98
צילום: shutterstockצילום: shutterstock

המשטרה עוקבת אחר מכוניות שלא כחוק והתבקשה לנמק מדוע

הרכב העליון בראשות הנשיאה חיות, הורה למשטרה להסביר מדוע היא ממשיכה להשתמש במערכת האכיפה "עין הנץ" למרות שטרם אושרה בחוק. המשמעות: התביעה תתקשה לקדם תיקים הנשענים על נתוניה

אודי עציון | פורסם:14/01/2022
שבע שנים אחרי שמשטרת ישראל הציבה לאורך הכבישים במדינה מאות מצלמות מעקב אחרי נהגים מבלי לקבל לכך את אישור הכנסת וללא כל פיקוח, מוציא לה בג"ץ דו"ח אזהרה. הרכב בראשות נשיאת העליון, השופטת אסתר חיות, המשנה לנשיאה ניל הנדל והשופט יצחק עמית, הורה למשטרה לנמק בתוך 90 יום מדוע לא תחדל להשתמש במערכת עד אשר יוסדר השימוש בה בחקיקה מתאימה. השופטים, שדנים בעתירה שהגישו נגד "עין הנץ" האגודה לזכויות האזרח ופרטיות ישראל, מציינים כי הוציאו את הצו לאחר שבחנו את החומרים שהגישו העותרות ואת תגובות המשטרה לגביו.
מערכת זיהוי לוחיות רישוי שכבר לפני עשור דווח כי המשטרה מתעניינת ברכישתה, הוצבה לבסוף ב-2015 בכבישים הבין עירוניים, וכוללת מאות מצלמות המתעדות את לוחיות הרישוי של הכלי הרכב. ניתוח אוטומטי של הלוחיות מאפשר למשטרה לזהות בזמן אמת היכן נמצא כל כלי רכב בארץ, מה נתיב נסיעתו והיכן נסע בעבר. המידע נשמר במאגר משטרתי שלא נרשם כחוק במשרד המשפטים, מבלי שהמשטרה הבהירה כמה זמן הוא נשמר, ומבלי שהוגדר בחוק מי רשאי לעשות בו שימוש. לפי הערכות מדובר בהשקעה של עשרות מיליוני שקלים שביצעה המשטרה ללא אישור הכנסת, ללא פיקוח ציבורי וללא שקיפות.
ד״ר מתן גוטמן, הפרשן המשפטי של אולפן ynet וחבר המועצה להגנת הפרטיות במשרד המשפטים, מסביר כי ״מדובר בהחלטה משמעותית של בג״ץ. בעצם השופטים הוציאו כרטיס צהוב למערכת עין הנץ, ומתריעים בפני המשטרה כי ישנו סיכוי לא מבוטל כי ללא סמכות מפורשת בחוק, ייאסר השימוש במערכת הזו. זו מערכת צילום רבת עוצמה הפוגעת בפרטיות של כל אחד מאיתנו שנוסע בכבישי המדינה. המערכת מצלמת את הרכבים ואת נוסעי הרכבים, ויכולה לעקוב אחר התנועות של כולנו".
להחלטה יש כבר משמעויות מיידיות. לפי ד"ר גוטמן, "החלטת בג״ץ יכולה כמובן להשפיע על הליכים פלילים תלויים ועומדים בהם המדינה מבססת את האשמה על ראיות וצילומים מתוך המערכת. כעת ניתן לבקש מבית המשפט שדן בתיק הפלילי להמתין עד הכרעת בג״צ האם השימוש במערכת הוא חוקי והאם הראיות המבוססת על המערכת קבילות״.
לפי דו"ח מכון המחקר והמידע של הכנסת, בהטמעתן של יכולות ניטור וידאו מתקדמות מתעוררת שאלה בדבר הפוטנציאל לפגיעה ניכרת בחירות הפרט תוך יצירת תיעוד מתמיד שלו, הניתן לחיפוש ולאחזור בכל רגע נתון כך שישמש כנגדו. כמו כן, נשאלת השאלה האם תיעוד כזה מתיישב עם עקרון ההסכמה וצמידות המטרה במקרים בהם אין לאדם ידיעה, שליטה או אפשרות לסרב לתיעוד שלו, או כאשר המטרה איננה מוגדרת בבירור ויכולה לשמש גורמים ומטרות שונות. קיים חשש כי מעקב מתמיד אחר אזרחים יהפוך לנורמה ממסדית ויפגע בחירויות אזרחיות שונות.
בעתירה שהגישה האגודה לזכויות האזרח בנושא השימוש של המדינה בזיהוי פנים, נטען כי הטכנולוגיה "טומנת בחובה פוטנציאל לפגיעה נרחבת בחירויות היסוד: חופש הביטוי, חופש הדת, חופש ההתאגדות, חופש ההפגנה ואפילו בזכות לחירות. לטכנולוגיה המאפשרת מעקב מתמשך אחר תנועות של אזרחים אפקט ממשמע וממשטר, הגורם לאדם להימנע מפעילויות שונות שהוא חופשי לעשות. אדם שיודע שמהלכיו מנוטרים וחשופים לעיני השלטון ישנה את התנהגותו ואף ייזהר בהתבטאויותיו".
את העותרות מייצגים בתיק אן סוצ'יו ועו"ד אבנר פינצ'וק. את המשטרה מייצגים עורכי הדין יונתן קרמר ומוריה פרימן.
לכתבה זו 98 תגובות
הוספת תגובה
98

