צילום: רויטרס
צילום: רויטרס

ייבוא פירות וירקות, מס על משקאות ממותקים: הרפורמות המשמעותיות של האוצר עברו בממשלה

אחרי דיונים סוערים שנמשכו לאורך הלילה, הגיעו השרים להסכמה רחבה על התקציב לשנים 2021 ו-2022. על אף ריבוי הרפורמות הדרמטיות שנכללו בחוק ההסדרים - רובן הגדול אושר לפי הנוסח שהציג האוצר. העלאת גיל הפרישה ואגרות גודש בת"א - בפנים. הקרב האמיתי על התקציב - בנובמבר בכנסת

ynet | פורסם:02/08/2021
הממשלה אישרה את תקציב המדינה (צילום: משה מזרחי)
שלוש שנים מאז שאושר התקציב האחרון, ממשלת ישראל אישרה הבוקר (יום שני) את תקציב המדינה לשנים 2022-2021. אחרי אישור התקציב בממשלה בתום מרתון דיונים קדחתניים שהתנהלו הלילה, הקרב האמיתי על העברתו יתקיים בכנסת בחודש נובמבר - שם הקואליציה תתקשה להעביר את כל הסעיפים שאושרו.
>> לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים בכלכלה - הצטרפו לערוץ הטלגרם שלנו
עם זאת, משרד האוצר הצליח להעביר בממשלה את כל הרפורמות המשמעותיות שפירסם בחודשים האחרונים, בצל לא מעט מחאות בנוגע לחלקן - שעוד צפויות להימשך.

אלו הרפורמות שנכללו במסגרת התקציב וחוק ההסדרים:

