109
צילום: סזר בירגרצילום: סזר בירגר

הייתי רווקה תל-אביבית. הנה מה שלמדתי על שפת הגוף בדייטים

מהבחור שאיחר ביותר מחצי שעה ועד לאופנוען שסירב להסיר את המעיל: ורד פלדמן יצאה לעשרות דייטים עד שפגשה את סיזר. היום היא מבינה שכל הסימנים היו שם כבר קודם, ושהיא רק הייתה צריכה לקלוט שהם שם

ורד פלדמן | פורסם:23/11/2021
שנים עברו מאז שיצאתי לדייט ראשון, אבל אם לומר את האמת אני עדיין זוכרת את התחושות שקדמו למפגשים הללו: הפרפרים בבטן מצד אחד, הסקפטיות מן הצד השני, ומיליון השאלות שרצו לי בראש בדקות שקדמו לכל מפגש: מה ללבוש? לאן ללכת? איך לקבל את פניו - בלחיצת יד או בנשיקה בלחי? להזמין לאכול? להשתכר? שיעלה אליי הביתה או רק ילווה לדלת? לסמס אחרי? כמה זמן אחרי? ומה לסמס? לשחק אותה "הארד-טו-גט" או לא?
ידעתי כבר אז שכל החלטה כזו תשפיע על מה שהבחור יחשוב עליי. הבעות הפנים, תנועות הידיים, הצבעים, הבדים, האקססוריז, טון הדיבור, כיווני המבט ואפילו הצד שלנו במיטה - כל אלו ועוד הם שדרים לא מילוליים שאנחנו מעבירים במודע ושלא במודע ומשפיעים משמעותית על הרושם הראשוני שנייצר.
עשור וקצת אחורנית, אני רווקה תל-אביבית שמיצתה את הסטטוס, ועמוק בפנים חולמת על משפחה. בוקר אחד, חברה טובה מתקשרת אליי ובהתלהבות מבשרת לי שיש לה שידוך שהוא לדבריה "פיצוח". אומנם נחשבתי לסרבנית בליינד-דייטים ידועה, אך ההתלהבות שקולה הדק שידר לי הצליחה לשכנע אותי.
בגלל שהייתי אז שחקנית די מפורסמת, היה ברור לכולנו שה"בליינד" כאן הוא חד-צדדי, ולמרות זאת זרמתי. מרוגשת ומתוקתקת הגעתי לבר השכונתי שלי, שם קבענו להיפגש. כיאה לחולת שליטה הקדמתי בכמה דקות. התיישבתי, הזמנתי כוס יין והתחלתי לסרוק ביתר ערנות כל בחור שנכנס בדלת. חצי שעה עברה והבנתי שהאיש לו אני מחכה מאחר, וכבר לא מדובר באיחור אופנתי. נעלבתי. הוא מבריז לי? באיזה קטע?
צילום: Shutterstockדייט. אפילו לצבע הבגד שנבחר ללבוש יש משמעות (צילום: Shutterstock)
איחור הוא מסר לא מילולי שאנחנו משדרים עוד לפני שניתנה לנו ההזדמנות ליצור רושם ראשוני. מסר שאומר שאנחנו לא מכבדים את הזמן של האחר, שאנחנו לא רציניים, ואכזרי ככל שזה יישמע, אבל גם שאי אפשר לסמוך עלינו. במובן הזה, גם הקדמה לפגישה היא מסר לא מילולי, רק שהמסר הזה משדר דייקנות, כבוד לזמן של האחר, רצינות ומחויבות. כמובן שאם מדובר בהקדמה רצינית מאוד, ייתכן שאז דווקא נשדר מסרים אחרים, למשל שאולי אנחנו לא כל כך מאורגנים ושלא חישבנו נכון את הזמנים, או שאנו מרוגשים יתר על המידה לקראת הדייט או אפילו אובססיביים.
הדייט שלי הגיע בסוף, באיחור של 40 דקות, ומכיוון שמעבר ל"את מחכה לי הרבה זמן?" הוא לא הביע שום התייחסות לעובדה שאיחר, מהר מאוד הוא נמחק מבחינתי, וברור שדייט שני לא היה שם. אז כן, כולנו נסכים שהרושם הראשוני בדייט ראשון קובע ומאוד.