תגובות

close-fullscreen-comment
הוספת תגובה
67.

לאחר הפירסום כי משטרת ישראל רכשה את תוכנת פגסוס לחדירה עמוקה לטלפונים הניידים של כולנו לרבות של מי שארגן את ההפגנות נגד בלפור ונגד להט"ב, מגיע העובדה כי מצלמות עין הנץ חודרות פלרטיות של כולנו באופן הקשה ביותר. האם הפכנו למדינת משטרה?!

66.

אין ספק שהשימוש במערכת מונע פשיעה וחושף פרשיות אבל צריך להסדיר את השימוש בה בחוק. ראו החלטת השופט בתיק דענא

65.

64.

הק.ג.ב ברוסיה הקומוניסטית לא עקבה כך על אזרחיה זה נקרה דמוקרטיה נאורה? היתי בסין ואין שם מצלמות כמו בישראל

63.

רק מי שעבריין או פורע חוק מפחד ממצלמות מי ישמע המצלמות בתוך הבית שלהם

62.

61.

זה בתנאי שמי שמפעיל את המערכת טוב. אם הוא לא זו מערכת שתשמש את השלטונות הרעים כדי לדכא את האזרחים. בהכירנו את שליטנו אני מעדיף להסתדר בלי המערכת כי הסיכוי שהיא תשמש לרעה גבוה בהרבה מאשר התועלת שהיא תביא לכאורה בידי שלטונות טובים. הטובים תמיד ירקיבו ויהפכו לרעים. עברנו את ביבי אבל רק בגלל שלא הייתה לו מערכת כזו...

60.

ומה עם הזכות שלנו ללכת בבטחה ברחוב בטבע ולדעת שאם חס וחלילה יקרה לנו משהו המשטרה הצבא יוכלו להגיע אלינו מהר ולעזור ויוכלו לתפוס את הפושעים. בהרבה מדינות בעולם במיוחד בערים כמו לונדון הכל מרושת במצלמות וזה עוזר למנוע פשע ולטפל בפושעים במהירות וביעילות.אז די כבר עם זכויות הפרט של פושעים לאדם נורמטיבי שומר חוק אין ממה לפחד והמידע לא מופץ מהמשטרה לגורמים אחרים. וחוץ מזה שמזמן אין פה פרטיות עם כל הפלאפונים והרשתות החברתיות שאנשים מעלים תמונות וסרטונים גם של אנשים שלא נתנו את האישור לפרסם אותם וזה יותר גרוע ממערכת של זרועות החוק משטרה ושבכ.

comment-2-comment

המעקב התמידי הזה לא אמור להיות ברמה כזאת של רכבים. זה מתכון לאסון ובמיוחד לדיקטטורה.

comment-2-comment

על השוטרת שהטרידה חברה של אקס שלה שמעת? שהיא השתמשה במערכות המשטרה כדי לעקוב אחריה ולמרר לה את החיים? ואם מחר ישחדו את השוטר שאחראי על המערכת והכל יועבר לארגוני פשע, זה בסדר? אתה תמים. הדוגמא של לונדון מצויינת, אין לאזרחים שם פרטיות יותר ואפילו חופש הביטוי מוגבל בחוק והוא לא זכות יסוד. ככה אתה רוצה לחיות?

