץ בנושא, בטח אם יהיה שינוי בחוק הלאום. החוק נועד לסתום פרצה זו בין היתר. לא מבין בין חוק לאום - שכשמו נועד להגדיר זכויות לאום לבין זכויות פרט.

48.

comment-2-comment

47.

46.

ואז תחליטו אם באמת יש צדק בטענות הללו.

comment-2-comment

45.

44.

על כל אזרח דרוזי להיות שווה בעיני החוק, פשוט מאד, הבן אדם נלחם ונתן את חייו למען המדינה, הרבה יותר ממה שאני וכל המגיבים פה עשו, במקום לתת לו את הכבוד המגיע לו אנו מסמנים אותו ואת קרוביו כאזרחים סוג ב

comment-2-comment

אה לא... חוץ מזה יצא לך לקרוא את החוק או שאתם סתם בוכים כי אפשר? אין שופ הפליה ושם דבר.

comment-2-comment

תגדיר משהו אחד !!! שבו דרוזי מופלה ביחס ליהודי ואוכל להתייחס לעיניין עצמו.

43.

זה שהם מקריבים את חייהם למען המדינה נותן להם את הזכות הזאת.

42.

כמו שאני לא דרוזי את לא יהודיה כמו שערב הסעודית הלאום שם מוסלמי ככה בישראל הלאום הוא יהודי זכויות אזרחיות זה משהו אחר ! ונכון צריך לדאוג שלא יהיו הבדלים בזכויות האזרחיות בדגול לדעתי אין בעיה עם זה כבר היום שתם לבלבל את המוח ככה זה פגע בכולם וסתם !! תחשבי שוב איפה בן לאום אחר מזה של המדינה מקבל זכיות כמו בישראל

41.

40.

אלהי העולם נתן את הארץ לעם שלו - עם ישראל. למה לנסות לבלבל את העם עם דיעות שלא יוסיפו לשלום האמיתי בארץ. בבקשה, תפסיקו להיות נבוכים ולהתבייש לומר שארץ ישראל שייכת לעם ישראל. ארץ ישראל אינה כשאר הארצות. כמו להבדיל לכאורה מדינת הוותיקן וכי מוסלמי או דרוזי או יהודי יתיימר לומר שהוא רוצה שיוויון במדינת הוותיקן. קל וחומר בארץ שאלוהי העולם שנתן והבטיח את הארץ לעמו אין זכות למי שיהיה לומר שהיא של עם אחר. ואין שום זכות לאפילו יהודי להפקיע את זכותם של היהודים על הארץ. נקודה.

comment-2-comment

39.

סליחה על הציניות אבל אנחנו היהודים נלחמנו בהיסטוריה עבור שוויון זכויות מלא בכל מדינה שחיינו בה - אולי כדאי שנאמץ את הנושא גם בארצנו מול מיעוטים - מול אלו שהוכיחו ומוכיחים לנו יום ביומו את נאמנותם.

comment-2-comment

יהודי יהיה שווה זכויות בארץ קתולית כמו שדרוזי היה, אבל הארץ הקתולית לא תהיה ארץ הקתולים והיהודים לשם השוויון לפתע.

38.

הדרוזים לוקחים חלק מהעם והם פעילים ומעורכים. אם זה כל כך מפריע להם - אנחנו צריכים להתחשב בהם ולשנות את זה. מדובר באזרחים מן השורה שתורמים המון למדינה, בטח שיותר מאוכלוסיות אחרות, שאפילו חלקן יהודיות...

37.

הוא שעל פיו המדינה רואה בהתישבות יהודית ערך וכו' ובאופן משעשע למדי זו לא ההתישבות היהודית אלא ההתישבות הבדואית והערבית שזוכה להעדפה, אישורים לבניה בלתי חוקית, אישור הרחבה של עד 70מ"ר בלי אישור (עבר בשבוע שעבר), חיבור לחשמל ללא טופס 8 וכו'. בהצלחה למישהו יהודי לבנות מבנה בלתי חוקי על אדמות המדינה ולחברו לחשמל ועוד יותר בהצלחה לתושב מדינת תל-אביב להוסיף לדירתו 70מ"אר ללא אישור.

