34

רוצחים את אחותי שוב. זה עינוי דין אמיתי

אמיר רז רצח את אחותי דיאנה דדבייב לעיני ילדיה, אבל החוק מאפשר לו לשחק בהליך, למשוך אותו, להציב דרישות ולהתעלל בנו בני המשפחה. זה חייב להיפסק

מריאנה דיין | פורסם:24/05/2022
צילום: מוטי קמחימימין. אמיר רז בבית המשפט. משמאל: דיאנה דדבייב (צילום: מוטי קמחי)
עצמו עיניים ודמיינו שקושרים אתכם וכופים עליכם לראות את הרצח של אמא שלכם לנגד עיניכם.
כבר יותר משנה שאנחנו נוכחים בכל הדיונים המשפטיים של אמיר רז, הנאשם ברצח אחותי, אשתו, דיאנה דדבייב. ב-5 בפברואר 2021, יום שישי, ב-14:30, הוא קשר את ארבעת ילדיהם לכיסאות גן קטנטנים וכפה עליהם לצפות בו לוקח את חייה.
במקרה כזה הייתם רוצים לחשוב שמערכת ה"צדק" תעשה כל מה שהיא יכולה כדי להכניס במהירות האפשרית את האחראי לכלא, אבל מה שקורה בפועל זו המתנה לאורך מסע מחליא בן כמה שנים שבמהלכו הנאשמים ועורכי דינם משתמשים בכל קלף שרק אפשר כדי להאריך את תקופת הדיונים ולהתיש את המשפחה.
השבוע המשיך אמיר רז במשחקים המלוכלכים ושוב ביטל את העדות שלו, הפעם בטענה שאינו מרגיש טוב. האיש שקשר את ילדיו וכפה עליהם לצפות בזוועה, לא מוצא פתאום את האומץ לעמוד ולספר את האמת. העינוי המשפטי מאמלל את חיינו והופך את מאמצי ההחלמה לבלתי אפשריים. איך ממשיכים בחיים כשהחוק במדינת ישראל מעניק לרוצח את היכולת לשחק בהליך המשפטי ולנהל אותו כפי רצונו? פעם הוא לא יכול להעיד, ופעם, כשהוא כבר נחקר, הוא עושה רצח אופי לקורבן באוזני המשפחה שלה.
התחושה באולם היא שרוצחים את דיאנה שוב ולנו יורים כדור בלב. אמיר רוצח אותה שוב, עורכי דינו רוצחים אותה שוב, חוקי המדינה רוצחים אותה שוב, בתי המשפט רוצחים אותה שוב. וזו לא רק אחותי – עושים את זה לקורבנות רבים ולבני משפחותיהם, שנאלצים לראות שמיכת זכויות עבה ובלתי חדירה נפרשת על רוצחים (לא רק בזמן המשפט, אלא גם אחריו).
משפחתה דדבייב על הדחייה הנוספת בעדות
כיום, משפחת הקורבן היא כלל לא צד בהליך. אין לה יכולת להשפיע עליו והיא לא זוכה להתחשבות בצורך שלה לזרז את המשפט. מנגד, הרוצח נהנה מכל קשת הזכויות לפי בקשתו – כביכול כדי שלא יעלה חשד להטיה בעדותו – מה שמאפשר לו לשחק בהליך לפי רצונו. אמיר רז, למשל, דרש מהשוטרים בשחזור אחרי הרצח שיכינו לו סנדוויצ'ים במטבח שבו ביצע את המעשה, אחרת הוא לא ימשיך. וכך הם עמדו שם, כשהדם של דיאנה עדיין על הריצפה, והכינו לו אוכל.
תמונה כללית
מריאנה דייןצילום: שחר גולדשטיין
אני דורשת את הצדק שמגיע לדיאנה עכשיו ולא בעוד שנתיים. אני דורשת צדק בזה הרגע לארבעת הילדים שנקשרו על ידי אבא שלהם, שוטר במדינת ישראל. אני דורשת צדק כאן ועכשיו לכל הנרצחות ובני המשפחה שלהן שעוברים טרור יום-יומי בזמן ההמתנה לגזר הדין. אני דורשת חקיקה מחודשת בכל הנוגע לזכויות של המשפחות וההורים שאמרו קדיש על הבנות שלהן.
זה המעט שמערכת בתי המשפט יכולה לעשות: למצות את הדין במהירות האפשרית עם רוצח נאלח תוך כדי התחשבות בנו, משפחות הקורבנות. אני לא אנוח עד שזה יקרה. אני אצעק בכל מקום את שמה של דיאנה, את הסיפור שלה ושל ילדיה הגיבורים, ואת מה שאנחנו חווים יום יום בעקבות המעמסה המשפטית שאנו נאלצים לשאת עד שהצדק ייצא לאור. אולי אז יהיה לנו קצת שקט ונדע שדיאנה יכולה לנוח על משכבה בשלום.
  • מריאנה דיין היא אחותה של דדיאנה דדבייב ז"ל
מעוניינים להציע טור לערוץ הדעות של ynet? שלחו לנו ynetopinion@gmail.com
לכתבה זו 34 תגובות
הוספת תגובה
34

תגובות

close-fullscreen-comment
הוספת תגובה
20.

