89

פרופ' גליה רהב: "בדיקת אנטיגן שלילית לא אמינה מול אומיקרון; התו הירוק כבר לא רלוונטי"

מנהלת היחידה למחלות זיהומיות בשיבא חושבת שאין טעם להמשיך עם מתווה הכיתה הירוקה ("כבר לפני האומיקרון זה נכשל") והתו הירוק ("זה פאסה") . בקופת החולים מכבי מדווחים על ביקוש אדיר לחיסון הרביעי. פרופ' סיריל כהן: "הפער בין לא-מחוסנים ומחוסנים מצטמצם מבחינת ההדבקה, אבל החיסון מונע מחלה קשה"

תמונה כללית
אטילה שומפלבי | פורסם: 04/01/2022
פרופ' גליה רהב על תחלואת האומיקרון: התו הירוק פאסה (צילום: נויל האריס)
"מה זה תו ירוק? לדעתי התו ירוק פאסה", אומרת הבוקר (ג') לאולפן ynet פרופ' גליה רהב, מנהלת היחידה למחלות זיהומיות במרכז הרפואי שיבא בתל השומר, "גם מה המשמעות שלו, כשאנחנו יודעים שאולי 80 אחוז אם לא יותר ממי שנדבק הוא מחוסן? נכון, החיסון חשוב מאוד ומגן ממחלה קשה וחשוב להדבקה אבל אנשים שהתחסנו לפני למעלה משלושה חודשים בבוסטר - אני לא יודעת מה המשמעות של תו ירוק בסט-אפ הזה".
פרופ' רהב ביקשה ממשרד הבריאות נתונים עדכניים על שכיחות האומיקרון ביחס לדלתא. "הנתונים שהציגו לנו לפני יומיים מראים שבקרב המאושפזים כרגע בארץ זה בערך 50-50 דלתא ואומיקרון. בגלל ריבוי הנדבקים החדשים, אנחנו כבר לא מקבלים מידע על הריצוף. אני מתייחסת לכולם היום כאומיקרון, לדעתי ה-50-50 לא נכון והרוב אומיקרון, אבל אנחנו חייבים לקבל את המידע הזה. זאת שאלה קריטית כי הטיפולים הם אחרים. אם מגיע מישהו לחדר מיון עם דלתא - אני נותנת את הרג'נרון. אם זה לא דלתא, אין לי טעם לתת אותה".
פרופ' סיריל כהן: "הפער בין לא-מחוסנים ומחוסנים מצטמצם מבחינת ההדבקה. חיסוני mRNA לא מצליחים לאורך זמן למנוע הדבקה, אבל, וזה אבל חשוב, החיסון מונע מחלה קשה"
תופעה מוזרה שאנחנו שומעים עליה בתקופה האחרונה, שאנשים בשל "הקלות" של האומיקרון מנסים להידבק כדי להיות מחוסנים באופן טבעי ואז הם נדבקים בדלתא ומגיעים לאשפוזים. "אני לא כל כך נתקלתי בזה אבל ממש לא ממליצה להידבק, כי אנחנו לא יודעים מהן ההשלכות לטווח ארוך של האומיקרון, מה השכיחות של לונג קוביד ואם יש סיבוכים אחרים. אנחנו גם לא יודעים כמה הדבקה עוזרת ולכמה זמן. אנחנו יודעים עכשיו שמי שחלה בדלתא יש לו סיכוי של אוליעשרה אחוזים לחלות שוב, הפעם באומיקרון".
בוויכוח הגדול שבין משרד החינוך למשרד הבריאות על מתווה "הכיתה הירוקה", פרופ' רהב מצדדת בביטול התוכנית: "ממש אין טעם, זה בזבוז כסף אדיר, ראו שזה נכשל טוטלית הקטע של הכיתה הירוקה. לפני האומיקרון זה נכשל לדעתי, כי מבחינה לוגיסטית קשה מאוד במדינת ישראל לעשות כזה דבר. הורים לא כל-כך שיתפו פעולה, הבדיקות לא נעשו כמו שצריך, עובדה שזה לא עזר. עכשיו, עם האומיקרון, אנחנו יודעים שבדיקת האנטיגן הראשונה הרבה פעמים יוצאת שלילת וה-PCR אחריה חיובית, אז אני חושבת שכרגע הכיתה הירוקה זה ממש לא פתרון. את הכסף הזה שישקיעו אולי באמת במקום אחר, לא בכיתה הירוקה".
כמה זמן החיסון הנוסף יחזיק מעמד? "אין לנו מושג", מודה פרופ' רהב, "ראינו שהנוגדנים בדם כן מנטרלים עדיין את נגיף הדלתא, כך שאם לא היה עכשיו אומיקרון, קרוב לוודאי שלא היינו צריכים לקבל עכשיו חיסון רביעי. אנחנו כל הזמן לומדים עוד. צריך לחשוב על עוד שיטות, אולי חיסונים לא רק מסוג mRNA, אולי לעשות שילובים של כל מיני חיסונים"
באותו אופן רהב לא מצדדת במתווה הקיים, שבו מסתמכים על בדיקת אנטיגן לאחר חשיפה למאומת. "אנטיגן היא בדיקה מצוינת אבל באומיקרון כנראה שלא, לפחות בתחילת המחלה. אני הייתי ממליצה לעשות קודם PCR ובהמשך אנטיגן".
גם לילדים בעלי תו ירוק – PCR לכולם? "יש על זה דיונים רבים וצריך להגיע להסכמה, זה אחד הנושאים המבלבלים והקשים מאוד שאנחנו לומדים אותם".

