109

הלילה: צה"ל תקף ברצועה, רקטות שוגרו לעוטף. כ-20 פעילי ג'יהאד נעצרו ביו"ש

הירי לעוטף עזה נמשך במהלך הלילה ולתוך הבוקר - וכך גם התקיפות בעזה. צה"ל תקף אתרים לייצור רקטות. חרף הצהרות חמאס, הארגון בינתיים לא מתערב. ארה"ב פרסמה גיבוי מלא לישראל, שליח האו"ם למזרח התיכון: "האחריות היא של כולם". דיווח ערבי: משלחת מצרית בדרך לישראל

יואב זיתון, מתן צורי | עודכן:06/08/2022
תיעוד מהתקיפה בעזה
היום השני למבצע "עלות השחר": ירי הרקטות מרצועת עזה לעוטף נמשך לאורך כל הלילה (בין שישי לשבת), כשבמקביל צה"ל תוקף מטרות של הג'יהאד האיסלאמי ברצועת עזה. עד כה לא נרשמו פגיעות בשטח ישראל, מלבד רקטה שהתפוצצה בשטח פתוח בשכונה לא-מאוכלסת שנמצאת בפיתוח בשדרות. לא היו נפגעים, אך נזק קל נגרם לגדר. במקביל צה"ל פעל הלילה גם ביהודה ושומרון, וכ-20 פעילי ג'יהאד איסלאמי נעצרו.
מד"א עדכן בשעות הלילה כי מאתמול אחר הצהריים - מועד תחילת הלחימה - פונו לבתי החולים חמישה נפגעים - ארבעה פצועים קל שנחבלו בריצה למרחב המוגן, ואדם נוסף שלקה בחרדה. בית החולים ברזילי מסר כי בסך הכול הגיעו אליו שבעה נפגעים - חמישה נפגעי חרדה ועוד שני נפגעי גוף.
צילום: EPAשיגור רקטות מרצועת עזה (צילום: EPA)
צילום: AFPתקיפת חיל האוויר ברצועת עזה (צילום: AFP)
במקביל, מטוסי חיל האוויר ממשיכים בתקיפות האוויריות ברצועת עזה, אותן הם מקפידים לכוון נגד יעדי הג'יהאד האיסלאמי. המטוסים תקפו אתר לייצור רקטות ואתרים לייצור פצצות מרגמה. בנוסף הותקפו משגרי רקטות של הג'יהאד האיסלאמי. ברשת אל-ערבייה הסעודית דיווחו כי משלחת מצרית עושה את דרכה לישראל במטרה להביא להפסקת אש.

מבצע "עלות השחר" - כתבות נוספות

בסיכום היום הראשון למבצע, מבינים במערכת הביטחון שהיעד הראשון של המבצע הושג: קטיעת פעולת פיגוע הנ"ט שתכנן בשבועות האחרונים הג'יהאד האיסלמי נגד מטרה ישראלית. יחד עם זאת, ההערכה היא כי חוליות נוספות של ארגון הטרור שנפרסו אתמול ליד גבול הרצועה ימשיכו לחפש מטרות לתקיפה.
תוכנית התקיפה של צה"ל כללה 26 מטרות שונות של הג'יהאד האיסלמי, בהם יעדים בעומק הרצועה לצד עמדות תצפית בחזית. מטוסי קרב ומל"טים של חיל האוויר הטילו אתמול טילים ופצצות בהיקף של 16 טונות חימושים, כאשר גם ארטילריה מדויקת מהקרקע הייתה חלק מהארסנל שנעשה בו שימוש. בציד חוליות השיגור משתתפים גם מטוסי קרב לצד כ-50 מל"טים שמנהלים מרדף חם אחרי החוליות. לפחות ארבע מהן הותקפו, גם לאחר הירי לעבר גוש דן.
צילום APהירי מעזה לעבר שטח ישראל, רוב הטילים יורטו (צילום AP)
ההיערכות המוקדמת של כיפת ברזל אפשרה לשמר עד כה את אחוזי היירוט הגבוהים - 55 במספר, שמהווים יותר מ-90% מהרקטות, ללא פגיעות מדויקות. ההלם שליווה את פעיליו הצבאיים של ארגון הטרור השני בגודלו ברצועה הוביל לכך שחלפו חמש שעות מרגע החיסול של בכיר הארגון תייסיר ג'עברי, עד שנורה המטח הראשון לעבר ישראל.
הירי לישראל נמשך אל תוך הלילה, כשאחרי חצות נשמעו אזעקות בשדרות, אזור התעשייה הדרומי באשקלון, יישובי עוטף עזה וקיבוץ ניצנים שבין אשדוד לאשקלון. לאחר כשעה של הפוגה חודש הירי, ונשמעו אזעקות בעיר שדרות וביישובי עוטף עזה.