36.

comment-2-comment

אף אחד לא נתן להם בית. הם חיו פה תמיד. הם הגיעו להסכמה לחיי שיתוף איתנו עם קום המדינה. הם אזרחים שווי זכויות. יש רבים מאוד שאינם יהודים מוסלמים,נוצרים, צרקסים ודרוזים שחייהם שלובים במדינה והם מטובי האזרחים שלנו. נמאס מההסתה המגעילה נגדם.

35.

אם הדרוזים רוצים מדינה דרוזית נילחם בשבילם.

comment-2-comment

34.

אם מדינת כל ארחיה לא נוכל לקבל זאת אם הצהרה על ייחודיות העדה הדרוזית , מה יגידו למשל ערבים ששרתו ומשרתים בצה"ל? ובכלל מה ירגיש האזרח הערבי מוסלמי או נוצרי? ייתכן ווחוק הלאום החטיא מטרתו , ביטולו עכשיו, בעייתי הכי חשוב השקעה ביישובים ובאנשים שלכם.

33.

32.

יהודים הם אזרחים נאמנים של המדינות שהם אזרחים בהן, אין לנו נאמנות כפולה למדינה מזרח תיכונית בשם "ישראל". "חוק הלאום" מעודד אנטישמיות ברחבי העולם.

comment-2-comment

היהודים נאמנים רק לעצמם

31.

חוק הלאום אומר שמדינת ישראל היא מדינה יהודית וככזו היא הבית של הלאום היהודי כזו היא גם מגילת העצמאות אין בחוק הזה שום קיפוח של זכויות של מי מאזרחי המדינה הלא יהודית אין דבר שאזרח יהודי ואזרח לא יהודי אינן שוים בו לפי חוק הלאום לצעוק "גזענות מרה" ושהכל על רקע דתי - זה קצת היתממות במקרה הטוב - למשל האם אז זועקת את אותה זעקה על חוק השבות ? על מגילת העצמאות ? על סמל המדינה ? על הדגל ? בכולם יש סימנים יהודים כי המדינה היא י ה ו ד י ת , ועם זאת כל הזכויות שוות

comment-2-comment

ולמה אתה והרוב היהודי נלחמים שלא לשנות או לגעת בחוק ?, דבר אחד בטוח , שהחוק קובע שהעם היהודי הוא אדון במדינה הזאת והשאר לא, מזכיר לך משהו/מישהו מהעבר?

comment-2-comment

לשפוי גם אם תעשה העתק-הדבק כמה פעמים, זה לא ישכנע. הדרוזים הם ישראלים שתורמים לנו יותר מהרבה יהודים. הם אחינו המאוד יקרים. הגיע הזמן להתיחס אליהם ולקבל אותם כאזרחים שווים וטובים.

comment-2-comment

כי לפי מה שקורה אנחנו בדרך לשם ולא רוצים להפוך לפלסטין. יש פה חוק נגד הניסיון הערבי לחסל את מדינת ישראל לא התכוונו לפגוע כלל בדרוזים.

comment-2-comment

30.

להגיד שישראל היא מדינת העם היהודי לא מקטין את בני הלאומים האחרים (שמיוצגים בכנסת וממלאים תפקידים בכירים במגזר הציבורי והפרטי). איפה בדיוק מפלים לרעה את כותבת הטור ואת ילדיה?

29.

חוק הלאום אומר שמדינת ישראל היא מדינה יהודית וככזו היא הבית של הלאום היהודי כזו היא גם מגילת העצמאות אין בחוק הזה שום קיפוח של זכויות של מי מאזרחי המדינה הלא יהודית אין דבר שאזרח יהודי ואזרח לא יהודי אינן שוים בו לפי חוק הלאום לצעוק "גזענות מרה" ושהכל על רקע דתי - זה קצת היתממות במקרה הטוב - למשל האם אז זועקת את אותה זעקה על חוק השבות ? על מגילת העצמאות ? על סמל המדינה ? על הדגל ? בכולם יש סימנים יהודים כי המדינה היא י ה ו ד י ת , ועם זאת כל הזכויות שוות

comment-2-comment

יש שוויון בין אזרחי המדינה, רק שיהודי יקבל אזרחות על אוטומט, לדוגמא כי לרגל המלחמה הוא רוצה לעזוב את אוקראינה, ודרוזי לא.

comment-2-comment

זה מה שמנסה להסביר לכל מי שטוען לבטל

28.

