42
צילום: Shutterstockצילום: Shutterstock

יותר הומואים סובלים מהפרעות אכילה: "אם לא אהיה רזה, אף אחד לא ירצה אותי"

עמית מרגיש שאיש לא יימשך אליו אם הוא לא יהיה רזה, וסלים מודה כי הוא חי בחרדה מתמדת בנוגע לאפשרות שיעלה במשקל. "בחלקים לא מבוטלים במרחבים הלהט"בים גבריות נתפסת באופן מאוד מסוים, וכוללת סלידה מהחלקים הנשיים וטיפוח של פעולות שנתפסות כגבריות. תפיסה זו, שמתייחסת לזהות שלנו כפגומה, עלולה לייצר אצל גברים להט"בים הפרעות אכילה", מסבירה מנהלת הקליניקה של המרכז הגאה

מוחמד זועבי | פורסם:07/10/2021
"אני שוקל פחות מ-50 קילוגרמים על 1.77 סנטימטרים. יש ימים שאני מרגיש על הפנים ובקושי מצליח לקום מהמיטה. אני מפחד לעשות בדיקות או לספר למישהו על מה שעובר עליי, כדי שחלילה לא יגלו שיש לי משהו או יחשבו שאני חולה. בכל פעם כשאני מתבונן על עצמי במראה, אני שונא את עצמי ומרגיש שאם לא אהיה רזה, אף אחד לא ירצה אותי".
את הדברים המטלטלים האלה סיפר לי עמית (שמות המשתתפים שונו כדי לשמור על פרטיותם), בן 19 מאזור השפלה, שסובל מזה שלוש שנים מהפרעת אכילה. גם סלים, בן 20 מהצפון, מתמודד בשנים האחרונות עם הפרעת אכילה. אצלו היא מתבטאת בבולימיה - פולמוסי אכילה שגורמים לו לאכול כמויות גדולות של מזון ואז להקיא אותן.
"כשאני במצב רוח ירוד אני אוכל כדי לכפר על זה. אני מרגיש שאוכל הוא המפלט שלי ואני אוכל כדי להרגיש יותר טוב עם עצמי, אבל מיד אחרי שאני עושה את זה אני מקיא הכול, ואז לא אוכל במשך ימים ואפילו שבועות. אני ממש חרד בנוגע למשקל שלי, ומרגיש שאני חייב לעשות הכול, אבל הכול על מנת להימנע מלעלות במשקל".
סלים ועמית הם רק שניים מתוך אלפי גברים להט"בים שסובלים מהפרעות אכילה. נדמה כי בדומה לנשים הטרוסקסואליות, גם גברים להט"בים חשופים ללחצים חברתיים מאסיביים שגורמים להם להאדיר את הרזון בתור מודל היופי העיקרי, ולעשות כל שביכולתם כדי לשמר אותו.

"הכמיהה לאוכל כרעב רגשי"

דפנה גרינר, עובדת סוציאלית קלינית, פסיכותרפיסטית ומנהלת הקליניקה של המרכז הגאה, מסבירה: "אנחנו יצורים חברתיים, הסוציאליזציה עובדת עלינו וכיוון שאנחנו רוצים להרגיש חלק ושייכות אנחנו עלולים לאמץ, גם בלא מודע, תפיסות וחוקים מסוימים שלפיהם אנחנו בוחרים להגדיר את הזהות הלהט"בית-גברית שלנו.
"הבעיה היא שבחלקים לא מבוטלים במרחבים הלהט"בים, גבריות נתפסת באופן מאוד מסוים – מבנה גוף שרירי והתנהגות שמדמה גברים סטרייטים, דבר שגורם לרבים מהם, באופן לא מודע, לסלוד מהחלקים הנשיים יותר שבתוכם, ולהחליף אותם בשלל פעולות שנתפסות כגבריות – להתאמן ולפתח את הגוף, לשכב מלא ועוד. תפיסה זו, שמתייחסת לזהות שלנו כפגומה, עלולה לייצר אצל גברים להט"בים הפרעות אכילה".
גרינר סבורה כי הפרעות אכילה דומות מאוד להתמכרות לאלכוהול, סמים וסקס. "מקור ההפרעה הוא במחשבה", אומרת גרינר. "זה לאו דווקא כמה אכלתי, כמו עצם ההתעסקות בזה וההשלכות של האכילה על הגוף. צריך להבין שאכילת יתר או אכילה רגשית היא הפרעת אכילה לכל דבר ועניין. אוכל, במיוחד בתרבות שלנו, מייצג משפחתיות וקהילתיות, והרבה פעמים הכמיהה לאוכל קשורה גם לרעב רגשי - לצורך בחום, באהבה, בתמיכה ובאינטימיות, וכשזה חסר זה עלול להשפיע על הרגלי האכילה שלנו".
צילום: אוסף פרטידפנה גרינר. הפרעות אכילה מתקשרות גם לרעב רגשי (צילום: אוסף פרטי)
לדבריה, יש אנשים שאוכלים יותר על מנת להרגיש טוב עם עצמם, אך אחר כך חשים ריקנות ובדידות וצורך עז למלא חסך כלשהו בתוכם. זה המקום שבו נראה אותם מאמצים סוג של 'פיצוי' שבא לידי ביטוי בהקאות, צומות או בפעילות ספורטיבית מוגזמת.