מהחיסול ועד המטחים

מבצע "עלות השחר" נפתח בהפתעה ב-16:16, עם התקיפה המשמעותית ברצועת עזה שבה חוסל בדירת מסתור בכיר הג'יהאד האיסלאמי, תייסיר ג'עברי, מפקד המרחב הצפוני של הארגון בעזה. התקיפה הזו הגיעה אחרי ארבעה ימים מתוחים של כוננות בדרום בכלל, ובעוטף עזה בפרט, שם היו נתונים האזרחים למגבלות תנועה בעקבות כוננות פיגועים לאחר מעצר בכיר הג'יהאד בג'נין, באסם א-סעדי.
לאחר מכן הגיע גל תקיפות שני נגד עמדות צבאיות של הג'יהאד, שגם בו חוסלו מחבלים מהארגון, בנוסף לתשעת המחבלים שחוסלו בתקיפה הראשונה יחד עם ג'עברי. לקראת השעה 21:00 החל הג'יהאד האיסלאמי בירי תגובה לעבר יישובי הדרום והמרכז, שעליו קיבל את האחריות. לפי ההערכה, עשרות רקטות נורו, כמה מהן הוגדרו כשיגורים כושלים שלא חצו לשטח ישראל. יותר ממחצית השיגורים שכן חצו את גדר הגבול יורטו. בזמן השיגורים לשטח ישראל, תקף צה"ל עמדות ירי של הג'יהאד האיסלאמי, אתרי ייצור אמצעי לחימה ומחסנים - והוא המשיך בתקיפות גם לאחר מכן. בעזה דיווחו על 10 הרוגים ו-65 פצועים ברצועה מאז תחילת המבצע אתמול אחר הצהריים.
צילום: אלעד מלכהלפיד וגנץ. במקביל להצהרתם - אזעקות נשמעו בבת ים וראשון לציון (צילום: אלעד מלכה)
במקביל לשיגורים הצפוניים ביותר עד כה, לראשון לציון ובת ים, נאמו ראש הממשלה יאיר לפיד ושר הביטחון בני גנץ. השניים מסרו הצהרה משותפת - שהחלה זמן קצר לפני האזעקות. לפיד הכריז כי ישראל לא מעוניינת במערכה נרחבת ברצועת עזה, אך גם לא חוששת ממנה. "ההנחיה שקיבלו כוחות הביטחון הייתה חד משמעית: ישראל לא תעמוד מנגד כשמנסים לפגוע בתושביה", אמר ראש הממשלה. "מדיניות הממשלה הזו היא אפס סובלנות לכל ניסיון ירי – מכל סוג - שיוצא מעזה לעבר שטח ישראל".
צילום: APתקיפה ברצועת עזה, אתמול (צילום: AP)
צילום: רויטרסמסוק חיל האוויר מעל שמי עזה (צילום: רויטרס)
שר הביטחון בני גנץ אמר כי "אף ארגון טרור ואף אדם לא יחזיק באזרחי ישראל כבני ערובה בבתיהם. יצאנו באופן יזום למבצע עלות שחר מול הג'יהאד האסלאמי ברצועת עזה בכדי לנטרל את האיום על יישובי ואזרחי עוטף עזה. במכת פתיחה עוצמתית, שנשענה על מודיעין מדויק, ביצעו צה"ל והשב"כ באמצעות חיל האוויר עשרות תקיפות של מטוסי קרב וכטב"מים לסיכול של בכירים בג'יהאד האסלאמי ופעילי טרור במערך הנ"ט ובמערכים הקדמיים שאיימו על יישובי הדרום". גנץ הודיע כי "המדיניות שלנו ברורה: מי שיאיים - לא יתקיים. זה נכון לגבי יורשו של בהא אבו אלעטא, תייסיר ג'עברי, וזה נכון לגבי כל מחבל בן מוות שיבקש לפגוע באזרחי ישראל".
אתמול, בשעות הערב והלילה, דווח על תקלות באתר פיקוד העורף, שמסר כי העניין בטיפול. "בשעה האחרונה קיבלנו מכם פניות על שיבושים בפעילות פורטל החירום הלאומי, אנו מטפלים בתקלה ופועלים לתיקון השיבושים", נכתב בערוץ הטלגרם של הפיקוד - שפעיל כל העת.