כל ה"לא יהודים" קיבלו שיוון זכויות מהיום הראשון. החוק קובע שצביון המדינה ישאר יהודי. הדת בכל המדינות באזור נמצא בתוך הפוליטיקה, המדיניות והחוקים. מה שהחוק קובע הוא שהמדינה לא תהפוך לאטאיסטית כמו ארה"ב או ערבית אם יורשו להגר לכאן פלסטינאים או אם המיעוט הערבי פתאום יגיע מ20 ל40 או 50 אחוז מהאוכלוסיה. שיוון זכויות קיבלו כל ה"לא יהודים" מהיום הראשון בהתאם להבטחה של הישוב בזמנו. על זה אף אחד לא מדבר

27.

אחרי שניצלנו מידי "עם אדונים" אחד אנחנו הפכנו ל"עם אדונים"...זה, בסופו של דבר, ימוטט את המדינה.

comment-2-comment

26.

comment-2-comment

25.

הדרוזים בישראל לא נחשבים מבחינת העם הישראלי לערבים , הם דרוזים אזרחים שוים פה שנותנים ואוהבים את המדינה כמונו . מבחינת העם אתם כמונו אחד לאחד .

comment-2-comment

comment-2-comment

יש גם מוסלמים ונוצרים שמשרתים ונאמנים

comment-2-comment

comment-2-comment

24.

חוק מביש..!! יש לבטלו בלי היסוס.

23.

חוק הלאום לא גזעני תפסיקו לנסות לצייר את זה ככה. כול בני המיעוטים אזרחים שווים בפן האזרחי לא בלאומי. ארץ ישראל היא בית הלאום של העם היהודי . אתם שווי זכויות בכול הדברים שקיימים אז אל תגידו אחרת קרקרעות לחיילים משוחררים ממימון שכר לימוד הקלות בכניסה לאוניברסיטאות ועוד.. לפני כול זה זה הבית הלאומי לכול יהודי העולם וזה בא לעגן את זה כחוק. ביטול חוק הלאום יגרום לביטול חוק השבות והצפת ישראל במסתננים ומהגרים שיגרמו לביטול המדינה היהודית חס ושלום.

comment-2-comment

comment-2-comment

פשוט למחוק את החוק האנטי יהודי אנטי ציוני ואנטי אנושי הזה פשוט למחוק

comment-2-comment

על מה אתה בגלל מדבר? או שאתה מדקלם ססמאות של אלה שלא יודעים על מה הם מדברים חוק הלאום שומר עליך כאן , ומונע ממך שואה נוספת עי החברים הערבים שלך !

22.

21.

comment-2-comment

20.

הם עושים את העבודה הכי מלוכלכת ובזויה נגד הפלסטינים, והמדינה משתינה עליהם ומטילה עליהם בידול המתאים למשטר האפרטהייד. פראיירים, זה מה שהם, שיהיו נאמנים למוסר ולעצמם.

19.

הדרוזים הם אזרחים שווי זכויות ויכולים להגיע לתפקידים רמי מעלה כמו רמטכ"ל מפכ"ל נשיא וראש ממשלה. אז די להתבכיין. ההתבכיינות הדרוזית באה מתחושה של חולשה בקרב היהודים ואיתות למוסלמים שהם איתם.

18.

ולא נגד עדה כזאת או אחרת. רוב העולם ״הנאור״ רואה ביהודים כובשים של ישראל ורוצה לתת את הארץ לפלסטינאים שאוהבים לשחק אותה קורבן תמידי.

comment-2-comment

הדרך להתמודד עם הבעיה שאתה מתאר היא הסברה, הסברה, ועוד הסברה. לציין שהפלסטינאים הם פליטים רק לפי ההגדרה המיוחדת והייעודית של אונר"א, שמדינות ערב והפלסטינאים גרמו לנכבה ב 48', שהפלסטינאים סירבו להצעות נדיבות כמו של ממשלת אולמרט, וכך הלאה.

comment-2-comment

17.

16.

15.

הדרוזים ישראלים כמו כל יהודי בישראל.

14.

13.