"ביקוש אדיר" לחיסון הרביעי

פרופ' רהב מדווחת על "היענות יפה" בשיבא למבצע החיסונים במנה הרביעית. החיסון, אומרת פרופ' להב, נועד בעיקר להגן על האוכלוסייה של מדוכאי חיסון וקשישים. "אנחנו המדינה הראשונה בעולם שהנגיף הזה תופס אנשים שקיבלו בוסטר לפני חצי שנה ושבאמת היעילות שלו יורדת".
כמה זמן החיסון הנוסף יחזיק מעמד? "אין לנו מושג", מודה פרופ' רהב, "ראינו שהנוגדנים בדם כן מנטרלים עדיין את נגיף הדלתא, כך שאם לא היה עכשיו אומיקרון, קרוב לוודאי שלא היינו צריכים לקבל עכשיו חיסון רביעי. אנחנו כל הזמן לומדים עוד. צריך לחשוב על עוד שיטות, אולי חיסונים לא רק מסוג mRNA, אולי לעשות שילובים של כל מיני חיסונים".
פרופ' סיריל כהן וד"ר גלית קאופמן באולפן (צילום: נויל האריס)
ד"ר גלית קאופמן, ראש מחוז צפון בקופת החולים מכבי, מדווחת הבוקר על עשרות אלפי חברי מכבי שזימנו תורים לחיסון הרביעי. "רק אתמול חיסנו קרוב לעשרת אלפים ויש תורים של יותר מ-40 אלף וזה כל הזמן מתעדכן ועולה, הביקוש הוא אדיר, יש היענות מדהימה ואנשים רוצים להגן על עצמם, אני לא הופתעתי, ידעתי שזה מה שיקרה. בסופו של דבר המבוגרים הם לא הבעיה, הבעיה הגדולה היא דווקא החבר'ה הצעירים. הם צריכים לגלות אחריות אישית, לא רק כלפי הבריאות, כלפי סבא וסבתא שלהם, בסוף האחריות היא משותפת".
"הפער בין לא-מחוסנים ומחוסנים מצטמצם מבחינת ההדבקה", אומר פרופ' סיריל כהן, מומחה למערכת החיסון מאוניברסיטת בר אילן. "חיסוני mRNA לא מצליחים לאורך זמן למנוע הדבקה, אבל, וזה אבל חשוב, החיסון מונע מחלה קשה. לרוב הדעות, הווריאנט הנוכחי פחות מאיים ממה שהכרנו עד עכשיו, אז אולי יש באמת סיבה גם לאופטימיות. אבל אסור לנו לזלזל באומיקרון, בגלל קצב ההדבקה שלו. אני חושב שעדיין צריך קצת זהירות".
לכתבה זו 89 תגובות
הוספת תגובה
89

תגובות

close-fullscreen-comment
הוספת תגובה
45.

זה לא ייגמר כל רגע יהיה וריאנט חדש תתרגלו אי אפשר לעצור את החיים כל רגע

44.

ודי להלחיץ

43.

אם ההבדל בין מחוסן ללא מחוסן זה הסיכוי להתדרדר למחלה קשה וידוע שהסיכוי של ילדים להתדרדר למחלה קשה הוא כמעט 0 אז למה בעצם לחסן אותם? מה הרווח בלחסן אותם? לא עדיף שיחלו טבעי ויתחסנו? שוקלת האם לחסן את ילדיי אך מתלבטת.

comment-2-comment

אחרת זה באמת לא אפקטיבי.

42.

חיסונים"

41.

רק עניין של זמן

40.

39.

38.

