38

לפעמים גם סתם להיות בני אדם זו אופציה

קל לנפנף את ההצהרה נוטפת החיבה והקיטש של נפתלי בנט ויאיר לפיד כאירוע סנטימנטלי וזניח. אבל המחזה הרגיש לרגע כמו כוס מים צוננים ביום חמסין

עינב גלילי | פורסם:23/06/2022
אוהבים. לפיד ובנט השבוע (צילום: אלכס גמבורג )
בשיר הנפלא "מי באש", המבוסס על הפיוט "ונתנה תוקף", מונה לאונרד כהן דרכים שונות ומשונות שבהן מקיץ הקץ: "מי באש, ומי במים / מי לאור יום ומי בליל / מי ביום אביב זוהר / מי לאט-לאט יתפורר". קודר. ועדיין פחות נורא מהמיתות המכוערות שמסיימות בדרך כלל את חייהן הקצרים של ממשלות בישראל.
מי בסכין בגב / מי בשיחת טלפון קצרה / מי בהפרת הסכם חתום שאריה דרעי ערב לו / מי בסמס מהמזכירה. ומי זה שמתקשר? שואל לאונרד כהן בשיר שאלה פילוסופית. ובכן, בעניין הזה הפוליטיקה הישראלית מספקת תשובה חד-משמעית: מי שזה לא יהיה, תוודא שהשיחה מוקלטת ואז גם תדליף אותה לחדשות של 20:00.
על הרקע הזה, האופן האדיב והאלגנטי שבמסגרתו נפרדו השבוע נפתלי בנט ויאיר לפיד זה מזה ומעתידם המשותף, הובילה צופים מבולבלים להתנפל על מוקדי השירות של יס והוט מחשש לקשיי קליטה. "יאיר מגלם מידות של אחריות והגינות", החמיא בנט לשותפו לדרך הכושלת, "אסייע לו בחפיפה מסודרת, כמה שצריך". לפיד השווה והעלה: "אני רוצה להודות לנפתלי על החברות. אני אוהב אותך".
רק עולם אכזר, וחשבון פשוט, יכולים לקרוע זה מזה שני אנשים הלפותים בעבותות כאלה של חיבה וכוונות טובות. בואו, זה לא טקסט לפרידה אלא שורות לירח דבש. צופים של "חתונה ממבט ראשון" מצאו את עצמם מבולבלים במיוחד. סליחה, אבל לימדו אותנו שגם "היא ממש לא הטיפוס שלי" ו"לא הייתי נוגעת בו עם מקל" הן נקודת פתיחה לגיטימית ליחסים ארוכי טווח.
קל מאד לנפנף את המעמד הסנטימנטלי הזה כאירוע חסר חשיבות וזניח, ודאי לנוכח ההתפוררות המביכה של הקואליציה בשבועות האחרונים כשעוד ועוד עכברים אנונימיים נמלטים מהספינה הטובעת. פוליטיקה, כידוע, היא משחק של תחבולות ואינטרסים, לא לבעלי קיבה רגישה או למי שסובלים ממצפון רגיז. תשאלו את עידית סילמן שלמדה את זה השבוע בדרך הקשה. רגע אחד את מלכת הכיתה, ששועי האופוזיציה עולים ללשכתה לרגל, ורגע אחרי זה את מתועדת רודפת במדרגות אחרי יריב לוין, משדלת "אבל נכון שהייתי טובה עד הסוף?" כאילו לא היית פוליטיקאית עם פרטנזיות אלא ארוחת צהריים עסקית. ישועת השם כהרף עין אבל בחיים, כידוע, גם הכאפה נוחתת בזריזות.
תמונה כללית
עינב גליליצילום: אביגיל עוזי
קל לנפנף את האירוע כחסר חשיבות וזניח אבל אני לא בטוחה שכדאי. לא בהכרח נעים להביט במראה הזאת, אבל האמת היא שמנהיגים וסגנונם מלמדים לא מעט על עולם הערכים של הציבור שבחר בהם, וגרוע מזה, עם השנים הם גם מעצבים אותו. השאלה אם בראש הפירמידה עומדים אנשים, מימין או משמאל, שמסוגלים לאמירת אמת, לעמידה בהבטחה, או סתם להגינות בסיסית, משפיעה באופן ישיר ועקיף לא רק על המקרו אלא גם על האופן שבו ישראלים מתנהלים בכביש, עומדים בתור בסופר, או מתחרפנים בהמתנה בחדר המיון.
מהבחינה הזאת, המחזה הנדיר השבוע הרגיש לרגע כמו כוס מים צוננים ביום חמסין או טבלייה של טאמס לצרבת ממושכת. תזכורת קצרה אך קריטית, שכמו בציטוט המפורסם על אמירת אמת בבית משפט: לפעמים גם סתם להיות בני אדם היא אופציה.
  • עינב גלילי היא אשת תקשורת וסאטיריקנית
מעוניינים להציע טור לערוץ הדעות של ynet? שלחו לנו ynetopinion@gmail.com
לכתבה זו 38 תגובות
הוספת תגובה
38