העלאת גיל הפרישה לנשים: גיל הפרישה לנשים יועלה בהדרגה, ולצדו יקודמו צעדים רבים שמטרתם לצמצם את ההשפעה של העלאת הגיל על נשים מבוגרות הקרובות לגיל הפרישה יחד עם צעדים לעידוד תעסוקת מבוגרים. גיל הפרישה לנשים יעלה עד לגיל 65 לאורך 11 שנים (ארבעה חודשים בשנה למשך שלוש שנים ושלושה חודשים בשנה למשך שמונה שנים נוספות).
הצעד ילווה בסל של כלים משלימים לסיוע לנשים מבוגרות - הארכת תקופת הזכאות לדמי אבטלה לנשים שנפלטות משוק התעסוקה בגילים המבוגרים ל-12 חודשים, הגדלת מענק עבודה לנשים עובדות, תקציב ייעודי להכשרות מקצועיות ולמלגות לשילוב נשים בשוק התעסוקה ועוד. כמו כן, סכום ההכנסה שמקבלי קצבת אזרח ותיק רשאים להשתכר ללא קיזוז קצבת הזקנה יגדל משמעותית (דיסריגארד), כך שגם מקבלי קצבת זקנה ששכרם גבוה מכ-6,000 שקל יוכלו לקבל קצבת זקנה מלאה.
לפי האוצר, העלאת גיל הפרישה, לצד הצעדים התומכים, היא בין הצעדים המבניים המשמעותיים ביותר שניתן לבצע למשק הישראלי. לטענת האוצר הרפורמה צפויה להגדיל את שיעורי התעסוקה של נשים מבוגרות ואת הקצבה הפנסיונית שלהן בתקופת הגמלאות, להגביר את יציבות הביטוח הלאומי, למנוע את הצורך בהפחתת הקצבאות של גמלאי קרנות הפנסיה הוותיקות ולצמצם את אי-השוויון בין גברים לנשים בשוק העבודה.
רפורמה בחקלאות: הרפורמה כוללת את פתיחת ענף החקלאות ליבוא ומעבר לתמיכה ישירה והשקעות הון בחקלאים שיביאו לקפיצה הטכנולוגית של הענף. במסגרת הרפורמה יופחתו המכסים על ענף הביצים וענפי הצומח, תוך אימוץ רגולציה אירופית בהגנת הצומח. במסגרת הרפורמה ייפתח היבוא של ירקות, פירות וביצים. לפי האוצר, הרפורמה צפויה להביא להפחתת יוקר המחיה במזון, הגדלת מגוון הפירות והירקות הזמינים לצרכן, כמו גם זמינות של פירות עונתיים לאורך כל ימות השנה.
צילום: יואב דודקביץהפגנת החקלאים מול משרדי הממשלה (צילום: יואב דודקביץ)
️אגרות גודש ותוכנית לתחבורה ציבורית: משנת 2024 תחל גביית תשלום עבור הכניסה לגוש דן בשעות הגודש, על רקע המשבר התחבורתי המחריף ובפרט בגוש דן ובמטרה להפחית את עומסי התנועה. במסגרת התוכנית מי שיבחר לנסוע ברכב פרטי בשעות ובאזורי הגודש ייאלץ לשלם על הנסיעה. בכך, לפי האוצר, השימוש במשאב הכביש צפוי להתייעל ולאפשר לנוסעים רבים יותר להיכנס לאזורי הגודש בשעות השיא ולמאות אלפי אנשים את ההזדמנות להגיע למרכזי התעסוקה במספר דקות. במשרד האוצר אמרו בעבר שלא יקדמו את התוכנית ללא הסכמת משרד התחבורה, והיום אמר מנכ"ל המשרד, רם בלינקוב, כי המשרדים הגיעו להסכמות בעניין ולכן הוא אושר במסגרת חוק ההסדרים.
ההכנסות הצפויות מהתשלום אותם ישלמו הנוסעים ברכב הפרטי יממנו תוכנית חומש בעלות של כ-2.7 מיליארד שקל. כמו כן תתוקצב תוכנית פיתוח רחבת היקף של תשתיות תחבורה ציבורית ובכללן, מסופים, נת"צים, שבילי אופניים, חניוני חנה וסע והרחבת התשתית הרכבתית. תוספת התחבורה הציבורית הצפויה תביא לשיפור באיכות הנסיעה, להאצת מהירות הנסיעה ולהגברת תדירות הקווים. לפי האוצר, שיפורים אלו צפויים להביא קהלים חדשים לשימוש בתחבורה הציבורית, לתרום לרווחת כלל משתמשי הדרך ולגידול תוצר הנאמד במיליארדי שקלים בעשור הקרוב.
מס על משקאות ממותקים: לפי האוצר, יוטל מס קנייה על משקאות מתוקים, מיכלי מיצי פירות ותרכיזים ואבקות להכנת משקאות מתוקים. לפי האוצר רפורמה זאת נדרשת על מנת לצמצם את התחלואה העודפת הנגרמת מצריכת משקאות מתוקים עתירי סוכר, ומשקאות המכילים ממתיקים מלאכותיים וטבעיים המזיקים לבריאות הציבור.
מס על שימוש בכלים חד-פעמיים: יוטל מס קנייה על כלים חד-פעמיים המכילים פלסטיק, בגובה של 11 ש"ח לק"ג, במטרה להכפיל את המחיר הסופי לצרכן. הבחנה בין כלים חד פעמיים לכלים רב-פעמיים תיעשה על בסיס עובי הכלי. זאת, לפי האוצר, על מנת להפחית את השימוש בכלים חד-פעמיים מפלסטיק לאור ההשפעות החיצוניות השליליות והנזקים הסביבתיים הכרוכים בייצורם, בצריכתם ובסילוקם.
️ייעול מערך הכשרות: תוכנית רוחבית לפתיחת שוק הכשרות לתחרות לשם הפחתת יוקר המחיה והיקף ההוצאה הפרטית על צריכת המזון בישראל. לפי האוצר, צעד זה יביא לביטול של המונופול הקיים כיום וייצר תחרות שתביא הן להוזלת המוצר באופן ישיר והן לשיפור השירות הניתן לבתי העסק הכשרים בישראל.
במסגרת התוכנית, תועבר הסמכות למתן תעודות כשרות בישראל, לגופים פרטיים לכלל בתי העסק, וללא מגבלה וזאת לעומת המצב הקיים שבו הרבנים המקומיים הם בעלי הסמכות הבלעדית למתן תעודת הכשר. גופי הכשרות הפרטיים יקבלו רישיון הפעלה ולאחר קבלת אישור זה, יפעלו באופן חופשי ברחבי הארץ. התוכנית עתידה להביא בשורה למיליוני צרכני כשרות במדינת ישראל, מכלל הזרמים, דתיים, חרדים, מסורתיים וחילונים צרכני כשרות ולאפשר לכל אחד ואחת לצרוך מוצר כשר בהתאם להשקפת עולמו ובמחיר נמוך יותר.
️תוכנית לאומית לשיפור הרגולציה: במסגרת החוק ייקבעו עקרונות לרגולציה מיטבית ביניהם ניהול סיכונים, התבססות על סטנדרטים בין-לאומיים, קידום כלכלה תחרותית, הפחתת יוקר מחיה, ורגולציה מותאמת לעסקים קטנים ובינוניים. במסגרת התוכנית, יינתן סיוע בטווח המיידי של הקלות נטל זמניות, לרבות ריסון של רגולציה חדשה במטרה ליצור ודאות לעסקים בעת היציאה מהמשבר ולאפשר להם להתמקד בפיתוח העסקי, ודחייה בהשקעות שהם נדרשים לבצע מתוקף דרישות רגולטוריות. לפי האוצר, התוכנית צפויה להקל על המגזר העסקי ביציאה ממשבר הקורונה ולהביא לצמיחה בתוצר לנפש של כ-6% תוך עשור, בשווי של כ-75 מיליארד שקל.