הסיפור הגדול שנספר על עצמנו

רוצים עוד דוגמה? בבקשה. כשהייתי בת 25 החלטתי להוציא רישיון על אופנוע. במשך שלושה בקרים רצופים נפגשתי עם שבעה גברים בחניון חשוך ויחד עשינו סלאלומים בין הקונוסים הדרוסים. באחד הערבים החמים של סוף יולי, בחור שאקרא לו אייל הזמין אותי לדרינק. אני למדתי לנהוג על אופנוע 125 סמ"ק והוא על אופנוע כבד והיה לו מעיל אופנוענים מקצועי כזה שלא מבייש את רוכבי ההארלי.
צעדנו ברגל לבר הקרוב והתיישבנו. הרגשתי שהוא בעניין שלי, הוא שאל מלא שאלות מהגן ועד הצבא, ואני לא סתמתי את הפה. אלא שבכל פעם כשהפניתי את השאלות גם אליו, הוא חייך חיוך נבוך והעביר נושא. האמת היא שסוף הדייט הגיע והרגשתי שלא פיצחתי אותו ושאני לא באמת יודעת עליו יותר משידעתי עליו לפני הפגישה. כשהוא ליווה אותי חזרה נעמדנו ליד הרכב שלי, ואני זוכרת שהבחנתי שהוא מזיע ושהמעיל הכבד והעבה לא ירד ממנו כל הדייט, קצת כמו העובדה שהוא שמר על עצמו מבחינה רגשית ולא נחשף כלל.
צילום: shutterstock"היה לו מעיל אופנוענים מקצועי כזה שלא מבייש את רוכבי ההארלי" (צילום: shutterstock)
איך זה שהרבה פעמים לפני דייט ראשון (ולא רק!) אין לנו מושג מה ללבוש? אנחנו פותחים את הארון ויש לנו בלאק-אאוט. "אין לי מה ללבוש", "לא קניתי בגדים כבר שנתיים", "השמנתי נורא וזה לא יעלה עליי", "רזיתי וזה ייראה עליי רע" - מכירים את זה? אז אין ספק שחלק מהקולות הללו נכונים ומצליחים לבלבל אותנו, אבל האמת היא שרובנו פותחים את הארון לפני הדייט עוד בטרם בחרנו את המסרים שברצוננו לשדר, וחבל. כי אם נדע לנסח את התשובה הזאת לפני המפגש, יהיה לנו הרבה יותר פשוט להרכיב לוק מדויק, כשהבגד יעשה עבורנו את העבודה עוד לפני שנפתח את הפה.
צבע זוהר או סולידי? טריקו או כפתורים? כל אלמנט שנבחר יוסיף עוד שדר, עוד תבלין לסיפור היותר גדול שנספר על עצמנו. כל בחירה כזו תקבע האם נשדר פתיחות, שחרור ונגישות ברגע הראשון, או דווקא רשמיות, רצינות או נועזות.
בשפת הגוף לכל איבר יש משמעות ותפקיד והוא אחראי על שדר מסוים. למשל, בית החזה הוא האזור האחראי על הרגש. כן, ממש איפה שהלב. כשבן אדם לובש מעיל במשך דייט שלם ביום חמסין, סימן שהוא סוגר את האזור הזה, ממזער חשיפה, שם על עצמו שריון.
בואו נחזור שוב עשור אחורה: אני כבר למודת ניסיון, צמצמתי את רשימת הדרישות אך עדיין לא ויתרתי. ערב יום שישי אני יוצאת לדייט עם מי שהתחיל איתי יום קודם, והזמין לנו מקומות למסעדה שווה בעיר. הפעם אני לא מקדימה אלא מגיעה בזמן, מתיישבת ושמחה לראות שהוא דייקן כמוני וצועד לעברי מרחוק. כשהוא מתקרב אני קולטת שהוא באמצע שיחת טלפון, וכשהוא מגיע אליי הוא מסמן לי בחצי קריצה שהוא עוד שנייה מסיים.
אני סורקת אותו ורואה שהוא מחזיק תיק מנהלים רציני כזה ביד אחת ובשנייה את הנייד שלו, מה שמונע ממנו ללחוץ לי את היד או לייצר מגע ראשוני כלשהו. כשהוא מסיים את השיחה הוא מניח את הנייד על השולחן, שם אותו על רטט ואז מתחיל את הדייט. אבל בכל פעם כשהטלפון שלו רוטט (בכל זאת, עורך דין מבוקש), תשומת הלב של שנינו מתמקדת במכשיר שרוקד לפנינו בנוירוטיות על השולחן ושנינו מאבדים ריכוז בשיחה.
זה כבר נהיה קוד תרבותי אצלנו - מגיעים למקום, מתיישבים, מניחים את הנייד על השולחן ופותחים את התפריט. כולנו עושים את זה למרות שאנחנו יודעים עמוק בפנים שזה עלול לשדר שאנחנו לא לגמרי פנויים, לא לגמרי פה. גם אם נשים אותו על רטט או נהפוך אותו על השולחן וננסה להיות יותר נוכחים בשיחה, סביר להניח שכשהטלפון ירטוט נהפוך אותו מיד כדי לבדוק מי מחפש אותנו. המסר הלא מילולי שייצא מהסיטואציה הזאת הוא שאנחנו לא באמת מפנים מזמנינו עבור האדם האחר.

