"עוד לא הגענו למספרי העולים של לפני הקורונה"

להביא את העולים לעזוב מדינות רווחה, להתמודד עם עליית מצוקה, ואז לגרום להם להישאר במדינה על אף אתגרי השפה, התעסוקה והניכור: בריאיון בוועידת "עולים מכל הלב" של ynet ו"ידיעות אחרונות" מספר יו"ר הסוכנות היהודית בפועל, יעקב חגואל, על האתגרים הלא פשוטים - ומבקש: "צאו מהסנוביזם. אנחנו כישראלים לא קולטים את העולים כמו שצריך"

אלכסנדרה לוקש | פורסם:11/10/2021
(צילום: אורי דוידוביץ', משי בן עמי, סטס קפולו)
במשרד העלייה חוגגים זינוק של למעלה מ-30% בעלייה ארצה מתחילת השנה – הישג נאה נוכח מגפת הקורונה, אך בסוכנות היהודית הציבו אתגר: לעבור את ה-50 אלף עולים בשנה, "ואנחנו עובדים עליו קשה", אומר יו"ר הסוכנות היהודית בפועל, יעקב חגואל, בריאיון בוועידת "עולים מכל הלב" של "ידיעות אחרונות", ynet ו"ווסטי", בשיתוף משרד העלייה והקליטה והסוכנות היהודית. לא מדובר באתגר פשוט: "עוד לא הגענו למספרים שהיו לפני הקורונה", הוא מודה. "אז היו כ-35 אלף עולים כל שנה, ועכשיו נגרד את ה-25 אלף, אבל גם זה הישג אדיר, שהרי אין טיסות ויש סגרים".
<< הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו >>
ביום העלייה, חג רשמי במדינת ישראל מאז שנת 2016, שחל היום (ב') - יש לעוסקים בעלייה ובקליטה בישראל סיבות רבות לחגיגה. מתחילת השנה עלו כ-20,360 עולים מרחבי תבל לעומת 15,598 בתקופה המקבילה אשתקד. זאת למרות התנגדות גורמי משרד הבריאות שטענו כי יש לאסור את הכניסה ארצה בעקבות הקורונה. באמצעות מתווה מיוחד של משרד העלייה והקליטה והסוכנות היהודית, נמשך זרם העלייה, על אף ביטול הטיסות והסגרים במדינות שונות בעולם.
קראו עוד בערוץ היהדות:
"האתגר הוא אדיר", אומר חגואל, "אבל צריך לזכור שלכול יהודי יש, בסופו של דבר, את הניצוץ הזה שהוא מבין שזה הבית של כולנו. גם לאלה שמתפללים שלוש פעמים ביום – וגם לאלה שלא. בנוסף, יש לנו בסוכנות היהודית מערכת גדולה מאוד, שפרוסה בכל העולם, וכל יהודי שרוצה לעלות יכול לפנות אלינו. אנחנו מחוברים ישירות למשרד העלייה והקליטה ובודקים איתם את הזכויות".

"צאו מהסנוביזם"

הסוכנות היהודית פרוסה כיום ב-66 מדינות ברחבי הגלובוס, ופועלת לעלייה בשיתוף משרד העלייה והקליטה. "הכי גרוע זה לאכזב עולה, להעלות לו את רמת הציפיות בדבר מסוים – למשל, להגיד לרופא שמחכה לו עבודה בבית חולים בישראל, בלי לספר לו שהוא צריך לעבור בחינה ואולפן. אנחנו, בראש ובראשונה, מתאמים ציפיות. כגודל הציפיות כך גודל האכזבות. והיום קשה יותר להעלות עולים מאשר בשנות ה-50, כי ברוך ה' טוב בעולם ויש פחות עליית מצוקה".
צילום: יריב כץ"כולנו היינו עולים". יו"ר בפועל של הסוכנות היהודית, יעקב חגואל (צילום: יריב כץ)
יש אמנם פחות עליית מצוקה, אבל האנטישמיות משגשגת. זה לא מאיץ עלייה? "אנחנו לא חיים בבועה", אומר היו"ר בפועל. "בעשור האחרון ישנם יותר אירועים אלימים אנטישמיים בעולם, וזה משפיע. אם יש לך ילדה ואת גרה בפריז, ואת חוששת שהיא תלך לבד לבית הכנסת או שתענוד תליון של מגן דוד, אז את מבינה שצרפת היא לא הבית האמיתי שלך. זאת אמנם השפה שאת רגילה לדבר בה, ההורים שלך גידלו אותך בצרפת, הבגטים הכי טובים שם, אבל הבית הוא כאן. אין ספק שהסיפור הזה של אנטישמיות מצד אחד, מדינת ישראל שמצליחה מצד שני, ממריצים את העלייה. יש לנו המון ציניות וביקורת כלפי המדינה, אבל בסופו של דבר, יש פה כלכלה מצליחה, מערכת בריאות שמתמודדת עם הקורונה בצורה סבירה ביחס לשאר העולם, ואנשים צמאים להגיע לכאן".
להביא לכאן עולים זה אתגר לא קל, אך גם להשאיר אותם בישראל מתברר כסיפור לא פשוט. כך למשל, מנתונים של ארגוני עולים מצרפת עולה כי כשליש מהעולים שהגיעו מהמדינה עזבו את ישראל. "אנחנו כישראלים לא קולטים את העולים כמו שצריך", אומר חגואל, "אני מדבר עלינו, כעם. אני גר בנתניה, חצי מהשכנים שלי עלו מצרפת, אני לא יודע להיות המנטור שלהם. אני לא יודע לשאול אותם בערב שבת אחרי שהם נחתו בארץ, מה שלומכם. ואני קורא כאן לכולנו לצאת מהסנוביזם הזה, להוריד את האף ולהגיד: כולנו בסוף היינו עולים. אנחנו, ההורים שלנו, הסבים והסבתות שלנו. האתגר הזה של לעזוב סביבה טובה שהיית רגיל אליה ולבוא ולהגשים כאן את החלום הציוני, זה משהו שאנחנו כעם חייבים לחבק".
ומה לגבי הממשלה? הרבה מאוד עולים משנות ה-80 וה-90 עדיין נמצאים במקום מאוד נמוך בחברה הישראלית, מבחינת מוביליות חברתית. "ישנה בעיה, אבל בואי נסתכל עליה בפרופורציה הראויה. 90% של הכוס מלאה. 90% מהעולים נקלטו פה בצורה טובה. באיחור, באתגר גדול, אבל יש פה הצלחה לעולים. שליש מהמשלחת לאולימפיאדה היו עולים. אנשים בעמדות מפתח הם עולים. ב-10% הנותרים יש מה להשקיע, קודם כל כעם, אחר כך כממשלה, ואין ספק שמשרד הקליטה עושה רבות - אבל אפשר לעשות עוד".