את חיה במדינה מתוקנת שבה מתנהל הליך משפטי הוגן (לכאורה) וככה זה צריך להיות. אי אפשר להעמיד חשודים לרצח מול כיתת יורים בלי משפט כמו במדינת עולם שלישי, וטוב שכך.

comment-2-comment

אתה פשוט דביל באמת, מעניין אם זה היה חלילה מישהו קרוב אליך גם היית מדבר כך? אוי...במדינה מתוקנת, שילך לעזאזל, שישללו לו את הזכויות. במצבים אלו חבל שאין שלילת זכויות. תת אדם לא מגיע לה ייצוג

comment-2-comment

19.

מערכת המשפט בארץ חלשה, רופסת ולא יודעת צדק מהו.. שומרים על זכויות הפוגע יותר משל הקורבנות... רואים את זה גם עם מחבלים והתנאים שמקבלים . מחבלת ניסתה לרצוח שוטר, האף שלה נפגע ועכשיו היא מבקשת ניתוח אף ושוקלים לאשר לה, איפה נשמע דבר כזה.

comment-2-comment

בלי קשר לשאלה עד כמה המשפחה יכולה להיות צד להליך פלילי, קשה לראות את המשפט הפלילי נמשך שנים עד לעשיית צדק, תוך בזבוז משאבים עצומים. כל זה, בין השאר, בגלל וותרנות של שופטים ונכונות להסכים לדחיות חוזות ונשנות. ראוי שללא אישור רופא שמזהה סימני מחלה ברורים אצל הנאשם, הוא יהיה חייב להגיע להליך נגדו. טענות סרק לא צריכות להתקבל.

18.

17.

16.

מריאנה יקרה, חזקי ואמצי במאבק הכל כך צודק שלך. שולחת לך הרבה כוחות!

15.

כולנו בוכים איתך על כך שאחותך איננה בגלל המנוול הזה. כולנו חושבים שהאדם האכזר הזה לא צריך לראות אור יום עד יום מותו. העובדה שעורכי דינו מקבלים מרווח פעולה תסיר כל ספק בעתיד ככל שהוא יטען שהוא לא קיבל משפט אמיתי או שהוא נשפט במשפט שדה. אז להיות סבלניים ולתת למערכת המשפט לעשות את העבודה שלה.

14.

13.

מוסיפים עוד סבל על כל מה שקיים. זו טלטלה חוזרת וחזקה - בלתי נסבלת למשפחה. ואצלנו עוד היה סיבוב של עורך הדין של המפלצת אשר הסתובב עם חצי חיוך על פניו - כנהנה לראות את תגובותינו לפארסה שהתרחשה באולם בית המשפט. הוא ממש ישב ובחן אותנו אחת אחד כדי לראות את התגובה שלנו. נבזות לשמה. תהיו חזקים - אין לי עיצה אחרת. כל כך עצוב מה שקורה כאן למשפחות האומללות שכבר שילמו כל כך הרבה ....

12.

בשם זכויות האדם במרכאות אנן מאפשרים לרוצחים לצחוק לנו בפנים

11.

יש שופטים הזויים ללא תחליט וצדק אצל השופט פיינשטין זה לא היה קורה

10.

ואין שום אפשרות (וגם אין צורך) לשנות את כללי המשפט, כך שכל צד מקבל את מלוא ההזדמנות להטות את הכף לטובתו. וגם השוטרים עם הכריכים במטבח - הם הבינו שיש להם עסק עם משוגע, ופשוט רצו להגיע למצב האופטימלי, ושישתף איתם פעולה. גם על זה יש לך טענות?

comment-2-comment

בגלל אנשים כמוך, המדינה נראית ככה. מה היה דחוף לך לצאת עליה? משפחה שנשברה. אם אין לך דבר חכם להגיד עדיף לשתוק!! בושה שאת..

comment-2-comment

מעניין אותי למה יש לך חיבור כלכך חזק עם רוצח ?. ביום שדבר כזה ידפוק על דלת הבית שלך אז תבין מדוע הם הולכים לכל דיון ודיון . התגובה הכי מטומטמת שיצא לי לקרוא בכל חיי . עלוב

9.

אין ספק שמשך ההליך המשפטי צריך להיות קצר יותר. אולם, משפחת הקורבן אינה צריכה להיות צד. המדינה היא זו שתובעת שכן הרוצח הפר את חוקי המדינה וכך צריך להיות. אני מניחה שכמו שארה"ב גם בארץ יש אפשרות להליך אזרחי נגד הרוצח ואז המשפחה היא זו שתובעת.

8.