59.

comment-2-comment

58.

כוונות טובות מוליכות לגיהנום. נכון שמניעת פשיעה חשובה. אבל לא בכל מחיר. הפעלת מערכת כזו פוגעת בזכויות אזרח בסיסיות ולכן אין היא ראויה להתקיים במדינה שוחרת חופש.

comment-2-comment

לך לישון וחזק, תחלום חלמות שדמוקרטיה טהורה יכולה לנצח את כוחות הרשע והפשע אין דמוקרטיה טהורה באף אחת ממדינות עולם כך עם כל הפשע המאורגן, המלחמה בטרור אין שום סיבה שכאן כן תיהיה

comment-2-comment

זאת בקושי מראית עין והשמאל הליברלי והצעקני הוא בסך הכל עלה תאנה נאור. המדינה רוצה שליטה מוחלטת בכל צעד של כל אחד לצד מיקסום מיסים מעבדות וקנסות. מעבר לזה אנחנו לא מעניינים את המדינה בשום צורה

comment-2-comment

אני מעדיף שיעקבו בכביש על העבריינים ולמי שפגע וברח ,מאשר תיהייה במדינה פשע ואנרכיה ,כאשר אתה אזרח שומר חוק מה אתה מפחד שיעקבו על מכונית נוסעת מה הבעיה ,

57.

המערכת הזו מצוינת ואנחנו צריכים לשמוח שהיא קיימת. עבריינים כנראה יתנגדו לה אבל אנשים נורמטיבים ממש לא ירגישו בקיומה. השוטרים כבר לא צריכים לבצע מרדפים מסכני חיים פשוט פורסים מחסומים בהתאם למה שהמערכת מדווחת והעבריינים נתפסים. איפה כאן הבעיה אני לא מבין ????

comment-2-comment

ישמרו על המידע,אז יש כמה בעיות ,ושלא לדבר על מה עוד המערכת הזואת מסוגלת לראות ולדעת.....

comment-2-comment

פתח לשימוש לרעה, אף אחד לא יכול להיות בטוח מי שמשתמש במערכת הוא נקי כפיים

comment-2-comment

כתוב במפורש שכבר משתמשים בה ואוגרים את כל הנתונים על כל האזרחים - פושעים או חפים מפשע כאחד. והמאגר הזה לא קיבל אישור חוקי. היית רוצה שכל שיחות הטלפון שלך יוקלטו וישמרו במאגרים כי למשטרה יש את היכולת הטכנולוגית לכך? למה לא? מה יש לך להסתיר? רק הפושעים צריכים לפחד, נכון? כבר ראינו איך המשטרה החתימה עד מדינה אחרי איומים שהם יגלו סודות שלו וזה יתפרסם ברבים, סודות שאינם נגד החוק. צריך להיות תמים במיוחד כדי לחשוב שמאגרים כאלו ישמשו רק כדי להגן על האנשים הישרים.

56.

55.

comment-2-comment

כי זה לא רק מצלמה, זה קורא OCR של לוחית רישוי וכל טקסט שיש, זה מחשב מהירות ועושה אנליציה ע"פ אלגוריתם, זה קורא ביומטרית - לכן אסור להשתמש סתם.

comment-2-comment

נראה לי שממש לא.

54.

תמיד אנחנו מתפעלים איך תוך זמן קצר נתפס מחבל, אז תבינו שחלק מהתוצאה הזאת זה המצלמות המדוברות. גם אם מישהו מאירגוני הפשע או סתם גנב מכונית נתפס במהירות מה הבעייה עם זה

comment-2-comment

הסדר חייב להיות! החירות נולדת מהסדר. הסדר נובע מציות למנהיג.

53.

52.

תפסו את הגנבים של הרכב שלי בזכוץ המערכת הזאת על חם בזמן שהיו בנסיעה לדרום עם כול הציוד והכלים שלי שפו למשטרה

51.