בנט, סער, ליברמן וקארה בהצגת התוכנית להפחתת הרגולציה (צילום: לע"מ)
התנעת פרויקט המטרו: חוק ההסדרים כולל מתן אישור עקרוני לקידום פרויקט המטרו, שיאפשר, לדברי האוצר, את האצת הפיתוח הכלכלי והאורבני בגוש דן, באמצעות מתן מענה תחבורתי לצורכי תושבי האזור. בנוסף כולל החוק יצירת מסגרת חוקית ייעודית שתאפשר את קידום הפרויקט בלו"ז הנדרש למשק ותכלול, בין היתר: תעדוף לפרויקט והערכות לאומית מצד כלל המשרדים והרשויות הממשלתיות, הסרת חסמי תכנון ורישוי, ייעול כניסה למקרקעין, הסדרת תהליכי תיאום תשתיות עם חברות תשתית ורשויות מקומיות, ייעול הוועדה ליישוב סכסוכים בין גופי תשתית, הנחיה לקדם הסדרים רגולטוריים ייעודיים לפרויקט, וצעדים נוספים. עוד הוחלט על הגדרת חבילת התקציב והמימון הנדרשת למטרו, לרבות החלטות מינהליות והסדרי חקיקה בנדל"ן ומיסים הנדרשים למימון הפרויקט.
תוכנית רוחבית לפתיחת המשק לייבוא והפחתת יוקר המחיה: במטרה להביא להפחתת יוקר המחיה ולהגדלת הפריון וכן במטרה להציב את ישראל לצד המדינות המפותחות, הציע האוצר לקדם תוכנית רוחבית להסרת חסמי סחר ביבוא שתתמודד עם החסמים העיקריים בייבוא - רגולציה ייחודית לישראל השונה מהמקובל במדינות מפותחות, משטר אכיפה שאינו תואם לנעשה בעולם המערבי ומחייב אישור ובדיקה מקדימה של רוב המוצרים, וחסמים ליבוא מקביל. זאת במגוון רחב של תחומים: מוצרי חשמל, מוצרי ילדים, מזון, תמרוקים ועוד. במסגרת הרפורמה יהיה ניתן לייבא מוצרים שעומדים בתקינה בינלאומית ומשווקים באירופה במסלול של הצהרה, ללא צורך בהתאמות לרגולציה הישראלית וללא צורך באישורים מוקדמים. ממסלול ההצהרה יוחרגו מוצרים מסוכנים במיוחד כמו בשר ומזון לתינוקות. הרפורמה תצא לפועל במספר פעימות החל מהשנה הראשונה לתחילת הרפורמה ולפי האוצר זו צפויה לחסוך לציבור כחמישה מיליארד בשנה.
️בנקאות פתוחה: החוק החדש יחייב גופים פיננסיים שונים להעביר מידע של לקוחות לגופים טכנולוגיים חדשניים, בהסכמת הלקוחות. הגופים החדשים יוכלו להציג ללקוחות איזה שירותים פיננסיים הם צורכים, כמה בדיוק הם משלמים עליהם, כמה הם יכולים לחסוך אם יעברו לספק אחר ולמעשה להפוך ליועץ הפיננסי האובייקטיבי הדיגיטלי האישי שלהם. זאת, לפי האוצר, משום שאחד החסמים המשמעותיים להגברת התחרות במערכת הבנקאית בפרט, והפיננסית בכלל, הוא המונופול שבו מחזיקים הגופים הפיננסיים על המידע הפיננסי של הלקוחות.
לדברי האוצר מדובר במעין "ZAP בנקאי" שיחזק את הלקוחות אל מול הגופים הפיננסים, יקדם כניסת גופים פיננסיים טכנולוגיים מתקדמים (פינטקים) לשוק, יגביר את התחרות במערכת הבנקאית ויפחית את הוצאות משקי הבית והעסקים הקטנים למערכת הבנקאית. זהו צעד ראשון בקידום רפורמת הבנקאות הפתוחה בישראל, שמשלים חתיכה קריטית בפאזל להגברת התחרות, יחד עם צעדים רבים שקידם בשנים האחרונות משרד האוצר יחד עם בנק ישראל, ובהם הסרת חסמים לכניסת שחקנים חדשים למערכת הפיננסית שהובילו בין היתר להקמת בנק דיגיטלי חדש, רפורמת הניידות בין בנקים ("מעבר בקליק") והקמת מאגר נתוני אשראי.
️אימוץ דו"ח התעסוקה וטיוב ההכשרות המקצועיות: בהתאם להמלצות ועדת התעסוקה לשנת 2030 ועל מנת להגדיל את שיעור התעסוקה ופריון העבודה, מוצע לקבוע יעדי תעסוקה ממשלתיים לשנת 2030 עבור אוכלוסיות מעוטות השתתפות, ולערוך רפורמה מעמיקה במערך ההכשרה המקצועית כך שההכשרות יהיו איכותיות יותר (בהיבטי השמה ופריון), יופעלו בשיתוף מעסיקים ומגזר פרטי ויותאמו לצרכים במשק.
️תוכנית לגמישות ניהולית בחינוך: משרדי החינוך והאוצר מקדמים תוכנית להגברת הגמישות ולהעברת סמכויות למנהלי בתי הספר, המכירים מקרוב את התלמיד וצרכיו היחודיים. הסמכויות יותאמו בשלושה מישורים: במישור התקציבי, הפדגוגי וביחס לארגון הלימודים. משרד החינוך יתאים את הסמכויות למנהלים בהתאם למאפייני בית הספר, תוך מדידת תפוקות והתאמת מענים. התוכנית תיושם באופן הדרגתי, כך שתוך ארבע שנים היא תחול בפריסה ארצית. התוכנית מצטרפת למגמה העולמית המרכזית בעולם החינוך בשנים האחרונות, וצפויה להביא את מערכת החינוך בישראל להיות מובילה, מתקדמת ומותאמת לצורכי כל תלמיד ותלמיד.
הסבת משרדים למגורים: ברחבי המדינה קיימים עשרות מיליוני מ"ר המיועדים לתעסוקה ולמסחר שאינם צפויים להתממש בעשורים הקרובים. לאור עודף ההיצע המשמעותי הקיים של שטחי תעסוקה ברחבי המדינה, וכן בשל הצורך בהגדלת היצע הדיור ובייעול השימוש בקרקע וזאת במיוחד בלב אזורי הביקוש, מוצע לאפשר הסבה של עד 50% משטחי תעסוקה הממוקמים בקרבת שכונות מגורים לדירות קטנות (Micro Units). הצעד יגביר באופן משמעותי את הכדאיות הכלכלית במימוש המקרקעין, לרבות יתרת שטחי התעסוקה, ייתן מענה לצורך בשטחי ציבור ויאפשר להוסיף לשוק אלפי יחידות דיור מדי שנה לשימוש אוכלוסייה צעירה ובני הגיל השלישי בלב אזורי הביקוש.
️רישוי עסקים: כיום ישנם בישראל כ-190 אלף עסקים שמחויבים ברישיון עסק. התנאים לרישיון נקבעים על ידי שבעה רגולטורים שונים, שקובעים את התנאים לרישיון ללא סנכרון, וללא בחינת עלויות. בהתאם, תהליך הרישוי משית על העסקים עלויות גבוהות ונמשך זמן ארוך, באופן שפוגע בעסקים רבים, קטנים כגדולים, ובפעילות הכלכלית הכוללת של המשק. לטובת טיפול בנושאים אלה ויישום מהלכי רישוי עצמי כפי שכבר קבע המחוקק מוצע להקים ועדה מאסדרת לרישוי עסקים. הוועדה תהיה מוסמכת לשנות את הדרישות ברישיונות ותפעל להוזלת עלויות דרישות הרישוי, לקיצור של הליכי הרישוי, ולמיקוד של דרישות הרישוי בהתאם לסטנדרטים בינלאומיים - כל זאת תוך שמירה על שלום הציבור ובריאות הציבור.