הגיבוי האמריקני: "לישראל הזכות להגן על עצמה"

דקות לפני ההתרעות הראשונות שנשמעו, שגריר ארה"ב בישראל טום ניידס גיבה את פעולת צה"ל ברצועה וכתב בטוויטר: "ארצות הברית מאמינה בתוקף שלישראל יש זכות להגן על עצמה". עם זאת, הוא ציין: "אנו מקיימים מגעים עם גורמים שונים וקוראים לכל הצדדים לרגיעה". מאוחר יותר שוחח שר הביטחון גנץ עם מזכיר ההגנה האמריקאי לויד אוסטין, ונתן לו עדכון מבצעי על מבצע "עלות השחר" ועל המאמצים להשיב את השקט והיציבות בעוטף עזה. גנץ ציין בפני מזכיר ההגנה כי "ישראל פועלת בכדי להגן על עצמה ועל אזרחיה ותפעל באופן ממוקד ובנחישות מול הטרוריסטים ומחוללי הטרור בכדי להגיע ליעדיה".
הצהרת לפיד וגנץ (צילום: לע"מ )
שליח מזכ"ל האו"ם למזרח התיכון תור וונסלנד פרסם אמש הצהרה ובה כתב: "אני מודאג מאוד מההסלמה המתמשכת בין חמושים פלסטינים לישראל, כולל הרג ממוקד של בכיר הג'יהאד האיסלאמי הפלסטיני בתוך עזה. זה מתרחש בתוך המתיחות הגוברת ברחבי הגדה המערבית ורצועת עזה בשבועות האחרונים. בשעות האחרונות נהרגו לפחות 10 פלסטינים בהתקפות אוויריות ישראליות. אני עצוב מאוד מהדיווחים לפיהם בת 5 הייתה בין אלה שנהרגו בתקיפות אלו. לא יכולה להיות הצדקה להתקפות כלשהן נגד אזרחים".
הוא התייחס גם לשיגור הרקטות לשטח ישראל ואמר: "ההסלמה מסוכנת מאוד. שיגור הרקטות חייב להפסיק לאלתר, ואני קורא לכל הצדדים להימנע מהסלמה נוספת. האו"ם מעורב במלואו עם כל הנוגעים בדבר בניסיון למנוע סכסוך נוסף שיהיו לו השלכות הרסניות, בעיקר על אזרחים. האחריות היא על כל הצדדים להימנע מכך".
שגריר ישראל באו"ם גלעד ארדן תקף את וונסלנד על הודעתו: "בזמן שהג'יהאד האיסלאמי משגר טילים לעבר אזרחים פלסטינים שליח האו"ם מביע 'דאגה עמוקה' מנטרול של מחבל בכיר שעומד מאחורי מתקפה קרובה של ישראלים. האם הוא גם יביע דאגה עמוקה מנטרול א-זוואהירי? (מנהיג אל-קאעידה שחוסל השבוע - י"ז)".
גם בקטאר גינו את התקיפה ברצועה. משרד החוץ הקטארי מסר כי "אנו מגנים בחריפות את התוקפנות הישראלית בעזה שהובילה למספר הרוגים ופצועים. משרד החוץ קורא לקהילה הבינלאומית לפעול במהירות כדי לעצור את התוקפנות הישראלית נגד אזרחים, ובפרט נגד ילדים ונשים".
פורסם לראשונה: 23:02, 05.08.22
לכתבה זו 109 תגובות
הוספת תגובה
109