לסחיטה של אנשים על ידי גורמים עבריינים שכידוע יש להם גישה לכל מידע משטרתי, ובוודאי ובוודאי למידע מיחשובי שיש רבים מאוד במשטרה שחשופים אליו. בושה שהנבחרים מאפשרים לדבר הזה להימשך, לאגור מידע על כל אדם, לאן הוא נוסע, היכן מבלה, מה דפוסי ההתנהגות שלו ואיפה הוא עושה את המילואים או האהבים שלו. בושה גדולה, יש להעמיד לדין את מי שקיבל את ההחלטה הזו ללא חקיקה מתאימה ומערכות חזקות מאוד שלא מאפשרות לאף אדם יחיד ואפילו אורגן יחיד, להשתמש בהן. צריך למחוק את כל המידע מהמערכות האלו עד שנעשית מחשבה עמוקה וחקיקה מתאימה בנושא. בושה לממשלת השינוי.

50.

משטרה אמורה לציית לחוק כלשונו אחרת אין לה זכות קיום, ופעם אחר פעם אנו רואים זלזול משטרתי בחוק ובאזרחים לא שחכנו את מצלמות המהירות הלא תקינות שעלו לאזרחים מליונים בהתקנתם ותפעולם ומליונים בתשלומים של קנסות שלא היו צריכים להינתן ומליונים נוספים עקב אבדן ימי עבודה עקב הנקודות שקיבלנו ללא צורך ואשר שלחו אותנו לקורסי נהיגה מונעת ללא צורך. באשר לאזרחים שחושבים שהפושעים משתמשים במכוניות האישיות שלהם אתם טועים אף פושע לא משתמש במשהו שיעזור בזיהויו.

49.

משחק מכור של המשטרה ובג"ץ, חחח כאילו לא ידוע מה קורה שם, הרי הם מחוברים בחבל התבור

48.

47.

46.

עושה מה בא לה

45.

חבל שחושבים רק על זכויות הפושעים, זה כלי חשוב למלחמה בפשע

comment-2-comment

אולי סתם יש לו טחורים והוא הולך לרופא ולא מעוניין שלחבר השוטר שלו תהיה גישה למידע הזה?

44.

תו ירוק בידודים ועטיית מסכה זה יותר חדירה לרשות הפרט והחופש

comment-2-comment

רדיפה חולנים

43.

בגרמניה למרות הצייטנות המולדת לשלטון, עדיין כל מצלמה עירונית מורדת ע"י התושבים תוך יום!

comment-2-comment

קאאחבבא

42.

אנחנו לא בשוויץ

41.

40.

39.

כמו כלי האיכון של השבכ, גם רשת מצלמות בפיקוח משטרתי היא לא בהכרח רעה. גם ככה יש מצלמות בכל פינה. אז לפחות שתהינה מצלמות לאכיפה. הבעיה היא שבתשתית לא מוסדרת, לא מתועדת ולא מפוקחת קל לעשות שימושים אחרים: לעקוב אחרי הגרושה, למכור ולחלץ מידע עסקי, לתת לגורמים עבריינים תמורת שוחד, מה לא. כשהדברים נעשים בפרטאצ׳ היו סמוכים בטוחים שקל גם יהיה לפרוץ ולהסתיר השתלטות עויינת על תשתית שכזו, ולכסת"ח על ידי הממונים במידת הצורך. אז טוב שעושה המדינה שלא מאפשרת את קיומו של כלי כזה ללא הסדרה, למרות שהמשטרה חושבת שזה מגניב.

38.

אין לכם מושג בכמה מקרים עין הנץ הצילה חיים כמו במקרי חטיפת אדם או חשש לחיי אדם בהם המשטרה פונה למערכת על מנת לגלות את הרכב החשוד. רק אצלנו אוזקים את ידי אוכפי החוק. זכות הפרט חשובה יותר מחיי אדם ???מדינה בהפרעה

37.

מזמן כל צעד מתועד מוקלט בכל מה שנעשה אין פרטיות כבעבר.כל אפליקציה כבר דורשת הכל עלינו.

36.

אינטרס ממשלתי שיוכלו לדעת איפה כל אחד ואחד בדיוק כמו בסרט דו"ח מיוחד עם טופ קרוז רק ככה יוכלו לשלוט בנו ולעשות מה שרוצים

35.