איזה זכויות שאת זכאית להן נפגעות?

comment-2-comment

בוא לכפרים ואז נדבר

12.

11.

יש עוד מדינות לאום בעולם, ויש בהן מיעוטים אתניים, והם אחזרחים שווי זכויות, והכל בסדר. אתם לא צריכים לחזור כמו תוכים על הקלישאות של כמה דפקטים פרוגרסיביים (כולם יהודים דרך אגב) שעצם הרעיון של מדינת לאום יהודית עושה להם חררה.

10.

אתם אכן לא אזרחים שווים כקבוצה אתנית - אתם בטופ שבטופ ! אבל אם לא תבינו שחייבים להגדיר את מטרות המדינה כמטרות ציוניות ולתת לקייס היהודי את המקום הראוי לו ותמוססו אותו ... זה לא ישרת אותנו ולא אתכם, כי מאחורי הצללים אורבים הערבים, אלו שמאות שנים רדפו אתכם ולא ויתרו על הרעיון של להשתלט גם על המדינה הזו וכדרכם להרוס את כל מה שבנינו - יחד. דרוזים הם יהלום שבכתר הישראלי, כמובן שמדובר על עדה\קבוצה בדיוק כמו שמדובר על "יהודים" כקבוצה ולא על פרטים. ברמת פרטים כל מי שהוא אזרח זכאי לאותם זכויות וצריך לעמוד באותם חובות. רדו מהעניין הזה של לפגוע בחוק הלאום, אולי צריך להוסיף עוד חוק של "חוק הציונות" ובו לתת כבוד ומעמד לקבוצות\עדות שהן חלק אינטגרלי מבניית הארץ הזו ושותפים שווים לדרך - שווים לגמרי.

9.

לכאורה צודק מי שטוען אתם צריכים צעדות דגלים בירושלים וחוק לאום כדיי למשול?אז ממש כן גברת חלבי כדיי שלמוח הרשע של אוייבינו ולמוח המבולבל של צעירים יהודים יקלט שזוהי מדינת היהודים ואין מה להתבייש.דרוזי לוחם ונאמן למדינה ראוי לקבל אהבה ותנאים .דרוזי מסוריה ולבנון הוא אוייב וכך היה תמיד וזו בושה שהדרוזים והמוסלמים כאן עושים יד אחת.להזכירך גברת חלבי את החרפה הזו שצעירים ערבים בגיל 18 נוהרים ללימודים אקדמיים וחלקם הגדול מלא שנאה למדינה בעוד בניי גילם היהודים ודרוזים מחוייבים לגיוס.אז אל תילחמי לצד מוסלמים בעיניין חוק לאום

8.

אני מבין את המחשבות . רגשות . תהיות . את צריכה להבין , המדינה הינה שווה בזכויות לכל אזרחיה , למרות שחלק מאזרחיה לא מכירים בכך ולא תורמים גם בעדתך יש כאלה , עם כל הפסיקות של העליון בעבר המצב חייב את חוק הלאום . לא אומר שאין לך זכויות כל שלי. נכון צריך לחשוב על הגדרה לכם ולצרקסים ולכל אלה שמשרתים בצהל

7.

כל הסיפורים על סא"ל חיר ז"ל ומאמרים כמו שלך מפומפמים לתקשורת כחלק ממסע קיבוץ קולות בקלפי שמנהלים ליברמן והחליפי, פתאום 2 השרלטנים התעוררו מפחד הבחירות שתתקיימנה בקרוב. גברת חלבי = מנצלים אותך ומשתמשים בך, בסיום הם יזרקו אותך למריצה כמו שזרקו את כל המצביעים שלהם. הדרוזים הם אחים שלי ושותפים מלאים עם זכויות מלאות במדינה, אין בכך כל ספק, אל תפלי לפח של מקושש קולות ה"עולים" מאוקראינה ושותפו - החליפי החלול.

6.