התבלין שמשנה את הכול

היום, עשור וקצת אחרי תקופת הדייטים הסוערת שלי, אני נשואה באושר לסזר הארגנטינאי. כשפגשתי אותו הייתי כבר מיואשת ולמודת אכזבות, אבל אני בחיים לא אשכח את המבט שלו בדייט הראשון שלנו. ליתר דיוק, זה לא כל כך היה המבט כמו החיוך שהתפרס על פניו. אני זוכרת את זה בעיקר כי זה היה כל כך חריג בנוף שהכרתי. חיוך פשוט, ענק ונטול פילטרים. פשוט חיוך ששידר לי לא רק שמחה ואופטימיות אלא גם פתיחות, נועזות ונכונות להיחשף.
חיוך בדייט הוא כמו מוזיקה טובה. זה התבלין שישנה את הכול. מעבר לעובדה שכולנו יודעים שחיוך הוא מדבק ומשדר נועם ושמחה, חיוך הוא גם אפשרות לחשיפה וחשיפה היא אלמנט בלתי נמנע בדייט ראשון (ושני ושלישי), מכיוון שהמפגש הבין-אישי בכלל והרומנטי בפרט מחייב אותנו להיחשף. זה ממש תנאי לתקשורת זוגית, גם אם רבים מאיתנו שואפים למזער חשיפה ולהגן על עצמם כמה שאפשר.
אבל האמת היא שחשיפה היא לא רק תנאי, היא גם כלי. כלי שנועד לקרב, לייצר אמון, להשרות רוגע ולהעמיק את היחסים. אז רגע לפני שאתם יוצאים לדייט ראשון, תציצו טוב במראה לפני, בואו חשופים רגשית וקחו אחריות על השדרים שלכם כי את הגוף שלנו אי אפשר להשתיק.
לכתבה זו 109 תגובות
הוספת תגובה
109

תגובות

close-fullscreen-comment
הוספת תגובה
77.

76.

comment-2-comment

תפרגן או תשתוק

75.

רצית להיות נשואה - לא ? את יודעת שעם גוי - ולא משנה כמה מלהיבה הזוגיות שלכם תהיה - אין יחסי נישואין ?

74.

כדאי להיות מודעים למסרים חזקים כאלו

73.

72.

71.

אלה אם כן, ושני הצצדים מתורגלים לדייטים, ואם היא נכנסת לסרטים בגלל האיחור, זה כבר בעייתי

comment-2-comment

שהוא עף על עצמו אם הוא לא מתנצל כראוי ולא מודיע שהוא מאחר ומתנצל על האיחור. מי רוצה להיות עם אדם כזה אגואיסט ונרקיסיסט.

70.

69.

סיפרת שהשיעורים היה בבקרים. ואז יצאתם בערב - אבל הלכתם ברגל לבר קרוב משיעור הנהיגה...

68.

67.

זה היה מוזר. בעשור האחרון הכול הפך להיות בלתי נסבל. חיים בנטפליקס.

66.

comment-2-comment

יותר ממה שזה מעיד עליה

comment-2-comment

65.

אני ואתה לא נשנה את תל אביב, אמרו את זה קודם לפניי. בהחלט מגיע פרס כי יותר רדוד מזה יהיה קשה לנפק.

64.

מניח שאת ככותבת מעדיפה פרשנות יותר מורכבת. אבל נסי לראות את הסיטואציות בצורה רחבה יותר ויתכן שתסיקי שגם לאלו שפגשת ישנן בעיות שלא בהכרח ידעו אם וכיצד לשתף בהן.

63.

62.

61.

אז גורי בת"א בדירת חדר וחצי רקובה בשכ" ד של 5000 אלף ש"ח, כי זה נורא" מגניב" לגור בלב רוטשילד פינת נחלת בנימין. בהצלחה לכל השבורות.