תגובות

close-fullscreen-comment
הוספת תגובה
58.

החמאס והגיהאד קבלו סיוע מישראל בשנות ה80 כשהוקמו כדי לפגוע באשף,רק שזה חזר כבומרנג לישראל.צבא ההגנה למתנחלים והציבור אדיש

comment-2-comment

מה הקשר לבחירות? אתה גר בעוטף עזה? כנראה שלא. אנשים לא יכולים לחיות ככה, לא יכולים לצאת מהבית שלהם. תביא את הליכוד שמפחד לתקוף ונותן כסף ועוד כסף ונראה לאן נגיע

comment-2-comment

גם המבצעים הקודמים היו ברובם לפני בחירות אז תחשבי לבד

57.

לא לבדל את הג'יהד מהחמאס, החמאס הוא הריבון בעזה. וצריך לאיים עליו שגם הוא יפגע, אם לא יעשה הכל למניעת ירי לשטח ישראל. הם שחררו קיטור. די צריך להפסיק הירי ומיד

56.

55.

54.

שאחריו "ערב בא" וכך הלאה.

53.

52.

בזמן מלחמה!

comment-2-comment

כי ביביזם היא מחלה חשוכת מרפא והלוואי ופייזר ימצאו חיסון עבורה לפני שתשחית כאן כל חלקה טובה החולים במחלה לא מסוגלים להפעיל שיקול דעת כלשהו ורק הידיים יכולות למחוא כפיים לאחר שהפה ניבל קילל והתלהם ואז צעק יאללה כפיים.. מחלה חשוכת מרפא

comment-2-comment

מדובר באדם מוזר שדואג רק לעצמו

51.

הם לא רוצים את הג'יהאד האיסלמי בעזה לכן גם המודיעין שצהל קיבל היה מדוייק.

50.

49.

48.

comment-2-comment

כמה

47.

פוליטיקאים בעולם עושים מלחמות והסחות דעת על ימין ועל שמאל רק כדי לא להתעמת עם העובדה שכדור הארץ שלנו חולה בגללנו. נמשיך להלחם על עקרונות תפלים. כשנתעורר יהיה מאוחר מדי

46.

עוד שנה עוד סיבוב

45.

comment-2-comment

comment-2-comment

44.

עד שצהל לא יפיל מגדלים בשכונת רימאל הם לא יירגעו

43.

42.

זכיתם בקול שלי.

41.

40.

לצהל לממשלה וללפיד.איך הביבסטים מחכים כמו עופות דורסים לפגיעה בישראלים כמו החמס.הבלון הסגול ממשיך להתכווץ והולך ונעלם

39.

38.

פתאום זה "מבצע בחירות".. ביטחון ישראל לא באמת מעניין אותם, רק ביטחון ביבי

comment-2-comment

37.

36.

למה אנחנו לא מחזירים באותו מטבע

35.

comment-2-comment

comment-2-comment

comment-2-comment

34.

ולחסל את מבקשי נפשה, יוצאות "מישלחות" בהולות במגמה לעצור בעדה מלהרוג יותר מדי חלאות אדם. אבל פוטין כבר משתולל לו באוקראינה כמה חודשים טובים, ואף שמום לא מנסה לעצור אותו מלהרוג יותר מדי אוקראינים..... ועוד מאשימים אותנו שאצלינו יש אפרטהייד.....

comment-2-comment

וכולל סנקציות שהיו מפילות פה את המדינה אם היו עושים עלינו. ההבדל הוא שפוטין יכול לשים פס על כל העולם ואנחנו לא

33.

comment-2-comment

32.

comment-2-comment

אבל האופציה השנייה רעה יותר

31.