לא עוזר מול הקורונה ונוגד חוקי יסוד

comment-2-comment

37.

36.

comment-2-comment

comment-2-comment

כמה שנאה אתה מפיץ, תתבייש. כשהאמת תצא אתה לא תדע איפה להתחבא וכמה פעמים לבקש סליחה. עובדים עלינו, די כבר תתעוררו בני ישראל.

35.

הם אומרים את זה כל הזמן ומשמיצים אותם סתם

comment-2-comment

זה דברים שונים

34.

comment-2-comment

33.

בכנסת צריכים ללמוד ממנה. אני שמחה לראות שויינט הם עכשיו קצת פחות שופר התעמולה של בנט.

32.

קשה

31.

comment-2-comment

30.

חיסון שתמיד היה מנגיף מוחלש או מומת כמו שאנחנו מכירים ועליו אפשר לסמוך. קפצו בראש על ניסוי שכושל עכשיו לפחות בחלקו ומתנהגים לאזרחים כמו בהמות שיעמדו בתור בשביל תו ירוק שלא תורם כלום. פשוט לא יעיל ולא חכם.

comment-2-comment

בכלל הצליחו להוציא חיסון כזה?

29.

והיא גם שכחה להגיד שהקורונה זו מחלה קשה, קשה

comment-2-comment

28.

ליצנים

27.

גם אבסולוטית וגם יחסית לפי מספר מאומתים. אז למה דרקון ירוק עדיין פה? על מי בדיוק הוא מגן?

comment-2-comment

תו ירוק מגן על הרווחים של פייזר

26.

מבט אחד בנתוני הקורונה מראה שהוא לא קיים אין קשר בין חיסון להדבקה

25.

חבל שלא הפנמתם

24.

comment-2-comment

שהשתנה כבר מספר פעמים. אתה לא היית מצליח לעקוב ולהחליט החלטות נכונות אם היית אוחז במושכות.

23.

התנצלו על האפליה והגבלות התנועה שאנו חווים סתם כך ללא כל הצדקה, ועל ההסתה הפרועה בחסותכם כנגד ציבור של מיליוני אנשים אשר חווים רדיפה פוליטית כבר חודשים ארוכים. סימנתם לנו מטרה על הגב, התרתם את דמנו, על שום מה ולמה? טוב שהחלטתם לרדת מהעץ

23.

תלכי לעזאזאל את וכל הפרופסורים עדיף לך לשבת בבית ולא לצאת החוצה .דוקטור שקשוקה יש לו יותר שכל מימך

comment-2-comment

פעם הבאה שאתה לא מרגיש טוב, תאכל שקשוקה.

22.

21.

פחות מחצי מדינה לקחה את הבוסטר, משמע פחות מחצי מדינה זכאית לתו ירוק. עסקים שעושים סלקציה מאבדים הכנסות, והרבה מהעסקים שאמורים לעשות סלקציה מתעלמים ממנה. התו הירוק בדרך להתרסקות. הממשלה מבינה שהיא נכשלה.

comment-2-comment

הייתי חולה קורונה לפני החיסונים וכל מי שהתחסן וחלה אמר לי בדיוק את אותם תופעות שהיו לי. ללא כל שינוי. החיסון זה עבודה בעיניים. לא יודע למה, לא יודע מה האינטרס אבל בפועל זה לא עוזר.

comment-2-comment

ואז יפעילו את כיפת ברזל אעלק שתפגע באיזה זבוב באויר ויגידו שהיא יירטה טיל בילתי נראה בדיוק כמו הוירוס הכל שקר והמגיפה היא רק תחנה בדרך למטרה האמיתית

comment-2-comment

20.

כמה אפשר לשמוע את הקשקשנית הזו. אם זה היה תלוי בה היא היתה קושרת אותנו בשלשלאות במרתף ולא נותנת לאף אחד לצאת חוץ ממנה כמובן כי היא צריכה ללכת לעבודה כדי שתוכל לקנות עוד פאות ג׳ינג׳יות

19.

תו ירוק לא עוזר?! אין הבדל בהדבקות בין מחוסן למי שאנו מחוסן?! עוד רגע תבוא משטרת המחשבות של משרד הבריאות ותשלח את שני הפרופסורים הללו לבידוד ארוך. אתם חייבים לישר קו עם המדיניות של ד"ר שרון אלרועי-פרייס. אסור להפסיק את מליוני הבדיקות ואת תוכנית הבוסטר השביעי לכל כתף

18.

17.

16.

15.