60.

59.

58.

57.

56.

שלנו כבר לא רלוונטי.

55.

54.

רווקה במקום אחר חווה או משדרת שפת גוף אחרת?

53.

אני התאהבתי והתחתנתי עם אישתי בזכות החיוך היפה שלה

52.

51.

50.

49.

הן על תקן הגמל לא רואה את הדבשת שלו. כל העולם דפוק חוץ מהן. אח"כ הן מתפלאות שהן נשארות לבד עם מיצי החתול.

comment-2-comment

comment-2-comment

48.

איזה חידוש יש בכתבה הרדודה הזו? אני הייתי מרגישה ומאבחנת בדיוק להפך...

47.

את מתארת את המציאות שלמעשה משקפת את הרמה האישית מכל בחינה .

46.

45.

44.

היית כנראה מאד לחוצה.

comment-2-comment

אתה יודע מה זה בר שכונתי? מן הסתם היא מכירה שם אנשים היא לא ישבה לבד בשולחן 40 דקות ובאיזשהו שלב הוא הגיע.

43.

אנחנו דרעקים.

42.

נתקעתי בפקק וזה היה שנים לפני הטלפון הנייד. יותר מ20 דקות איחור. לולא הייתי מנומס מטבעי, הייתי מבריז מהראיון, כי היה ברור שאין סיכוי. הגעתי, קראו למראיינים לבוא ממחלקותיהם. אחד לא הגיע כי היה כבר באמצע משהו. התנצלתי בלי סוף. הראיון היה טוב ועבדתי איתם 6 שנים, עד שהמחלקה נמכרה. ד"א, זה שסרב להופיע לראיון המאוחר עבד אתי בהמשך באותו צוות והפכנו לידידי נפש. פסילה על הסף לא תמיד מעשה חכם - תנו צ'אנס!

comment-2-comment

אתה רשמת שהתנצלת בלי סוף. זה מראה שאכפת לך ולא התכוונת לזלזל ופשוט יש דברים שלא בשליטתך.

41.

תרבות שלמה, כל כך רשלנית, ולא יסודית, לא ראיתי דבר כזה בכל ימי והתגוררתי ולמדתי ועבדתי בשלוש מדינות ויבשות. ישראלים פשוט אומרים "נראה לי" ובאמת עובדים עם זה, כאילו זה הנחת יסוד ראויה. במקום להיות ענייני, רציני, מקצועי, וישיר, ולשאול שאלות ברורות ונהירות שלא משתמעות לשתי פנים, וללמוד ככה על הבן אדם שמולם.... תרבות מגעילה.

comment-2-comment

אני בדיוק מרגיש ככה ביום יום פה, מעט מאד תכנים נורמליים אין עם מי לדבר. תרבות מגושמת כזאת, בגלל זה הכל נראה פה ככה, וכמובן שהישראלי הממוצע יתרץ את זה בדברים אחרים.

40.

המאחר התרגש ולכן לקח לו יותר זמן להתארגן. אולי הוא התלבט הרבה מה ללבוש, אולי חיכה לרגע האחרון כי לא הצליח לתפקד מרוב מתח

comment-2-comment

39.

הכתבה שרשמת פשוט לא מעניינת. סורי. קראנו כתבות כאלה בעבר. משעמם.

38.

מה היא חשבה לעצמה ? שהיא בר רפאלי ? מצאה בחור נחמד שרצה אותה - דייה !

comment-2-comment

37.

36.

35.

34.

33.

אה כן, רואים שאת לא בשוק הופ"פ. תובנות שכבר עברו מן העולם.

32.

בתור אחד שיש לו 20 שנה של התעסקות עם שחקנים, רוצה לומר ששחקנים זה עם פגום מיסודו. אנשים די מסכנים, שחקניות במיוחד, וורד בהחלט לא יוצאת מהכלל.

comment-2-comment

31.

טוב ויפה שהגברת ה"מפורסמת" הזו חושבת שיש לה יכולות לנתח שפת גוף של גברים מניסיון אחד או שניים, אבל בעיני זה הכל נשמע כמו שטויות לא מבוססות. חאלס לפרסם תוכן מסוג זה מישהו עוד יקשיב לה.

30.

אכן רושם ראשוני חשוב מאד ורד תודה על הכתיבה המענינת נהניתי לקרוא

29.