שאלת המראה החיצוני

ד"ר גל וגנר הוא רופא משפחה במרפאת גן מאיר ויו"ר החברה לרפואת להט"ב בהסתדרות הרפואית. לטענתו, אומנם הפרעות אכילה נפוצות יותר בקרב נשים מאשר אצל גברים באוכלוסייה הכללית, אך בקרב גברים על הספקטרום הלהט"בי הן נפוצות הרבה יותר מאשר בקרב גברים סטרייטים. "אנחנו נתקלים בזה לא מעט ודווקא בגילים צעירים יותר. ההפרעות הללו מתבטאות בתחושה של הפרעה בדימוי הגוף אשר גורמת לסובלים ממנה לחוש סלידה ואי-קבלה של הגוף שלהם".
הוא מוסיף כי הפרעות האכילה באות לידי ביטוי בספקטרום רחב של תסמינים: מאכילת יתר ועד להימנעות טוטאלית מאכילה. "אנחנו רואים שזה בדרך כלל מלווה בדיכאון, חרדות ובעיסוק אובססיבי באכילה ובמשקל", הוא אומר אך מדגיש כי לא תמיד אנשים הסובלים מההפרעות הללו מודעים בהכרח לקושי הזה אצלם, וגם כאשר הם כן מודעים אליו, קשה עד בלתי אפשרי להתמודד עם ההפרעה ללא תמיכה חברתית.
צילום: באדיבות דד"ר גל וגנר. לשנות את שיח אידיאל היופי בקהילה הגאה (צילום: באדיבות ד"ר גל וגנר)
מחקרים שנערכו בעולם המערבי בשנים האחרונות משקפים את המציאות העגומה של להט"בים רבים ומצביעים על השכיחות הגבוהה של הפרעות האכילה בקרב גברים הומואים וביסקסואלים. כך, מחקר שפורסם בסוף 2020 מטעם המרכז הרפואי בבוסטון ארצות הברית, מראה כי לגברים הומואים יש סיכוי של פי 10 יותר לסבול מהתקפי אכילה מאשר גברים סטרייטים.
"אין סיבה אחת שבגינה גברים להט"בים סובלים יותר מהפרעות אכילה, אבל אי אפשר להתעלם משאלת המראה החיצוני ומהרצון של כולם להיות רזים וחטובים יותר, שאיפה שמאפיינת את שיח מודל היופי בקהילת הלהט"ב", אומר לנו ד"ר וגנר.
הוא ממליץ שאם יש לנו חבר או בן זוג שאנחנו חושדים כי סובל מהפרעת אכילה, למשל – חי בתחושה מתמדת של פחד לא רציונלי מעלייה במשקל על אף משקל אובייקטיבי נמוך, בעל תפיסה מעוותת של הגוף, סובל מהתקפי אכילה מרובה ומהירה המלווים בתחושת אשמה, הקאות או שלשולים יזומים, או עוסק בפעילות גופנית מוגברת בצורה קיצונית, מוטב כי נשקול לפנות לקבלת ייעוץ ועזרה חיצונית. ניתן למשל לפנות לאחד ממוקדי התמיכה של הקהילה – דרך קו הקשב של האגודה למען הלהט"ב והמרכז הגאה. "ניתן גם לפנות לרופא/ת המשפחה או לאיש/ת בריאות הנפש", הוא מפציר.
לכתבה זו 42 תגובות
הוספת תגובה
42

תגובות

close-fullscreen-comment
הוספת תגובה
31.

