27
צילום: שלומי אמסלם לע"מצילום: שלומי אמסלם לע"מ

שר החוץ הטורקי נחת בישראל - לראשונה זה 15 שנה

מבלוט צ'בושולו מבקר בישראל וברשות הפלסטינית: את ביקורו פתח שר החוץ הטורקי בפגישה עם אבו מאזן, ומחר יבקר ביד ושם וייפגש עם לפיד. מטרת הטורקים: שדרוג היחסים לרמת שגרירים. בירושלים ידרשו: הציגו הוכחות לסילוק אנשי חמאס מהמדינה

תמונה כללית
איתמר אייכנר | פורסם: 24/05/2022
לפני חודשיים וחצי: ארדואן והרצוג נועדו בטורקיה (צילום: רועי עידן)
שר החוץ של טורקיה מבלוט צ'בושולו נחת בצהריים (שלישי) לביקור בישראל וברשות הפלסטינית. מדובר בביקור ראשון של שר חוץ טורקי מזה 15 שנה, מאז ביקורו של עלי בבאג'ן ב-2007. משרדי החוץ של ישראל וטורקיה פרסמו אמש את תוכנית הביקור המלאה של שר החוץ צ'בושולו בישראל וברשות הפלסטינית.
צ'בושולו נחת בישראל, ונסע ישירות מנתב"ג לביקור ברמאללה, שם נפגש עם יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן ושר החוץ הפלסטיני ריאד מלכי.
תמונה כלליתפתח את הביקור בפגישה עם שר החוץ הפלסטיני
תמונה כלליתנפגש גם עם אבו מאזן
מחר יחל בפגישותיו בישראל. בין היתר יבקר ביד ושם, ייפגש עם שר החוץ יאיר לפיד, והשניים יספקו הצהרות לתקשורת - ללא נוכחות עיתונאים וללא שאלות. בצהריים ייפגש לארוחה עם שר התיירות יואל רזבוזוב, ומשם ימשיך לביקור פרטי בעיר העתיקה בירושלים ובהר הבית. צ'בושולו יבקר במסגד אל-אקצא ללא נוכחות ישראלית, ולאחר מכן יקיים אירוע כלכלי בתל-אביב. בערב ייפגש עם ארגון התאחדות יוצאי טורקיה בבת ים, ולאחר מכן יעזוב את הארץ.
ביקורו של צ'בושולו מגיע ברקע ההתחממות ביחסים בין טורקיה וישראל, ומגיע חודשיים וחצי בלבד אחרי ביקורו של נשיא המדינה יצחק הרצוג באנקרה. הנושא המרכזי שעומד על הפרק בביקור הזה הוא שדרוג יחסי ישראל-טורקיה לרמת שגרירים. במהלך החודש האחרון דווח בטורקיה שמירושלים נמסרה רשימה שכוללת את השמות של אנשי החמאס שישראל מבקשת שיוצאו מטורקיה. ככל הנראה הטורקים ימסרו ללפיד דוח מסכם על הצעדים שנקטו עד כה נגד נוכחות חמאס באיסטנבול.
צילום: יואב דודקביץ'בירושלים ידרשו "הוכחות" לסילוק חמאס מטורקיה. שר החוץ לפיד (צילום: יואב דודקביץ')
צילום: AFPאיתן נאה עם ארדואן. גורש ב-2018 (צילום: AFP)
גורמים שמעורים בנושא אומרים שאם לאחר בדיקת המוסד ושב"כ ישראל תשתכנע שטורקיה עמדה בדרישות ישראל ביחס לנוכחות חמאס בטורקיה, ניתן יהיה להכריז על החזרת השגרירים למדינות. לא ברור אם זה יקרה כבר במהלך ביקורו של צ'בושולו, אם כי מבחינת הטורקים זאת המטרה המוצהרת של הביקור. אולם, יודעי דבר אומרים שאם הטורקים לא יספקו את הסחורה כאן, ספק אם ישראל תיתן יד לשדרוג היחסים.
המומחה לענייני טורקיה, ד"ר חי איתן כהן ינרוג'ק, ממכון ירושלים לאסטרטגיה ולביטחון אמר: "אף פעם לא היינו חזקים כל כך, ולכן אני אומר 'כן' לנרמול יחסים עם טורקיה, אבל לנרמול אמיתי. כדי להשיג נרמול שכזה טורקיה חייבת להיפטר מנוכחות חמאס בשטחה".
הטורקים רוצים לרקוד על שתי החתונות: גם להמשיך בקשר האינטימי שלהם עם חמאס, בלי לוותר על נוכחות הארגון בטורקיה, וגם לשדרג את היחסים עם ישראל. בישראל לא מתלהבים מזה בלשון המעטה ויש לא מעט גורמים בכירים שסבורים שכל עוד החמאס לא סולק מטורקיה – ישראל לא צריכה למהר לשדרג את היחסים שלה עם אנקרה.
צילום: AP, AFP, מארק ישראל סלםגם לאיחוד האמירויות ומצרים יש דרישות מהטורקים שמנסים לנרמל יחסים (צילום: AP, AFP, מארק ישראל סלם)
טורקיה עושה מאמץ גדול לנרמל את יחסיה גם עם סעודיה, איחוד האמירויות ומצרים. בקהיר דורשים מהטורקים להסגיר לידיה את אנשי האחים המוסלמים. בעוד שבוע יערוך שר האוצר הטורקי ביקור במצרים שיהיה הביקור הטורקי הרשמי הראשון מאז עליית א-סיסי לשלטון ב-2014. סעודיה דרשה וקיבלה את תיק חקירת רצח העיתונאי חאשוקג'י. ישראל יכולה למנף את הלחץ שלה על טורקיה לסילוק אנשי החמאס ביחד עם מצרים, סעודיה והאמירויות. מנהיג האמירויות מוחמד בן זאיד ביקר בטורקיה בנובמבר האחרון, והכריז על השקעה של 10 מיליארד דולר במדינה.
כזכור, טורקיה גירשה את שגריר ישראל במדינה, איתן נאה בשנת 2018 לאחר האירועים האלימים לאורך הגבול עם עזה שבאו בעקבות הכרזת טראמפ על הכרה בירושלים כבירת ישראל והעברת השגרירות לירושלים. קודם לגירושו של נאה הטורקים קראו לשגריר שלהם להתייעצויות, ומאז אין לטורקיה שגריר בישראל.
צ'בושולו יעלה גם את נושא צינור הגז שטורקיה מעוניינת להקים ממצבורי הגז הטבעי מישראל ועד לטורקיה ומשם לאירופה, וזאת באמצעות פרויקט TANAP להובלת גז טבעי.
לכתבה זו 27 תגובות
הוספת תגובה
27