️יצוא קנאביס: בשנים האחרונות הולך ומתרחב השימוש בקנאביס לשימוש רפואי במדינות רבות בעולם ובכללן גם בישראל. במקביל, צוות בין-משרדי שבחן את הנושא מצא כי למדינת ישראל יתרון מהותי על פני מדינות מתחרות בהיבטי רמת המו"פ, רמת הידע ורמת הרגולציה של התחום, שיוכלו לסייע בהפיכת המוצרים הישראליים למובילים עולמיים ואף לסטנדרט בינלאומי. עם זאת, נראה שלאור חסמים שקיימים בתחום, פוטנציאל זה טרם מומש. מטרת ההחלטה לקידום יצוא הקנאביס הרפואי היא להסיר את החסמים הקיימים, באופן שיאפשר לחברות הקנאביס להרחיב ולגוון את אפשרויות היצוא, ובכך לאפשר את פיתוח תעשיית הקנאביס בישראל בפרט, ופיתוח הכלכלה הישראלית ככלל. זאת, תוך שמירה על ההוראות הנוגעות לשמירה על ביטחון הציבור ועל אינטרסים ציבורים אחרים.
קידום דיגיטציה ככלי לייעול עבודת הממשלה ושיפור השירותים לציבור: בעשור האחרון ממשלת ישראל שמה לעצמה מטרה לקדם לשפר ולהטמיע את המהפכה הדיגיטלית בעבודת הממשלה והמגזר הציבורי, וכן לעודד ולסייע לאזרחים ולעסקים לעשות שימוש ביתרונות טכנולוגיות המידע וזאת לצורך שיפור השירותים לאזרחים ועסקים וייעול עבודת הממשלה. לפיכך, בכדי לשפר את עבודת הממשלה ולצורך מתן שירותים דיגיטליים איכותיים לאזרחים, מוצע לפעול בכמה צירים מרכזיים בתחום הדיגיטציה וה-IT הממשלתי:
  1. התאמת החקיקה לעידן הדיגיטלי - רישום מען דיגיטלי של אזרחים ותאגידים וזאת לצורך מעבר לדיוור דיגיטלי של גופים ציבוריים לתאגידים ולגבי אזרחים רק במידה שהם יודעים לעשות שימוש במען הדיגיטלי ויבחרו בכך. הצעד צפוי ליעל את עבודת הממשלה ולחסוך למשלם המיסים עד 200 מיליון שקל בשנה, ולהפחית ביורוקרטיה לאזרחים ועסקים (יתור הצורך להגיע לסניפי הדואר לצורך איסוף דואר רשום).
  2. האצת המעבר הממשלתי לענן הציבורי - האצת מעבר הממשלה לענן דיגיטלי ציבורי על בסיס מכרז "נימבוס" (בו זכו אמזון וגוגל). האצת המעבר תיעשה באמצעות קביעת אסטרטגיה ממשלתית שתוביל לפיתוח מערכות חדשות והעברת מערכות קיימות לענן הציבורי בסטנדרטים אחרים וזאת תוך קביעת מנגנון המימון לטובת הנושא.
️רגולציה בכבאות: רשות הכבאות וההצלה קובעת דרישות בטיחות אש במאות אלפי נכסים במדינת ישראל. דרישות הבטיחות מתמקדות במספר תחומים עיקריים: עסקים טעוני רישוי (בתי עסק עם רישיון), נכסים שאינם טעוני רישוי (בתי ספר, בתי חולים, מבני משרדים, בסיסי צה"ל, תשתיות מדינה ועוד) ובנייני מגורים. כיום קביעת הרגולציה נקבעת על ידי הוראות נציב שמוציאה רשות הכבאות וכן אכיפת הרגולציה והערעור על הרגולציה נעשית על ידי רשות הכבאות. מוצע לקבוע כי הרגולציה בישראל תותאם לרגולציה הנהוגה בעולם המערבי, תוך קביעה כי החל משנת 2026 יעוגנו כל הוראות הנציב בתקנות באישור הכנסת. ההערכה היא כי המהלך יחסוך מיליארדי שקלים בשנה לעסקים בישראל.
️מעבר לאנרגיה ירוקה: במטרה לעודד מעבר לאנרגיה נקייה באמצעות ייצור חשמל יעיל וירוק ומעבר לתחבורה חשמלית ולשם הגברת ההשקעה בתשתיות כחלק מאסטרטגיית היציאה ממשבר הקורונה, מקדם משרד האוצר שורת הקלות רגולטוריות והסרת חסמים לקידום משק חשמל ירוק. בהחלטה נקבע בין השאר:
1. הסרת חסמים לאנרגיה מתחדשת:
  • יצירת מנגנון שיאפשר הקמת מתקנים סולאריים בדו שימוש (אגרו וולטאי) עם חקלאות בהיקף נרחב.
  • יצירת מסלול תכנוני שיאפשר הקמת מתקני אגירה בפריסה ארצית ובהליך מקוצר.
2. הכנת תשתית למעבר לתחבורה חשמלי:
  • כל דייר בבניין משותף יהיה רשאי להתקין תשתית לצורך הקמת עמדת טעינה לרכב חשמלי, ללא צורך בהסכמת יתר הדיירים.
  • חיוב כל בניין חדש בהנחת תשתית בסיסית הנדרשת להתקנת עמדות טעינה לרכב חשמלי.
3. התייעלות אנרגטית במשרדי ממשלה:
  • ייעול צריכת האנרגיה בממשלה, הקמת אנרגיה מתחדשת ואגירה במשרדי הממשלה.
  • מעבר לתחבורה חשמלית במשרדי ממשלה.
תקציב המדינה לשנת 2021 יעמוד על כ-432.5 מיליארד שקל ועל כ-452.5 מיליארד שקל ב-2022. בשנת 2021 יעמוד הגירעון על 6.8% וב-2022 על 3.9%.
שר האוצר, אביגדור ליברמן: "אחרי למעלה משלוש שנים בהן המדינה התנהלה ללא תקציב בשעות הבוקר המוקדמות ולאחר דיונים ארוכים העברנו תקציב אחראי בממשלה לצד חוק הסדרים חסר תקדים ובכך הבאנו בשורה ענקית לאזרחי המדינה. הרפורמות שאישרנו מתמקדות בראש ובראשונה בהורדת יוקר המחיה - צעדים אותם נרגיש בכיס מהר מאוד. השקענו תקציבי עתק בתשתיות, בתחבורה ובנדל"ן והעברנו רפורמות משמעותיות שיורידו את החסמים ויצמצמו את הביורוקרטיה מה שיקל על כל אחד ואחת בהתנהלות היומיומית שלנו, העסקית או הפרטית. הדרך לאישור התקציב בכנסת מתחילה ברגעים אלו ממש ובשיתוף פעולה הדוק נעביר אותו בשלוש קריאות ונבטיח צמיחה כלכלית ויציבות שלטונית לאזרחי מדינת ישראל".
מנכ"ל משרד האוצר, רם בלינקוב: "לאחר שלא היה תקציב מאז שנת 2018, 'הרפורמה' המרכזית היא שיש תקציב. זוהי אחת מהתכניות הכלכליות הרחבות והמשמעותיות ביותר מזה שנים רבות והיא תאיץ את צמיחת המשק ותהפוך את הכלכלה הישראלית לתחרותית יותר. הרפורמות שמקודמות במסגרת התוכנית הכלכלית שמות את האזרח במרכז כמי שיזכה למחירים נמוכים ושירותים ציבוריים איכותיים ונגישים".
לכתבה זו 246 תגובות
הוספת תגובה
246