אני פועל הרבה שנים לטובת גוף רזה וחטוב ויש גם תוצאות. אבל לא סובל מהפרעות אכילה. פשוט אוכל פעמיים ביום ומעט ומשתדל לא לנשנש. רזון לא חייב ללכת ביחד עם הפרעות אכילה.

30.

29.

אולי באמת צריך לממן ניתוחים..

28.

27.

26.

הכל בגלל אינסטגרם וטיקטוק ילדים של היום צריכים להתמודד עם כמות בלתי נתפסת של קלט בזמן שהם באפליקציות לרוב זה גורם להם לקנאה והערכה עצמית ירודה דור של מסכנים

25.

24.

comment-2-comment

23.

גברים הומואים בסך הכל מרגישים מה שנשים מרגישות מצד גברים - שהן נבחנות קודם כל כגוש בשר - עד כמה הוא יפה ושווה סקס. וגם ההומואים שסובלים מהפרעות אכילה ומקוננים על זה שאם לא יהיו רזים לא ירצו אותם - הם עצמם נמשכים ליופי וגוף חטוב באותה המידה ולא היו רוצים להתערבב במיטה עם שמן.

22.

21.

מה זו העילגות הזו? התכוונת אולי "לעשות יחסי מין בתדירות גבוהה" או "לשכב עם מספר רב של פרטנרים" או פשוט "להזדיין ללא הכרה"?

20.

נראה לי שהפרעות אכילה קיימות יותר אצל גייז נשיים שהם נוטים להיות יותר החלקים ועם המבנה היותר שחיפי. זה בהכללה כמובן. מנגד יש במנעד גייז שהם חיות של מכון כושר, באחוזים גדולים הרבה יותר מהאוכלוסיה הכללית שם לא תמצאו הרעבה. להפך שם זה אנשים שכמה שיותר מסה ושריר זה יותר טוב.

19.

יש אוכלוסיה שלמה של גברים שלא אוהבים רזון, לא על עצמם ולא בבן הזוג. השאלה היא אם האנשים האלה יהיו מוכנים להיות (ולהיראות) עם מישהו שאין לו מבנה גוף אתלטי.

18.

כאילו לנו יש מקום לא להיות רזות כאילו אנחנו לא סופגות ביקורת ומבטים בוחנים על קילו שעולה, ומצופות להוריד ונעשה דברים קיצוניים בשביל זה. בכל שלבי החיים תנוחו כבר

17.

גם ככה עברתם חיים לא קלים, אז למה אתם כל כך ביקורתיים אחד כלפי השני?, די עם האובססית קוביות בבטן. תאהבו אנשים על מי שהם..

16.

רק שהמוח נדפק לי על הדרך. אז הייתי האידיאל וכל מי שרציתי חגגנו. ואז נשארתי ריק ומת. וכן, פתרון קסם של שקט ושלווה אבל הכי לא אהבה עצמית. רק מרחק מנטלי תהומי ממי שאני. וכאן, לא חסר מה. אבל זה כבר רחוק ואני מנסה להשלים עם הבטן. עם זה שאני כבר לא ולא אבל יותר מאז.

15.

לכן לטיפול הבצלחה

14.

במצב של היום, תהליך הרזיה ואיבוד משקל נהפך להיות ממש קשה ובעייתי ולא פשוט עבור הרבה אנשים שרוצים להצליח בו. אני חושב שצריך ללמוד גם להכיר את הבן אדם מבפנים ולדבר איתו קצת וכן להיפגש לדייט, ולא לשפוט אותו רק לפי המראה החיצוני שלו, לא חושב שזה צריך להיות השיקול היחיד בבחירת בן זוג. וזה מגעיל בעיניי ממש אם זה הדבר היחיד שהרבה מחברי הקהילה חושבים שצריך להתייחס אליו כשהם מחפשים לעצמם זוגיות עם מישהו בפעם הראשונה או יותר מזה.