רק אען להם את חוק השבות כי ישראל היא מדינה יהודית ולא מדינת כל אזרחיה שתהפול למדינת הלכה איסלאמית שתשמיד את היהודים. באשר לבעית הקרקעות והבניה. ליהודים קשה מאד להשיג דירה וזה בבניה של בתים גבוהים. הדרוזים והערבים רוצים קרקע לבתים פרטחיים וזה לא אפשרי כי אנחנו מדינה צפופה. שיגורו בדירות של בתים משותפים והכל יהיה בסדר.

comment-2-comment

האפליה המתקנת במקומות העבודה ומוסדות חינוך, אפשרות לבנות בניה בלתי חוקית על אדמות המדינה ולא להיענש על כך (ומאז ממשלת לפיד-בט הבניה הזו גם הוכשרה רטאקטיבית) אפשרות להרחיב מבנה קיים חוקי או בלתי חוקי בתוספת של עד 70מ"ר ללא כל אישור (חוק שעבר בשבוע שעבר). שו דבר מזה לא קיים עבור הרוב היהודי.

5.

זה המפלט האחרון, היחיד ליהודים

4.

עינב היקרה אני קוראת את הכתבה שלך היום עם דמעות בעיניים. את אזרחית טובה יותר מהרבה אחרים, תהיי ותשארי לעד. בשבילי ובשביל אזרחי ישראל אתם אחים לכל דבר ועניין, והלואי שלא הייתה פוליטיקה כל כך מכוערת להטיל ספק כל שהוא. תודה לכם אחים. אוהבים אתכם.

3.

אתם אזרחים שווים במדינה ואפילו מקבלים יותר מתושבים רבים במדינה ואין עים זה בעייה מה לעשות המדינה היא מדינה יהודית קודם כול וכול אזרחיה שוים כאזרחים אבל לא יהודים וזה בסדר אתם לא חייבים

comment-2-comment

comment-2-comment

אין שום דבר חדש בזה וחבל שרוכבים על גל של קבוצות ממומנות מאירופה, שכל מטרתן להפוך את המדינה למדינת כל אזרחיה ובכך להפוך אותה גם למדינה פלסטינית. אני בטוח שלא הייתם רוצים לחיות תחת שילטון ערבי - תראי מה מצב הדרוזים בסוריה ולבנון, ואיך נראים מדינות ערב - שלא לדבר על היעדר שיוויון זכויות, אפליית נשים, עדות, רדיפת הומוסקסואליים, הוצאות להורג ורצח עם. אני בטוח שגם את יודעת שאם יש מדינה בעולם שההקרבה בה היתה שווה - זו מדינת ישראל. אני מקווה שלא תדעי עוד צער ועם ישראל רואה בדרוזים אזרחים שווי זכויות ואין בחוק הלאום דבר שמשנה זאת.

2.

מסכים עם כל מילה שלך . אזרחות ושייכות למדינה נקבעת בדם ולא במוצא . אישית , אני גם השתתפתי בהפגנה בהפגנה בשנת 2018 נגד חוק הלאום , כי בעיני הדרוזים הינם אזרחי ישראל הרבה יותר מאשר החרדים היהודים שלא תורמים כלום ורק מנצלים את המדינה . חיזקי ואימצי ותמשיכי להביע את דעתך .

1.

הכל שקרי, לדרוזים יש נאמנות למקום שהם יושבים בו, דרוזים שבסוריה לסוריה, דרוזים שבחוץ לארץ, לכל מדינה שהם חיים שם. בישראל למדינת ישראל, ולכן אתם ישראלים שווים בזכויות האזרחיות, המדינה הזאת היא בית לעם היהודי , ולכן הלאום הוא יהודי, המיעוטים לא מקופחים במדינת ישראל, לא שוללים מהם שום זכות לחיות כדרוזי, יש לכם את החגים שלכם, החברה הדרוזית מקבלת את כל התנאים הטובים שמקבלים היהודים בארץ, אז בבקשה לא להתלונן.

comment-2-comment

חינוך, ביטחון, בקיאות, כמעט בכל תחום

comment-2-comment

comment-2-comment

comment-2-comment

לא התלונן , מצויין לנו לחיות כאן ביחד , פשוט שואפים לשוויון אמיתי . אתה בעצמך רשמת בית לעם היהודי אז מה זה אומר שאנחנו אורחים ?

comment-2-comment

לדרוזים יש אורח צנוע והם עובדים במשרות בכירות . שחיים בצניעות את תחושה של אפליה . כשהעיניים גדולות ולא יודעות שובע אז יש אפליה

לכל התגובות
0
מצב לילה
מצב לילה