16

שושלת אדומה: החייל החרדי שממשיך את מורשת הצנחנים המשפחתית

הסבא: אברהם רפאל, מראשוני הצנחנים בצה"ל ומדריך צניחה במשך 36 שנה. אחיו של הסבא: שמואל רפאל, ממקימי גדוד 890 והצל"שניק הראשון בצבא. הנכד: רב"ט יוני רפאל, חרדי מניו-יורק שעלה לארץ כדי להתגייס – איך לא – לצנחנים | "בכל פעם שמשהו קשה אני חושב על סבא וזה נותן לי כוח", הוא מספר

קורין אלבז-אלוש | פורסם:17/05/2022
צילום: דובר צהיוני רפאל עם משפחתו. "סבא היה שמח לדעת שבחטיבה שכל כך אהב יש מקום שמתאים גם לנכד שלו" (צילום: דובר צה"ל)
אדומים בדם: יוני רפאל (20), צעיר חרדי מניו-יורק, ידע מאז שהיה ילד שימשיך את המורשת המפוארת של משפחתו. את סבו אברהם פגש רק פעם אחת כשהיה תינוק, אבל דמותו הותירה בו רושם עז עד כדי כך שהחליט לעלות לישראל ולהתגייס לצנחנים בעקבותיו.
<< הכול על העולם היהודי – בדף הפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו >>
אברהם (אברמיקו) רפאל היה מראשוני הצנחנים בצה"ל ושירת כמדריך צניחה במשך 36 שנה. גם אחיו שמואל (סמי) היה מוותיקי החטיבה: הוא היה ממקימי גדוד 890 והצל"שניק הראשון בתולדות צה"ל.
קראו עוד בערוץ היהדות:
את הפגישה עם סבו יוני אמנם לא זוכר, אך דמותם של אברמיקו ושל סמי שהפכו לסמלי החטיבה האדומה, שימשו עבורו השראה. הוא עלה לישראל והתגייס לפלוגת חץ, חרדים צנחנים, ונמצא כעת בשלב האימון המתקדם.
באדיבות המשפחהאברהם (אברמיקו) רפאל, סבו של יוני (באדיבות המשפחה)
"רציתי מאוד להמשיך את המורשת של המשפחה שלי בצנחנים", מספר יוני. "אני לא זוכר מסבא כלום ואת אח שלו בכלל לא הכרתי, אבל מהסיפורים עליהם יכולתי להבין מי ומה הם היו. מרגש אותי מאוד להיות באותה חטיבה. בכל פעם שמשהו קשה אני חושב על סבא וזה נותן לי כוח".

"תמיד ידעתי שאתגייס לצנחנים"

סא"ל שמואל (סמי) רפאל היה ממקימי גדוד 890 ובוגר המחזור הראשון של מדריכי צניחה בצה"ל. ב-1950 הוא הציל את חייו של צנחן אחר תוך סיכון חייו שלו, כשמצנחו נתפס בגלגל הזנב של המטוס. על הפעולה ההרואית קיבל סמי, יחד עם טייס המטוס והצנחן שהיה בסכנה, ציון לשבח, ואלה היו למעשה הצל"שים הראשונים שהוענקו בצה"ל.
באדיבות המשפחהאברהם רפאל (יושב) עם אחיו שמואל (באדיבות המשפחה)
אחיו אברהם (אברמיקו) רפאל ברח מהנאצים בבולגריה, עלה לישראל והתגייס לגדוד 890. הוא בוגר המחזור השני של הצנחנים, ולאחר יותר משלושה עשורים של שירות כמדריך צניחה נשלח לקונגו כדי להקים שם בית ספר לצניחה.
"תמיד ידעתי שאתגייס רק לצנחנים", אומר יוני. "לשמחתי הגעתי לפלוגה הכי טובה, חץ. בתקופה של סבא שלי הפלוגה לא הייתה קיימת, ואני מאמין שהוא היה שמח לדעת שבחטיבה שהוא כל כך אהב יש מקום שמתאים גם לנכד שלו". בעוד מספר ימים יבצע יוני את הצניחה הראשונה שלו. "זה משהו שאני מאוד מצפה לו ומתרגש לקראתו", סיפר.
באדיבות המשפחהשמואל רפאל וחבריו בקורס מדריכי צניחה (באדיבות המשפחה)
משפחתו של יוני הספיקה לבקר אותו בטקס ההשבעה. אביו גדל על מורשת הצנחנים, ואמו היא מלזית במקור שהתגיירה. "אבא שלי שמח מאוד. מבחינתו זה הדבר הכי טוב שיכול להיות, להמשיך את הדרך של אבא ודוד שלו. אמא שלי דואגת, כמו כל האמהות, אבל הם מאוד תומכים בי וגאים בצעד שעשיתי. אחד האחים שלי, שמתקרב לגיל גיוס, כבר חושב גם כן לעשות עלייה ולהתגייס, לצנחנים כמובן – כי אין אופציה אחרת".
בארץ הוא מתגורר בירושלים, בדירה של לוחמים בודדים נוספים מהפלוגה. "אני אמנם חייל בודד, אבל לא מרגיש בודד לרגע", הוא אומר. "יש לנו משפחתיות בפלוגה, ואני לגמרי מרגיש בבית".
לכתבה זו 16 תגובות
הוספת תגובה
16

תגובות

close-fullscreen-comment
הוספת תגובה
13.

12.

הציל צנחן שנתפס במצנחי בזנב הדקוטה,והיציל אותו תוך סיכון עצום.

11.

רחוקים.בהצלחה רבה מאד!

10.

עשית בחירות בשביל עצמך, יכולת לבחור אחרת. גאווה למדינה שמשרתים אותה אנשים כמוך.

9.

כמעט הכל הם יודעים: מי חרדי ומי לא. מי תורם ומי לא. למה כל אחד עובר להתגורר בחו"ל ומהי רשימת הסיבות המוצדקות לכך. רק דבר אחד הם לא יודעים: לשתוק. אם אין לכם משהו מועיל באמת להגיד, פשוט תשתקו.

8.

בקיצור,מפמפמים סיפור ישראלי רע של עלייה ובריחה מכאן ושום דיבור על חזרה לארץ. יהודים לא רוצים לחיות במדינת ישראל.

comment-2-comment

7.

צהל עם היחס המחריד שלו לחרדים . הסרטונים שיוצאים על אלה שהתגייסו ומתחרטים והתמונות שכל ילד חרדי ראה את המכות שקיבלו עריקים מהמשטרה הצבאית . אני תושב עיר חרדית ואין היום חייל אחד חרדי בעיר , אפילו לא אחד . וכל עוד היחס לא ישתנה, לא יעזרו סיסמאות וכתבות .

comment-2-comment

הצבא מסתדר גם בלעדיך... אל תתגייס!!

6.

ברור שהם לא חרדים הארד קור. השוליים של החרדים מהסוג הזה בארה"ב הם יותר כמו הציונות הדתית פה רק עם כיפות שחורות.

5.

שמור על עצמך

4.

משפחת יורדים חרדית וכתבה על הבן דעושה שרות בהנחה...

comment-2-comment

3.

מכיר את המשפחה מקווינס ניו יורק ממש דוגמא לאהבת ישראל

2.

אתה בהיתנדבותך אמור להיות מופת לחרדים שחיים בארץ ומסרבים להתגייס ואם יש כאלה אז שאר החרדים יורדים לחייהם ומנסים אותם

1.

לכל התגובות
0
מצב לילה
מצב לילה