13.

(סתם, לא ברצינות) ועכשיו כן ברצינות - במשך שנים מעצבי אופנה הומואים השליטו טרור של רזון מוגזם על נשים ודרשו מכולן מראה דקיק, שטוח ומלבני, ללא עיגולים, ללא קימורים, ללא טיפת שומן. בקיצור - מראה גברי נערי. בכך הם גרמו למיליוני נשים בעולם לחלות לכל החיים ואף בחלקן למות כאשר במציאות רוב הגברים הסטרייטים הנורמלים נדחים ממראה מוגזם כזה ומחפשים ברובם רזון בריא. אז תאכלו חרא גם אתם. בתיאבון!

12.

על משקל תקין שומרים ראשית כל מטעמי בריאות.

11.

10.

כל תרבות הגריינדר והסטוצים, שאני מתרחק ממנה במודע, עובדת לפי מודל של שוק בשר. ל- 95% מהגברים שם לא אכפת מה יש לך בראש אלא מה יש לך בין הרגליים. היצר הטבעי והחזק של גברים לעשות סקס מוביל אותם לנסות למכור את גופם בכל צורה, וכשאתה רואה שאחרים הם יותר יפים ממך, יותר גבוהים, יותר שריריים, יותר שזופים, יותר הכל - הערך העצמי שלך יורד. זה מרעיל את המוח ומעודד מחלות נפש אצל אנשים שפגיעים מלכתחילה.

9.

על חשבון תוכן ואיכות

8.

גם זה ביבי ?

7.

יותר התאבדויות. יותר התמכרות לסמים וסקס. התבגרות לא קלה, בדידות, אפליות. הצקות, אלימות, קללות. דחיה של המשפחה. למה לא מפרסמים את כל המקרים ומטפלים בזה. בתקשורת מראים רק את אסי עזר וכל המאושרים, מה איתנו המסכנים והאומללים???

comment-2-comment

אולי הבעיה תיפטר בעצמה.

comment-2-comment

וכדאי שתבינו - כל מה שרואים בטלוויזיה המסחרית, כמו גם ברשתות החברתיות, זה בלוף וזיוף.

comment-2-comment

האנשים האלו ש"מייצגים" את הקהילה, הם אנשים שבעים מאוד. מה שאתה והחברים שלך עוברים מחוץ לבועה התל אביבית מעניין להם בתחת.

6.

5.

מצאתם דרךךךךךךךךךךךךךךךךךךךךךךך. כמובן שמצאתם דרך.

comment-2-comment

comment-2-comment

4.

3.

אולי תפסיקו להיות שטחיים מתישהו?

comment-2-comment

כאילו נשים לא פחות גרועות? גם נשים רוצות לצאת רק עם הגבר החטוב וחתיך, תשאלי את כל הגברים השמנים שרווקים

2.

comment-2-comment

טיפש

comment-2-comment

בוודאי שהגוף משפיע - אבל גוף מסוקס משרירים ולא רזון...פחות מ50 ק"ג על 177 ס"מ זה רזון של עצמות דוחה. ויש הבדל עצום!

1.

אני אוכל 500 קלוריות ליום מאז ששמנתי בקורונה. כמובן שרזיתי אבל עכשיו אני לא יכול להפסיק עם הדיאטה הזאת

comment-2-comment

משביע, טעים, יעבוד בתנאי שתאכול מינימום פחממיות, אל תתקרב לסוכרים ושמן צמחי מעובד ומטוגנים הדיטה שלך צריכה להיראות כמו אבוקדו, קבב, חמאה, יוגורט עזים, שמן זית, ביצים, תותים, ירקות, עשבים

comment-2-comment

רק במקום לאכול אותן ליום, תאכל אותן לשעה

לכל התגובות
0
מצב לילה
מצב לילה