הגיע הזמן שנבחרי ציבור יכירו בזה במקום לתת עוד דלק לקונספירטורים ולשלוח מסרים סותרים.

comment-2-comment

החיסון הוא לזן שלא קיים יותר. ככל שמזריקים ויוצרים תגובה חיסונית לווירוס הישן, כך המערכת החיסונית פחות מוכנה לוריאנטים החדשים. האנטיגן הישן יוצר ביאס חיסוני לווירוס שאינו קיים יותר בקיצור.

14.

comment-2-comment

13.

יבוא והיום והקורנה תיעלם מן העולם, ואז לא נצטרך לשמוע את הגברת הנ"ל מקרקרת כמו תרנגולת...

comment-2-comment

כי מוחך לא מצליח להכיל את הטמטום והוא נוטף מכל נקבובית מעורך.

comment-2-comment

מה אכתוב לך איש..... חכם אתה לא אחרת לא היית כותב בצורה כזו דוחה לכתוב בצורה כזו על אדם שאינך מכיר נוי שוין

comment-2-comment

12.

כל מה שהיא אומרת הוא נכון והגיוני

11.

היא סותרת את עצמה, זה כבר כאוס מוחלט. לשלב עוד חיסונים? תגידו לי לא יהיו השלכות להזרקות הבלתי פוסקות האלה?! נראה לכם שמערכת פיזיולוגית בנויה לקבל הזרקות על בסיס חודשי? היישום של התו הירוק היה טרוף עוד מההתחלה. הם לא מבינים מה הם עושים!

comment-2-comment

אבל אתה כנראה קיבלת רק נבוט בראש

comment-2-comment

comment-2-comment

אוטיזם זה מלידה, גזירת גורל

comment-2-comment

comment-2-comment

בגלל עודף התחסנות

10.

comment-2-comment

אלא על כמעט כל מדינות העולם שחיסנו את אזרחיהם (בפרט המדינות המפותחות), עם עשרות מחקרים של המדינות וגופים עצמאיים שבדקו את יעילות חהיסון.

9.

כבר לא היה תו ירוק, אנשים לא מבינים למה להזריק אם התחלואה קלה ובנוסף כבר יש תרופות

comment-2-comment

מסתבר שלא כדאי לחלות באומיקרון אם אתה לא מחוסן. בלי החיסון זו מחלה קשה מאוד. עם החיסון זו מחלה קלילה.

comment-2-comment

התלואה קלה כי הבדרך טבע עם התפתחות הוריאנטים המחלה נהייתה קלה יותר...

comment-2-comment

דלתא היה קשה יותר מאלפא, למשל. וריאנט לאו דווקא אומר שזו מחלה קלה יותר.

comment-2-comment

העיקר שמאמינים לשטויות שמלעיטים אתכם בטלוויזיה. החיסון לא שווה לכלום. ניסוי שנכשל ובגדול כולל תופעות לוואי איומות ונוראות שאנשים צריכים להתמודד איתם כל החיים. הבעיה הגדולה שהניסוי היה עלינו במקום על בעלי חיים

comment-2-comment

יותר משאר הזנים

8.

הבוסטר חסר התועלת הזה.

7.

comment-2-comment

כי הוא עושה את הדבר העיקרי שהוא אמור לעשות, וזה למנוע אשפוזים ותחלואה קשה. ועד עכשיו הוא גם מנע הדבקות בצורה יפה. לא בכדי בגל הדלתא רוב המאומתים, וכמעט כל המאושפזים, היו לא-מחוסנים. גם עכשיו, עם האומיקרון, החיסון מגן מפני תחלואה קשה, והסיבה היחידה שאנחנו לא נכנסים עכשיו באופן מיידי לסגר היא שרוב האוכלוסיה מחוסנים ולכן לא ממלאים את בתי החולים.

comment-2-comment

comment-2-comment

comment-2-comment

comment-2-comment

לכן את רק מאשרת מה שגיא אמר במפורש.

6.

5.

תשובות יתקבלו מאוחר ועלולים להגיע למחסור בבדיקות כמו בבריטניה.

4.

comment-2-comment

3.

2.

מתעוררים? "ההזויים" ו"המכחישים" אמרו זאת מזמו על חיסון צולב פרופסור איתן פרידמן דיבר מזמן תו ירוק זה לא רלוונטי, במח"צ אומרים כבר הרבה זמן.

comment-2-comment

comment-2-comment

comment-2-comment

comment-2-comment

הרי גם קודם מחוסנים נדבקו והדביקו. ואולי אם כבר היו נותנים חיסון צולב מזמן ולא רק פייזר החיסון היה מחזיק יותר זמן?

comment-2-comment

1.

comment-2-comment

לכל התגובות
0
מצב לילה
מצב לילה