תגובות

close-fullscreen-comment
הוספת תגובה
159.

כל הכבוד לממשלה החדשה. שרק תצליחו לממש ולאכוף.

158.

157.

שערורייתיים של קיבוצים, חברות ממשלתיות מיותרות ומסואבות לכאורה ועוד גופים שמכניסים את קרנות הפנסיה לגרעונות! פשוט נפלא!

156.

comment-2-comment

155.

העבודה, מרצה ויש עתיד מבקשים תקציב למשרדים אותם הם מייצגים. כלומר לטובת הכלל. ימינה מבקשים ומקבלים כספים סקטוריאלים.

154.

comment-2-comment

טוב שציינת נשמע הגיוני.אין חיה כזאת תקציב ללא אינטרסים.בפוליטיקה תמיד יש אינטרסים.לפחות נקווה שזה ישרת את האינטרסים של הציבור יותר מאשר של הפוליטיקאים.

153.

נשמע מקצועי מאוד! הלוואי ותצליחו!

152.

151.

150.

149.

148.

חוץ מעידוד תחבורה חשמלית כל הרפורמות הם אסון, זה יצור בלאגן ותסיסה בעיקר החקלאות אנחנו צריכים לעודד חקלאים מקומיים גם אם זה עולה יותר ולא ליבא פירות ששהו במקרר חודשים ואבדו כל ערך תזונתי וטעם. הרפורמה בבריאות זה עוד דרך לדכא את הרופאים ששואפים למצויינות, ימים יגידו...

comment-2-comment

בתחום אחר. אין מה לעשות חקלאות ישראלית על הפנים. הפירות וירקות לא טעימים.

147.

146.

וכל מני אגרות כגון לפארקים וגנים ותשלומי מס בכפל

145.

144.

באמת שנרגיש את זה בכיס בקרוב מאוד

143.

142.

141.

comment-2-comment

140.

139.

139.

138.

137.

136.

135.

134.

133.

132.

ברור שהמדינה תשלם ותפצה אותם אז מי ישלם? העצמאיים והשכירים הקטנים שנאלצים לעבוד במרכז

131.

comment-2-comment

130.