עלייה ממדינות שהשתיקה יפה להן

חגואל מספר כי ההסתדרות הציונית העולמית והסוכנות היהודית, יחד עם משרד העלייה והקליטה, הקימו חברת בת בשם "אופק ישראלי", במטרה לעודד עלייה, וזו מפעילה מאות אולפנים בתפוצות. "הבנו שאחד החסמים הגדולים לעולים להיקלט פה, זה השפה. אנחנו רוצים שהם יגיעו עם שפה סבירה לארץ, ואז יהיה להם קל יותר למצוא לימודים, עבודה, בן זוג, מקום מגורים וכו'".
המדינות המובילות במספר העולים השנה הן רוסיה, ארה"ב, צרפת, אוקראינה ואתיופיה, ולמעלה ממחצית מהעולים הם צעירים עד גיל 35. "אנחנו לא מתייחסים אותו דבר לכול עולה מכול מקום. עולה שהגיע מאתיופיה, עולה מדרום אמריקה או עולה מארה"ב, מקבל כל אחד את החבילה שלו, ולכול אחד יש קריטריונים שונים. ישנה עלייה גם ממדינות שהשתיקה יפה להן, והעולים מגיעים לכאן בלי שקל, בעוד היו להם מיליונים במדינות המוצא, אז הם צריכים להתחיל מאיזשהו מקום".
לכתבה זו 16 תגובות
הוספת תגובה
16

תגובות

close-fullscreen-comment
הוספת תגובה
13.

.עברו 30 שנה ואין דירה. ואת הדירה בעיר טובה נאלצו להחזיר למדינה ההיא. מי ישלם?

12.

כגון סוכנות יהודית קרן קיימת קרן היסודי ועוד עשרות רבות של גופים שחולבים כסף

comment-2-comment

וחברים? חחח

11.

3 שעות קבלה ביום , לא ברור על מה משלמים מיסים לכל החברה של משרד החוץ

10.

אנחנו מדינה כושלת, מפולגת, ויש סטטיסטיקה רחבה על עולים ובני עולים שיורדים מישראל.

comment-2-comment

סבתא וסבא שלי שהוא בכלל נוצרי אכלו אותה....כל המשפחה שלי מצד אימי לא חיים בארץ...אחות סבתי דפקה ספרינט של החיים אחריי חודשיים....ואז אתה נשאר בודד בלי השפה שאתה אמור לדעת שזה השורש שלל...כאן מתחילה הבעיה מפניי שעולה מגיע כנתין ולא כאזרח....

9.

8.

7.

עדיף לשמור לקוחות קיימים מאשר לגייס חדשים.

6.

אולי מספיק להביא עולים, זה לא שנות החמישים. אנחנו בפיצוץ אוכלוסין מטורף. צריך לדאוג לילדים שנולדו כאן שיוכלו לקנות דירה במחיר שפוי ואולי עוד לראות פיסת ירוק בעיניים. הכל צפוף, פקוק, מחירי דיור בשמיים. הארץ הופכת למשטח בטון אחד גדול. די!! מישהו מבין את המשמעות של 20 מיליון אזרחים עוד דור אחד זה בלתי נסבל. צריך לשנות דיסקט

5.

4.

אולי כישראלים נמאס לנו לקלוט "עולים" שברור שאין שום קשר בין הגירתם לישראל לבין יהדות. במיוחד ממדינות מזרח אירופה, עדיין שווה להגר לישראל וקל מאוד לזייף תעודת יהדות. אנחנו נדע לקלוט היטב יהודים שבאמת עולים ממניע ציוני או יהודי. תתמקדו בהם. לפני 10 שנים אמרו שיש 100K יהודים באוקריאנה וגם אחרי עשור של עליה יש שם 100K, איך זה הגיוני??

3.

אנחנו גם ככה, אחת המדינות הצפופות בעולם, עם מחסור גדול של דירות. אז מה בוער להביא עוד אנשים?

2.

ומה אתם עושים? מעכבים בחודשים את הטפסים ומוציאים את החשק למי שרוצה לעלות ועכשיו חווה זאת מקרוב אז תתחילו לעבוד ובלי תירוצים

1.

comment-2-comment

שהוא לא מספיק מתעניין בשלום השכנים הצרפתים שלו, אז מה אתה רוצה ממנו? הוא אומר: כולנו, גם אני, צריכים להתייחס יותר יפה לעולים.

לכל התגובות
0