תגובות

close-fullscreen-comment
הוספת תגובה
26.

ומה עם העובדות האמתיות שמגלומן עמד בראש ממשלת ננסיים פוליטיים בהנהגת היהיר ובהכוונת תומך טרור המניף את דגל אויבינו המחרימים את שנוא נפשם שזוכה לאמון ציבורי מרבי ופגעו ביכולתנו לקיים כאן מדינה יהודית ודמוקרטית או אולי דווקא בגין כל אלו את תומכת בהם ? הבהרתך ראויה בכלל ועל מנת להבין את טענותיך ועמדותיך בפרט

25.

שגם אם תעמדי על הראש לא תשכנעי אותם בצדקתך. הם יעדיפו את ביבי גם אם יאנוס את כל הבנות שלהם, מאשר את לפיד ובנט שהתנהגו למופת וכיבדו את המעמד.

24.

אי שם בנובמבר אחרי שיזרקו לפח עוד כמה מיליארדים נדע שוב שמים קרים לא מרפאים פצע מוגלתי ששואב לתוכו את הטיפשות.

23.

22.

21.

20.

19.

18.

17.

את לא מתביישת לומר זאת כאילו את השאלות האחרונות שהצגת שאל לאורנד כהן בעצמו. לכן השמאל תמיד נכשל עם חצאי האמיתות שלו ותיאור מעוות של דברים. ואני הייתי מבוחרי בנט וממש לא ימין מובהק

comment-2-comment

זה לא ימין מובהק - רק מראה שגם כאלו שלא מצביעים לביבי עדיין בולעים את המניפולציות שלו עם אפס מודעות לכך. זוועה

16.

מסכימה עם כל מילה. נהנתי מהניתוח נטול הציניות ומלא החוכמה

15.

הסוף,

comment-2-comment

שיקלי, סילמן ואורבך נולדו אתמול וגוועו היום. עם איילת הלך בנט כברת דרך ארוכה ומיום הקמת הממשלה שלו היא לא היתה איתו "על מלא". כולם יודעים מה היא חושבת על שרה ומה שרה חושבת לעשות לה ובכל זאת, נרשמה פגישה אקראית "לבבית" עם אופציות. לו אני בנט, ההתנהגות של שקד בשנה האחרונה פוגעת בי יותר מהפגיעה של שלושת אלו ששכחתי את שמם גם יחד. אז אם בסכינים עסקינן, איילת לפחות תקעה כמה ציפורניים קודם. מכל מה שעשה מתן כהנא השנה אני לפחות אזכור לו את החברות והנאמנות. זה שווה זהב בפוליטיקה.

14.

כל הכבוד אהבתי את משפט הסיום "האמת היא שמנהיגים וסגנונם מלמדים לא מעט על עולם הערכים של הציבור שבחר בהם, וגרוע מזה, עם השנים הם גם מעצבים אותו. השאלה אם בראש הפירמידה עומדים אנשים, מימין או משמאל, שמסוגלים לאמירת אמת, לעמידה בהבטחה, או סתם להגינות בסיסית, משפיעה באופן ישיר ועקיף לא רק על המקרו אלא גם על האופן שבו ישראלים מתנהלים בכביש, עומדים בתור בסופר, או מתחרפנים בהמתנה בחדר המיון.

13.