יש הרבה דברים טובים, הליכוד אף פעם לא היה עושה את רוב הדברים, מזלנו שהתחלפה הממשלה

129.

מההעלאות על החד פעמי והמיצים ועל התחבורה הציבורית. בממשלה הזאת לוקחים כל דבר טוב שעוד נשאר ומנסים לקלקל אותו לרמוס אותו אולי כדאי שנלך ממקום למקום ברגלים ולא עם משהו עם גלגלים. הדלק הרי גם עולה

128.

127.

למכור את המטוסביבי ולהכניס לתקציב. הגדלת תקציב התרופות למשל...

126.

ממדינות עולם שלישי .ככה נוכל לחסוך בהוצאות המדינה .ולא על גבי האזרחים

125.

גם הצבא יהיה הרבה יותר יעיל וגם יחסכו מיליארדים. לא סתם הקצינים לא מעוניינים בשקיפות כי אז יגלו שזה צבא הקומבינות ולא צבא העם

124.

123.

122.

התגובות פה מצחיקות ואנשים לא מבינים את ההבדל בין ממשלה והכנסת שם לממשלה יש קושי רב להעביר חוקים בגלל שזאת ממשלת מיעוט והטרוגנית.. נחיה ונראה

121.

comment-2-comment

זה שיא הקפיטליזם אין פה שום סוציאליזם

120.

119.

118.

נשים עובדות מאוד קשה בבית ובחוץ. יולדות, מניקות, מתקשות לשמור על העבודה שלהם. לרוב כל מה שכרוך בגידול הילדים נופל עליהן פלוס לפרנס. יש בזה חוסר הגינות משוועת כלפי נשים. לא תמיד צריך להקשות

comment-2-comment

"נופל עליהן"? הן אלו שנלחמו על שוויון... הרי לך שוויון.

117.

המפלגות צריכות להקדיש את מאמציהן לקידום משותף של המדינה ותושביה, ולא לעסוק בהתכתשות. זה לא משחק כדורגל. אלו החיים שלנו.

116.

comment-2-comment

comment-2-comment

אז ה-"מלך בזבז" וכולם ידעו זאת טרם הבחירות (כולל איווט), אבל אז לא הפריע לו להגיד שלא יעלה מסים. לא הפריע לו להבטיח שלא יעלה מסים. עכשיו אחרי שהוא כבר יושב על הכיסא שלו, אין בעיה להאשים אחרים בשקרים! כל כך צפוי.

115.

114.

ואז תיווכחו שאפשר גם אחרת. המחירים יצנחו במאות אחוזים. פשוט צריך להתלכד.

113.

בבקשה לא לקנות פירות יקרים זו הדרך הטובה להוריד מחירים

112.

צוחקים עלינו.מורידים לנו רבע אגורה ונותנים לנו לשלם מליונים על דירה.

111.

110.

109.

108.

107.

פשוט נותנים מיסים ואומרים שהמיסים הם דבר טוב שהופך אותנו לאנשים דואגים יותר לאיכות הסביבה ,בלה בלה, המטרה שלהם טובה.. אז אולי שיושבי הממשלה ישלמו מס רציני על המשכורות המנופחות שלהם שיקצצו מהמשכורת שלהם ויתרמו לעניים וכו וישמשו דוגמא לעם, אם מיסים זה דבר כל כך טוב אז שיקצצו מהמשכורת שלהם, וככה הם ירגישו ממש התרוממות רוח, יהיו אנשים טובים יותר. ממש נותנים לאנשים סטירה ומשכנעים אותם שזו לטיפה. צוחקים על העם שלנו.איך נהיינו חושך לגויים?

106.

באנרגיה הירוקה אין בשורה. היו צריכים לשחרר מכסות לפאנלים לציבור. כל שאר הדברים לא עוזרים לאזרח בכלל.

comment-2-comment

יש מכסות. כל בעל גג יכול להקים מערכת סולארית...

105.

ומדינה בלי חקלאות אין לה זכות קיום למשל מה יקרה אם טורקיה תחליט להפסיק את ייצוא העגבניות לישראל

comment-2-comment

זה מה שיפה בשוק חופשי. בזרעים והמכונות החקלאיות אנחנו גם ככה תלויים בייבוא. חלאס עם השקר של בטחון תזונתי. אין דבר כזה

comment-2-comment

104.

103.

comment-2-comment

102.

comment-2-comment

comment-2-comment

101.

כגי למנוע את המחיר הגבוה ללא הצדקה של העסקתם של הח"כים הנוכחיים

100.

איזה הבדל מחבורת המושחתים של ביבי ליצמן ודרעי

comment-2-comment

99.

98.

97.

comment-2-comment

ממשלה אכזרית של נוכלות והונאה לא מכירה משהו אחר.

comment-2-comment

העניים ששותים קולה במקום מים? המסכנים שמעדיפים לשלם על חד פעמי במקום לשטוף צלחת? מספיק לדברר את ביבי בלי להבין כלום.

96.

95.

94.

מקווה שיעקפו את משוכת התקשורת וחברי הכנסת הפופוליסטים

93.

92.

91.

90.

חייבים למגר את האכזריות מהחברה האנושית. מס גודש צריך להיות לפי הכנסה, כי אחרת הכבישים ישמשו עשירים בלבד. לעודד צריכת ירקות ופרות מתוצרת מקומית על המדרכה בכל עיר, ללא תיווך של רשתות שיווק. חוק נטיעת עצים מצלים על המדרכות-הדבר החשוב ביותר!

comment-2-comment

90.