מרבית הישראלים לא יתחברו ליהירות של הישראליות ומרבית הישראליות מחפשות את הריגוש והמיוחדות של הלא הישראלי. הכותבת מוכיחה את זה טוב, אנחנו לא אוהבים את התרבות שלנו וברגע שמצליחים לגשר על פערי השפה או המאכלים, אנחנו מוצאים אהבות אמיתיות. ממני, בזוגיות מאושרת עם סקנדינבית.

28.

לעוף על עצמך זה פחות סקסי.

27.

26.

25.

ולמה היא חושבת שהיא מפורסמת?

24.

אני גרוש + המזונות גומרים אותי .. למי יש כסף לדייטים

23.

ראו ערך פאבלו רוזנברג.

22.

מי זו ורד פלדמן? מישהו שמע?

comment-2-comment

21.

20.

19.

18.

ורד פלדמן המציאה את עצמה מחדש כמישהי ש״מלמדת תשדורת גוף״ וזה מה שיש לה להגיד? ניתוחים ברמה של תיכון. איזה מאכזבת

17.

16.

בו כדי לשפוט את הסיטואציה והאמת היא שאסור לשפוט לפי אינדיקציה אחת. מי שמאחר לדייט לא "לא מעריך את זמנך" אולי סבא שלו נפטר והוא לא יודע איך להעלות את זה בדייט הראשון? ולכן צריך לחפש יותר מסממן אחד אבל עם זכרון של דג קשה לזכור יותר מפרט אחד

15.

אהבה אותי קשוח ומסוקס... ואני בתכלס יש לי גם הרבה צד נשי למרות הזיפים והכושר המטורף שהייתי בו...

14.

13.

כל מילה בסלע. תודה על העצות

12.

11.

מעולה

10.

9.

המסר הכי חשוב סבלנות לא למהר לישפוט אנשים

8.

והדרך לוקחת לשם שעה , שעה וחצי , אני דייקן ומוכן בזמן ויושב ליד הדלת וממתין בסבלנות , אין מה לעשות אחרי 50 שנה ביחד מתרגלים .

comment-2-comment

comment-2-comment

אתה גומר אחרי דקה, ואני גם אחרי שעה - שעה וחצי לא מתקרבת...

comment-2-comment

מהבית. כמה אפשר לחכות לה???

7.

יפה חכמה ועם וייב טובב מתכון לשלמות

comment-2-comment

לצערי יש המון כמוה, לכו טפלו בעצמכן ועזבו את חתולי הרחוב, אתם לא כאלה אנשים טובים. לגדל חתול זה כמו לגדל תוכי, אוכל פעם ביום וסגרנו פינה.

6.

וכבר אז היית מאוד מתנשאת לאחרים, וזה מצחיק כי היית מש"קית ת"ש. את כנראה עושה Overthinking להכל ונותנת לכל דבר זעום משמעות הרבה יותר גדולה ממה שהוא באמת. יצא לך מזל עם הארגנטינאי. בריאות ואושר

comment-2-comment

אלא על אחרים. אז מה אם הייתה משקית ת"ש?

comment-2-comment

comment-2-comment

comment-2-comment

הוא דרישות בשביל עצמה,או דעה,או שהיא פשוט אינה מתמסרת/ נותנת אמון באופן אוטומטי,היא מתנשאת? אינה ידידותית לסביבה מספיק?אלו דברים שכל אחד מאיתנו גברים ונשים צריך לדרוש לעצמו,גם אחד כמוך יכול לדעת שהוא אינו אוהב בתנסוג שיש לה עצמאות .

comment-2-comment

5.

comment-2-comment

כתבת יפה. תודה

4.

3.

comment-2-comment

איו ספק שהיא אחת היפות.

2.

יש דייט אמיתי ויש דייט זיון. כנראה שאת דייט זיון נחמה.

comment-2-comment

תנחומיי לנשים בחייך.

comment-2-comment

comment-2-comment

ואתה ממש מריר כי לא יצא מזה כלום. אני באמת מקווה בשבילך, שתתבגר. שגם אם אתה יוצא עם מישהי רק בשביל לשכב איתה, יש מינימום של כבוד. פשוט... תתבגר, ואני לא מתכוונת לזה בקטע מזלזל. זה יעשה לך רק טוב בחיים.

comment-2-comment

comment-2-comment

comment-2-comment

comment-2-comment

כשדיזינגוף היה מקום לקחת אליו את הבחורות השוות.

comment-2-comment

comment-2-comment

או מין מזדמן

לכל התגובות
0