"השאלה אם בראש הפירמידה עומדים אנשים, מימין או משמאל, שמסוגלים לאמירת אמת, לעמידה בהבטחה...?" בואי, נפתלי הוא האחרון שאפשר להגיד עליו שהוא עומד מאחורי ההבטחות שלו... "אבל האמת היא שמנהיגים וסגנונם מלמדים לא מעט על עולם הערכים של הציבור שבחר בהם..." - ומה זה אומר על העל הציבור כשהנבחר שלו קורא לצד השני "כוחות האופל"? לא חושבת שזה מראה על יותר מידי ערכים נאותים. הכל עניין של פוזיציה. אתם כל כך אוהבים את הממשלה הזו שהכל נראה בעיניכם טוב, ללא שום ביקורת. חיים בסרט!!!!!

comment-2-comment

יש ביקורת - והיא עדיין לא מגרדת את תחתית ערימת הביקורת שביבי הספיק לצבור ב-12 שנות שלטונו. עובדתית - הממשלה האחרונה עשתה בשנה מה שביבי לא טרח לעשות ב-12, ולאופוזיציונרים החמוצים זה מפריע בעין. הרי גם אם היו עושים שלום עולמי ופותרים את הרעב העולמי הייתם מוצאים משהו להגיד. ביבי, לעומת זאת, עשה מעט מאוד דברים חיוביים והרבה מאוד דברים שליליים, והיה לו את כל הזמן וכל הכוח שהיה נחוץ - הוא פשוט לא רצה. העדיף ליהנות ממנעמי התפקיד ולעשות את המינימום הנחוץ כדי שליכודניקים ימשיכו לנהום "ביבי המלך" (שכמובן לא קשור בשום צורה לטובת המדינה או האזרחים). פאקינג 12 שנים? היה נשלח הביתה לתמיד בכל מדינה מתוקנת, עם או בלי אישומים פליליים.

comment-2-comment

אני לא מצביעת בנט ואני מבינה שרבים ממצביעיו נפגעו מההחלטה שלו לשבת עם ערבים רחמנא ליצלן בממשלה. שורה תחתונה האיש הצליח להגן על האינטרסים של המגזר שלו ועל ביטחון ישראל. הממשלה תחתיו עשתה בשנה מה שממשלות נתניהו לא עשו בעשור. היא באה לעבוד ועשתה את זה תוך שמירה על הכבוד של כל המפלגות החברות בקואליציה. עם מינימום של לכלוך גועל נפש וסכינים בגב שוב בניגוד לממשלות נתניהו. האם המצב מושלם ממש לא אבל האלטרנטיבה גרועה ללא שיעור. מגיעה תודה לבנט וללפיד על השנה הזו. וגם לליברמן שאני לא מחסידותיו אבל היה שר אוצר אחראי

12.

היה באמת מרגש. מה שעצוב שלאנשים כמוהם אין אפשרות להוביל את המדינה. הקהל רוצה דם,רפש וליכלוך. כול הכבוד לנפתלי ובעיקר ליאיר על כך שהם לא מתייאשים. רק שימשיכו-אולי יש תקווה.

11.

שלא תהיו מופתעים. אם שם בחלונות הגבוהים עושים מה שרוצים ומקללים ומנהגים גועל נפש לאחרים, למה שילדים לא יעשו את זה גם?

10.

ומה איתך?כמה אנשים רמסת והשפלת בדרך?

9.

בהנהגה אנחנו לא צריכים אנשים נחמדים ופוטוגניים אלא מנהיגים. כאלו שיודעים לקבל החלטות קשות. כאלו שלא מזגזגים. כאלו שלא אומרים רק מה שהציבור רוצה לשמוע אלא גם יודעים לעשות דברים לא פופולריים אבל נכונים למדינה. הזוג הזה לא עשה כלום חוץ מלדבר יפה. שיהיה בהצלחה באזרחות נפתלי. מלפיד לצערי לא ניפרד בקרוב

comment-2-comment

"לא עשה כלום"? וואלה? כנראה בזמן שהם הלכו לישון התקציב ניצל את חוסר העירנות שלהם ועבר.

comment-2-comment

בשביל להשאר בכסא

comment-2-comment

ואומר בדיוק את מה שהקהל רוצה לשמוע

comment-2-comment

אחרי שתיארת בכישרון את שנות השלטון של הליכוד, פתאום אתה משייך את התיאור לממשלת בנט ולפיד. למה?