89.

comment-2-comment

88.

87.

לא יפתור שום דבר רק יגזול עוד כסף מהאזרח.

86.

85.

כל הכבוד לליברמן סוף לעושק של החקלאים עכשיו אפשר לייבא אפרסקים ונקטרינות ב1יורו ולמכור ב2 יורו כ7,8 שח לקג מחיר סביר לכולם

comment-2-comment

אני מוכן להתערב איתך שהמחיר לא יירד.כמו במים והחשמל.

84.

העיקר הכותרת הא? על המיסוי שמממן את כל זה לא כתבתם.. העיקר לדחוף את זה שהממשלה פועלת להורדת יוקר המחיה.. פחחח.. הוציאו יד מכיס אחד רק כדי להכניסה לכיס השני

83.

כל הכבוד ממשלת בנט שאפו...!

comment-2-comment

82.

מצויינים, עובדים בשביל העם, המשיכו כך!!

82.

מצויינים, עובדים בשביל העם, המשיכו כך!!

81.

מצויינים, עובדים בשביל העם, המשיכו כך!!

81.

מצויינים, עובדים בשביל העם, המשיכו כך!!

80.

comment-2-comment

79.

כי חוץ מסודה הכל ממותק. אז מה המדדים?!

comment-2-comment

לא נראלי ויטמינצ'יק אלא יותר מה שנמכר בבקבוקים כמו קולה, מיץ ענבים

78.

הרסו את המדינה כול הממשלה השמאלנית המושחתת הזו

77.

comment-2-comment

76.

פשוט לקרוא את החוקים ולחייך!! כל הכבוד המשיכו כך!

75.

74.

אהלן חברים הבנתי היום שהאתר הזה הוא משתף פעולה עם השטן אני מחרים את האתר הזה ולא יכנס לכאן יותר! לכל מי שנמאס מהאתר השקרן הזה אני מזמיןן לעשות אותו דבר

comment-2-comment

אחלה תכניות מקווה שהכל יצא לפעול ראוים שזו ממשלה שבאה לעבוד

73.

כבר היום אננס(יבוא) מחירו בשמים, וחלק מהתפוחים כבר כיום הם יבוא ומחירם דוקא יקר יותר. מי שייבא יהיו בטח רשתות השיווק עצמם וזה רק ישמש להם מנוף להוריד מהמחיר שהחקלאים מקבלים. זו תהייה רפורמה שתתנפץ לנו בפנים. ומתישהו שר אוצר כלשהו יבטל אותה.

72.

comment-2-comment

comment-2-comment

71.

comment-2-comment

70.

comment-2-comment

תבוא באוטובוס

comment-2-comment

תיקח אוטובוס יא אפס.

comment-2-comment

יש לבן אדם רכב לא בעיה שלו שאתה מובטל

comment-2-comment

הוא מוזמן להשתמש באוטו שלו אבל זה יעלה לו כסף. ככה זה בעולם המערבי, אי אפשר לגור במטרופולין ולהמשיך להשתמש ברכב פרטי. סתם לבנות עוד כבישים לא יעזור- זה ברור.

69.

68.

comment-2-comment

נמאס שקבוצה מצוימצמת כופים על כלל האוכלוסייה מחירים גבוהים בגלל שלא משתלם לגדל פה

comment-2-comment

לא בהכרח שהסוחרים יורידו את המחירים לצרכן.

comment-2-comment

החקלאים אכן לא אשמים במחיר הפירות והירקות. הבעיה, כמו תמיד אצל יהודים, זה ה"מעכרים". המתווכים שגוזרים קופון בלי לעבוד. הרפורמה לצערנו לא תטפל בזה. אבל תייעל את החקלאות ע"י תמיכה כספית אמיתית בתשתיות טכנולוגיות. לפחות זה מה שכתוב.

67.

ולא רק לראש הממשלה וחבריו המיליונרים!

66.

comment-2-comment

65.

עכשיו כל מי שירצה יוכל להקים גוף כשרות לפי טעמו. היהדות לא לבחירה של אף אחד. צריך להיות גוף אחד של כשרות כמו הרבנות לרכז את הכל. אי אפשר שכל מי שיחליף מה כשר ואין כשר, יקים חברה לכשרות עם תעודה מטעם המדינה. ביזיון. הלכה היהדות. היה ברור שתביאו לכאן גויים בשביל לקדם עניינים אנטי יהודיים.

comment-2-comment

ברור שלא קראת עד הסוף. הרבנות עדיין משגיחה על המשגיחים. פשוט לא תתנהל סטייל פרוטקשן.

comment-2-comment

סמרטוט בכייני יותר מדויק

64.

63.

אולי תתחילו לגייס כסף מהמקומות הנכונים? כמו קנסות ענק למשליכי אשפה ברחוב ובחופים?

comment-2-comment

62.

comment-2-comment

לעומת זאת עוגיות ועוגות לא קיבלו מיסים אז כנראה שזה לא בגלל הסוכר אלא פוליטיקה אחרת

61.

תוכנית טובה

comment-2-comment

תושבי תל אביב יציגו ת.ז ולא יחוייבו בקנס בברכה היועץ לעניני ממשל ורגולציה אגף ביקורות אזרחים באינטרנט

60.

59.