תגובות

close-fullscreen-comment
הוספת תגובה
18.

17.

צריך להתנהג בעדינות,לדאוג שהביקור יסתיים בשקט. הביקור מבטא את מדיניות ארדואן.שטורקיה מעצמה איזורית איסלמית.ישראל היא עצם בגרון של כל האיזור.אנחנו אורחים זמניים כאן

16.

הוא בא לדרוש את ההסגרה של דני איילון בתמורה להחזרת השגריר ושיפור היחסים בין המדינות. איילון כבר רץ לקנות חגורת ביטחון לישבן.

15.

14.

שישלם פיצויים לחיילים ,שנלחמו עם הטרוריסטים ששלח עם המרמרה,ושיהרוס את האנדרטה ,סמל לשנאת ישראל והעם היהודי,והתנצלות עולמיתעל כל כל דברי השיטנה שהטיח בעם ישראל,אין מחילה להיטלר הטורקי.

13.

12.

11.

למה מטוסים ישראלים לא יכולים לטוס לתורכיה? עד שלא יתוקן העוול ההיסטורי הזה שיחפשו חברים במקומות אחרים! ועוד מקבלים אותם בשטיח אדום - אוי לבושה! אין לנו כבוד עצמי!

comment-2-comment

טורקיה היא מעצמה אזורית ושיתוף פעולה איתה הוא קריטי מול האיום האירני !!

comment-2-comment

הסגירו סוכנים שלנו לאירנים

10.

מדוע שר החוץ הטורקי מגיע לאבו מאזן קודם? הוא בא לבקר בישראל או לא? אצבע בעין. בשביל מה הגיע בכלל?

comment-2-comment

9.

הטיפשות עולה מדרגה..בגלל איתמר אייכנר: ממציא שמות הזויים ללא בדיקה.

comment-2-comment

כולה שם טורקי

8.

צפויות ביחסים איתה, ישראל צריכה להמנע לחלוטין מכל מחווה, רק אינטרסים! ואם היה צריך הוכחות תוכנית הביקור משקפת את המשחק המסוכן לישראל שהטורקים בראשות ארדואן מנהלים. סומך על הממשלה הזאת, ומאמין בה, מבקש הסבר להסכמה לביקור הזה

7.

עם קצת (ממש קצת) הבנה בגיאו פוליטיקה ומזרח תיכון אפשר לראות את המהלך (המסוכן) שעושה פה ארדואן עם ההתקרבות הפתאומית לישראל. שיתוף פעולה עם טורקיה, בעיקר בתחום הגז, תאיץ משמעותית את המגמה של טורקיה להפוך לאימפריה האזורית תוך רמיסת הריבונות הישראלית. תפסיקו להיות יהודים שמתלהבים שהגויים לא יורקים עליהם

6.

comment-2-comment

שאויבנו באים לפשוט את העור של "החיה הפצוע",לדידם,בתכלס,הם לא מבינים שעוד רגע והכול ישתנה לטובה ולטובת מדינת ישראל.

comment-2-comment

ששלחו ספינת טרור! תזכיר לנו!

comment-2-comment

5.

הגיע הזמן להסדיר את נושא המאבטחים כדי שגם חברות תעופה ישראליות יוכלו לטוס לטורקיה כמו בעבר. כיום זאת ממש שערורייה שרק להם יש אישורלטוס לפה. אם לא ינתן אישור לדרישות האבטחה של ישראל ועקב כך לא יתאפשר לחברות הישראליות לטוס לטורקיה יש לאסור על חברות התעופה שלהם לטוס לפה!!!

4.

comment-2-comment

בשקט בשקט בלי רעש וצילצולים. בנט עושה דברים טובים למען ארצנו, וכאן אנשים לא מתייחסים אליו בכבוד הראוי לו,

3.

2.

1.

comment-2-comment

סוף כל סוף דיפלומטיה חכמה

לכל התגובות
0
מצב לילה
מצב לילה