8.

חבל שזה אירוע נדיר

7.

צודקת לגמרי. תנו לנו עוד מהיחסים בין בנט ללפיד והארץ תהיה מקום הרבה יותר נעים מאשר היחסים של עדת הפחדנים סביב ביבי. לכן נאמר מחלוקת קורח ועדתו ולא מחלוקת קורח ומשה כי באמת ביבי וחבר מרעיו הרי לא באמת סובלים אחד את השני בדיוק כמו החברה של עדת קורח מפרשת השבוע.

6.

תמשיכו להתחבק במדרגות כמה שאתם רוצים אחרי שתסגרו אחריכם את הדלת.

5.

comment-2-comment

כל אלו או רובם כדי לא לעשות הכללה ככל הנראה שלא מסכימים עם הנאמר בכתבה אלו הם שתוקפים בבית החולים בריונים על הכביש וכו... כי זה מה שהמהיגים שלהם המתלהמים משדרים הכאוס נוח להם אלימות זה שם המשחק .

4.

למה לא כתבת שאיילת שקד לא עודכנה בזמן ? האם זו חברות? או שאת ביבי שופטים אחרת . שבנט היפר הבטחות זה בסדר שהוא לא יישב עם לפיד ועבאס ועשה בדיוק ההיפך זה בסדר כי זה תואם להשקפה שלכם אנשי השמאל

comment-2-comment

איילת שקד היא המחבלת הראשית של ממשלת השינוי , רכבה על הגב של בנט במשך שנים ועכשיו חשבה שעדיף לה אצל נתניהו ... בהצלחה לה הליכוד ידיר אותה מהכל ואולי טוב שכך, למרות שהיא אישה מאד מוכשרת ולי אישית חבל שככה היא תסיים את דרכה

comment-2-comment

שתאכל את הדייסה המעופשת שהיא בישלה לעצמה

3.

כל הפסד כל מפלה הופך אצל הזוג הזה לניצחון הירואי, כמה פתאטי.יש לנו את הערבים שהופכים את המפלות שלהם לניצחון מוחץ ואלוהי ,ניתן היה לבקש מהנהגה (לכאורה)בישראל להודות בכישלונות בלי להפכם לניצחונות.מקווה שהעם הזה מספיק חכם כדי לא לעשות נסיונות על גב במדינה.

comment-2-comment

בשום נקודה בארוע הזה אני לא זוכר שנפתלי או יאיר ניסו למתג אותו כהצלחה. כן, בזמן שהיא עבדה הממשלה היתה הצלחה. בטח ביחס לממשלה השמאלנית שלפניה, שהעבירה כסף לחמאס, לא הגיבה על עפיפני תבערה, וקיפלה את מצעד הדגלים. נפילת הממשלה היא כישלון וככזה התיחסו אליה. אבל מבלי לתקוע סכינים בגב.

2.

כל הכבוד עינב ....מאמר מופלא....

comment-2-comment

נאום המניאק של אמסלם יזכר לדורות.איך איש בהחלט ירוד,בלי קשר למוצא מסוגל לצטט מסרט של פושעים בבית סוהר בכנסת ישראל?????כמה נמוך עוד אפשר לרדת????ואז באה מירי רקב ואומרת שלא אכפת לה מנאנסות ואת תופסת את הראש ושואלת כמה רוע יש בה.פשוט טיפוסים נאלחים אחד אחד וזה מראה למי הם התחברו האשכנתוזי הכי גדול מרחביה שלועס אותם וזורק אותם אחד אחד.והרסו את המדינה.לא הצליחו להעביר חוקים,לא הצליחו להעביר תקציב..ביזיון אחד גדול.אני מתפללת לאלוקי ישראל שלא תחזור ממשלת הרשע הזו.ואני לא נאיבית.גם הממשלה הזאת הייתה רחוקה מלהיות מושלמת.יאיר גולן היה צריך לסתום את פיו עם פלסתר ולאהוב את עמו יותר מאת הפלשתינאים.אבל הם העבירו חוקים ופעלו רבות.נתגעגע אליהם והלוואי שגנץ-בנט-לפיד יחזרו

לכל התגובות
0
מצב לילה
מצב לילה