או שאנחנו נלחמים בפשיעה או שאנחנו שומרים על פרטיות. צריך לשקול את העניין היטב. עם המספרים האלה, אני חושב שהמצלמות זה צעד טוב לעכשיו. אולי כשהמספרים ירדו כבר לא יהיה צורך. אבל בכל זאת אנחנו לא חיים בסין, כשהמשטרה עושה משהו היא צריכה לפעול כחוק.

34.

נגד הפושעים ולהרתעתם,למניעה וטיפול מהיר ויעיל על ידי משטרה ושרותי חילוץ ורפואה. אפילו אליבי לאזרח התמים. אל תתממו,הנתונים מהפלפון פרוצים לכל ורובכם מפיצים פרטים אישיים

33.

המשטרה מנסה לנצח עם קרעי תרנגולת.

32.

31.

30.

בית המשפט יכול היה לאסור השימוש במצלמות אך זה לא קרה בסך הכל ביקשו תגובה זה לא שהעתירה ההזויה הזאת התקבלה

29.

תחליטו, בטחון וחוק או פרטיות של מספרי רכב. עד כמה סחבת והתפלפלות של עו"ד ומשפטנים תמשיך?

28.

27.

לצערינו בג"ץ כבר הוכיח שהוא מוכן לקבל ראיות שנלקחו לא באופן חוקי . כך שכול השאילתה הזאת היא מס שפתיים. תעודת עניות למי שהחוק צריך להיות נר לרגליו .

26.

אבל למה להתפלא? אם בית משפט מכשיר עבריינות, אם שופטת משקרת בפסק דין שהיא נותנת למה שנתפלא שהמשטרה פועלת בניגוד לחוק.

25.

https://youtu.be/668cG6DMF9Q

24.

אתם יודעים כמה פושעים יושבים בכלא בזכות המערכת?? אחר כך תתלוננו על הפשיעה מדינה של מטומטמים

comment-2-comment

המשטרה צריכה לפעול בצורה חוקית, ואסור לה לבצע פעולות שלא הוסדרו בחוק, על דעת עצמה, וללא אישור.

23.

22.

comment-2-comment

21.

comment-2-comment

אולי אתה עושה משהו קצת לא חוקי בבית שלך, למי אכפת מהפרטיות שלך, צריך לדעת מה אתה עושה בבית

20.

למה????? זו הדרך הכי קלה לעשות כסף, מבלי להתאמץ.

comment-2-comment

כדאי שתלמד את מטרות המערכת לפני שתגיב...

comment-2-comment

19.

התחיל בתעודת הזהות הביומטרית, פלישה לטלפונים אישיים ועכשו מצלמות עין הנץ גם למערכת המשפט יש חלק בזה.

18.

17.

16.

אנשים מקבלים משכורות עתק כדי לקבל החלטות חשובות והם מפשלים שוב ושוב מבלי להיפגע. איך מפכ"ל מאשר רכש כזה בלי להתייעץ בגורם משפטי? ואם כן התייעץ, כמה קיבל היועץ עבור עצה רעה?

comment-2-comment

נראה טריוויאלי שהתקבל אישור היועמש, פשוט זה הרמה של היועמש מנדלבליט שיש לנו.

comment-2-comment

ממש לא בזבוז של משאבים, המערכת הזאת מסייעת בלא מעט מקרים של חטיפות/גניבות רכבים ( וזו טיפה בים), במידה והיא תיאסר לשימוש, הדבר רק ישים רגליים לטיפול מהיר ויעיל באירועים מהסוג הזה.

comment-2-comment

מסכנים הפושעים כי למשטרה יש כלי כזה. מקווה שארגוני הפשע יכריזו על שביתה בשל הרעה בתנאי העבודה!

15.

14.

בתקופה שרוצים להילחם בפשיעה ועושים תועלת מול נזק אז עדיף להשתמש . יש לחוקק בכנסת ולהתחיל לעבוד עם המצלמות

13.

