פולין: עצמות נספים מגטו ורשה התגלו בעבודות אינסטלציה - והובאו לקבורה

78 שנים אחרי שהופצץ ונשרף על ידי הנאצים, בעקבות המרד בגטו ורשה, אותרו שרידי הקרבנות במרתף מקומי – והבוקר נטמנו בסמוך לקבר אחים נוסף, בנוכחות נציגי השלטון הפולני ואנשי הקהילה היהודית. הרב מרדכי יוסף שודריך, רבה של פולין וחבר ועידת רבני אירופה: "זכות גדולה להביא לקבר ישראל את הנרצחים על קידוש השם בערב יום הכיפורים"

תמונה כללית
קובי נחשוני | פורסם: 14/09/2021
פולין: עצמות נספים מגטו ורשה התגלו בעבודות אינסטלציה - והובאו לקבורה (באדיבות הקהילה היהודית ורשה)
כמעט 80 שנה אחרי הדיכוי – קורבנות מרד גטו ורשה מובאים למנוחות: עשרות מבני הקהילה היהודית בפולין השתתפו הבוקר (ג') בטקס מרגש, שבו נקברו שרידי עצמותיהם של נספים בשואה. הן נמצאו לאחרונה תחת חורבות הגטו המקומי, במסגרת עבודות אינסטלציה שנערכו במקום, וכעת נטמנו בבית העלמין אוקופובה גנשא בעיר.
<< הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו >>
ההלוויה (קרדיט: באדיבות הקהילה היהודית )
הגטו היהודי בוורשה הופצץ ונשרף על ידי הנאצים בעקבות המרד, במאי 1943. לפני כמה שבועות, במהלך חפירות לאיתור נזילה באחד הבניינים שהוקם על חורבותיו, הגיעו הפועלים לחלל ששימש מרתף בזמן המלחמה, וגילו בו עצמות אדם. עבודות בנייה ושיפוצים בכל אזור הגטו נעשות תחת פיקוח הרבנות הראשית לוורשה, וזו קבעה בחוות דעתה כי מדובר ככל הנראה בשרידי קרבנות יהודים, שככל הנראה הסתתרו מפני הגרמנים ונקברו תחת ההריסות.
באדיבות הקהילה היהודית ורשהההלוויה (באדיבות הקהילה היהודית ורשה)
העצמות הועברו למכון לרפואה משפטית בפולין לבדיקה ולתיעוד, על מנת לשלול אפשרות כי מדובר בתוצאה של מעשים פליליים שבוצעו אחרי המלחמה, והבוקר מסר אותן התובע הכללי לידי הרב מרדכי יוסף שודריך, רבה הראשי של פולין וחבר ועידת רבני אירופה. זמן קצר לאחר מכן הן כבר נטמנו, בסמוך לקבר האחים של הרוגי מרד גטו ורשה וגווילים של ספרי תורה ששרדו מימי השואה והובאו לקבורה לפני כמה שנים.
בטקס נכחו ראש העיר ורשה, ממלאת מקום שגריר ישראל, נציג של נשיא פולין, רבנים מקומיים, ראשי הארגונים היהודיים וכמאה מבני הקהילות בוורשה ובערים הסמוכות. החזן יהודה זרצקי נשא את תפילת "אל מלא רחמים", והרב הראשי שודריך ביקש מחילה מהמתים וערך את טקס הקבורה. הוא אמר כי "זוהי זכות גדולה לנו להביא לקבר ישראל קורבנות קדושים שנרצחו על קידוש השם, ובמיוחד בערב יום הכיפורים הגדול והנורא".
4

תגובות

close-fullscreen-comment
הוספת תגובה
3.

מהשואה. ימח שמם של הגרמנים הפולנים האוקראינים ושאר משתפי הפעולה עימם.

comment-2-comment

2.

1.

כל-כך מרגש דווקא בערב יום הכיפורים למצוא שרידיי אנשים שהסתתרו במרתפים של הגטו ונשרפו כשהנאצים שרפו את הגטו לעולם לא נדע מי הקרבנות האלה יהי זכרם ברוך ואדוניי יקום דמם

לכל התגובות
0