אמיר רז רוצח, כל כך אין וויכוח. אבל המשפחה זקוקה לעונש מהיר בכדי להרגיש טוב? רגש הנקם הוא רוע.

comment-2-comment

7.

סדרי דין אינם עינוי דין. הם דיני מיצוי הדין. דין אינו בנוי על הדם הריגשי של כולנו רותח. זו המשמעות של מ-דינ-ה שתפקידה למנוע מכולנו לבצע לינץ' החשודים. עכשיו נשאלת השאלה מה תפקיד העיתונות. להבהיר לאנשים, או להזכיר להם באיזו מסגרת חוקית הם חיים, או לשלהב את הלב כדי ליצור תשומת *לב* ריגשית לצורך מכירת פרסומות? כשהעיתונות מסחרית - התשובה בשאלה אין בעיה שהעיתונות תהיה סוכן הקפיטליזם - כל עוד תמיד תהיה על כל פרסומיה הערה כמו של משרד הבריאות: "עלולה לתרום לשיבוש שיקול הדעת". על אחת כמה וכמה שזה נפיץ יותר בחברה בעלת נטיה לחמימות מח.

comment-2-comment

קצת מתלהם לכתוב המון בלי שום תחתית . אני אומר תמקד את התגובה ותוריד אותה בצורה מובנת . אחרת אין לך מה להגיב פה בכלל . מדובר במשפחה שאיבדה את הדבר היקר לה מכל , אי אפשר לדחות דיונים פעם אחר פעם כי לחץ הדם של הרוצח גבוה . הלחץ דם שלו היה גבוה כמה וכמה פעמים בחיים , החל מהיותו חייל או שוטר שיצא למשימות שפקדו עליו . למה שם אף אחד לא עשה לו הנחות או דחה לו משימות ? תגובה עלובה ללא תחתית פשוט תסתום

6.

בגלל זה המשפטים האלה הם "מדינת ישראל נגד פלוני אלמוני". כאן המדינה מבקשת להעניש אותו על שהפר את חוקיה. החלק של משיכת הזמן וכו' מעצבן, אבל אם אתם כמשפחה תגלו אורך רוח, תגיעו לרגע החשוב באמת לזכויות המשפחה: המשפט האזרחי. שם תתבעו לו את הצורה. שיפצה את הילדים עם כל גרוש שיש לו ולמשפחה שלו.

comment-2-comment

בחלק ממדינות אירופה, משפחת הקורבן שמצייגת קטינים מעורבים בתהליך הפלילי, היא כן צד. אני לא מכירה את החוק הישראלי, אבל מה שאת מתארת פשוט לא נכון לגבי מערכת המשפט בכללה. מה גם שמשנת 1970, כשמצבים כאלה עבור מתחום של יחסים בתוך המשפחה, למרחב הציבורי חברתי, כול התחום השתנה. ובלי קשר, זה ממש בלתי נסבל ששוטרים צריכים להכין לו כריכים בזירת רצח. איפה נשמע דבר כזה?

comment-2-comment

comment-2-comment

בגרמניה, צרפת, הולנד, ויוון, למשל, יש לקורבנות אפשרויות שונות של ייצוג והתערבות בהליך הפלילי נגד הפושעים. נושא זכויות הקורבנות הוא סוגיה שלמיטב ידיעתי זוכה לתשומת לב גוברת בעולם וטוב שכך. לגבי תביעה אזרחית, זה לא רציני. כל סכום כסף שבאפשרות הרוצח לשלם הוא בדרך כלל סכום מגוחך מעצם הגדרתו. חמור עוד יותר הוא המצב בארץ לפיו מאסר עולם הוא לרוב מאסר מוגבל מאוד. רוצחים ושאר פושעים אלימים יודעים שבבוא היום רוב הסיכויים שיצאו לחופשי. מערכת חוק ו"צדק" עלובה היא עוד אחת מני הבעיות הרבות שיש במדינת ישראל, מדינה שמבחינות רבות היא מדינת עולם שלישי.

comment-2-comment

comment-2-comment

5.

היה שוטר, יש פרווילגיות. מה שמעניין זה שאם עכשיו הוא לא חש בטוב מעניין איך ירגיש כשיהיה בפנים, שוטר בכלא זה מתכון טעים לזאבים

comment-2-comment

4.

תחום המשפט בישראל חייב להשתנות. איך יכול להיות שיש כזו סחבת, התחשבות ברוצחים? חוץ מהמשפחה האומללה, גם הציבור הכללי משתתק ונבוך

3.

פשוט לא להאמין.

2.

מתי יהיה עונש מות לרוצח ?

1.

comment-2-comment

האקס ממשיך לטנף ולשקר ולנסות להשחיר אותך והחיים פשוט הרוסים, וזה כשאת הקורבן. העבריין זוכה לענישה בכפפות של משי. לא למד כלום, לא הורתע, הפך ליותר אכזרי. מדינת כל עברייניה.

לכל התגובות
0
מצב לילה
מצב לילה