ניתן אור ירוק לגנבי הרכב ולפושעים לבצע פשע , אנשים ללא טסט ללא רשיון פסולי נהיגה יש לכם אור ירוק מבית משפט להמשיך לבצע פשעים בחסות האגו החזק של בתי המשפט . במקום לחזק את המשטרה כנגד פושעים מחלשים אותה תסתדרו מערכת טובה מאוד נגד גנבי רכב ופושעים המסתובבית בשטח מדינת ישראל . לשופטת החמודה שלא מבינה לגבי פשיעה או רגילה לפשיעה של שנות ה70 שלום עידן חדש .בזיון לבית המשפט על החלטות כאלה מחליש את מערכת אכיפת החוק בקלות דעת

comment-2-comment

הכותרת מתריסה, בית המשפט ביקש לעגן את הנושא בחקיקה, כמו שצריך להיות. במערכת נכונה אבל אין הצדקה לשום גוף להקים מערכת מעקב כזו ללא אישור המחוקק, לאחר דיון מסודר והגדרה של מגבלות ותנאי שימוש. במקרה של פשע חמור יעשה שימוש במידע מהמערכת, אבל לדוכמה בסכסוך שכנים אין שום סיבה לברר איפה היה היית ומה עשית בשנה האחרונה.. כיום כל שוטר יכול לגשת למידע כאוות נפשו. כל חוקר פרטי עם חבר במשטרה יכול לקבל מידע על תנועותיך. זה לא מידתי ולא תקין

12.

שופטים הזויים

11.

שופטים מטומטמים יעשו הכל לפי הספר למרות שהחלטותיהם הורסים את המדינה יום יום.

10.

מנסים לתקן את העולם עם התקינו מצלמות היו צריכים לדאוג לכל האישורים לפני אבל זה יכול לקרות רק בדנמרק ולא ישראל ועם במקרה המצלמה הייתה קולטת מישהו רוצח אדם העם גם חיות הייתה שואלת העם המצלמה תיקנית וכבר חוקית לגמרה מדינה של פלסתר עם תושבים מושחתים כולל כל הרשיות לצערי אותי זה לא מפתיע

9.

מה הקושי לנסוע לפי המהירות המותרת? אני נוהג כשלושים שנה, עשרות אלפי קילומטרים בשנה, דו"ח המהירות היחיד שלי הוא כשהייתי בצבא. למה אנשים חושבים שזה בסדר להיות עבריינים?

comment-2-comment

comment-2-comment

איזה חוסר הבנה? זה מתאים למדינות קומוניסטיות של תקופת סטלין, ולא לדמוקרטיות, אפילו פה בישראל לאחר 74 שנים לא מצליחים לבנות מערכת דמוקרטית אמיתית. ואפילו שבתי המשפט מנסים זה לא כל כך מצליח להם גם בפסיקות שלהם יש יותר הגנה על הריבון, ועבריינים, מאשר על האזרח התמים.

8.

7.

אנשים שפועלים באופן פלילי כנראה יפחדו מהמערכת,,,,המשטרה לא תבדוק איפה זלדה הכינה מרק ומי בא לבקר,,,זה נפוץ בלונדון וטייואן,,,,לא רואה סיבה שפה זה לא יעבוד,,,,ביהמש במקום לבקר את המערכת היה צריך להכשיר אותה כבר עצם הידיעה שיש לה שימוש לאכוף את החוק,,,,לדעתי לפחות

comment-2-comment

6.

אין שופטים בישראל. לאן הגענו???

comment-2-comment

כדי לא לקבל עתירות שלא ניתן מספיק זמן להתכונן . שלא יחזור מקרה מצלמות המהירות

5.

4.

comment-2-comment

3.

2.

השופטים היו צריכים להוציא במיידי צו לנתק את המצלמות עדשמשטרת ישראל, עבריינית כשלעצמה, תתכבד ותסדיר את הענין בחוק כמו כ אזרח שומר חוק.

1.

הכתבה נכונה מאוד.בכביש איילון לכיוון דרום,בין בת ים לראשון לציון,בין מחלף קוממיות למחלף משה דיין,בצד ימין של הכביש,יש מצלמות ענקיות,שמצלמות לא רק את הרכב,אלא גם את פניו של הנהג.וזה דבר חמור שפוגיע בפרטיותו,וחרותו של כל נהג.

comment-2-comment

comment-2-comment

לכל התגובות
0
מצב לילה
מצב לילה