לפני ששמים אגרה לכניסה לתל אביב שיעשו תחבורה נורמלית, בסוף כולנו נשלם אם לא ישירות אז בעקיפין כי עסק שנכנס לתל אביב יפיל את זה ללקוחות שלו, יש עוד פטרון זה להוריד מריכוזיות של תל אביב

comment-2-comment

58.

כל השרים עשירים מופלגים. הם ידאגו לעצמם ולא לעם. יש עשרות אלפי אנשים שאין להם מה לאכול. הממשלה דואגת להם???

comment-2-comment

מי מיליונר? יפעת שאשא? מרב מיכאלי?

comment-2-comment

57.

56.

comment-2-comment

55.

54.

comment-2-comment

53.

ולא למען עצמה...

52.

comment-2-comment

51.

50.

היה מאוד חשוב ובפועל יצא. מעבר לזה-רפורמות מעולות

49.

comment-2-comment

48.

סופסוף תכנית רצינית ותקציב סגור

47.

סוף סוף ממשלה שעובדת בשביל כל אזרחיה .כל הכבוד עלו והצליחו

46.

איך זה שהכיפה של בנט לא נופלת?

45.

44.

בהצלחה

43.

42.

מי יתן והכל יעבור

41.

גזל ועושק רמאויות ושחיתויות חוסר צדק לציבור עד מתי רשעים יעלוזו עד מתי

comment-2-comment

comment-2-comment

40.

שלא סיפרתם על העלאת מחיר הנסיעה בתחבוצ..שלא יהיו הנחות לסטודנטים.פגיעה בצעירים ומבוגרים שנוסעים באוטובוסים.גועל נפש

39.

comment-2-comment

זאת הטבה מיותרת ושרירותית

38.

37.

36.

העניין עם הכשרות מדהיםםםםםםםם טוב לכולם התוכנית שלכם תמשיכו ככה תקבלו עוד קדנציה

35.

comment-2-comment

34.

כול יד שבדרך נוגסת חלק ורוצה לעשות רווח וכך נמחיר מיתנפח. שלא לדבר גם על העיניים הגדולות של הסופרים למשל שלא מיספקים יותר בכמה אחוזים

33.

אני החרמתי אותם

comment-2-comment

32.

אם התוצר של החקלאים יותר טוב/יותר זול אין להם מה לפחד. כל מי שלא רוצה תחרות יפגין נגדה

31.

30.

comment-2-comment

comment-2-comment

comment-2-comment

29.

28.

למה שיהיה בהמשך ולהעביר את המשק לצמיחה עתידית חזקה ויציבה יותר. הרבה רפורמות חשובות ממש, ודברים שאני מניח שגם ישתנו. כל הכבוד שהם לא מפחדים להתעסק בדברים פחות פופולריים

27.

26.

אין מצב שכל הקומבינטורים יוותרו על חלקם זה יפול בוודאות

25.

רוצים לשלם יותר. או ש 5תם חושבים ש מה ש נותנים לכם כן יוזיל משהוא?

24.

comment-2-comment

23.

22.

comment-2-comment

comment-2-comment

21.

20.

ממשלה מהטובות שהיו פה

19.

comment-2-comment

18.

עכשו החרדים יבכו מה עם התקציבים...

comment-2-comment

17.

16.

comment-2-comment

תתקדם, אנשים רוצים פירות זולים וטובים

comment-2-comment

comment-2-comment

comment-2-comment

שאת הסחורה הטובה שלהם ימכרו לחו"ל ברווח טוב, הכי חשוב זה שעכשיו יהיו חייבים לרסס הרבה פחות אם ילכו לפי התקן האירופאי.

16.

comment-2-comment

comment-2-comment

comment-2-comment

15.

comment-2-comment

14.

13.

12.

11.

10.

comment-2-comment

9.

8.

גם את שוק הרכב,גם את שוק הבשר וכל סוג של מונופול כזה או אחר,רק ככה אפשר להוריד את יוקר המחייה,ומי שיש לו קצת יותר יוכל לרכוש דברים טובים יותר(בין אם זה מוצר ישראלי או אירופאי וכו'),וזה ייאלץ את החקלאים להשתפר ולהוציא פרי וירק טוב יותר לשוק.

7.

comment-2-comment

comment-2-comment

6.

ואנשים מפזרים להם "כל הכבוד" חחח רוב התקציב הולך לבטחון, שזה קומבינוט והשאר לדילים וג'ובים ואותכם חולבים.

5.

comment-2-comment

יסדר הכל! הפוך גוטה הפוך!

4.

ממשלת הרס ובזיון ומושחתת לא סופרת את העם הן בכלכלה הן בבטחון והן בקיום של מדינת ישראל לפנינו רוב העם לא רוצה אותכם אולי רק קמצוץ קטן שמונע על ידי שנאה ומהונדס תודעה

comment-2-comment

מי שונא יותר מביבי והחרדים? איפה היית בשנות ביבי המופלאות? אתה גר בשדרות? בעוטף? אולי הוציאו אותך לחל״ת ולא חזרת? מי אתה שאתה כל כך מתגעגע לביבי?

comment-2-comment

comment-2-comment

חחחחחחחחחחחח

comment-2-comment

comment-2-comment

3.

בשעה טובה יוצאים מהשיתוק ובאמת חוזרים לחיים

2.

מה שביבי לא הצליח לעשות בשנתיים עושה בחודשיים

comment-2-comment

comment-2-comment

comment-2-comment

1.

כל הכבוד, סופסוף ממשלה נורמלית לאחר הטרלול של המשפחה!

לכל התגובות
0