30.

comment-2-comment

מה נראה לך שאנשים מפגרים?

comment-2-comment

די להסתות של הנאשם ורגב...תנו קרדיט לממשלה ולצבא!!כשאתה יושב בבית אנשים חיים בחדרי בטחון...

29.

28.

comment-2-comment

comment-2-comment

comment-2-comment

27.

26.

25.

שני מטוסי קרב סטנדרטים… זה ממש לא הרבה!

24.

23.

הקוריאנים

22.

חיסלנו להם בכיר והשיטה הזו שבה הצבא נלחם בהם תפיל אותם לעוד הרבה שנים טובות. כך צריכה ממשלה לנהוג, כל הכבוד לצה"ל ובמיוחד לחיל האוויר.

21.

ביבי חזק רק בדיבורים

comment-2-comment

20.

השיטה של להכשיל הממשלה בכל דבר, גם על חשבון העם...פשוט כבר לא עובדת

comment-2-comment

וזה מה שגורם להם להרגיש שבעל הבית הוא אחלה גבר.

19.

אבל אין גיבוי מבעלה של שרה אולי היא לא מאשרת לו

18.

בלי ביבי היינו מקימים מזמן ממשלת ימין חוסכים מיליארדים מסבבי בחירות והיתה פחות שנאה שזורע הנאשם

17.

פקי עלקי ביבי פחחחח

16.

comment-2-comment

comment-2-comment

15.

comment-2-comment

14.

comment-2-comment

גדול!

13.

12.

מזמן לא נלחמים בטרור

comment-2-comment

בהחלט ניתוח מבריק של המצב....

comment-2-comment

אתה יודע שמשהו טוב קורה למדינה.

comment-2-comment

11.

comment-2-comment

comment-2-comment

comment-2-comment

אם חמאס היו מעיפים לתקוף, תוך יומיים היו נמחקים מעליי אדמות כאילו לא התקיימו

10.

comment-2-comment

9.

8.

שנים היינו מושפלים כל פעם מחדש.

comment-2-comment

comment-2-comment

comment-2-comment

7.

comment-2-comment

6.

היות שעם גיאד האסלאמי לא ניתן להדבר, יש לשרוף אותם כליל. זאת השפה היחידה שהם מוכנים להבין אז שרפו אותם.

comment-2-comment

אתה לא הקלמר הכי מלא בכיתה...

comment-2-comment

comment-2-comment

5.

אף פעם לא יהיה שקט פה

comment-2-comment

תמיד יהיו פה מלחמות

comment-2-comment

comment-2-comment

שמדינת ישראל החליטה, ואיש אינו יודע למה, שהיא לא מעוניינת לנצח את אוייביה!!!! ומן הידועות היא בכל רחבי העולם, חוץ מאצלינו, שבלי ניצחון אף פעם בהיסטוריה לא נהיה שקט.....

4.

3.

comment-2-comment

comment-2-comment

comment-2-comment

בלי ביבי היינו מזמן מרכיבים ממשלת ימין וחוסכים מיליארדים! ליכודניקים תתעוררו!! אל תתנו יד לנאשם שמכר צוללות למצרים בשביל בצע כסף!

2.

התושבים בעזה צריכים לזעוק עד השמיים ואז ההרתעה תחזור.

comment-2-comment

comment-2-comment

בהכרח תומך ברצח יהודים כי אין אף פתרון אחר ניסינו את כל השטויות שהשמאל פלט שנים, הגיע הזמן לנסות השמדה, מהשמדה מוצלחת אף טרוריסט עוד לא חזר.

1.

comment-2-comment

comment-2-comment

בו נראה מה יהיה עד חודש נובמבר.

comment-2-comment

תלמד לכתוב בעברית?

comment-2-comment

לכל התגובות
0
מצב לילה
מצב לילה