18
צילום: shutterstockצילום: shutterstock

ד"ר דורית ניצן: "אבעבועות הקוף היא מחלה קלה יחסית. אנחנו בשליטה"

הישראלית מארגון הבריאות העולמי אומרת לאולפן ynet שכרגע לא מדובר על אפשרות שאבעבועות הקוף תהפוך למגפה: "אנחנו לא מודאגים מזה בשלב הזה. אנחנו עוקבים אחר ההתפתחויות ומעוניינים לנקוט אמצעים מינימליים שיאפשרו גם לחולים עצמם להתנהל עם זה בקלות". מהם אמצעי ההתגוננות האפשריים?

אלכסנדרה לוקש | פורסם:23/05/2022
ריאיון עם ד"ר דורית ניצן מסייעת לארגון הבריאות העולמי (צילום: נויל האריס)
ההתפרצות של אבעבועות הקוף ממשיכה לעורר דאגה בארץ ובחו"ל, והשאלה היא עד כמה באמת צריך לדאוג. ד"ר דורית ניצן מארגון הבריאות העולמי סבורה שאפשר להירגע. "אני חושבת שאנחנו צריכים לעקוב אחרי העניין הזה וגם להיזהר במידה רבה, אבל לא להיכנס לפאניקה", אמרה היום (ב') לאולפן ynet. "אנחנו בהחלט בשליטה. המחלה הזו קלה יחסית: להבנתנו, היא לא גורמת לתמותה בשיעור גבוה. היא רק מאוד לא נעימה לאלו שחולים בה".
קראו עוד:
לשאלה עד כמה ההתפרצות הנוכחית היא חריגה, השיבה ד"ר ניצן: "היא חריגה מכל הבחינות וההיבטים. היא מתחילה מחולה מסוים ומתפשטת ברחבי העולם. במקומות שבהם היא ניטעת, ההתפשטות היא בקרב האנשים הקרובים מאוד לחולים. המחלה פורצת את גבולותיה האפריקניים בצורה מסודרת ומאורגנת. זה יוצא דופן, ואנחנו עוקבים אחרי זה".
בארגון הבריאות העולמי מוטרדים מהאפשרות שאבעבועות הקוף תהפוך למגפה? "אנחנו לא מודאגים מזה בשלב הזה. אנחנו עוקבים ומעוניינים לנקוט אמצעים מינימליים שיאפשרו גם לחולים עצמם להתנהל עם זה בקלות. אנחנו רוצים שהחולים ייגשו לטיפול, יודיעו על המגעים שלהם ויימנעו ממגעים קרובים בתקופת המחלה. אנחנו גם נעשה מעקבים אחריהם".
ד"ר ניצן הדגישה שהמחלה אינה קשורה לקהילה הלהט"בית. "אנחנו צריכים לנקוט זהירות יתרה ולא לשים תוויות על הקהילה הלהט"בית", אמרה. "זה נכון שהמחלה הגיעה לאדם מסוים בקהילה הזאת ונטמעה בה, אבל היא יכולה לחדור בקלות רבה לקבוצות אחרות. זו לא מחלת מין: היא נוצרת ממגעים קרובים כמו נשיקות, הפרשת נוזלי גוף, קרבה לפצעים".
"אנחנו צריכים לנקוט זהירות יתרה ולא לשים תוויות על הקהילה הלהט"בית", אומרת ד"ר ניצן. "זה נכון שהמחלה הגיעה לאדם מסוים בקהילה הזאת ונטמעה בה, אבל היא יכולה לחדור בקלות רבה לקבוצות אחרות. זו לא מחלת מין"
כלומר, מסכה לא תהיה אפקטיבית בהתגוננות מפני המחלה. מה כן יכול לעזור? "קודם כל, תמיד צריך לשמור על ניקיון, ואנשים חולים צריכים להתרחק מהחברה בתקופת מחלתם. יש גם שני סוגים של חיסונים נגד המחלה, אבל בינתיים הם מתועלים לאוכלוסיות מסוימות. כל מדינה תחליט על המדיניות שלה בנושא. חשוב להתייחס למסיבות ולאירועים רבי משתתפים, שבהם אנשים יכולים ורוצים לגעת: מי שחשוד שהוא חולה, חייב להימנע מזה".
בתום הריאיון סיפרה ד"ר ניצן שהיא נמצאת בימים אלו בעיר לבוב שבמערב אוקראינה ומסייעת לשלטונות לטפל בפליטים. "אנחנו מטפלים באנשים שנעקרו מבתיהם", אמרה. "אנחנו עוזרים לשלטון האוקראיני ולכל הפעילים המדהימים לקלוט את האנשים ממריופול. השלטונות קולטים את החולים, ואנחנו מטפלים בציוד של בתי החולים ומכינים את העובדים".
לכתבה זו 18 תגובות
הוספת תגובה
18

תגובות

close-fullscreen-comment
הוספת תגובה
13.

שרק בעולם חולה יכלה לקבל קידום

comment-2-comment

12.

11.

ידאגו שזה לא יהיה קל. מישהו ידאג שאנשים לא יעבדו עם שכל וכח ויעצרו כניסות מגיפה בזמן. ומשם משרד הבריאות, המלך הערום של מדינת ישראל, ימשיך הלאה.

10.

9.

משחקים איתכם בראש בכדי להנחית עליכם עוד מכה בחסות מגפה מומצאית! וזאת בזמן שמתקיים מפגש עלום של ארגון הבריאות העולמי בו המדינה מתכוונת להעביר את הריבונות הרפואית שלכם לארגון כך שרק הוא יוכל להחליט על קיומה של "מגפה" ודרכי הטיפול בה!

comment-2-comment

שחרר

8.

היפוכונדרים חולי נפש

7.

6.

5.

רק שלקורונה היו יחסי ציבור מעולים

4.

אוכל רק בננות בדוק

3.

comment-2-comment

comment-2-comment

לצערנו לא פותח חיסון נגד טמטום, אם כי המטומטמים לא היו לוקחים אותו בכל מקרה. זה יהיה ממש אירוני אם המתנגדים הנאורים יגרמו לחזרה של מחלה באמת רצינית מבעבר, ואז המחלה הזו תדלל את האוכלוסיה שלהם בצורה משמעותית עקב הנאורות הרבה שלהם

2.

1.

אף אחד לא רוצה לראות את הגועל נפש הזה ופחות אנשים יקראו את הכתבות בגלל זה. אתם עושים נזק לעצמכם ולחברה. אם אתם ממש רוצים לפרסם תמונות של חולי ונגעים תטשטשו ותנו למי שרוצה הזדמנות ללחוץ ולראות את זה ותשחררו את האנשים הנורמליים מדברים דוחים כאלה

comment-2-comment

לכל התגובות
0
מצב לילה
מצב לילה